En iets lekkers om je mond mee te spoelen. Lapzwans, olifant, indiaan, zak tabak Aontjes en oentjes KEES KRUL. STRIP Jikkemienen of droll'n m: VUURSPUWEN OP SOLOFESTIVAL GOES Vuurspuwen VERKLEDEN GEEN KUNST DINSDAG 15 APRIL 1986 KRULLEBAK „Natuurlijk doe ik dit jaar weer mee aan het solofesti val. Het is er ontzettend ge zellig en leuk". Aan het woord is Gerrie Hondius (15) uit Oost-Souburg. Bij 'Zeeuws' mogen bolussen niet ontbreken. Op de Bevelanden wor den deze koeken 'Jikkemienen' ge noemd. De Zeeuws-Vlamingen hebben het over 'droll,n'. Deze naam spreekt nog het meest voor zich. Nodig: 1 pak witbroodmix 150 gram bruine suiker 1 eetlepel kaneel boter of margarine Maak het brooddeeg volgens de gebruiksaanwijzing op het pak. Laat het deeg onder een vochtige doek met daarover plastic een uur rijzen. Strooi wat bloem op het aanrecht. Daarna het deeg even doorkneden en uitrollen tot een lap van 2 centi meter dik. Hiervan reepjes snijden van 10 bij 3 cm. De reepjes uitrollen tot rolletjes van ongeveer 35 cm lang. Haal de rolletjes door het mengsel van suiker en kaneel. Nu gaan we bolussen draaien. Eén uiteinde druk je met duim en wijs vinger op het aanrecht. Draai de rest in de bekende bolusvorm. Het staartstuk druk je aan de onderzij de vast. Vet het bakblik in. Leg de bolussen erop en laat ze nog 20 minuten rijzen. Warm de oven voor op 240 graden. Schuif de bolussen in het midden van de oven en bak ze in 15-20 minuten gaar. Laat de bolussen op een rooster uitdampen. Hmmmm, heerlijk met roomboter! Kinder&JeugdTelefoon Zeeland Als er iets U: 01180 38080 Elke dag van4tot8uur. Evenals vorig jaar wórdt in schouw burg 'De Prins van Oranje' te Goes het solofestival gehouden. Het festi val duurt vijf dagen, van 7 tot en met 11 mei. Dit jaar is er voor het eerst een speciale kinderdag op 8 mei. Deze dag kunnen kinderen van 6 tot 13 jaar optreden. Deze optredens mo gen niet langer dan 10 minuten duren. „Je kunt van alles doen", vertelt Gerrie. „Dansen, zingen, vertellen, goochelen, een instrument bespe len. Noem maar op, maar liever geen play-back. En je moet het in je eentje doen". Gerrie speelde vorig jaar de clown. Dit jaar heeft ze iets bijzonders in petto. Ze gaat jongleren en... vuur spuwen. „Ik kwam iemand tegen die het kon. Het leek me leuk. Het is niet echt moeilijk, maar je moet het durven. Veel attributen heb ik niet nodig: fakkels, spiritus, petroleum, lucifers en iets lekkers om mijn mond mee te spoelen", zegt Gerrie. Alle optredens worden beoordeeld door een jury. Deze jury zal bestaan uit kinderen uit de tweede- en derde klas van het middelbaar onderwijs. Aan het eind van de feestelijke dag wordt de finale gehouden. De drie beste solisten doen daar aan mee. Wie meer over het solo-festival wil weten of mee wil doen kan bellen naar: UIT IN ZEELAND tel. 01180-15256. Intussen oefent Gerrie verder. In de tuin wel te verstaan. Gerrie Hondius: niet echt moeilijk, maar je moet het durven. Aontjes en oentjes, oftewel kok kels. Jawel, die bekende schelpen van 't strand. Maai- in Zeeuwsch- Vlaanderen heten ze dus oantjes en oentjes. Heel veel planten en dieren hebben behalve hun algemene Nederlandse naam nog een andere: een Zeeuwse. Omdat er niet één Zeeuwse taal bestaat, maar wel allerlei dialecten, hebben ze zelfs vaak meer namen. Soms maar gebruikt op één dorp. Het leuke van de oude Zeeuwse namen is, dat ze vaak veel 'echter' lijken. Een dodaars is toch ook net een dukeloendertje? En wie de scholekster kent, zal gelijk snappen waarom hij peês- naevel wordt genoemd. Hoewel, op Walcheren heet hij zee- of strandek- ster en hij luistert ook al naar de naam Bonte Piet. Een poepuul is een steenuil. Een muusondsje een wezel. En een aalscholver heet een dominee, pa lingkraan of modderboele. Een boele is dus een eend. (En jawel dus ook de Eend - auto - wordt vaak zo genoemd). Bromvliegen worden maeneschie- ters of ronkaerds genoemd. Piem pam poentjes zijn lieveheersbeest jes. Al heten ze in Paal (Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen) pieternelle- kes. Oenderderm is ereprijs en tingels zijn brandnetels. De witte kwikstaart zit vaak op de poep van een paard en heet dan ook paerdewachtertje. En dan snap je vast wel waarom zijn gele broer koeiewachtertje heet... In Eede is een roodborst poverhan. Waarom? En wat nou precies een katuul is? Wie het weet mag het zeggen. Eric Marteijn uit IJzendijke verza melt al deze Zeeuwse namen. Om ze later te kunnen bundelen. Wie er nog wat voor hem heeft, moet ze naar hem opsturen. Zijn adres is: Eric Marteijn, Oranjestraat 11, 4515 CA IJzendijke. Verkleden is leuk en spannend. Als je genoeg verkleedspullen hebt tenminste. Want als je je alweer moet behelpen met de streepjesbroek van je vader of de bloemetjesjurk van oma, is de lol gauw over. En of je honderd keer zegt: „Mam, ik heb niks om aan te trekken!", de kans datje moeder achter de naaimachine kruipt is klein. Die heeft wel Wat anders te doen. Zelf aan de slag dus. Maar stof is duur, naaien ingewikkeld en als je na dagen zwoegen eindelijk dat clownspak klaar hebt, wil je toch maar liever als popster. Lapzwans Wie zich graag anders dan anders verkleedt en daarvoor ook de handen uit de mouwen wil ste ken, moet het boek Vleermuis, vlinder, tovenaar van Pieke Stu- vel eens inkijken. Het kost 29,50, maar voor dat geld krijg je zoveel verkleedi- deeën dat je er elke dag van het jaar anders bij kunt lopen. Als vlinder, vleermuis of tovenaar natuurlijk. Maar ook als cake vormfee, hartenjager, lapzwans, zonnekoning, wattedonsje, mars vrouwtje, olifant, indiaan, zak ta bak... Alles wat Pieke Stuvel bedacht en tekende is eenvoudig te ma ken, kost weinig geld en tijd en brengt je zelf op weer nieuwe vondsten. Hoeden Een nadeel van veel 'knutselboe- ken' is dat ze zo moeilijk uitleg gen wat gemakkelijk te maken is. Dat is bij dit boek niet zo. Oordeel zelf maar, want het vol gende stukje staat precies zo in het boek. Aluminium- en fruitschaalhoe- den Een kartonnen fruitschaal wordt een prachtige hoed met een gol vende rand door een ovaal gat in het midden te knippen en de zo ontstane rand te versieren of te beschilderen. De rand kan om hoog en omlaag, en met of zonder lint gedragen worden. Hoed met lint: Boor links en rechts een gaatje in de rand, plak er plastic ringetjes tegen het uit scheur en op (kantoorboekhan del) en trek er een lint doorheen. Het lint kan öf op het hoofd öf onder de kin worden dichtge- strikt. Bij het aluminiumschaaltjes- hoedje is een lint of elastiek voor onder de kin beslist nodig. Boor links en rechts een gaatje in de schaal, plak er een plastic rin getje op en trek er een lint of elastiek doorheen. Maak een dikke knoop aan het uiteinde zodat het lint blijft zit ten. Als je het schaaltje wilt vul len, moet de inhoud wel heel licht zijn, anders wordt het hoedje topzwaar. Plak de vulling goed vast. (tekeningen zie boven Oude schoen Hoe de hoedjes je staan kom je alleen te weten door aan de slag te gaan. Wil je ook nog alle andere grappi ge, lieve, angstaanjagende, ro mantische of sprookjesachtige verkleedkleren in je kleerkast, dan moet je het boek bekijken. Daarin kun je bovendien leren hoe je van oude schoenen nieuwe maakt. Vleermuis, vlinder, tovenaar, door Pieke Stuvel. Uitgeverij J. H. Gott- mer, Bloemendaal. Prijs ƒ29,50. (OH PAKDoN JL "■y./KEES TJA IKHES - I PAAR é-ÉMOTj p &E-\JOEL V0OK l A.lWCf/MT RA6-B$ j plMK HAAT Jojo S EW IK HAAT OPScHePPm

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1986 | | pagina 3