TYPÏTTT Calypso's en Polypen Inpakken en wegwezen Ook met de kermis getrouwd m Betreden op eigen risico Alles moet verdraaid omgekeerd Reiziger Pikken Even eruit KRULLEBAK DINSDAG 8 JULI 1986 Toeters en bellen. Sirenes. De lucht van oliebollen. De prijzen vliegen om je oren en het geld uit je zak. Kermis in de stad! Drie, vier, vijf dagen staat alles op z'n kop. En je moet wel sterk in je schoenen staan wil je zelfs geen zuurstok kopen. Vaak is de zondag een rustdag. Veel gemeenten vinden dat kerk en ker mis niet samengaan. Grappig eigenlijk. Want meer dan 1000 jaar geleden werd de eerste kermis gehouden. Ter ere van - jawel - de kerk. Van oorsprong heette de kermis keckemisse (kerkmis). Als ergens een kerk was gebouwd, werd die ingewijd. Een groot feest, met veel mensen. Na afloop gingen die niet meteen weer naar huis, maar zochten elkaar op in een taveerne (café) in de buurt. Dronken wat, aten wat. Troubadours zongen liedjes voor vertier. „Toen de kinderen klein waren was het weieens moeilijk om een kermis- moeder te zijn. Je bent nu eenmaal óók met de kermis getrouwd. Je helpt mee in zo'n draaimolen of kraam. Het is tenslotte je brood. Maar dat betekent wel dat andere kindertjes er met hun ouders van genieten. Terwijl die van jouw in hun eentje thuiszitten". Aan het woord is mevrouw Angelier SouliHlee (29). Moeder van drie kin deren tussen de vijf en tien. Op dit ogenblik staat ze met haar gezin net in Colijnsplaat. In een Elk jaar opnieuw werd de kerkmis gevierd. Zelfs als intussen de kerk was afgebrand... Het feest was traditie geworden en kwam ook steeds losser van de kerk te staan. Acrobaten Al heel snel werd de kerkemis meer kermis. Potsenmakers, boeienko- ningen, vuurspuwers, kwakzalvers, kraam met 'flipperkasten' zonder flippers. Sommige van onze moeders zullen het best anders voelen", denkt An gelier. „Ik ben tenslotte een burger vrouw. Getrouwd met een geboren kermisman. Nog maar 12 jaar een 'reiziger' zoals dat hier heet. Ik heb het zelf als kind niet meegemaakt. Mijn kinderen vinden het later vast heel normaal". Ze huist het liefst tussen de draaior gels en de schettermuziek. Gewoon vlakbij hun kraam. Handig dicht in de buurt als het ineens druk wordt. Tussendoor stofzuigen, eten koken en huiswerk uitleggen. Want wat wij acrobaten, toneelspelers heten hun kunsten zien. Er kwamen theatertjes waarin aller lei rare mensen en dieren werden getoond - tegen betaling natuurlijk. Volksvermaak als ringsteken, koek- happen en palingtrekken kwamen erbij. De kop van Jut. In de 17e eeuw de eerste mallemolens. De stoomcaroussel is intussen al weer verdwenen. De Calypso's en Plypen vieren hoogtij. De roman tiek is verdrongen door de techniek. Maar hoe dan ook: het is duidelijk dat de kermis zelfs na 1000 jaar nog volop leeft! een heidens lawaai vinden dat hoort een kermismens niet eens. Die zit rustig een potje te schaken. „Voor mijn gevoel ben ik echt wel een reiziger", zegt Anjelier. „Totdat mensen op mijn kinderen neerkij ken. Ze niet vertrouwen. Denken dat ze wel zullen pikken en zo. Ik weet hoe andere reizigers daar hun schouders over ophalen. Daar staan ze boven! Maar ik blijf altijd ergens een reizende-burger. Daar om word ik er misschien soms toch verdrietig van". De meeste speeltuinen zijn nu niet direct voor oudere kinde ren bedoeld. Maar ja. Wat is fijner dan schommelen, wippen, klimmen? Gewoon lekker kind zijn. Zonder al dat moeilijke gedoe. Heerlijk toch! Er zijn gelukkig nogal wat speelplaatsen waar je je energie kwijt kunt. Speeltuinen en pretparken in overvloed. Helaas is bij onderzoek geble ken dat de meeste daarvan er niet zo heel best aan toe zijn. Vernielingen Als een speelding niet uitda gend is, wordt het niet ge bruikt, maar vernield. Helemaal veilig kun je iets ei genlijk niet maken. Wel kun je proberen het zo te doen, dat de kans op ongelukken zo klein mogelijk is. En dat is nu net het probleem bij veel speeltuinen. Er staan echt gevaarlijke speeltuigen. Ze zijn niet goed gemaakt of gewoon verwaarloosd. En dat geldt niet alleen voor de 'klein tjes'. Ook de speeltuinen van de be kende grote attractieparken zijn er niet altijd even goed aan toe. Splinter Klimrekken, schommels en glij banen scoren wel het hoogst als het gaat om ongelukken. Hoe hoger hoe leuker. 'Kijk eens wat ik durf.' Ja ja. En met een flinke splinter in je bil is de lol er ook gauw af. Wippen zijn ook zo fijn. Beknel de vingers, voet eronder. In feite zijn ze maar geschikt voor kinderen tot 6 jaar. Ouderen zijn te zwaar. Te hard neerkomen kan flink rugletsel opleveren. Zeker als er ook nog geen goede autoband onder zit. Roest Waar je in elk geval altijd goed op moet letten zijn uitstekende punten, kapot houtwerk, loszit tende bouten en verroeste pa len. Ook al heb je nog zo'n plezier. Want wel ongeveer 20.000 'speeltuinkinderen' per jaar beëindigen hun dagje uit bij de dokter. Door overmoedigheid, onvoor zichtigheid of wat dan ook. Maar ook zeker de helft daar van door het spelen op kapotte of onveilige toestellen. En dat was nou nel niet nodig. gedicht De bel klinkt: 'Weer zo'n klokje voor die dame!' Je derde horloge dus dat zit wel goed. Om weg te geven of te bewaren. Voor als die je had het ineens niet meer doet. en Na wat schieten of de lootjes loop je met een arm vol beer. 't is een onding, maar gewonnen Dus zet je 'm heel blij ergens neer. en Hoewel wat armer en ietwat misselijk van die laatste oliebol stap je uiteindelijk toch dit tevreden voor een jaartje terug in je dagelijke rol. Marina van den Boogaart Als je tussen 4 en 12 jaar bent heb je geluk. Als je op Walcheren woont heb je nog meer geluk. En als je van loltrappen houdt heb je knetter- veel-geluk. Want van 14 Vm 18 juli is er weer Speelstad in Middelburg. Het onderwerp is deze keer: de omgekeerde wereld. Zo'n 350 kinderen zullen er dit jaar ondersteboven van zijn. Carla Cop- poolse en Carien Box zorgen met 60 volwassenen dat de zaak goed op z'n kop komt te staan. Carien: „Het kost maar 1 gulden om binnen te komen. En omdat je in de omgekeerde wereld komt krijg je omgekeerd geld als je binnen komt. Onze munt heet Knarf. Dat is het omgedraaide van.... juist. Bij een gulden was dat zo'n stom woord". Bussen - Waar kunnen de kinderen te recht? „Op 2 plaatsen", zegt Carien. „Bij het Trefpunt in Nieuw-Middelburg. Daar zijn excursies en kampvuren. En op het Meiveld in Zuid. Daar wordt de omgekeerde wereld ge bouwd. Kinderen uit heel Walche ren zijn welkom. Er rijden zelfs gratis bussen". - Wat kun je nu omgekeerd doen? „Van alles", glundert Carien. „Je kunt een achteruitloop-wedstrijd gaan houden. Achteruit zingen. Je kunt zelfs een stad op z'n kop bouwen". Die ondersteboven stad komt er echt. Daarvoor staan er al 14 contai ners met hout te wachten en 500 kilo spijkers. Handicap Het allerleukste is wel dat er 10 gehandicapte kinderen mee doen. Carien: ,,We hopen echt dat het lukt. En dat gezonde kinderen leren spelen met gehandicapte kinderen. Die worden toch al te vaak wegge stopt. Ook zij houden van een lol letje". Verder staat er op het programma een excursie naar de brandweer. Een toneelstuk, een sportdag en stokbrood bakken. Speelsteden In heel Zeeland zijn er elk jaar Speelsteden. In Vlissingen, Goes, Oostburg en Terneuzen. Die zijn ook de moeite waard. Maar zeker in Middelburg kun je van top tot teen genieten. Eh.„. van teen tot top dus. Er zijn nog vrijwilligers nodig. Die kunnen bellen naar 01180-29004 of 01180-26359. Kinder&JeugdTelefoon Zeeland Als er iets is 01180 38080 Elke dag van 4 tot 8 uur. „De meeste kinderen begrijpen niets van het leven van kermismen- sen. Dat merk je vooral als je op een gewone school komt. Dat gebeurt namelijk weieens tussendoor. Wan neer we niet tegelijk met de kermis staan. En er dus geen rijdende school is". Annemarie Beekvelt (11) en haar zus Michele (8) vertellen. Ze komen uit Ja eigenlijk uit Nederland. De afgelopen maanden woonden ze zo'n beetje overal. Weekje hier, twee weken kilometers verderop. En tel kens wordt de woonwagen half in elkaar geschoven. Potjes en prul letjes en de bedden. Dekens erover en zo achter de vrachtwagen. Bouwpakket Hun poffertjespaleis gaat dan weer als een supergroot bouwpakket op een aparte aanhanger. Nu staan ze maar liefst zes weken op de Vlissingse boulevard. Samen met hun ouders, oma, plus broertje Tinus. Fijn, even geen les in de school op wielen. Die komt pas langs als in Vlissingen de kermis draait. Dat betekent dan wel elke week twee dagen les. En zelf thuis verdei werken met je portie huiswerk en je eigen lesboeken. Op de volgende kermis is er dan wel weer zo'n school. Behalve als ei minder dan 10 leerlingen zijn. Burgerschool „Kermiskinderen hebben ook nooit paasvakantie en zo", leggen de zus jes uit. „Anders zouden we niet genoeg leren op een jaar. Als we de busschool lang mislopen gaan we daarom tussendoor naar een gewo ne toe. Zomaar ergens in een woon wijk. 'Burgerschool' noemen we dat". Michele: „Ik geef er niks om hoor, steeds bij nieuwe kinderen. Maar ze vragen soms wel stomme dingen. Of we wel een tafel hebben en een teevee. Ze denken ook dat we alleen maar poffertjes eten". Ligbad Ze organiseren gauw even een rond leiding door de woonwagen. Dwars door de huiskamer, slaapkamers, naar het ligbad en de douche. En vanzelf buitenom, langs de cara van van Annemarie. Want zo gaat dat in de kermiswereld. Aan een apart slaapkamertje toe? Dan krijg je je eigen caravan. „Ik vind het 't mooist als de kermis erbij komt", zegt Annemarie. Voor al als hij open gaat. Dan zitten we als eersten overal in. Lekker zelf in de cakewalk, alvas't een beetje sfeer maken. Iedereen weer zien....". Ze knikken tevreden. Twee rasech te kermiskinderen. Tot vele opa's en oma's terug. En als het aan hen ligt gaat het zo nog jaren verder. V.l.n.r.: Michele en Annemarie aan de boterham. Intussen tovert vader Beekvelt de zoveelste portie van de super-poffertjesplaat.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1986 | | pagina 2