In Pauluspolder zijn de koek en de strontstampers nu op Duiven zijn een tijdje vogelvrij Iedereen kan leren met een dove praten Schade voorkomen Schade Besmetting KRULLEBAK IN DE KLAS c GOES De duif, het symbool van de vrede, is tot 17 januari vogelvrij verklaard in Zeeland. Mensen met een vergunning mogen tot die dag op de vogels jagen. Er zijn namelijk te veel duiven in onze provincie. Ook in andere delen van het land is de duivenbevolking te groot. In Rot terdam alleen al leven 100.000 dui ven. Deze gemeente heeft iemand in dienst gesteld die het aantal tot 20.000 terug moet brengen. „Zielig? Ja, misschien wel, maar het is nodig", meent meneer Plaisir. Hij 1 isinspecteur van de Dierenbescher ming. „Normaal gesproken leven duiven niet in de stad. Maar de mensen vin den het leuk om deze dieren te voe ren. De vogels hebben zo een makke lijk leventje in de stad, dus ze blij ven". Bovendien blijven ook zwakke en zieke dieren in leven, omdat er voed sel in overvloed is. Ze hoeven het niet eens zelf op te zoeken". Binnen de bebouwde kom richten de duiven schade aan door hun uit werpselen. In de duivenmest zitten bepaalde zuren, die de gebouwen be schadigen. Dit brengt veel extra on derhoud, dus extra geld met zich mee. De vogels in de binnenstad zijn de zogenaamde verwilderde duiven. Zij stammen af van postduiven die niet naar hun hok zijn teruggekeerd. Buiten de bebouwde kom leven voornamelijk houtduiven, de wilde duiven. Zij doen zich, vooral in het voorjaar, tegoed aan akkerbouwge wassen. Hiermee richten ook zij veel schade aan. Meneer De Fouw is secretaris van de afdeling Zeeland van de zaterdag vliegers. Tot 17 januari zijn zijn post duiven opgehokt. Dat wil zeggen dat ze het hok niet uit mogen, vanwege de jacht op de wilde en verwilderde duiven. Meneer De Fouw: „Elke postduiven- houder is een beetje huiverig voor de wilde duif. Als één ziek dier in con tact komt met je duiven, is in een mum van tijd je hele kooi besmet". Hij is het niet helemaal eens met het afschieten. «Enkele jaren terug had iemand een bedwelmingsmiddel ontwikkeld. De bedwelmde dieren konden worden geselecteerd: Geringde duiven gin gen naar de eigenaar terug, zieke dieren werden vernietigd en gezon de bleven leven". «Helaas, om allerlei redenen is het middel niet in gebruik ondanks ge slaagde proeven". Iedereen is het in de dieren-, jacht en duivenwereld eens: Voer de dui ven niet, dan kan de natuur zijn werk doen en is afschieting wellicht Met nodig. Dit geldt overigens ook voor de eenden. PAULUSPOLDER - De kinderen uit het Zeeuws-Vlaamse gehucht Pauluspolder moeten een ander adres zoeken voor zo'n los spekkie van een dub. „Ik doe m'n winkelke op slot", zegt 'Merie van Lewies', „ik zijn het echt beu. Er is geen mens van vroeger meer. Die paar die hier nog weunen komen toch wel langs. Daar hoef ik geen win kelke voor te zijn". De 64-jarige Marie Fruytier, zoals ze eigenlijk heet, doet zichzelf in de VUT, en daarmee het enige winkel tje in de wijde omgeving. Vorige week legde ze het laatste stukje van de laatste kaas op haar eigen brood. Voor de rest heeft ze het ook handig aangepakt. Behalve een zestal flessen slasaus hebben haar vaste klanten nog zo'n beetje alles helpen opmaken. Als Marie het bordje met 'tabaks vergunning' ook nog van de gevel haalt ziet niemand meer dat er in dit huisje ooit een toonbank met een weegschaal stond. Eigenlijk is heel Pauluspolder nu uitverkocht. „Vroeger had je hier een kerk en vijf cafés", vertelt Marie. En een schooltje met een meester en een juf. Ik weet nog dat die veertig kin deren deden. Zand We waren toen ook nog met twee winkels hier. De mensen hadden immers een hoop kinders. Die werkten dan later weer op de grote hoeven. Ik denk dat er nu nog maar tien lui echt van vroeger zijn". Ze legt uit dat ze altijd een gewone kruidenierszaak had. Overgeno men van haar moeder Louisa toen die in 1961 stierf. Geen Winkel van Sinkel dus met damescorsetten. Maar echt zand, zeep, soda en strontstampers. Want zo heetten toen die kaneel- achtige lik-knotsen-aan-een-stok- kie. Het is allemaal voltooid verleden tijd. Als je buiten goed kijkt her ken je in sommige woonhuizen het café van toen, of de school. Voor vreemden is Pauluspolder trouwens moeilijk te vinden. Die kunnen maar het best de kaart er bij pakken. En een lijntje trekken van Hengstdijk naar Terhole, van Vogelwaarde naar Kuitaart. Waar die lijnen elkaar kruisen is het dus. Of liever gezegd, daar is het ooit ge weest. kort kort kort kort kort kort kort kort kort kort kort kort ZOENEN - Vooruit, één snelle kus mag, maar lang zoe nen verbieden we. Dat bedacht de directie van het Lon- dense vliegveld Heathrow om de reizigersdrukte met Kerstmis zo snel mogelijk weg te werken. Speciaal opge leide agenten moesten iedereen in de gaten houden - ze hadden geleerd waar ze op moesten letten - en op tijd ingrijpen. Helaas lees je van leuke berichten in de krant niet altijd hoe het verder ging. Welke slimme trucs hebben reizi gers bedacht om onder het verbod uit te komen? Zijn er bekeuringen uitgedeeld? Was de actie een succes? En nog veel meer interessante vragen, blijven onbeant woord. JACHTVLIEGER - In het leger word je man, zegt men tegen jongens die soldaat worden. Maar het is onwaar schijnlijk dat meisjes om die reden in dienst gaan. „We- willen gewoon een interessant vak", zeggen ze. Vorige maand slaagde Nelly Speerstra voor het brevet jachtvlieger. Ze is de eerste vrouwelijke gevechtspiloot van ons land. Van de hele wereld zelfs. Niemand kijkt tegenwoordig nog vreemd op van vrou welijke militairen. Wel van hun prestaties. Van de dertig Nederlandse helicopterpiloten zijn er vier een vrouw. En twee van hen behoren tot de beste vliegers van ons land. Toch moet er volgens de 1500 vrouwelijke militairen nog veel veranderen aan het leger. Zo mogen ze (nog) niet aan het front vechten, omdat zij zich vaker dan mannen zouden moeten wassen en er is te weinig water aan het front. WIJN - Wat voor mensen levensgevaarlijk is kan een enkele keer heel gezond voor het milieu zijn. Dat bewijst de Oostenrijkse 'antivrieswijn' van vorig jaar. Wijnboeren in Oostenrijk probeerden toen op een snelle en goedkope manier veel geld te verdienen door hun wijn met een gevaarlijk goedje te verdunnen. Het be drog werd ontdekt, maar miljoenen liters wijn waren kort geleden nog niet opgeruimd. Die komen nu midde nin de winter goed van pas. In plaats van duur en schadelijk strooizout zal men de wijn gebruiken om de wegen sneeuw- en ijsvrij te ma ken. Het spul werkt sneller en beter, is goedkoper en on schadelijk voor het milieu. Er komt in de toekomst zelfs misschien een 'Super-ont- dooier KF 28 antivrieswijnfabriek' MIDDELBURG - In februari begint een cursus waar mensen die kunnen horen leren praten met mensen die doof zijn. De cursus is bestemd voor iedereen die te maken heeft met een dove of slechthorende. Ook mensen die zich willen verdiepen in het om gaan met anderen kunnen er te recht. „Het zou voor veel mensen goed zijn," zegt mevrouw B. Katsman uit Wolphaartsdijk. „Het is vooral een kwestie van rekening houden. Als ie dereen dat deed, zou het leven voor een dove zoveel plezieriger zijn." Mevrouw Katsman weet waarover zij praat. Zij is zelf doof. Vorig jaar gaf zij een proefcursus op het eiland Tholen. Het werd een succes. Daar om gaat ze door. Vingeralfabet Praten doe je vooral met je mond. Maar je kunt het ook doen met geba ren en met de uitdrukking van je ge zicht. Voor een dove is een combina tie hiervan belangrijk. Duidelijk spreken, elkaar aankijken en niet bang zijn om gebaren te ma ken zijn dan ook onderdelen van de cursus. Daar komt het vingeralfabet nog bij. „Dove mensen spreken anders dan horenden," vertelt mevrouw Kats man. „Zij kunnen hun eigen stem niet horen. Dat andere stemgeluid schrikt veel mensen af. Ze denken al gauw datje niet normaal bent. Dat maakt een dove eenzaam. Dat is helemaal niet nodig. Als je er moeite voor wilt doen, kun je ge woon met een dove spreken." Cursus Die moeite betekent 12 keer 2 uur les op de cursus. Deze cursus is niet voorkinderen. Mevrouw Katsman zou graag ook een aparte cursus geven aan een groep kinderen. .Kinderen leren gemakkelij k en vin den niet gauw iets gek," zegt ze. „Maar een cursus voor kinderen moetje anders geven dan een cursus voor volwassenen. Bij voldoende be langstelling zal ik het zeker doen." De cursus voor volwassenen wordt gegeven in Goes of Middelburg. Be langstellenden kunnen zich opge ven bij contactpersoon mevrouw J. van Engelen: tel. 01667-2794. Scholen die ook dit jaar voor één of meer klassen De Krulle- bak willen bestellen graag bin nen 14 dagen bellen naar de PZC in Vlissingen: 01184-84000, toestel 131.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1987 | | pagina 1