Stichting bewaakt eigen gezicht van Zeeland Dagboeken Anne Frank een succes Gifweek staat in teken klein chemisch afval ZEEUWSE LANDSCHAP BESTAAT 50 JAAR zo /os te knippen, of uit de krant te halen AMSTERDAM - Deze week ver schijnt de tweede druk van De dagboeken van Anne Frank. De eerste druk kwam een maand gele den uit en was al snel uitverkocht. Dat had niemand verwacht. Want het is een duur boek en niet zo gemakkelijk te lezen. Het was ook niet in alle winkels te koop, omdat boekhandelaren de exemplaren die ze overhielden niet terug mochten geven aan de uitgeverij. „Toch hadden we kunnen vermoe den dat er veel belangstelling voor het boek zou bestaan", zegt de heer Van der Maas die bij het Rijksinsti tuut voor Oorlogsdocumentatie (RIOD) werkt. „In kranten en op de televisie was van tevoren veel te doen geweest over de dagboeken. Bovendien zijn de mensen in ons land nog altijd erg geïnteresseerd in de Tweede We reldoorlog en in Anne Frank spe ciaal". Belangrijk In 1980 overleed de vader van Anne Frank. Het RIOD erfde toen het originele dagboek van Anne: een poesiealbum, twee schoolschriften en drie mappen met losse vellen. Men wist er eerst niet goed raad mee. Totdat men ging lezen. Wat Anne Frank tussen 12 juni 1942 en 1 augustus 1944 schreef bleek wel degelijk heel belangrijk voor de geschiedenis van de Tweede We reldoorlog. Tegelijkertijd kon men er nu einde lijk voor eens en voor altijd mee bewijzen dat Anne echt bestaan heeft en ook haar wereldberoemde dagboek Het Achterhuis zelf schreef. Veranderingen Toen Anne Frank in maart 1945 in het concentratiekamp stierf was ze vijftien jaar. Twee jaar later ver scheen het Achterhuis. Het boek was hier en daar veran derd door haar vader die dat ook nooit onder stoelen of banken heeft gestoken. Hij gaf eerlijk toe dat hij dingen veranderd had waarvan hij vond dat ze onbelangrijk waren. Of niet netjes. Juist die veranderingen zijn voor kwaadwillende mensen reden ge weest om te zeggen dat Anne en haar dagboek verzonnen waren. Bewijzen MIDDELBURG - De stichting 'Het Zeeuwse Landschap' is jarig. Al een halve eeuw probeert deze stichting zoveel mogelijk natuur en landschap in onze provincie te behouden. Dat lukt beetje bij beetje. In de loop van al die jaren heeft deze natuurbeschermingsorganisatie al heel wat gebieden gekocht of onder haar hoede gekregen. Die gebieden zijn: schorren, slik ken, duinen, inlagen, bossen, kre ken en vliedbergen. Allemaal za ken die Zeeland door de eeuwen heen een eigen gezicht hebben gegeven. Dat eigen gezicht wil de stichting bewaren. Niet alleen om dat ge zicht. Ook om de vaak bijzondere bloemen, planten en dieren die er te vinden zijn. Als het gebied verandert of anders wordt behan deld, verdwijnen die. Een voorbeeld van een van de gebieden is het Verdronken Land van Saeftinghe. Dat is een groot schorrengebied in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. Het is een belangrijke broedplaats voor vogels. Ook overwinteren er tienduizenden, zoals de wilde gans, de zeearend en de grauwe kiekendief. Verder groeien er de typisch Zeeuwse groenten: zeekraal en lamsoor. Medewerking „Steeds meer mensen zijn geluk kig het belang van ons werk gaan inzien", vertelt medewerker M. Ja- cobusse. „Dat merken we aan de belangstelling en de medewerking die we nu krijgen. Steeds meer wordt er een beroep op de stichting gedaan. Zo wordt er nu wel advies gevraagd door gemeenten die uitbreidingsplan nen hebben." De jarige stichting had op haar verlanglijst één grote wens: ver dubbeling van het aantal dona teurs. Het cadeau is bijna binnen. Ruim 2000 opgaven zijn al met de post gekomen. En er komen er, zegt de heer Jacobusse, nog dagelijks bij. De stichting heeft nog een andere verlanglijst. Een lijst met gebie den die snel aandacht verdienen. Eén daarvan is het slikkengebied van de Heen bij Sint-Philipsland. Door de Philipsdam komen de slikken droog te staan. „We moeten voorkomen dat daar meteen een crossbaan of een cam ping wordt aangelegd", zegt me dewerker Jacobusse. „Jarig of niet, we moeten snel weer aan het werk". kort kort t kort kort kort kort kort kort kort kort t kort 9 Door middel van ingewikkelde proeven heeft het RIOD nu onom stotelijk bewezen dat het papier waarop Anne Frank schreef uit de tijd van de oorlog is. Ook de inkt die ze gebruikte is van toen. En haar manier van schrijven is precies dezelfde als die waarop ze vóór de oorlog schreef. Het interessantst van al is mis schien wel dat ze zelf ook haar eerste dagboek verbeterd en over geschreven heeft op losse vellen. Vlekje - De dienstauto van de commissaris van de koningin in Zeeland, de heer C. Boertien, stond op het Abdijplein in Middelburg geparkeerd. Toen de commis saris naar de auto liep zag hij daar een klein blond meisje staan. Ze probeerde met een sponsje een paar kleine vlekjes weg te werken. De heer Boertien bedankte haar hartelijk en nam achter zijn chauffeur plaats. Het meisjes hield verbaasd op met haar werkje, .flloet jij nog achterin zitten?" vroeg ze belangstellend. Blaffen - Het lukte twee politie-agenten in Utrecht niet de inbreker die ze achtervolgden, in te halen. Toen ze de man zelfs helemaal uit het oog verloren hadden, zei de ene agent luid en duidelijk, dat hij de politiehond nu maar zou los laten. Daarna begon de agent een woestgrommende en blaffende hond na te doen. Bezoek gif expres GOES Gif in de grond, gif in dé lucht, maar ook gif in huis. Waar zit het en waar laten we het? Met deze en ,nog veel meer vragen op dit gebied kun je terecht bij de gifex- pres. Deze 'stoet' met onder andere een reizende tentoonstelling en een rij dend laboratorium trekt door Ne derland. Vanaf 20 juni is Zeeland aan de beurt. Die dag wordt in de gemeen te Borsele huis aan huis klein che misch alval opgehaald. Later op de dag wordt dit op het gemeentehuis aan de wethouder aangeboden. Chemisch afval „De gifweek in Zeeland staat vooral in het teken van het klein chemisch afval", vertelt Marten Wiersma. Hij is consulent natuur- en milieu-edu catie van de Zeeuwse Milieu Fede ratie in Goes. „Juist het verzamelen van dit soort gif is hier nog niet goed geregeld", zegt hij. Op 21 juni wordt in 'De Stenge' te Heinkenszand de tentoonstelling van de gifexpres opgesteld. Wie vragen heeft over gif of bodem monsters wil laten onderzoeken kan terecht in het rijdende laborato rium. De week daarop, 28 juni, is dit alles te zien in het stadhuis te Middel burg. Lesmap Naar aanleiding van de activiteiten van de gifexpres heeft een werk groep uit Sas van Gent een lesmap samengesteld. Deze map werd op 3 en 5 juni op alle basisscholen in de gemeente Sas van Gent aangeboden. „In de lesmap draait het niet alleen om chemisch afval", vertelt me vrouw Visser, één van de samenstel lers. „Het gaat om alle huishoudelijk afval en wat je ermee kunt doen. Zoals schillen naar de schillenman en oude kranten naar de sportver eniging. Maar in lege batterijen zit wél gif'. Ook in de bibliotheek van Sas van Gent is in de week van 23 juni de tentoonstelling te zien. Scholen die belangstelling hebben voor lesma teriaal kunnen terecht bij de Zeeuwse Milieu Federatie te Goes. De inbreker vluchtte in de armen van de andere agent. Die deed hem snel de handboeien om. De list was gelukt. Trouw - Een hond redde in de Italiaanse stad Napels een driejarig meisje uit een brandend huis. De hond, een Duitse herder, sleepte het meisje van de eerste verdieping naar buiten. Waarschijnlijk wilde hij daarna de moeder en het zusje van het meisje gaan zoeken. Maar die waren al naar buiten gevlucht. De tweede poging kostte de trouwe hond het leven. Tellen - Verbaasd telde de familie Francke uit Grijps- kerke de pasgeboren jongen van hun dwerggeit. Het waren er maar liefst 5. En dan te bedenken dat 2 of 3 geitjes tegelijk normaal is!

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1986 | | pagina 1