Problemen? Praten helpt Kind niet rijp voor topsport Graffiti, kunst van de straat Niet slecht Plezier Nachtegalen zongen met indianen EEN OP VIER KINDEREN SOMS IN DE PUT Rapport Niet gek PLEZIER VOOROP Diefstal Schuttingtaai KRULLEBAK IN DE KLAS MIDDELBURG Er is de afgelo pen maand heel wat te doen ge weest over de triathlon voor kinde ren die de PZC organiseerde. Ter wijl de volwassenen 17 maart hun krachten konden meten tijdens de PZC-loop, konden kinderen vanaf 8 jaar sportief bezig zijn met de triathlon. Juist dat 'sportief bezig zijn' gaf veel stof tot gesprek. Het werd voor velen een keiharde en zeer vermoeiende wedstrijd. In de krant verschenen naast de uit slag foto's van uitgeputte kinderen. Er werd geschreven over de fanatie ke aanmoedigingen van enkele ou ders. En er werd gezegd dat zo'n soort wedstrijd eigenlijk niet kon. Ouders en kinderen reageerden weer op die kritiek. Zij vonden de wedstrijd juist goed. Bovendien mocht een kind best eens flink opgejut worden. Wie heeft er nu gelijk? „Ik kan niet zeggen dat zo'n wed strijd echt slecht is", zegt dokter J. van Caspel uit Vlissingen. „Maar aan te bevelen vind ik het ook niet". Een kind is voor zo'n prestatie niet getraind. Het vraagt toch een hele en vooral langdurige krachtsin spanning. Een volwassene kan zijn krachten verdelen. Een kind kan dat veel minder goed". Dokter Van Caspel weet waarover hij praat. Hij werkt als arts bij het Sport Medisch Adviesbureau (SMA) in Zeeland. Hij vindt sport prima. Maar voor kinderen is topsport niet aan te raden. De spieren en botten moeten nog groeien en er is nog geen kraak been genoeg. GOES - Wat waren ze moe, die 35 jongens van de Zeeuwse Koorschol uit Goes. Geen wonder. Twee weken op tournee door Amerika achter de rug. Toen ze zaterdagmiddag in de versierde Koor school binnenstapten hadden ze 30 uur gereisd. Tegen de klok in, zoals dat heet. Voor hen was het 4 uur in de nacht. Eén jongetje was te moe om met De Krullebak te praten. Maar de ogen van de 9-jarige Bram Boer glommen nog volop. „Het was geweldig", zegt Bram. „Maar ik vond het wel een zwaar. We zijn op erg veel scholen geweest, daar zongen we wel uren. Maar er was ook tijd om te spelen en leuke dingen doen. Bij die Gouverneurs van Iowa vond ik het echt fantas tisch". Voor Maarten Schuts (13) was het optreden met een echt indianenkoor geweldig geweest. „Ze waren compleet met veren. En wij daar dan tussen. We hebben ook nog met ze gedanst". Ze hoefden niet meer te zingen, van dirigent Evert Heijblok. Maar toen ze daar voor de fotograaf stonden begonnen ze spontaan. Zo maakte iedereen die daar was 35 'versleten' zangüjsters mee. Die stuk voor stuk nog als nachtegalen klonken. Niek Flipse uit Goes is het daar helemaal mee eens. Hij is jarenlang jeugdtrainer geweest bij de atletiek- club AV'56. Ook hij vraagt zich af of je zo'n wedstrijd voor kinderen moet orga niseren. „Wij zijn in de atletiek met de kinderen altijd ontspannen en veelzijdig bezig", vertelt hij. „Het gaat vooral om het plezier. Dat is niet alleen bij ons zo, maar gelukkig bij veel andere sportclubs ook. Het geeft heus niets als het kind zich eens goed moet inspan nen. Je mag best eens puffend over de finish komen. Maar waar is de grens? Aanmoedigen is ook prima. Zolang het gezond blijft. Maar er zijn ou ders die hun kinderen naar toppres taties willen gillen. Dat is niet ge zond. De topprestaties komen mis schien later wel". Niek Flipse denkt dat een triathlon beter in de vorm van een meerkamp gehouden kan worden. Tussen de onderdelen (zwemmen, fietsen, lopen) kan dan een rustpau ze komen. Het lichaam kan zich dan herstellen. „Misschien geeft zo'n meerkamp (met alleen een tijdsgrens om te finishen) meer ontspanning en ple zier. Want daar gaat het om in de sport", zegt Niek Flipse. MIDDELBURG - Eén op de vier kinderen loopt rond met matige tot ernstige problemen. Dit blijkt uit een in Rotterdam gehouden onder zoek. Het onderzoek werd gehouden onder kinderen van de gewone ba sisschool. Kinderen kunnen problemen heb ben in de omgang met vriendjes. Ze worden gepest en raken daardoor somber en lusteloos. Anderen hebben grote angsten of zijn niet tevreden over zichzelf. Vin den dat ze mislukt zijn en niets goed doen. Dit zijn allemaal gevoelens die een kind in zichzelf heeft. Sommigen laten aan de buitenwe reld merken dat ze problemen heb ben door bijvoorbeeld te stelen, te spijbelen of zich agressief te gedra gen. „Kinderen met problemen moeten als het mogelijk is eerst met hun ouders praten", vertelt Roel Eijs- berg. Hij is jeugdpsychiater bij de RIAGG (Regionale Instelling voor Ambulante Geestelijke Gezond heid). „Willen of kunnen ze dit niet, dan is er misschien een familielid of onder wijzer die ze vertrouwen. Is dit allemaal onmogelijk of wordt het probleem niet opgelost dan kunnen kinderen de kindertelefoon of de RIAGG bellen". met het kind, ouders en andere betrokkenen tot oplossingen te ko men. Deze gesprekken zijn vertrou welijk". Onderwijzers zouden zo veel moge lijk moeten leren kinderen met pro blemen te herkennen. Wie bij de psychiater terecht komt is overigens niet gek en er gebeuren geerv enge dingen. „Veel kinderen denken dat praten niet helpt", zegt Roel Eijsberg, „maar het helpt heus. Ik probeer spelenderwijs, al pratend, samen kort kort kort kort kort kort kort Veel sombere kinderen raken door slechte cijfers en een slecht rapport nog dieper in de put. Soms zelfs zo erg, dat ze niet verder willen leven. Zo ver hoeft het niet te komen. „Voor de kinderen die bij ons te recht komen is een verbetering al tijd wel mogelijk", zegt Roel Eijs berg. De RIAGG heeft kantoren in Goes, Middelburg, Terneuzen en Zierik- zee. De telefoonnummers staan in de gids. kort kort PUT - Enkele weken geleden raakte een Vlissingse inbreker erg in de put. Tijdens een inbraak werd hij betrapt en zocht snel een schuilplaats. Een leegstaande regenput leek hem een prima plekje. Helaas bleek dit een vergissing. Hij belandde tot zijn nek in het ijskoude water. Bovendien kwam hij klem te zitten, zodat hij er niet meer uit kon. De gewaarschuwde politie kon de inbreker niet vinden en wou de zoekactie al stoppen. Op dat moment besloot de man om hulp te roepen. Liever werd hij opgepakt door de politie dan wie weet hoe lang in de put zitten. HUISDIER - Een Amerikaans bedrijf heeft een nieuwe manier ontdekt om een overleden huisdier bij je te kunen houden. Het bedrijf ontdekte het vriesdrogen. Volgens de directeur zien de gevriesdroogde dieren er heel wat echter uit dan opgezette dieren. De kleur, de Het bedrijf heeft al verschillende dieren gevries droogd; zoals konijnen, slangen, schildpadden en zelfs een leeuw. MENU - Wat zullen we vandaag eens eten? Wie in het bezit is van een huiscomputer hoeft zich deze vraag nooit meer te stellen. Als hij tenminste in het bezit is van het computerprogramma CuliCom. CuliCom rekent ook voor je uit hoeveel de warme hap gaat kosten en hoelang je achter het fornuis moet staan. zo los te knippen, of uit de krant te halen 6e JAARGANG NUMMER 4 DINSDAG 15 APRIL 1986 AMSTERDAM - In het Stedelijk Museum in Amsterdam heeft men een paar moeilijke weken achter de rug. Eerst stalen zogenaamde kunste naars er een tekening waarvoor ze een losgeld eisten. En een week later sneed een 'kunstliefhebber' met een mes een wereldberoemd schilderij aan flarden. Het schilderij was bijna vijfeneen- halve meter breed, tweeëneenhalve meter hoog en heet in het Neder lands vertaald 'Wie is bang voor Rood, Geel en Blauw?'. Toen de dader gearresteerd werd zei hij dat hij het kapot had gesneden, omdat het volgens hem dan) niets voorstelde en daarom een aanflui ting was. Iets dergelijks zeiden ook de dieven van de tekening. Die is gemaakt door Keith Haring, een Amerikaan se kunstenaar van wie op dit ogen blik een tentoonstelling te bezichti gen is. Omdat hij zo aan de tekening ge hecht was, kreeg hij hem (verkreu keld) terug. Wel wilden de daders er een andere voor in de plaats. Ze willen die op 8 juni verkopen en het geld aan Amnesty International geven. (Deze organisatie komt on der andere op voor mensen die in de gevangenis zitten, omdat ze het niet eens zijn met hun regering). Amnesty heeft gezegd dat ze het geld helemaal niet wil hebben. Keith Haring, noemt zichzelf straat kunstenaar. Hij werkt het liefst in de Newyorkse metro waar hij lege reclameborden beschilderde. Daar moest hij mee ophouden toen hij zo bekend werd dat mensen die van de muren stalen. Keith Haring had overigens geen toestemming om op de borden te schilderen en daarin lijkt hij veel op de Amerikaanse jongens en meisjes die met spuitbussen hun naam op muren, bussen of metrostellen klie deren. Deze graffitimode is een paar jaar geleden naar ons land overgewaaid en ook in Zeeland intussen danig uit de hand gelopen. „We ergeren er ons heel erg aan", zegt de politie in verschillende Zeeuwse gemeenten. „Vooral aan de schuttingtaai die op muren te lezen is. Maar we hebben weinig kans dat we de daders pakken. Ze doen het stiekem en als ze ons aan zien komen zijn ze allang gevlogen. Wanneer we iemand in de kraag grijpen maken we proces-verbaal op en moet hij of zij de schade betalen. En dan kan het om een aanzienlijk bedrag gaan". Scholen die ook dit jaar voor één of meer klassen De Krulle bak willen bestellen graag bin nen 14 dagen bellen naar de PZC in Vlissingen: 01184-84000, toestel 131.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1986 | | pagina 1