Schaats stuk, last van je oog, toch ga je door 't Duumpje leert je met een kransuil praten... KRULLEBAKJES BART DE KONING HAALT ELFSTEDEN Trots MAANDELIJKS EXCURSIES VOOR DE JEUGD KRULLEBAK DINSDAG 11 MAART 1986 w .!■- Toen de dooi vorige week een einde maakte aan een lange vorstperiode haalden veel mensen opgelucht adem. Ze kijken uit naar de lente, naar de tijd datje weer in de zon kunt zitten. Anderen denken nog met veel ple zier aan die koude februarimaand. Want de schaatsliefhebbers hebben hun hart op kunnen halen. Zeker de super-schaatsers die 26 februari meededen aan de 14de Elfsteden tocht. Daarbij waren ook schaatsers die vorig jaar na de finish riepen: „Dit doe ik nooit meer". Bart de Koning uit Vlissingen heeft dat vorig jaar niet gedacht. Wel speelde hij dit jaar even met de gedachte bij Bartlehiem af te stap pen. Want vlakbij het bekende bruggetje was zijn logeeradres. Val „Je gaat toch door. Je moet gewoon. Al heb je nog zo'n zin in soep en een lekkere stoel", vertelt de Vlissingse sportleraar. Hij startte dit jaar voor zijn tweede kruisje. Het is gelukt. Maar wel met moeite. Al na 40 kilometer kwam hij lelijk te vallen. Zijn schaatsen waren krom en een punt was er afgebroken. Een vriendelijke automobilist bracht hem naar een ANWB-post. Daar sleutelden ze wat aan de schaatsen, maar die afgebroken punt bleef. „Ik krabbelde zo goed en kwaad als het ging verder. Het was haast niet te doen. Ik viel steeds omdat ik met die rare punt in het ijs prikte. Verderop heeft een EHBO-er de schaats meegenomen naar zijn werkplaats en het puntje bijgesle- pen. Daarna ging het iets beter", SüClTlltlltS vertelt Bart. r Na 15 uur kwam Bart over de finish. 3 uur later dan vorig jaar. Maar toen had hij dan ook minder pech. Daar bleef het niet bij. 's Avonds toen het weer ging vriezen kreeg hij steeds meer last van zijn oog. Met bevriezingsverschijnselen reed hij van de ene EHBO-post naar de andere. „Daar kijkje echt je ogen uit", zegt hij. „Mensen met allerlei klachten en klachtjes komen daar binnen. Je zag er zelfs een man die in diepe slaap was gevallen. Ze hadden maar een deken over hem heen gelegd". Kinder&JeugdTelefoon Zeeland AlserieisU: 01180 38080 Elke dag van4tot8ui Alleen voor particulieren tot 16 jaar. Prijs 25 cent |»er regel. Bij te koop of verkoop verplichte vermelding van het totaalbedrag, max. 50,-. Krullebakjes worden alleen ge plaatst als er een naam, plus adres of telefoon nummer in staat. Opgeven bij de PZC-kantoren óf een formulier invullen (verkrijgbaar bij de meeste lagere scholen) en opsturen. Dan geldige 'f s postzegels LOS bijsluiten. Te koop: rollerskates, mt 34, 50,-. Jolanda Cij- souw, Margrietstraat 14. Westkapelle, tel. 01187- 2069. Gevraagd: radiolamp UL 84. Michiel Francke, tel 01189-1678. Te koop: jonge konijn tjes, 7,- per stuk. Tel. 01180-29123. Te leen gevr.: posters van Brigitte Bardot i.v.m. spreekbeurt. Tel. 01180- 28768. Te koop: voetbalkleren van FC Dauwendaele, plm. 7 jr en voetbalschoe nen, mt. 32, 30,-. Wilco Poppe, tel. 01180-27339. Te koop: div. rolschaat- Te koop: crossfiets, 7-12 sen vanaf 5,-. Heidi de jaar, pr. 50,-. Patrick de Waardt, tel. 01184-68205. Waardt, tel. 01184-68205. Merijn, 11 jaar, zoekt een judopak, plm. maat 152. Tel. 01182-1959. Te koop gevr.: Playmobil o.ü. van circus of piraterij. Jacco en Johnny. Tel. 01180-15614. Te koop: 1 paar roller skates, mt. 36-37, 40,-. Pètra Wattel, Dorpsstraat 50A, Gapinge, tel. 01189- 1692 Te koop: rijlaarzen, mt. 40, 25,-. Cap, mt. 54, 20,-. Wilma de Visser, tel. 01189-1804. Voor geen goud had hij het willen missen. „Het is zo'n belevenis: de voorbereiding, de spanning, de sfeer, het publiek, het klunen, het afzien en de mede-schaatsers. Je zag de meest vreemde dingen om je heen. Ik zag zelfs iemand op een hoge en een lage noor rijden. Hij had eerder een van zijn schaatsen gebroken". Het is geen tocht die je 'even doet'. Je moet een goede conditie hebben en al aardig wat langere tochten gereden hebben. Bovendien zijn kleding en voeding van groot be lang. Bart de Koning was 1 van de 135 Zeeuwen die in het hoge noorden van start gingen. Hij was 1 van de 14.788 rijders die op tijd over de finish kwamen. Daar is hij trots op. Hij heeft inmiddels zijn verhaal al heel wat keren verteld. Ook in enke le klassen waar zijn kapotte schaat sen belangstellend werden beke ken. Ook zijn broek met zeemleren ki^uis trok veel belangstelling. Maar het belangrijkste was natuurlijk het Elf- stedenkruis. Dat was nog wel het kruis van vorig jaar. Want de nieuwe komen pas eind april. Bart de Koning: ik zag zelfs iemand op een hoge en lage noor rijden. Er wordt hard gewerkt aan de 14.788 Elfstedenkruisjes. Tachtig werknemers van de zilversmederij Van Kempen en Begeer in Zoeter- meer zijn er dagelijks mee bezig. Ze hebben al aardig wat ervaring in dat bedrijf. Want al in 1909 mochten ze de zilveren kruisjes leveren voor de eerste Elfstedentocht. En zo is het gebleven. Wie over deze Krullebak iets wil schrijven kan dat doen tot en met woensdag, 26 maart. Daarna ma ken we de krant en kan er niets meer bij. De redactie Leren praten met een kransuil; met bootjes op bezoek bij een kolonie dwergsternen; zelf een vogel ringen. Kinderen die met 't Duumpje' op pad gaan kunnen het allemaal mee maken. Duumpje is West-Zeeuws-Vlaams voor winterkoninkje. Het is ook de naam van de natuurbeschermings vereniging uit dit gebied. Sinds kort organiseert 't Duumpje elke maand een excursie voor de jeugd. Bestemd voor kinderen van af jaargroep 7 tot en met de middel bare school. Spannend Te koop gevr.: Fisher-Pri- ce vliegtuig, F-P xylo foon, F-P grote personen- bus. Te koop: Fisher Techniek doos no. 100, 20,-. F-P aktiviteitscen- tre, 7,50. Joren van Dijk, tel. 01180-33323. Te koop: voetbalschoe nen, mt. 35, 17,50. Ed win Schoe, tel. 01184- 62271. Te koop: rijbroek, mt. 158-164, 25,-. Wilma de Visser, tel. 01189-1804. „Het is verschrikkelijk leuk en spannend", vertelt Duumpje-voor- zitter Thijs Kramer. „Maar het is ook heel hard nodig. Als we nog wat van de natuur willen redden kun nen we de jeugd niet missen. Kinderen zijn voor ons erg belang rijk. Ze lopen echt warm voor alles wat met natuur te maken heeft. Maar je moet ze dan wel wijzen wat er zo bijzonder is. En hoe je kunt zorgen dat het blijft". Knotmodel Het zit vaak in heel simpele dingen. Ze kun je elke wilg, es of populier in knotmodel laten groeien. Daarin komen dan weer speciale planten en molmsoorten. Knotbomen zijn ook ideale huizen voor holletjesbewoners. Zoals steenuilen, koolmeesjes, holendui- ven. Die zijn al schaars. Zulk soort bomen moetje wel om de zoveel jaar snoeien. Wie eenmaal weet hoe belangrijk dat is wil vaak ook helpen. Al is het maar om de takken op te ruimen. Zo zouden bermen en slootkanten niet meer afgefikt hoeven worden. Al er maar vrijwilligers zijn. Vogels tellen „Je hoeft echt niet in allerlei bestu ren te zitten om iets te kunnen doen", zegt Thijs Kramer. „Help ons bijvoorbeeld maar vogels tellen. Dat is vaak de enige manier om te bewijzen hoe nodig het is dat een bepaald gebied wordt be schermd. Je moet ze dan wel uit elkaar ken nen vanzelf. Vandaar dat we kinde ren graag de vogelsoorten leren. En dan niet met een dor boekje op sjouw. Maarmet een levende gids". 't Duumpje hoopt echt op de steun van kinderen. Zij zijn de werkers van straks. Thijs Kramer: „De natuur holt achteruit. Als we niet gauw iets doen wordt de wereld maar een kale toestand. Met enkel nog meeuwen, spreeuwen en mussen. Want die leven van onze rommel. Dus zij redden het wel". In heel Zeeland kunnen kinderen in hun eigen buurt wel iets met natuur bescherming doen. Wie de weg niet weet kan bellen naar Martin Wiers- ma, Zeeuwse Milieu Federatie, Goes. Tel. 01100-28259. Uitgeverij Provinciale Zeeuw se Courant B.V. Redactie: Marina van den iBoogaart, Anneke van den .Doel, Leen van Duivendijk, Cor de Jonge, Sylvia Scheers, Jan Smeekens, Ineke Timmerman en Willem Verstuijf. Adres: Walstraat 56-60, .4381 EG Vlissingen. Tel. (maandag t/m vrijdag, van 9.00 uur tot 17.00 uur): 01184- 15144. Advertenties: (per brief) Admi nistratie PZC, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Het benodigde bedrag aan LOSSE postzegels bijsluiten of afgeven aan de PZC-kantoren.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1986 | | pagina 4