VERSLAVING Van walkmans word je doof...Wat zeg je? W- 1 Er zijn er altijd die overdrijven... ËÜËi ■In PaaHI tgi Je kijkt om de verveling te verdrijven Lezen is het leukst Jojo Dallas Slechter Geen verplichting Doof Ikke niet! Niet gelukkig Portemonnee Vreten KRULLEBAK DINSDAG 13 MEI 1986 De helft van de tv-kijkers in Frankrijk vindt zichzelf aan de televisie verslaafd. Die Fransen vinden hun televi- sie-dwang net zo erg als niet zonder sigaretten kunnen of sterke drank. Zij willen hulp. Bijvoorbeeld door een tv-loze dag per week in te stellen. We vroegen klas 3a (15 jaar) van de Oranje Nassaumavo uit Mid delburg of zij ook een tv-pro- bleem hebben. Ze zaten alle 28 meteen op het puntje van hun stoel. Zo alles bij elkaar kijken ze namelijk heel wat af: Miami Vice, het journaal, Hill Street Blues, Top-pop, films of gewoon alles wat los en vast zit. Sommige kinderen zitten haast al hun vrije tijd voor de kijk kast. Maar tv-verslaafd? Dat vinden ze nogal wat. „Soms ben ik het eigenlijk wel", geeft Maja eerlijk toe. „Ik kijk overal naar. Ook als het niets is. Misschien is het volgende wel beter, denk je dan. Voor series als Dallas Iaat ik alles lopen". Alles? „Nou ja, als het om een erg leuk afspraakje gaat vraag ik of de buren het op de video zetten", „Bij mij is het gewoon bij ge brek aan iets beters", zegt An- dré. In de winter is het echt verschrikkelijk. Dan zit ik in het weekend om 8 uur 's mor gens al bij de tv. Ook voor video-films, soms wel zes. Maar zodra het mooi weer wordt ga ik surfen. Of een zo- merbaantje. Dan mis ik de tv ook niet". Spontaan plannetjes maken is er bij de meesten niet bij. Eerst kijken of-er-iets-komt. En daar tussendoor je huiswerk maken of iets afspreken. Saskia is een van de meer kies keurige kijkers uit 3A. „Ik doe vaak liever iets leuks", zegt ze. Maar sommige dingen mis ik niet graag. Zoals het journaal, praatprogramma's, over nieu we uitvindingen of zo. En ook popgroepen. Als je ze echt ziet proefje veel meer van de sfeer". Ze vindt wel dat de program ma's almaar slechter worden. En Jacqueline zegt bezorgd: „Vroeger wist iedereen wél iets leuks te doen. De kinderen van nu kunnen dat niet. Ze hebben ander speelgoed, geen fantasie meer. Ik vind dat ouders veel meer moeten meekijken als er tv is. En het uitleggen. Dat gaat vast niet overal goed". Drie A geeft toch wel toe dat televisie een soort verslaving kan zijn. Maar voor een ver plichte tv-loze dag per week voelen ze geen spat. Robert-Jan: „Dat vind ik over dreven. Gewoon stom. Je hebt toch een eigen wil? Van die tv kun je best alleen het goede pakken. Iedereen moet dat zelf beslissen. Als je niet echt minder wil kijken lukt geen enkel plan. Al haal je bij die lui de televisie uit huis". Voor je dit leest moet je eerst even je radio uitzetten. Want ik wil nu eindelijk wel eens stilte. Ken jij echte stilte? Waarschijnlijk niet. De meesten van ons zijn verslaafd aan geluid. Dat begon bij sommigen al in de box. Jij speelt lekker en je ouders prutsen wat in de kamer. Uiteraard met de radio de hele dag aan. Jij als baby hoort dus steeds gelui den. Vaak het slappe geleuter van een diskjockey. Soms de stem van je vader of moeder. Of was het toch de radio weer? Kleine kinderen kunnen het ver schil niet meer horen. De kans dat ze zich later slecht kunnen concen treren is erg groot. Vaak hebben ze dan nog steeds achtergrondgelui den nodig. Stilte is bij ons iets ongewoons geworden. Zo maar stil bij elkaar zitten om eens goed na te denken kennen wij niet. We worden dan zenuwachtig. Eigenlijk zijn we bang voor stilte. Hup die radio aan. Wat er ook te horen is. Het toppunt van geluidsverslaving is wel de walkman. Muziek op de brommer, in het bad, in bed en tijdens het huiswerk. Teveel geluid is slecht voor je con centratie, Maar bij een walkman komt er nog iets bij. Vooral als je je walkman altijd loeihard zet. Volgens een onderzoek van Philips kun je dan langzaam doof worden. Harder dan 80 decibel is gevaarlijk, (geluid meetje in decibel). De mees te walkmans komen wel tot 100 decibel. Je kunt er dus doof van worden. En dat is niet de stilte die we bedoelen. Want je moet wel kunnen blijven genieten van goeie muziek. Maar dan met mate. Hopelijk komt er een walkman op de markt die niet harder kan dan 80 decibel. Ideetje voor Philips? Verslaafd. Je moet er niet aan den ken. Enge beelden van drugs, heroï ne, spuiten. Brrü Drugs en heroïnegebruik zijn inder daad vaak de eerste dingen waar je aan denkt bij dat woord. En geen wonder. Het is de bekend ste en wel heel ernstige vorm van verslaving. Ook alcohol en roken kunnen dat zijn. Echte verslaafden kunnen niet meer zonder. Ook al weten ze dat ze hun lichaam ermee kapot maken. Een keertje overslaan is onmoge lijk. Vraag wie dan ook of hij of zij ergens aan verslaafd is. „Hoe kom je er bij?" zul je dan vaak horen. Maar, veel volwassenen èn kinderen zijn het wel. Soms zonder het zelf te (willen) weten. Verslaving is meer dan roken, alco hol, drugs. En het komt bij iedereen „Vroeger kon je nog een potje voet ballen buiten. Nu glijd je uit over de hondestront. Of je knalt tegen ge parkeerde auto's op". Aan het woord is Adrien Kant (23). Hij is de eigenaar van 'Sportland' de gokautomatenhal van Vlissingen. „Deze hal is een nieuwe ontmoe tingsplaats geworden. De compu terspelletjes zijn erg populair. Dat leren ze al op school, vertelt Adriën. Verder staan er flipperkasten en fruitautomaten. De automaten zijn erg duur. Een flipperkast kost wel 10.000,-. Elke dag verdient hij z'n boterham tussen flitsende en bliepende mon sters. Een waterval van licht en voor. Jong of oud, rijk of arm. Maakt niet uit. Verslaving is namelijk een vorm van gewenning. Dingen die je fijn vindt, doe je meestal ook vaker dan andere dingen. Verslaving gaat nog een stapje ver der. Dingen zijn niet alleen meer fijn. Maar je kunt ook (haast) niet meer zonder. Zenuwachtig, moeilijk worden als je het een keertje zonder moet. Er steeds aan moeten denken. Daarbij hoort dus ook heel veel snoepen. Moeten (vr)eten, wat het ook is. Altijd voor de tv hangen. En wat te denken van geld- en compu terverslaving? Over het algemeen is verslaving een gevolg van verveling, je niet hele maal gelukkig voelen. Ontevreden heid of onzeker zijn - Vaak zelfs zonder dat je het weet. geluid. De wereld van de Space Invaders en van Grazy Climers. - Zijn er ook. gokverslaafden? „Zowel bij de jongste (vanaf 15/16 jaar) als bij de ouderen. Ik denk dat 1 op de 10 klanten verslaafd is aan het gokken. Maar ik moet voorzichtig zijn. Het is mijn broodwinning. Sommigen komen elke dag gokken. Ze zeggen zelf niet dat ze verslaafd zijn. Ze zeggen dat ze wel kunnen stoppen. Maar dat zegt elke ver slaafde. Kijk maar eens naar al die rokers. Die zeggen ook dat ze kunnen stop pen. Maar ze paffen gewoon door". Je zoekt of vindt toevallig iets wat wel leuk of lekker is. En wil steeds meer, steeds vaker. Tot je denkt dat je niet meer zonder kan. Of echt niet meer zonder kan. Het blijkt dat zo langzamerhand vooral de tv-, eet- en snoepversla- ving - ook bij kinderen! - aardig uit de hand aan het lopen is. Elke vorm van verslaving heeft een grote invloed op je leven. Op wat je doet. Waaraan je denkt. Waar je mee bezig bent. Hoe je overkomt. Niet alleen jijzelf, maar ook de men sen om je heen hebben er steeds mee te maken. En niet altijd is dat even plezierig. Wat dat betreft zouden veel mensen best eens even mogen nadenken voor ze verontwaardigd zeggen „Ik verslaafd? Hoe kom je erop!". - Vind je het niet erg om geld aan verslaafden te verdienen? „Eigenlijk wel", zegt Adriën. „Maar ik vind dat iedereen zelf verant woordelijk is. Dan kun je alle siga- rettenwinkels ook wel sluiten. Een potje gokken kan heel leuk zijn. Je hebt altijd mensen die overdrij ven. Sommige ouders sturen hun kinde ren voor een hele middag naar mij. Met een volle portemonnee. Dan kunnen ze op straat geen kwaad doen zeggen die ouders. Ik kan ze toch niet wegsturen. Ik moet ook leven. Maar het liefst verdien ik m'n geld aan mensen die gewoon eens een gokje komen wa gen". De negenjarige Irene Janse uit Middelburg heeft al heel wat letters gegeten. Vanaf haar vijf de jaar verslindt ze het ene boek na het andere: Harm, Jan en Ineke; Brenda en de Wilde hengst; de Dolle Tweeling of De Vijf. En vooral Suskes en Wis- kes. Soms een paar per dag. Ze sleept de halve bieb mee naar huis. En verder schuift ze na schooltijd stilletjes tussen de strips in de boekwinkel van de buren. Aan de witte snoeppapiertjes op de grond kun je dan zien waar ze is geweest. Net als bij Hans en Grietje. Een beetje verslaafd aan lezen soms? „Nee hoor", vindt Irene, ik kan ook best wat anders doen. Zoals kleuren, buiten spe len of met m'n vriendinnetje. Ik lees niet omdat ik me verveel. Ik vind het gewoon het leukst." Zo gaat haar meeste vrije tijd op aan die grote leeshonger. Vast een tien voor lezen denk je dan. Maar nee. Een gewone zeven en aan voorlezen heeft ze een hekel. Later een baantje tussen de boeken hoeft ze ook al niet. Irene: „Ik word liever kapster of kraamverzorgster. Dan lees ik wel als ik klaar ben. gedicht Tussen m'n tanden aan het puntje van mijn neus. Tegen m'n wangen en dan in m'n mond opvangen. Laten brommen als een bromvlieg, laten vliegen als een vlieg, een salto rond mijn pols. Je moet niet denken dat ik lieg. Het gaat vanzelf, heus ik heb gewoon geen keus. Mee in bad en mee in bed half slapend lukt nog net. Ik kan 't onder m'n armen en tussen m'n billen met tien aan mijn tenen als ik zou willen en aan mijn oren ook achterstevoren en 3x rond mijn nek Zeg, wat bedoel je met JOJOGEK? Marina van den Boogaart

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1986 | | pagina 2