Wordt rijk met een rondje vliegfïetsen Het bloed drupt in de cola Nakende wieven..., mag dat? Januari Even een lichtje maken... iJL ik VJIilV IE3 Eenzaamheid Lekker gevoel Propeller Opname Acht Truck-chauffeur Fantasie Churchill Schedels KRULLEBAK DINSDAG 13 JANUAR11987 Jan Haas is een bekende beeld bouwer uit Vlissingen. In deze stad staan drie bronzen beelden van hem (brons is koper en tin). Bij de Boulevard staan de Em maüsgangers. Drie gesluierde mannen zitten aan een tafeltje. Er achter zie je een raam met een gordijn. Het verhaal komt uit de bijbel. Ze waren de eersten die Jezus vonden toen hij was gestorven. Het gaat dus over de dood. Het tweede beeld staat bij het ziekenhuis. Je ziet weer een tafel en een gordijn. Alles op ware grootte. Het gordijn weegt al 800 kilo. Ervoor staan twee naakte vrouwenfiguren. Dit beeld gaat over eenzaam heid. Jan Haas: „Toen we die beelden aan het plaatsen waren kwam er een oud ventje aangefietst. Hij riep: „Mag dat zomaar, van die nakende wieven". Ik riep: „Ja hoor, ik ben nog bronzen broeken aan het breien". Het derde beeld staat bij het Nollenbos. Twee mensen zitten op heel hoge stoelen. De mensen zitten angstig op lange dunne poten. Het gaat over kwetsbaarheid. „Aan dit laatste beeld heb ik 8 maanden gewerkt", zegt Jan Haas. Zo'n stoel bestaat al uit 48 losse delen. Die maak ik eerst van klei. Dat noemen we de 'moe der vormen'. In een gieterij in Utrecht maken ze er mallen van. Die gieten ze vol met brons. De beelden zijn hol". Jan Haas heeft het zichzelf aan geleerd. „Toen ik 16 was had ik al een eigen werkplaatsje", ver telt Jan. Wat voetje als je langs je ei gen beelden loopt? Jan Haas: „De echte kick krijg ik als het beeld op z'n plaats komt. Daarna gaat het beeld me minder zeggen. Want ik ben dan weer al met iets anders bezig. Na een lange tijd zou ik het bijna vergeten. Vreemd is dat. Beeldhouwen geeft een lekker gevoel. Eerst heb je een idee inje hoofd. Na een tijd staat het in brons in een park. Prachtig toch". gedicht Noord-oost, al min vier: dan zie 'k me weer gaan, zo'n beetje voorover, mijn wintertrui aan. In die heerlijk witte wereld, de lucht zo mooi grijs, klein mensje tussen de velden, krassend over het ijs. Even zitten in de graskant, kijken hoe ik sta of zomaar wat knabbelen op een stukje chocola... Dan zo hard als maar kan de bomen voorbij. Dit zomaar te kunnen maakt toch wel heel blij. Marina van den Boog aart Wie wil er even 150.000 gulden ver dienen? Prima! Pak dan je fiets. Pruts er wat aan zodat je er mee kan vliegen. Je moet dan met je fiets 1600 meter vliegen. Nee, niet hard rijden. Écht vliegen. Minstens 1 meter boven de grond. Denk niet dat ik ze zie vliegen. Het is echt waar! Al vanaf 1912 bestaan er prijzen voor de beste vliegfiets. De eerste win naar was de Franse wielrenner Pou- lain. Hij had er wel 9 jaar over ge daan voor het lukte. Het gebeurde om 6 uur 's morgens. Er waren 100 toeschouwers. Snorren Hardstikke enthousiast zijn ze. En geen wonder. Het is ook niet niks om ineens een beetje beroemd te zijn. En dat zijn ze: Brendy, Natascha, Thomas en Donald uit Hulst. „Het is te gek als je hoort: 'Ah, dat is nou het dochtertje van Annelies en die komt op tv!' Ik word alleen wel steeds knalrood" giechelt Natascha. „We stonden ook al in de krant". Zaterdag 17 januari gebeurt het: dan zet heel groep 8 van de Willibrordus- school uit Hulst een uur lang zijn beste beentje voor in Klassenwerk. „Thomas is de dader" zegt meester Van de Mortel. „Hij kwam met het idee en stuurde de brief naar de KRO. „De hele klas was gelukkig meteen enthousiast", zegt Thomas. „Het waren wel spannende weken. We hoorden elke dag wel wat. Toen Hij noemt zich Silverstar en is 12 jaar. Maar op de Zeeuwse Korczak- school kennen ze hem als Peter van Splunder uit Oosterland. Silverstar is meer een schuilnaam. Want Peter schrijft. Over de aarde als geen mens er meer op leven kan. Hoe de planeet Pluto bewoond wordt als de maan te klein is. Maar ook over revolverhelden, en bolhoedjes. De politie moest ze in bedwang houden. Zo zenuwachtig was iedereen. De vliegfiets had een propeller op het stuur. De vleugels en staartstuk waren van gespannen doek. Een vlieger op wielen dus. Poulain vloog 13 meter. Wat een sen satie. Poulain moet zich dolgelukkig ge voeld hebben. Op spierkracht in de lucht blijven. De prijs van 150.000 gulden (voor dat geld kun je een flink huis kopen) be eindelijk dat telefoontje kwam wa ren we helemaal dol". Klassewerk was voor hen echt klas se-werk. Thomas: „Het eerste wat we deden was kiezen of we per sé wil den winnen, of dat we allemaal mee zouden doen." „Nou, dat was niet moeilijk. Je kan toch niet zeggen dat iemand niet mee mag doen. En we kunnen evengoed toch winnen", vindt Donald. De meester stelde voor de rollen te verdelen. Iedereen vond het prima. Veel sinterklaas en kerst is er dit jaar niet gevierd. Vlak voor de kerst vakantie hingen er nog maar 3 bal len in de boom. Brendy: „Na schooltijd bleven we lekker kletsen. Over Klassewerk na tuurlijk. En op woensdag en zater dag was het oefenen." kusjes, sex en als het zo uitkomt een beetje geweld. „Ik schrijf niet zo voor kinderen", vindt Peter zelf. „Bij een moord moe ten de koppen rond je oren vliegen. In mijn verhaal hangen ze tenminste zonder kleren en zonder hoofd aan de dakgoot. Ik laat het bloed dan in de cola drup pen van de mensen op het terras. Die staat al vanaf 1957. Meneer Kremer uit Londen heeft het geld al 30 jaar klaarliggen. Nog nooit is het iemand gelukt om zover te vliegfïetsen. De Japanse professor Kimura vloog in 1966 90 meter. In de herfst van 67 vloog de Oostenrijker Malliga al 200 meter. Maar ja. Die piloot was een heel licht kereltje. Is het nu echt zo moeilijk om die prijs te winnen? Denk dan maar eens aan het t.v.- programma 'Vlieg er eens uit'. In de haven van Hoorn kon je je zelf gebouwde vliegfiets uitproberen. De Natascha had er goede moed op. ..Ik droomde dat we een reis naar Co lombia wonnen. Te gek!" Vooral het toneelstukje zagen ze helemaal zit ten. En ze hoopten op héél veel pun ten. Zo vlak voor de opname 6 januari werden de kriebels toch wel erg. Echt veel geslapen was er ook niet. Maar de stemming was prima! En al les ging goed. Het was een spannende dag in stu dio 5. Lachen, zweten, handtekenin gen van echte beroemdheden verza melen en zoveel mogelijk zien. Hoewel ze het wel erg spannend vin den zichzelf straks op t.v. terug te zien. „Vooral een fout lijkt me eng", zegt Thomas. Wie de nieuwe 'ster ren' wil zien, moet 17 januari maar kijken. Om 4 uur. ontdekken het dus. Het is best een verhaal voor boven de vijftien". Peter leest zelf graag en veel. Vooral lees-leerboeken van school. „Daar denk ik dan over na", zegt hij. „Bij voorbeeld hoe de planeten draaien of hoe je nieuwe energie kunt ma ken. Door grote spiegels op de maan of zo. Ideeën schrijf ik op een papiertje. Die gaan in een platte doos onder mijn bed. Elke maand haal ik er een paar uit. Niet kiezen, maar gewoon pakken. Dat worden dan boekjes of korte verhalen". Eerst een beginnetje maken. En als het een beetje loopt in een paar da gen de rest schrijven. In een jaar tijd schreef hij er al zo'n 100 stuks. Toch zit Silverstar op een school voor kinderen met grote leerproble men. In het begin zette hij de woor den dan ook flink door elkaar. „Ik heb echt volgehouden", zegt Pe ter ervan, „En nog vanzelf. Want het lijkt me tof en gaaf om een schrijver te zijn. Maar wel in m'n vrije tijd. Want als het even lukt leer ik voor truck- chauffeur. Dat is ook best maf'. meesten haalden maar een paar se conden. Daarna vielen ze te pletter. Voor de prijs moetje tussen 2 palen een achtje vliegen. Samen 1600 me ter. Misschien vind je het al leuk om er van te dromen. Net zoals de Belgi sche kunstenaar Panamarenko. Hij maakt de mooiste vliegfïetsen. Ze doen het niet echt. Als je er naar kijkt slaat je fantasie op hol. Genoeg nu. Vliegensvlug aan het werk. Meneer Kremer begint z'n ge duld te verliezen. Een elftal van burgemeesters dat kan nog. Maar enkel met burgervaders uit een gemeente waar 'Sint' voor staat valt wel op. Vooral als ze vanuit het hele land in het Belgische Sint- Niklaas neerstrijken. Om offi cieel uitgedost hun opper-Sint te begroeten. De man die zulk soort stunts verzon is oud-burgemeester W. Baas uit Sint-Annaland. Toen burgemeester van Sint-Lau- rens, nu 81 jaar en met pensioen. Met nog dezelfde pretrimpels. Ze zitten alleen verstopt achter een echte Sinterklazenbaard. „Humor moet je zelf maken", zegt hij. „Zo verzon ik als burge meester van Kerkwerve dat DE Sir Winston Churchill naar ons kleine dorp genoemd was. j Kerkwerve is in het Engels na melijk te vertalen in Kerkheu- vel. Kerk heet dan Church en het woord heuvel wordt Hill. Dus schreef ik de beroemde staatsman dat 'zijn' dorp Chur chill op Schouwen lag. En dat hij welkom was. De brief die Churchill terugschreef heb ik nog". In die tijd had burgemeester Baas een verzameling van een paar honderd geraamten en schedels van dieren. Soms zelf opgegraven en uitgekookt. Maar ook wel cadeau gekregen. Hij had berekoppen, koeien, leeuwen, tijgers, een nijlpaard en allerlei zeldzame vogelsoor ten in zijn werkkamer. Op een donker plekje stond zelfs een echte doodskop. Als je dan bij hem op bezoek was gebeurde het. „Even een lichtje maken", zei hij dan. En deed stiekem het lampje aan dat in die doodskop zat. Dat gaf een hoop gegil. En later met zijn vrouw weer dolle pret. In 1971 moest hij zijn burge meestersketting voor de laatste keer aan zijn opvolger geven. Dat deed hij precies op het offi ciële moment. Dus om twaalf uur 's nachts. Wel met de fanfare erbij, collega's en vrienden. Onwijs gaaf en gewoon te gek. Toen heette dat gewoon een kostelijk mens.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1987 | | pagina 2