Eerst mijn diploma Nooit zeker van je leven Hond verlinkt de eenden in Chili Madelijne Kool wint verhalenwedstrijd Lees je knetter ZEELAND TELT NOG VIER EENDENKOOIEN fy^r MIDDELBURG De laatste tijd is het weer erg onrustig in Chili. Zeker na de mislukte aanslag op generaal Pinochet. Pinochet is de man die het al 13 jaar in het Zuidamerikaanse land voor het zeggen heeft. Hij wil in zijn land alleen de baas zijn. Steeds meer mensen in Chili nemen het niet langer. Ze protesteren tegen de manier waarop de regering hen behandelt. Protesteren is heel gevaarlijk. Ieder een die kritiek heeft kan gevangen genomen worden. Ze «orden dan vaak slecht behan deld. Soms zelfs gemarteld of ge dood. Veel mensen weten zelf niet eens waarom ze gearresteerd zijn. Angst Het volk leeft in voortdurende angst. Toch durven steeds meer mensen te protesteren. Ze willen opkomen voor hun land. Ze willen dat Chili weer een vrij land wordt, waar mensen goed en eerlijk behandeld worden. Ze willen dat hun kinderen een beter leven krij- Vluchten Ook Chilenen die uit hun land zijn weggestuurd of gevlucht proberen te helpen. Ze doen dat bijvoorbeeld door te vertellen wat er in Chili ge beurt. Veel van hen willen zo vlug mogelijk terug naar hun land. Een daarvan is de 17-jarige Bernar ds Gutierrez uit Middelburg. Zij moest samen met haar vader, moe der en zusje 12 jaar geleden het land uit. Haar vader was toen al twee keer gearresteerd omdat hij lid was van een politieke partij. En dat is verbo den. Haar zusj e Tania 13 jaar) blijft lie ver nog hier. Zij is bang voor wat haar te wachten staat. Maar aan de andere kant zou ze toch haar land willen helpen. Amnesty Ook Amnesty International wil hei- Pen. Vorige maand startte deze or ganisatie die opkomt voor de rech tenvan de mens, een actie. Zij schre ven brieven naar Pinochet. ze schreven daarin dat ze precies weten wat er met zijn volk gebeurt. Dat hij zich niet houdt aan de rech ten die ieder mens heeft. Ze schreven dat ook aan politiecom- mandanten. Want zij voeren vaak de gruwelijke opdrachten van Pino- chetuit. Amnesty International hoopt dat veel mensen de actie zullen steunen. Dat kan met handtekeningen, brie ven en kaarten. Madelijne Kool: verhalenbundel is mijn droom.. 'S-GRAVENPOLDER - Als je Ma delijne Kool vraagt wat ze later het liefst wil worden, schrijfster of televi siester, zegt ze: „Ik wil eerst mijn di ploma halen. Dan zie ik wel verder en wie weet - kan het allebei." Toch was het niet zo'n gekke vraag, want Madelijne is de laatste tijd nog al in het nieuws. Ze won een verhalenwedstrijd waar meer dan vijfhonderd kinderen uit het hele land aan meededen. Op 15 oktober (en nog een aantal ke ren daarna) werkt ze mee aan 'Club Veronica'. In het programma dat volgende week wordt uitgezonden, praat ze met mensen over het onder werp jongens en make-up. Advertentie Madelijne Kool is zestien jaar en woont in 's-Gravenpolder. Ze zit in Goes op school en moest een tijd ge leden een opstel over een held schrij ven. Omdat ze iets grappigs wilde verzin nen, bedacht ze een spannende ge schiedenis rond een huwelijksadver tentie. Haar leraar Nederlands vond het een goed verhaal, maar zei er niet iets speciaals van. Later las ze over de verhalenwed strijd die uitgeverij Uniepers en de VARA organiseerden. Er mochten alleen kinderen tussen negen en vijftien jaar aan meedoen. Omdat ze haar heldenverhaal nog had liggen, stuurde ze dat in. Op 22 september mocht Madelijne in Amsterdam haar prijs komen op halen: Lees je knetter, een knalgeel boek met elf verhalen en zes gedich ten van bekende schrijvers als Wim Hofman, Marion Bloem, Rindert Kromhout, Remco Ekkers... en op bladzijde 35 'Merel en de baby met de rammelaar' door Madelijne Kool. Tijdens de feestelijke uitreiking wa ren journalisten aanwezig, mensen van de televisie en veel schrijvers. „Met een paar van hen heb ik leuk gepraat," zegt Madelijne. „Ze waren erg tevreden over mijn verhaal en een enkele schrijver bood zelfs aan me te helpen. Ik kreeg twee boeken. Een om in te lezen en een om zorgvuldig te bewa ren, want daarin hebben een hele boel schrijvers uit zichzelf iets aar digs geschreven. Dat boek ligt nu nog in de huiskamer om aan kennis sen te laten zien. Maar over een poosje gaat het naar boven, naar mijn kamer, in de kast." Verhalenbundel Hoewel Madelijne haar diploma het belangrijkste vindt, droomt ze voor zichtig over de verhalenbundel die ze graag zou willen schrijven. „Maar ik houd dat het liefst heel stil. Ik wil niet hebben dat de mensen denken: 'Stom, zo'n meisje van zes tien. Wint een keer een prijs en denkt dan meteen dat ze een echte schrijf ster is.' (Het boek waar Madelijnes verhaal in staat heet 'Lees je knetter'. Het wordt uit gegeven door uitgeverij Uniepers en VA RA en kost 16,90. ANNA-JACOBAPOLDER Zee land telt nog vier eendenkooien bij Oostkapelle, Renesse, Oosterland en Anna-Jacobapolder. In geen van deze kooien worden nog eenden gevangen voor de verkoop. De eendenkooien zijn in de midde leeuwen ontstaan. De kooi bestaat uit een waterplas met in de hoeken fuiken. „De lokeenden zorgen ervoor dat de wilde eenden de kooi in kómen", ver telt meneer Van Herk. Hij is de kooi ker van de eendenkooi van Anna-Ja- cobapolder. Ook zijn vader, grootvader en over grootvader waren kooikers. „De lo keenden noemen we staleenden. Zij worden door ons goed gevoerd en nooit gevangen. Daarom keren ze el ke dag terug naar de kooi en nemen de wilde eenden mee". Hondje Als de eenden in de kooi zijn komt het kooikershondje in actie. Dit langharige roodbruin-witte hondje laat zich even aan de eenden zien en verstopt zich weer. De nieuwsgierige eenden volgen het hondje. Zo lokt het diertje de wilde eenden de kooi in. „Wij hebben altijd zo'n hondje ge had", zegt meneer Van Herk. „Er zijn niet veel hondjes van dit ras, maar zonder hondje kan de kooiker zijn werk niet doen". Zingen Vroeger ving meneer Van Herk de eenden voor zijn brood. Als er weer voldoende eenden in de kooi zijn gaat hij weer aan de slag. De gevan gen eenden worden dan geringd en weer losgelaten. Zo kan onderzocht worden waarheen de vogels vliegen. Van april tot junf is de kooi open voor het publiek. Wie van te voren een afspraak maakt kan dan door de kooiker rondgeleid worden. Tijdens de rustperiode kun je wel een kijkje nemen in de oude kooi kerswoning. Dit gebouw is sinds kort de ontvangstruimte van de Stichting het Zeeuws Landschap. Er staat een maquette van de een denkooi en er zijn foto's en dia's te zien van de natuurgebieden van Sint-Philipsland. kort kort kort kort kort kort kort kort Michel Louwerse Serooskerke EXAMEN - Nog maar kort geleden kon je aan een boe kentas aan een vlaggestok zien dat daar iemand woon de die geslaagd was voor een examen. Nu blijkt dat meer dan de helft van die scholieren liever een ander papiertje had gehaald. Al die mavo-ers, havo-ers en vwo-ers hebben er achteraf spijt van dat ze niet een andere school gekozen hebben, of andere vakken. Ze bewaren wel prettige herinnerin gen aan andere leerlingen en ook aan hun lerareti den ken ze met dankbaarheid terug. En dat maakt weer veel goed. kort kort kort ETEN Een Rotterdammer van drieëntwintig jaai moest onlangs bij de rechter zijn straf komen ophalen. Hij had al jaren de onhebbelijke gewoonte dagelijks ge zellig uit eten te gaan.... maar nooit te betalen. Daar was hij al eerder voor veroordeeldmaar veel verandering had die straf in zijn eigenaardige gedrag niet teweegge bracht. Wel vertelde hij de rechter nu dat hij sindsdien nooit meer was gaan Chinezen: „Dat vond ik niet zo lekker meer, Edelachtbare. En verandering van spijs doet eten".

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1986 | | pagina 1