Ajax alsjeblieft...! TALENTEN M Het podium geeft me een kick Oh-het-zijn-die- van- Wouterse-maar Als leraar blijf je je verbazen Ik wist wel dat ik geen topper was Origineel Zeventje KRULLEBAK DINSDAG 10 JUNI 1986 Héél goed zijn in iets is natuurlijk geweldig. Maar méér talenten heb ben kan lastig zijn. Vooral als je moet kiezen. Zoals Brieziet van der Stam (18) uit Terneuzen. Ze speelt gitaar en fluit. Ze danst heel goed en speelt graag toneel. Een paar weken geleden slaagde ze voor het V.W.O. in Terneuzen. Brieziet: „Met dit diploma kan ik alle kanten op: techniek, medicij nen, conservatorium, toneel- en bal letschool. Alles lijkt me leuk. Maar zoals ik het nu bekijk voel ik me het lekkerst op het podium. Dat geeft me echt een kick". Pasgeleden won ze het solofestival in Goes. Een wedstrijd in toneel, dans en muziek voor amateurs. Brieziet deed iets van ballet en toneel. Alles zelf bedacht. Schitte rend. Dat vond de jury dus ook. „Dat solofestival was een goede ervaring", vertelt Brieziet. „Ik ging er op m'n eentje heen. En ik ont moette er weer veel leuke mensen". Dansz Je hebt nogal wat succes gehad de laatste tijd. „Op school hing een affiche van de stichting Dansz. Er was een auditie. Ik erop af. Je moest dansen. Zij keken of het goed genoeg was. Ik Werd aangenomen. Zo kon ik in heel Zeeland optreden met Dansz. En vorig jaar deed ik toelatingsexa men voor de toneelacademie van Maastricht. Maar ik was niet alleen. We waren met z'n zeshonderden. Er konden er maar 60 aangenomen worden. En daar was ik gelukkig bij. Op 22 augustus vertrek ik naar Maastricht". Brieziet moest dus kie zen uit twee talenten: ballet en toneel. Voorlopig koos ze voor to neel. Tot die tijd woont ze in Goes bij de leidster van de stichting Dansz. Die is ook balletlerares bij balletstudio Free in Goes. Dat komt dus mooi uit. Brieziets vakantie bestaat uit 5 uur dansen per dag in balletstudio Free. Brieziet: „Zo kan ik lekker aan m'n lijf werken. En goed leren bewegen. Dat is voor toneel ook erg goed. Ik zie wel wat het wordt in Maastricht. Van die 60 die nu zijn aangenomen moeten er volgend jaar nog eens 45 afvallen. Als het mislukt ga ik misschien toch nog ballet doen". „Ik heb veel goede tekenaars ge kend. Ik ben al 18 jaar tekenleraar. Honderden kinderen gaf ik tekenen. Maar er waren er maar 20 met een echt tekentalent", vertelt Jan de Heer. Jan is tekenleraar op de Tooren- vliedtschool in Middelburg. Dat is een school voor voortgezet speciaal onderwijs. Je kunt er je mavo-diploma halen. Ook in het vak tekenen kun je examen doen. Wanneer heb je echt tekentalent? Jan: „Kijk. Tekenen kun je leren, maar talent kun je niet krijgen. Dat héb je gewoon. Dan kun je snel iets overzichtelijk op papier zetten. En steeds origineel. Kinderen met zo'n talent zijn vaak eigenzinnig. Als leraar blijf je je verbazen". - Hoe wéét je dat je talent hebt? „Er zijn veel kinderen die denken dat ze talent hebben", vertelt Jan verder. „Dat klopt vaak niet. Maar dat komt dan door het vele oefenen. De meesten doen het erg graag want bij tekenen kun je je gevoelens kwijt. Je kunt je wereldje tekenen waar je even wilt zijn. Als je talent hebt lijkt alles vanzelf te gaan. Je hebt er een natuurlijk gevoel voor. Je hebt nieuwe technie ken zo in de vingers!! Mode Op het examen worden je tekenin gen beoordeeld. Je krijgt dan te maken met de smaak van de leraar die je beoordeelt. Een goede leraar volgt de ontwikke ling van de kunst van nu. Worden moderne tekeningen niet hoger beoordeeld dan ouderwetse? „Een kind met talent heeft een hele persoonlijke stijl, die niets met mo de te maken heeft. Bij echt talent is dat overduidelijk. Op het examen krijgen ze het in 1 uur voor elkaar. Anderen ploeteren 6 uur. Als je dan alle tekeningen bekijkt haal je het talent er zo uit. Je verwondertje elke keer over zo'n kind. Dat is geweldig". gedicht Zo heel gewoon nee, niks bijzonders niet op school ballet, toneel. Goed koppen, snelheid en doelpun ten maken. Daarmee heeft Richard Verwey uit Middelburg het ver ge schopt. Zeker voor een voetballer van vijf tien. Zo speelde hij het afgelopen jaar niet alleen bij W-Zeelandia. Maar ook in het Nederlands Jeugdelftal. Dan hoor je wel even bij de 16 beste voetballers van je leeftijd. Zo hoog scoort Zeeland maar es af en toe. „Ik vind het wel schitterend", zegt Richard. „We speelden in Frankrijk, Engeland, Roemenië. En altijd te gen lui die een hoop kunnen. Dat is een geweldige ervaring". Zeeuwen hebben het in zo'n lande lijk team niet makkelijk, weet hij intussen. „We zijn niet zo brutaal. Hollanders hebben veel meer lef. Die hebben hun mondje mee. Ik kom daar gewoon met m'n vader aan. Maar zij stappen binnen met 'hun' Cruijff, Wim Jansen of Van Hanegem. Op zo'n moment tel je niet zo mee. Daar moet je boven staan". Richard waarschuwt verder voor ster-allures. „Nooit denken datje er bent", zegt hij. „Altijd proberen het nog beter te doen. Trouwens, wat is goed? Dat maken anderen wel voor je uit". Hij weet dus nog niet of hij opnieuw in het Nederlands elftal mag. Je moet elk seizoen eerst weer laten zien wat je kunt. In verschillende (selectie )wedstrijden. Ook bij voetbaltalent weet je nooit zeker of je een blijvertje bent. Toch willen twee clubs hem graag in de ploeg. Met contract en al. Richard: „Laat ik hier nou eerst maar m'n mav,o halen. Voorlopig heb ik maar voor vier vakken voldoende. En ik zit pas in de derde. Dus dat duurt wel een jaartje of twee. En dan? Ajax alsjeblieft....! Valentijn de Valk is een jongen van 13 uit Middelburg. Hij had één grote wens: balletdanser worden. Hij kwam op de balletschool in Den Haag. Talent genoeg dus, zou je zeggen. Anders kom je niet op de hoogste balletopleiding van Neder land. Helaas. De klap kwam een paar maanden geleden: afgewezen voor het tweede jaar. Toch te weinig talent. Nu kan hij wel fluiten naar het dansen. Puur geluk Hoe kwam je in Den Haag terecht? Op de lagere school zag ik het Scapinoballet. Prachtig. Ik wilde ook op ballet. In Middelburg is tevens de voorop leiding voor Den Haag. Puur geluk, In de Kuiperspoort in Middelburg danste ik drie keer per week 1 1/2 uur. Toen wilde ik naar de balletschool in Den Haag. Ik werd uit 500 leerlin gen gekozen. Kakkers Hoe is het op die balletschool? Er zitten 140 leerlingen op van wie ongeveer 20 uit Zeeland. Wel veel kakkers. Want het is best duur. Balletkleding kost al 500,-. En je moet in een pleeggezin. Dat kost ook geld. Je krijgt niet alleen ballet. Er is ook een mavo, - havo - en vwo-afdeling. Ik deed mavo. Geen huiswerk. Zo kon je na de lessen gaan dansen. Je moetje houden aan een speciaal dieet. En paardrijden is verboden. Daar krijg je 'o'-benen van. Er zitten erg weinig jongens op. Toch is het ontzettend gezellig. En hoe ging het mis? „In het begin hadden ze wel verteld dat ik talent had, maar dat ik geen hoogvlieger was. Te weinig gevoel voor maat en ritme en slecht in twee dingen tegelijk*doen. De mavo ging ook steeds slechter. Zodoende werd ik afgewezen voor het tweedejaar. Dat was een keihar de klap. En nu? „Geen idee. M'n vader zegt dat ik aardig kan tekenen. Balletdanser zal ik in elk geval nooit kunnen worden", besluit Valentijn. Niet de slechtste niet de beste gewoon gewoon zo zijn er zoveel. Ik hoop wel dat ik ook ontdekt word of een tien krijg en wat doe ik mijn best. Maar 't is altijd wel goed maar verder niks niet zoveel beter dan de rest. Nou nooit eens iemand die me geweldig vindt: ik ben een typisch zeven-kind. Ik klaag niet hoor ik ben 't trouwens gewend. Maar leuk is het niet zo'n gebrek aan talent. Marina van den Boogaart Wie de zusjes Wouterse zijn hoef je maar zelden uit te leggen. Haast iedereen kent die tNVèë meisjes uit Goes, Janny en Margriet, altijd bij elkaar. Nergens zonder hun accordeon. Ze komen op radio en t.v. Worden overal ge- vraagd. In binnen- en buitenland. En ook nog DoOrZ€tt€fS eens dik betaald. Als je dan zo rond de 22 bent kun je best zeggen dat het lukt. Ermee zitten was ook nog een hele toer. Stel je voor, alleen je beentjes er vanonder. Onze kin netjes er maar net bovenuit. En dan nog trekken aan dat ding". Tussenmaatje Janny is de jongste helft van het accordeon-duo. „Succes komt niet vanzelf', zegt ze. „Eerst hebben we jaren en jaren 'gewoon' gespeeld. En hard gestudeerd. Zo zaten we al op ons tiende met een 80-basser op schoot. Zeg maar een tussenmaatje. Voor kleine meisjes is dat er echt een op de groei. Als we ermee stonden vielen we dan ook om. Die zusjes Wouterse zijn wel doorzetters. Dat begon al op de lagere school, 's Morgens om 7 uur eerst een uur oefenen. Na schooltijd nog zo'n drie kwartier. Les aan de Zeeuwse Muziekschool. Janny: „Eerst vind je het allemaal prachtig. Maar dan wil je er weieens vanaf. Op zo'n moment is het belangrijk als je moeder je helpt en opvangt. En ook als je vader keihard eist dat je het niet zomaar opgeeft. Daar ben ik nu dankbaar voor". De laatste 5 jaar gaat het pas echt goed. Even opsommen: Les van de wereldkampioen accordeon. Hun 'eigen' band Enterprise. Die telt nu intussen zeven man. Daar hoort hun zingend zusje Ella ook bij. Een vader die alles voor hen regelt. Een moeder die voor hen zorgt. De gloednieuwe muziek-o-theek in de binnen stad. Al contracten op de kalender voor het volgend jaar. En de zesde elpee in de maak. „Het kan niet op", geeft Janny toe. „Ze hebben ons inderdaad verschrikkelijk graag. Buiten Zeeland vooral. Want omdat ze je hier kennen zeggen ze nog lang: O, het-zijn-dié-van-Wouterse-maar".

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1986 | | pagina 2