Geweld van de 'goede' partij doet ook pijn Gips, niet alleen voor om je arm KEES KRUL STRIP P A ASCOCKT AIL Goocheltrucs... CURSUS KRITISCH TV-KIJKEN „Ain boer wol noar zien noaber tou, hai, boer, hai. Zien wief wol met hom go an, domdomdom- dai!" Wie zingt dit kinderliedje tegen woordig nog? Niemand toch. Als kirtderen zingen is het al Engels wat klok slaat, of liedjes als „Hahaha, je vader. Ha, je vader die is gek. Je bent zelf al niet zo lekker. Maar je vader is nog gekker. Ja, je vader is nog gek ker der dan gek". Dit refrein komt uit een liedje van Ivo de Wijs die (met ande ren) er voor gezorgd heeft dat Nederlandse kinderen heel ande re liedjes zingen dan hun ouders vroeger deden. Liedjes als 'Een tweedehands jas', 'En ik', 'Afwas- potpourri'..., precies uit 'Kinde ren voor Kinderen'. Voor deze en al zijn andere koste lijke liedjes kreeg hij dit jaar de Gouden Harp. Dat is de belang rijkste prijs die zangers, compo nisten of tekstdichters van Ne derlandse liedjes kunnen win nen. Goocheltrucs Gedichten en liedjes van Ivo de Wijs hebben veel weg van oog verblindende goocheltrucs: je ziet alles voor je ogen gebeuren, het lijkt doodeenvopdig, maar je begrijpt niet dat iemand het voor elkaar krijgt. In het boek Hahaha, je vader kun je lezen hoe grappig de trucs zijn die hij met taal uithaalt. Een kort gedicht uit de bundel is Mijn ome Bob. Ik zal je wat vertellen Van oom Bob uit Sassenheim Die nam de tube tandpasta Maar 't was de tube lijm Hij dacht: 't Gaat wel over En hij ging een straatje om Toen trok hij een kroketje En dat ivas ontzettend stom Hoe zou het met hem ivezen Met mijn oude ome Bob? Ik ben enorm nieuwsgierig Maar hij belt me nooit meer op. Als je het gedicht opzegt met je tanden op elkaar, klinkt het nog leuker. Strip Heel leuk, maar ook heel anders zijn de gedichten die Ivo de Wijs maakte voor de geestige strip boek over Zwarte Jan de Houtepoot, De domste kaper van de zeeën En de zeeën zijn erg groot Wat een stuntel uit Enkhuizen: Zwarte Jan de Houtepoot De plaatjes zijn van Ivo de Weerd. Hahaha, je vader door Ivo de Wijs met tekeningen van Alfons van Heusden. Uitg.: Bert Bakkar, Am sterdam, 19,90. Zwarte Jan de Hou tepoot door Ivo de Wijs en geïllu streerd door Ivo de Weerd. Uitg.: Leopold, Den Haag, 13,90. Deze cocktail is een voorgerecht voor het paasmenu. Nodig: 8 hardgekookte eieren blaadjes sla citroensap strooiaroma 4 eetlepels mayonaise 4 eetlepels stijfgeslagen slagroom peper, zout, paprikapoeder halve komkommer 1 eetlepel geknipte bieslook. Bedek de bodem van de schaaltjes of glazen met de gewassen slablaad jes. Sprenkel hierover citroensap en bestrooi ze met aroma. Leg er in plakjes gesneden ei op. Maak een sausje van de slagroom, mayonaise, peper, zout en paprika poeder. Verdeel het sausje over de eieren. Versier de cocktail met schijfjes komkommer en de geknipte bies look. Werken met gips: het geeft een zootje. Maar ach, als je even aan pakt is het zo weer schoon. Gips is een vreemd produkt. Het wordt gebruikt in ziekenhuizen, door stucadoors, kunstenaars. Je koopt het als poeder bij een drogist of hobbyzaak. Een beetje water erbij. Het klontert. Nog even roeren en ineens is het een papje. En voor je het weet is het keihard. Wie wel eens wat gebroken heeft, weet hoe snel dat gaat. Gips stuift nogal. Wil je dus met gips werken, neem dan wat de ruim te. Er zijn nogal wat mogelijkheden: gieten in een kleivormpje (kun je er na het drogen zo uitpakken). Tegel maken, beschilderen met bv. zwart en er dan figuren in krassen. En nog veel meer. Zakdoeken of poppekleertjes in een gipspapje dompelen en dan laten drogen. Moeilijk, maar als het lukt zijn het ook echte kunstwerkjes! Niet zo heel moeilijk zijn de draad gipsfiguren. Sporters bijvoorbeeld. Je hebt nodig: 1 a 2 meter ijzerdraad (niet te dun) om de poppetjes van te buigen. Maak ze niet te klein, ongeveer 20 cm. een blok hout met een gaatje om je figuur in te zetten. reepjes stof of gaasverband. een gipspapje. Hoe? Buig eerst een figuur: bv. een voet baller. Onderaan de voet moet je een recht stuk buigen dat in het gat creatief in het blokje past. Anders kan hij straks niet staan. Pas als je voetballer stevig staat mag je het gipspapje maken. Een klein beetje tegelijk. Wat poeder in het bakje, steeds wat water erbij en goed roeren. Tot het ongeveer zo dik is als yoghurt. Dan haal je de reepjes stof een voor een door het papje en draait ze om het ijzerdraad. Al heel gauw merk je dat ze hard worden. Na een paar uur is je kunstwerkje meestal al aardig droog. Schoonmaken Als je gips over hebt, spoel dat dan niet door de gootsteen (anders ver stopt die). Laat het gewoon even opdrogen. Dan kan je het zo uit het bakje tikken. Je handen worden vies, maar zijn ook zo weer schoon. Eerst even het ergste er af boven de vuilnisbak. En de laatste restjes gewoon wegwas sen met water en zeep. O ja, kleur kun je krijgen door het later met plakkaatverf te beschilde ren, öf door wat verf door je gips papje mee te mengen. DINSDAG 11 MAART 1986 KRULLEBAK I Geweld. Oorlog in het Journaal. I vechtpartijen in Studio Sport, I moord en doodslag in cowboyfilms en avonturenfilms. Het is allemaal dagelijks op de televisie te zien. Veel kinderen zien het verschil niet 1 tussen écht geweld en gespeeld ge- I weid. I Marcel Vooijs uit IJmuiden heeft I een serie lessen gemaakt waarin J kinderen dit verschil leren zien. Geweld j Wanneer noem je iets geweld? I „Geweld is iemand anders expres kwaad doen. Dat kan op verschil- lende manieren. Door te schoppen en te slaan bijvoorbeelod. Maar ook door iemand uit te schelden of bang te maken", vertelt Marcel Vooijs. Hij wil de televisiekijkende kinde ren leren hoe erg geweld is. Ook wanneer de goede partij, politie of detectives, schieten en slaan. Bovendien hoopt hij, dat de kinde ren sommige televisieprogramma's 'ns 'anders' gaan bekijken. Andere kijk Achttien schoolklassen hebben in 5 weken tijd de lessen afgewerkt. „Na deze lessen bekijken de kinde ren de films met andere ogen", vertelt Marcel. „Ze nemen niet meer voor zoete koek aan, dat geweld van de goede partij altijd goed is. Films met erg veel geweld vinden ze niet echt". - Schooltelevisie Het is niet de bedoeling dat kinde ren nooit meer naar t.v.-films willen kijken. Ze mogen ze best mooi vin den. Als ze maar kritisch blijven kijken. Volgend jaar komt de cursus 'An ders kijken' op de televisie. Het wordt een serie van zes school televisie-programma's voor de bo venbouw van de basisschool. IK VlNDf MENSEN BoVEN DE-40 MOETEN ZICH NIET MET FbFWlVZieK BEMOEIEN

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1986 | | pagina 3