Naam van winkeldief komt in de computer Engelse muzikant en tekenaar Chris Burns is altijd onderweg Een gratis telefoonlijn is te duur cTfff Computer Duur systeem ille standen WEER OF GEEN WEER, ALTIJD PARAAT Drie snaren Heel orkest Gratis lijn Luisteren Affiches 'N BABBELTJE? MIDDELBURG In een winkel iets pikken van tien gulden - is dat dief stal? Veel kinderen tussen 13 en 19 jaar vinden van niet. Zij praten pas over stelen als je voor meer dan een tientje jat. En zelfs dan zien ze er eigenlijk geen kwaad is: „Ik vind pikken lekker spannend", zeggen ze. Of: „Ik krijg ie weinig zakgeld en winkeliers zijn ijk genoeg". Ia Nederland wordt elk jaar voor meer dan één miljard gulden gesto- ien uit kleine en iets grotere winkels. Maar dat moet afgelopen zijn zeggen winkeliers, politie en nu ook de rege ring. „De majft is vol, we we pikken het niet langer en gaan er hard tegenaan", zei minister-president Lubbers op de televisie. „Betrapte winkeldieven krijgen voortaan meteen een bekeuring en hun naam en adres worden in een computer gestopt en bewaard. Wie niet horen wil moet maar voelen". Dat vindt Dick Anbeek van boek handel Fanoy in Middelburg ook. Zijn boekwinkel is elektronisch be veiligd. In elk boek in zijn winkel zit een zendertje dat uitgeschakeld wordt als de klant aan de kassa be taalt. Wie niet betaald heeft en door een poortje de winkel uitloopt, wordt verraden door een harde pieptoon. Het is een duur systeem, maar hij is er erg tevreden over: „Er wordt bij ons nu heel wat minder gestolen. Al blijven sommigen het proberen. Heel vervelend. Je moet achter die mensen aan en vragen of ze nog eens mee door het poortje willen lopen. Dat willen ze meestal wel, maar zoiets gaat toch niet in je kouwe kleren zitten. Zo hield een poosje geleden een van mijn medewerkers een keurige da me aan die een tas vol gestolen boe ken bij zich had. Ze liep eerst ge woon mee terug, maar ging er een tel later ineens hard vandoor. Pas na honderd meter sprinten had hij haar te pakken. Toen alles einde lijk achter de rug was, was hij een tijdje helemaal van de kaart". Dick Anbeek is ook nog om een an dere reden heel tevreden over zijn beveiligingssysteem: „Het toont san dat winkeldiefstal gepleegd wordt door mensen uit alle rangen sn standen. En niet alleen door bui tenlanders en kinderen, zoals soms gedacht wordt". VLISSINGEN Wie geregeld in Middelburg of Vlissingen loopt, kent hem vast: de 40-jarige Engels man Chris Burns. Spelend op een oude gitaar. Terwijl hij neuriet of zingt. Zijn gescheurde lappentasje open op de grond. Voor wie wat ge ven wil. Soms is Chris geen muzikant maar tekenaar. Zomaar op de straat. Weer of geen weer. „Ik ben nu alweer zeven jaar in Ne derland", vertelt Chris, „en ik vind het hier okee. Maar het verschilt nogal wat. Ginds had ik familie en een baan. Hier heb ik soms wekenlang geen eigen bed. Zelfs geen vast onder dak. Dan weet ik echt niet waar ik 's nachts slapen zal. Daar kan ik meestal wel tegen. Maar ik ben ook weieens bang. Dat bijvoorbeeld die erge vorst terug komt. Dat ik een griep zal krijgen. Maar ook dat ik weer in 'een hokje' geduwd wordt bij mensen met wie het niet klikt. In een vast patroon dus". Leven zoals Chris, dat kan niet ie dereen. Hij heeft kind noch kraai, zoals dat heet. Geen spullen, geen tas met kleren. Hij trekt gewoon al les over elkaar aan. Zijn gitaar telt maar drie snaren: de lage, een middenklank en hoog. „Dat is prima zo", vindt Chris, „Dan hoef ik niet steeds te denken welke ik nemen zal. Ik kan trouwens elke toon maken die ik wil. En het geeft zo een apar te klank. Precies goed, vind ik zelf. Dat is heel belangrijk. Want zon der muziek kan ik niet leven. Ik schrijf zelf ook muziek. Zo ben ik al jaren aan een (moeilijke) symfo nie bezig. Dat is voor een heel or kest. Zoiets speelt voortdurend door m'n hoofd. Als ik de juiste melodie te pakken heb ben ik pas echt happy. Dat luktmenoghetbestalshetregent. In een koude straat, waar ik zo maar wat speel". De Engelssprekende Chris is ook al heel bekend om zijn tekenkunst. Nu werkt hij aan een muurschilde ring boven een klein café. In ruil daarvoor mag hij er zijn potje koken. En op de sofa slapen. Zolang het duurt vanzelf. Een lekker vrij leventje zo? Chris glimlacht wijs. „Ik heb hier een taak", zegt hij. „Als kunste naar om steeds iets beters te scheppen. Maar ook als mens. Om mijn levensles te leren. We zijn immers allemaal onder weg! Zolang ik dat zeker weet is het goed". kort kort kort kort kort kort kort kort kort kort Huisdier Britten staan bekend als enorme dierenlief hebbers. Dat bleek eens te meer uit een onderzoek dat werd gehouden door een tijdschrift. Veel Britten vinden hun huisdier belangrijker dan hun manvrouwkinde ren, baan en geld. Bij één op de tien ondervraagde Britten komt het huis dier op de eerste plaats en niet de man of vrouw. Hondevoer Nog een voorbeeld van Britse dierenlief de. De 58-jarige Lord Aveburry heeft bekendgemaakt wat er na zijn dood met zijn lichaam moet gebeuren. Hij wil graag dat het tot hondevoer wordt verwerkt. Be graven of cremeren vindt hij verspilling van zijn li chaam. Waarschijnlijk zal hij geen toestemming krijgen voor zijn laatste wens. Roken Wie niet rooktleeft niet alleen langermaar verdient ook meer. Tenminste als je werkt op het land bouwbedrijf in Mogiljov in de Sovjet-Unie. De directie van het bedrijf geeft elke niet-r oker jaarlijks een half maandsalaris extra. Dat kost veel geld. Maar mensen die niet roken zijn minder vaak ziek en werken harder. Zo wordt het geld weer terugverdiend, meent de direc tie. Tellen Ee?i Engelsman die enige tijd geleden op 81- jarige leeftijd stierf, liet 2500 kilo kleingeld na. Acht bankbedienden hadden een week nodig om alle munten te tellen. Het eindbedrag was 100.000 gulden. Het geld is bestemd voor verschillende goede doelen. Actie Kindertelefoon MIDDELBURG Onder het motto 'luchtje hartje voor een kwartje' gin gen de medewerkers van de Kinder telefoon de straat op. Een actie om meer bekendheid te geven aan deze hulpdienst voor kinderen. Alleen wordt het wel steeds moeilij ker om je hart te luchten voor een kwartje. Je moet dan wel heel snel zijn. Want ook plaatselijk kun je nog maar kort bellen voor één kwartje. „Dat is inderdaad een nadeel", zegt Adje Kraay. Zij is woordvoerster van de Zeeuwse kindertelefoon. „Dat kwartje kan het soms moeilijk ma ken om te bellen. Zeker als je, om wat voor reden dan ook, het huis bent uitgevlucht". Kinderen in Engeland hebben geen geld nodig om de hulpdienst te bel len. Daar is sinds 1 jaar een gratis lijn beschikbaar. En één telefoonnum mer voor het hele land. Door veel reclame op radio en t.v. kennen veel kinderen het nummer uit hun hoofd. Adje vindt dat wel een voordeel. Ze ziet aan dat landelijk gebeuren ook een nadeel: je kunt moeilijker naar andere hulporganisaties in de buurt doorverwijzen. „Een gratis telefoonlijn is te duur", zegt ze. „We moeten met weinig geld rondkomen". Steeds meer kinderen maken ge bruik van het luisterend oor. Want dat is de belangrijkste taak van de medewerkers. Luisteren en praten. Ruim 1000 kinderen belden vorig jaar. De meesten waren tussen de 13 en 15 jaar. Kinderen bellen omdat ze niemand anders weten waar ze met hun ver haal naar toe kunnen. Verliefdheid, eenzaamheid, schoolzaken of mis handeling. Al deze problemen ko men aan bod. En soms gaat het over zakgeld of om gewoon een praatje. Steeds meer kinderen in Zeeland weten van het bestaan van de kin dertelefoon. „Daar werken vooral de scholen aan mee", vertelt Adje. „Er zijn weer nieuwe affiches ver stuurd. Niet alleen naar de scholen. Ook naar bibliotheken en ziekenhui zen". De Zeeuwse kindertelefoon is be reikbaar tussen 16.00 en 20.00 uur onder het nummer 01180-38080. Bil DE KIHDERTEIEFOON. IUCHT JE HJUtTJE VOOR EEN KWARTJE.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1987 | | pagina 1