Nee, Amerikanen, het kan echt niet met zand Vooral dat Duitse bloed is zo raar Duitse bloed Zestien FEEST ROND OPENING VAN DE PIJLERDAM Verrassing India regelt ondanks verbod kinderarbeid Niet gezond Wilhelmus op school GOES Hoe het Nederlandse volkslied heet? De kinderen van een bovenbouwgroep uit Zeeland kijken elkaar vragend aan. Na enig gepieker en overleg gaan er voorzichtig wat vingers omhoog. „Dat is toch het Wilhelmus?", zegt Sonja. Deze situatie is niet bijzonder. Wei nig kinderen kennen het Wilhelmus nog. Ook in andere landen verwatert het volkslied. De regering van Baden- Würrtemberg uit West-Duitsland heeft er iets op gevonden. De kinde ren moeten het volkslied weer leren op school. En wel drie coupletten, uit het hoofd. Een aantal scholen in ons land wil het Wilhelmus weer 'invoeren' op het rooster. „Van mij mogen ze", zegt Gerjan. „Als ze dan maar wachten tot vol gend jaar dan ben ik van school". Ries blijkt één van de weinigen uit de groep die enkele regels van het volkslied kan zingen. „We hebben het wel een paar keer gezongen tijdens de muziekles", zegt Menno. „De tekst staat in ons muziekboek, maar ik snap er niets van. Vooral dat 'Duitse bloed' vind ik raar". Ries vindt de melodie wel mooi. Slechts een paar kinderen zijn het met hem eens. Het is een lied dat meestal bij feeste lijke gebeurtenissen gezongen wordt, zoals op koninginnedag of bij Nederlandse overwinningen op sportgebied. Maar als je de melodie hoort, zou je denken dat er iets vre selijks is gebeurd. Zestien jaar geleden schreef een Ne derlandse krant een prijsvraag uit: schrijf een nieuw volkslied. De krant kreeg hierop een stapel boze brie ven. Het Wilhelmus moest blijven zoals het was. De kinderen van de bovenbouw vin den dat er best een ander lied .mag komen. Zo één, twee, drie weten ze geen alternatief. 'De Zilvervloot' roept Jean-Paul en thousiast. Hij zingt: „Piet Hein, Piet Hein, Piet Hein zijn naam is klein. Dat is toch een stuk vrolijker? Ja toch?". VEERE Zaterdag 4 oktober rei zen meer dan duizend basisschool kinderen uit alle dorpen en steden in Zeeland per bus naar het eiland Neeltje Jans. Ze zijn uitgenodigd daar de officiële opening mee te maken van de pijlerdam in de Oos- terschelde door koningin Beatrix. De meeste kinderen moeten die dag vroeg uit de veren. Ze worden al om negen uur op het eiland ver wacht. Net als de dertigduizend andere gasten. Later op de dag komen daar dan nog de koningin en tientallen be langrijke mensen bij. Men rekent er op dat de kinderen die belangrijke gasten uit ons land en het buitenland warm welkom zullen heten. „Maar voor wat hoort wat", zegt de heer J. C. Lelieveldt. Hij is voor lichter van de provincie Zeeland en lid van de groep mensen die het programma voor die dag heeft uit gedokterd. „Er is van alles te doen voor de kin deren", zegt hij. „Zoveel dat ze zich geen ogenblik hoeven te vervelen en 's middags moe en tevreden weer naar huis gaan". Hij heeft een hele lijst voor zich op tafel liggen: kindercircus, rond vaarten, kermis, volksdansen, speelplaats, bouwspeelplaats, ringrijden, steltlopen, kegelen, gaaibollen, hoefijzerwerpen, oude ambachten, demonstraties met modelschepen, wedstrijdzeilen, muziek door fanfares, maar ook Anita Meyer, Maywood en Lee To wers. „En er staat nog veel meer op mijn papiertje", zegt hij. „Maar dat ver klap ik niet. Dat blijft een verras sing". „In ieder geval is het zo dat er voor elk wat wils is én dat de volwasse nen bij het circus en de rondvaar ten niet kunnen voordringen. De kinderen mogen eerst". Bij de opening van de Oosterschel- dedam zullen ook veel buitenland se journalisten aanwezig zijn. De heer Lelieveldt hoopt dat zij de mensen in hun land duidelijk zul len maken hoe belangrijk de dam is. Niet alleen voor Zeeland, maar ook voor onze buurlanden. En dat hij echt zó gebouwd moest worden. Vooral bij de Amerikanen blijken daar volgens hem vreemde ge dachten over te bestaan. Die vinden het onzin om acht mil jard uit te geven voor 'iets van be ton met veel stalen klepjes die op en neer kunnen. Het kan toch ook met zand'. kort kort kort kort kort kort kort kort kort kort kort 'Willem, van Oranje BroekEen pastoor in het oosten van Nigeria heeft een hekel aan vrouwen die een lange broek dragen. Hij heeft zelfs gezegd dat vrouwen in een broek niet de kerk in mogen. Doen ze dat toch, dan zal hij het kledingstuk uittrekken en afpakken. De broeken zal hij daarna aan arme mensen geven. Alleen aan arme mannen natuurlijk. Drank Een vrouw in Engeland moest voor de rechter verschijnen omdat ze met teveel drank op had rondge reden. En bovendien was het voertuig niet verzekerd. De rechter sprak haar vrij. Ze had wel te veel gedron ken. Maar ze had niet op een voertuig gereden. Want zo wilde de rechter de grasmaaier, waarop de vrouw een rondje had gereden, toch niet noemen. Brief Die mevrouw in Amerika stond wel raar te kij ken toen ze een brief van een man kreeg. In die brief ver telde de man dat hij zoveel van haar hield en graag naar haar toe wilde komen. De vrouw begreep er niets van. Ze was al 36 jaar met die Betere betaling DELHI De regering van India wil een nieuwe wet maken om kinderen die werken beter te beschermen. Dat, terwijl kinderen in India eigen lijk helemaal niet mogen werken. In bijna alle landen is kinderarbeid verboden. Kinderen mogen niet werken. Ze moeten tijd hebben om te spelen en naar school te gaan. Maar in veel landen gebeurt het toch. Zelfs heel jonge kinderen ver dienen de kost. Vaak is dat nodig omdat de ouders te weinig verdie nen. Tijd om naar school te gaan is er dan niet. En omdat ze veel te weinig spe len en plezier maken, hebben ze geen fijn leven. Ook zijn veel van die kinderen niet erg gezond. Hun werk is vaak te zwaar en gevaarlijk. Ook in ons land moesten zo'n 150 jaar geleden kinderen de kost hel pen verdienen. Zelfs kinderen van 4 en 5 jaar werkten in de fabriek, in de kolenmijn of op het land. Nu is dat in Nederland verboden. Maar in veel landen gebeurt dat nog. Ook in India. Beter leven De regering van dat land zegt dat het om miljoenen kinderen gaat. Om die kinderen toch een wat beter le ven te geven wil de regering nieuwe regels maken. Kinderen mogen dan wel werken. Maar ze mogen geen zwaar, gevaar lijk of ongezond werk doen. Ze mo gen niet 's nachts werken of te lang achter elkaar. En ze moeten beter worden betaald. Lang niet iedereen is blij met het voorstel. Tegenstanders vinden dat kinderen nooit moeten werken. Maar premier Gandhi weet wel dat kinderen toch gaan werken. En dan, vindt hij, kun je het maar het beste zo goed mogelijk regelen. man getrouwd en hij was gewoon thuis. Toen ze de enve lop eens goed bekeek begreep ze het. De brief was 42 jaar geleden geschreven. De man was toen nog soldaat en ver van huis. Een andere soldaat die de brief zou posten had het ver geten. Vorige maand werd de brief, samen met andere brieven, gevonden op een zolder. De directeur van het postkantoor kwam hem nu maar zelf brengen. Huisdier De familie Brouwer in Sluiskil heeft wel een bijzonder huisdier. Katten, honden, vogels, vissen en konijnen komen wel meer voor. Maar een haas... Toch voelt de haas zich prima thuis in huize Brouwer. Overdag is hij veel buiten en in de schuur, 's Avonds springt hij rond in de huiskamer. En na een poosje kruipt hij zelfs gezellig bij het vrouwtje Riet Brouwer op schoot. Samen met haar kijkt hij naar de televisie. En als de uitzending is afgelopen, gaat de huishaas braaf naar bed. Kees-Jan Willeboordse Serooskerke In verband met de herfstvakantie verschijnt de volgende Krullebak op dinsdag 7 oktober. Scholen die ook dit jaar voor één of meer klassen De Krulle bak willen bestellen graag bin nen 14 dagen bellen naar de PZC in Vlissingen: 01184-84000, toestel 131.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1986 | | pagina 1