WERK ZE Henk zoekt het altijd weer hogerop Pijn? Laat je voeten knijpen ËL Iedereen zijn eigen bruine rat Paniekknop zorgt voor veiligheid Druk KRULLEBAK IN DE KLAS Saaie karweitjes zijn voor de robot KRULLEBAK DINSDAG 7 OKTOBER 1986 Aangenaam: Henk van der Meyden. 35 jaar. schoorsteenveger te Middel burg. Is bovendien schoonmaker en glazenwasser van beroep. Hele dagen op pad. Zat vroeger op de grote vaart. Ook leuk. Om z'n kost bij elkaar te verdienen werkt-ie zo'n 50 uur per week. En 's avonds? Dan gaat-ie nog eens aan de slag. Studie voor godsdienst leraar. 15 miljoen mensen-15 miljoen ratten. Elke Nederlander z'n ei gen bruine rat. Je ziet hem ge lukkig niet elke dag. Een mooi beestje, maar wel een om voor op te passen. Een rat is 50 cm lang: half lijk- half staart. Slaapt meestal over dag en gaat 's nachts op zoek naar alles wat eetbaar is. Knaagtrvan brood tot dooie vo gels, van babypoep tot suiker bieten. Overal waar hij bij kan, hoewel hij biefstuk wel lekkerder vindt dan hondebrood. Nooit buikpijn dus. En voor de rest ook weinig klagen. 15x Per jaar kan een rattenechtpaar jongen krijgen. Zo'n 7-10 per keer. Na 2 tot 3 maanden zijn die ook geslachtsrijp. Reken maar uit. Als er niks tegen zit, worden 2 ratten er wel 400! Ziekten Dat zou allemaal nog niet zo erg zijn. Maar de bruine rat is een ziekteverspreider. Vooral ziekte van Weill, para tyfus en varkens pest. Vandaar dat hij wel bestre den moet worden. De heer Eversdijk is al 16 jaar 'dè rattenvanger' van Noord- en Zuid-Beveland. De 44 dorpen samen zorgen voor zo'n 1000 meldingen per jaar. Elke dag is hij op pad met zijn zakjes. Een mengsel van zonne- pitten. haver, slaolie en gif. 3500 kg per jaar. „Een heerlijk beroep" vindt hij. „Heel vrij. Altijd buiten. Ik houd van de natuur. En die ratten lij den geen pijn. Anders zou ik dit niet kunnen". Slim We zorgen goed voor onze rat ten. Overal afval, etensresten, voerbakken en lekkere plekjes in overvloed. Via een kapotte riolering of de regenpijp komen ze in huis. On der de vloer, tussen het plafond. Ze kunnen wel tot drie hoog. Ratten zijn enorm slim. Maai* wie ratten heeft, heeft dat toch bijna altijd aan zichzelf te dan ken. Vaak is een bolroostertje in de goot al genoeg om te zorgen dat onze vriend niet meer over het bed wandelt. „M'n beroep is mijn hobby", zegt de heer Eversdijk. „Nare kanten zijn er niet. Je moet wel veel kunnen en niet bang zijn. Hoewel een rat nooit uit zichzelf zal aanvallen". In die 16 jaar is hij nog nooit ge beten, wel als 'loopplank' ge bruikt. Zijn grootste vangst was ooit een roedel van 251 ratten. „En je komt echter overal" zegt hij. „Want die rat maakt het echt niet uit of je rijk of arm bent". Eenmaal per week naar school in Goes. En verder: heel veel huiswerk. Lezen, lezen en nog eens lezen. Wel 20 uur achter zijn bureau. En die cursus psychologie doet hij er schriftelijk bij.... Natuur Het begon met zijn enorme interesse voor de natuur en het léven. Freek werkt al 5 jaar in Zierikzee. Hij komt uit Zweden. Hij doet stom en saai werk. De hele dag duwt hij vormpjes in de zachte klei. En hangt ze op een lijn te drogen. Z'n maatje Frederik werkt 2 jaar in Zierikzee. Hij is een Canadees. Ook hij doet vervelend werk: vormpjes onderdompelen in een vloeistof. Ze mopperen nooit. Nee. Want het zijn de twee robots van Precisiewerk in Zierikzee, een kleine ijzergieterij. Ze werken elke dag even nauwkeu rig. Kunnen geen griep krijgen en hoeven geen koffiepauze. Leuker werk „Dit werk deed ik vroeger met m'n man", vertelt mevrouw Terwogt van de directie. „Het was zo vervelend dat we het on ze mensen niet wilden laten doen. Soms is een beroep zo nieuw dat haast niemand weet wat het precies is. Zoals bijvoorbeeld reflexoloog. Vast iemand die de 'reflecterende' lichtpaaltjes en katteogen langs de weg afsopt, denk je dan. Of een uit vinder van super-spakenflitsers. En anders een dokter die tegen knieën tikt om te zien of je 'reflexen' wel werken. Dat klopt dus niet. Een van de Zeeuwse reflexologen is Ine van Vee- nendaal uit West-Souburg. „Als je het eenvoudig zegt ben ik een soort masseur van voeten", legt ze uit. „In je voeten eindigen alle zenuwbanen „Hoe meer je weet, hoe meer je wil weten" zegt-ie. „Je ontdekt dat alle dingen verband met elkaar hebben. Ik kreeg contact met een dominee. En hoe meer we praatten, hoe meer ik ontdekte wat ik echt wilde. Gods dienstleraar worden. Het liefst op een basisschool. Geloven is voor veel mensen nog een beetje eng. Iets waar je niet zo over die door je lichaam lopen. Hoofd, maag, spieren, nieren.... In totaal hebben de voeten meer dan honderd van dit soort uiteinden of contactpunten. Als je daar op de goede manier in knijpt masseer je ei genlijk het stukje lichaam wat spe ciaal bij dat plekje hoort. Geen dokter Die contactpunten zitten bij ieder mens op dezelfde plaats. Je kunt ze leren vinden. Daar zijn scholen voor. Ine was al verpleegster, plus voet- en schoenkundig helpster. Voor dit praat. Maar vooral kinderen zitten boordevol vragen. Ik wil ze leren denken. Met ze praten. Zo eerlijk mogelijk vragen beant woorden. Niet zeggen: 'dat snap je later wel'. En daar moetje zo vroeg mogelijk mee beginnen". Nu nog fluitend voor je raam en straks voor de klas. „Laten we het hopen. Want dit is wat ik écht graag wil", besluit Henk. nieuwe diploma leerde ze ook nog op die heel speciale manier in voeten te kneden. „Ik ben geen dokter", zegt de refle- xioniste. „Je moet dus altijd eerst naar de arts. Die zoekt uit wat je mankeert. Ik kan vooral helpen bij ziektes, kwaaltjes, pijnen waaraan niet echt iets te doen is. Of die steeds terugkomen. Waarmee je moet leren leven, zoals dat heet. Ik ontwerp ook voor iedere 'klant' de meest geschikte ontspanningsoefe ningen. Zo verdwijnt meestal de grootste pijn. En kun je het zonder nare of zware medicijnen af. Het is nacht. Pikdonkere nacht. Twee mannen klimmen over het schoolhek. Door een open raam komen ze de school binnen. Op zoek naar een videorecorder of computer.... Twintig seconden later gaat het alarm bij Buys Bewaking in Middelburg. De man van de meldkamer roept de dichtst bij- zijnde auto op. Samen met de hond gaat de bewaker erop af. Zo'n bewaker mag, net als ieder een, een inbreker vasthouden. En met die hond erbij lukt dat meestal goed. De politie neemt de inbrekers dan over. Paniekknop Wat is dat nu voor een beroep; bewaker? We stapten daarvoor naar Buys Bewaking in Middel burg. Een beveiligingsbedrijf met 32 mensen, 8 honden en 10 wagens. „Wij beveiligen scholen, bedrij ven en woningen met elektroni sche apparaten", vertelt Kees van de Veer (27). Hij is specialist op dat gebied. „Sommige mensen dragen zelfs een paniekknop bij zich. Oude ren en gehandicapten bijvoor beeld. Een druk op de knop en wij komen 24 uur per dag", ver telt Kees. Neeltje Jans „Of we gaan op onregelmatige tijden rond gebouwen lopen", vult Emmy Buys (24) aan. Zij is de directrice. „Wij doen van alles op het ge bied van beveiliging. Portier diensten, brandwachten op schepen, strand- en camping bewaking en nog veel meer. Vo rige week verzorgden we nog het parkeren op Neeltje Jans", zegt Emmy. - Maar daar is toch politie voor? „Ja", zegt Emmy. „Maar daar zijn er veel te weinig van. Soms rijdt er maar één agent op Noord-Beveland. Daarom zijn wij ermee begonnen". Uitdaging - Wie wil er nu bewaker wor den? Zo eenzaam en soms ge vaarlijk? „De meeste mensen zien er een uitdaging in. Veel spanning en afwisseling. Je moet het diploma Beveili gingsbeambte halen. Je moetje E.H.B.O. hebben en je moet trai nen met de honden. Je wordt nogal eens in je vrije tijd opgeroepen. Vooral 's nachts. Maar ja, dat weet je van te vo ren", vertelt Emmy. gedicht Als ik later... zodra ik tijd heb... zo gauw... en als... ja: druk druk druk De machine draait op volle toeren zolang je doorgaat kan 't niet stuk. Je houdt je vast aan mooie plannen fijne toekomst, alle tijd voor alles wat je nu graag wil en later zal, na gedane arbeid... Maar misschien... stel dat... en als... Je twijfelt. Soms is het gevoel heel sterk. Wees maar blij, want inderdaad: geluk is niet de beloning voor werk. Marina van den Boogaart Scholen die ook dit jaar voor één of meer klassen De Krulle- bak willen bestellen graag bin nen 14 dagen bellen naar de PZC in Vlissingen: 01184-84000, toestel 131. Nu doen de robots het. Ze werken niet sneller dan ons. Maar wij kun nen nu leuker werk doen", vertelt mevrouw Terwogt. Bij Precisiewerk werken 11 mensen. Ze maken kleine onderdelen. Eerst gieten ze een soort kaarsvet in een stempel. Als het vet hard wordt halen ze het vormpje uit de stempel. Dat vormpje dompelen ze in de klei. Alles wordt gebakken. Het kaarsvet loopt eruit. Het omhulsel van gebak ken klei wordt volgegoten met vloei baar metaal van 1600". Arm Vijf jaar geleden waren er nog geen 10 robots in Nederland. Nu al 400. Bij het woord 'robot' moet je niet denken aan een piepend metalen mannetje. Het is meestal een arm met hand en vingers. Soms hebben ze ogen. Eerst moetje zo'n robot klaarmaken voor het werk. Dat heet programme ren. Elke beweging wordt eerst bestuurd met een joystick. Dat doet iemand die het werk goed kent. Alle bewegingen komen dan in de besturingscomputer. Daarna werkt de robot zelfstandig. Meer mensen „Het programmeren van Freek duurde wel een halfjaar. Soms moe ten er speciale dingen worden ge maakt. De tweede ging al sneller. Veel mensen denken dat er door de robots mensen ontslagen worden. Bij ons kwamen er na de robots zelfs mensen bij", besluit mevrouw Ter wogt trots. „We sparen nu voor een derde robot".

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1986 | | pagina 2