KLEUR Iedereen houdt van indigo-blauw Groentje |P Witte: met kleurstof makkelijker Felrode jam, die vind ik pas lekker Dag piloot: eh,... groen misschien...? Hun haren zien soms gifgroen of lichtblauw; een gitzwarte hanekam; gebleekte zijplukken boven het vlechtje; of een wuivende oranje kuif. Met kleuren en kleren willen de Middelburgse Roel (16), Guus en Mark (15) laten zien dat ze anders zijn dan de rest. Zelfs als ze enkel zwart en wit dragen lopen ze er 'gekleurd' bij. En worden dan ook altijd meteen pun kers genoemd. „Dat lok je natuurlijk wel zelf uit", geeft Guus toe. „Ik wil er voor geen goud bijlopen als iedereen. Dus neem ik felle kleuren. Liefst een beetje vloekend. En toch zoals ik het mooi vind. Het goede van punk is ook dat 'de punker' niet bestaat. Bij groepen als 'disco' ziet iedereen er hetzelfde uit. Maar heb je duizend punkers dan zijn ze allemaal verschillend. Je laat jezelf zien. Daar bestaat nooit een tweede van". Geen boodschap Roel knutselt al maanden om zijn haar knalrood te krijgen. Het is nog steeds niet gelukt. „Niet dat ik met dat rood wil laten zien wat ik denk of voel", zegt Roel. „Bij punk heeft een kleur geen speciale boodschap. Ik wil er enkel mee opvallen. Dat vind ik waanzin nig vaag. Wat de mensen dan over je zeggen is schitterend. Mark valt de laatste tijd vooral op zwart en wit. Verven en bleken dus om te laten zien dat je niet in een hokje hoort. Soms met zeep en lak een haarscherpe kam boetseren. Als Blauw van de kou weer te wachten op jou. Kan enkel nog hopen, dat ik niet wéér een blauwtje zal lopen..; Alles doe ik als ik dan met je gaan mag. Al was 't maar dat je me eindelijk eens staan zag... Ik weet 't: je vindt me nog maar een groentje, maar ik kan het niet helpen: ik droom van een zoentje. Marina van den Boog aart je dan voorzichtig slaapt blijft hij best even staan. Mark: „Toch gaat het niet om wat rondhangen met die kleren en dat andere haar. Of om de mensen te schokken. Punk zijn is actie. Ik vind dat je moet laten weten wat jij denkt dat veranderen moet. En ook waarom. Dat kan via bands, aan plakbiljetten, protestmarsen". Ze praten nu over jeugdwerkloos heid. Over het vreemde verschijnsel dat je met vuil werk veel minder verdient dan met een mooiere baan. Dat niet iedereen gelijk is in dit land. En hoe je zoiets ook merkt wanneer je punker bent. Bang „Het lastige van punk is dat men sen bang van ons zijn", vindt het kleurrijke drietal. „Ze denken dat we moeilijkheden maken en zo. Zeggen dingen als 'o wat stinkt het hier' als je eraan komt. Of: 'het zal je kind maar wezen'. Daar hebben we toch wel eens moei te mee. We zijn niet vuil. En niet agressief. Ons uiterlijk is maar de buitenkant. Het enige dat telt is wat er in zit". „Voor zo'n kleine witte als ik was het altijd afwachten. Wil den ze je erbij hebben of hoef den ze 'die witte' niet? Dan werd ik aan de kant gezet. Niet omdat ze me niet mochten. Maar om mijn kleur." Jan Maas vertelt het nuchter. Die kleur heeft hem een knap lastige jeugd bezorgd. Hij is namelijk een albino. Zijn haren, huid, wenkbrauwen zijn hele maal wit. Want hij heeft haast geen pigment. Pigment Pigment is die kleurstof die bepaalt of je gauw bruin wordt, blauwe ogen krijgt, blond haar of een negervelletje. Ieder mens, plant of dier heeft het. Alleen albino's niet. Jan werd er 25 jaar geleden mee geboren. Of liever gezegd zon der. Niemand begreep er iets van. Het zat nergens in de fami lie. Het is niet eens zeker of het wel erfelijk is. Albinisme komt ook maar weinig voor. Balen „Je wordt altijd aangegaapt," zegt Jan die nu in Roosendaal woont. „Vooral op de middelba re school wilde ik helemaal niet opvallen. Gewoon vreselijk. Als je me een paar jaar geleden gevraagd had om erover te ver tellen was ik waarschijnlijk kwaad geworden. Ik baalde er van. Want het is niet alleen je uiterlijk." Aangekleed Om maar es wat te noemen: geen zon. Zonder dat bescher mend pigmentlaagje zie je in een kwartier knalrood. Met koorts, rillingen en pijn. Dus steeds tot je strot toe aan gekleed. Ook op het strand, zelfs in de schaduw. Want wind verbrandt ook. Heel slechte ogen. Niet rood en niet blind, zoals veel albino's. Wel erg pijnlijk bij licht, zes keer minder zien dan 'normaal'. Dan hebben ze je met sport echt niet graag in de ploeg. Lezen is doodvermoeiend, stu deren dus ook. Jan is nu leraar op een Levens school. Hij zegt: „Mijn hele jeugd heb ik geknokt. Je wilt niet onder doen voor de rest. Dan leer je wel volhouden. Dat maakt je sterk. Maar het belangrijkste is dat ik er nu mee leven kan. Ik heb het verwerkt. Daar ben ik best trots op." DINSDAG 11 MAART 1986 Mmm... frambozenvla! Nou ja, fram bozenvla. Geen framboosje komt er aan te pas. Maar je zou toch zweren dat... Wat je proeft is de toegevoegde smaakstof. En zonder die kleurstof zou het zelfs niet een beetje rose zijn. Tja! Is rode jam nu echt lekkerder dan bruine? Moeten pepermuntzuurtjes groen of blauw? Vermicelli geel? En smaakt drinkyoghurt meer naar si nasappel als het oranje is? Het schijnt van wel. Want al dat gekleurde eten wordt goed ver kocht. Veel beter zelfs dan voedsel zonder al die kleurstoffen. Aantrekkelijk Enorm veel produkten bevatten be halve geurstoffen, smaakstoffen, conserveermiddelen, stabilisatoren, antiklont en zuurteregelaars ook nogal wat kleurstof. Naar men zegt omdat het er dan aantrekkelijker uit ziet. Als de cake geel ziet, lijkt het net of er veel eieren in zitten. Maar om te weten of dat ook echt zo is, moet je toch maar even op het etiket kijken. Allergie Al die stoffen voor smaak, kleur of bv. om het langer goed te houden heten hulpstoffen. Meestal zijn ze ongevaarlijk. Maar het komt toch nogal eens voor dat als je er veel van binnenkrijgt je bv. last van allergie kunt krijgen. In Europa hebben alle hulpstoffen een eigen nummer. Zo is bv. El20 karmijnzuur. Een vaak toegepaste rode kleurstof die is gemaakt uit een luissoort. Op dit moment zijn er alleen al 26 verschillende kleurstoffen. Alle maal veel gebruikt, hoewel soms niet zo gezond. Maar ja: veel mensen vinden nog steeds dat bruine aardbeienjam minder lekker is. Dus: felrode jam, geverfde sinasap pels, gele boter en zelfs kleurstoffen in vanille-ijs. „Gaat u maar zitten meneer". Licht gaat uit. En één voor één gaan de kleine lampjes op het bord branden. Rood of groen? Oranje? Geel soms? Het zweet breekt je uit. Licht weer aan. „Dank u. Het spijt ons, maar u bent kleurziengestoord. We kunnen u niet toelaten tot de pilotenopleiding. Veel succes bij het zoeken naar een andere studie". Een droom gaat in rook op. Kleurziengestoordheid is wat door velen kleurenblindheid wordt genoemd. Niet goed. Want iemand die het heeft, ziet wel een heleboel kleuren. Al leen ziet hij bijvoorbeeld groen als oker, bruin of rood. Of ver wisselt groen met geel. Aangeboren 'Kleurenblindheid' komt door dat iets in het oog anders is dan bij mensen die wel alle kleuren zien (150 tot 200 verschillende). Dat verschil is er al bij de geboorte. Het komt veel vaker bij jongens voor dan bij meisjes. Ongeveer 1 van elke 12 jongens heeft het. Bij meisjes maar 1 op de 200. Het is aangeboren en niet te veranderen. De meeste mensen die het heb ben zijn nooit anders gewend. Ze hebben er dan ook meestal geen last van. Pas lastig wordt het als ze loods, machinist of telefoonin stallateur willen worden. Want dat kan helaas niet. KRULLEBAK Nog tot en met 6 april kun je gaan kijken naar de tentoonstelling Indi go-blauw. Het is in het Tropenmu seum in Amsterdam. Wel een heel eind weg, maar zeker de moeite waard. Indigo-blauw is een kleurstof om blauw te verven. Het is één van de meest gebruikte en zelfs oudste kleuren ter wereld. Wij kennen het vooral als het spij kerbroeken-blauw. Maar het werd al gevonden in ruines in Pakistan uit 3000 jaar voor Christus! Ook bij mummies uit de tijd van de farao's en in Peru zijn met indigo geverfde lappen gevonden. Het echte indigo wordt gemaakt uit de indigoplant. Een gewoon groen plantje met rode bloemetjes. Niks blauws aan! Pas na lang laten rotten, oplossen. bezinken, drogen en zo kon men de verfstof maken. Bij het verven komt steeds een dun laagje tegelijk op de stof. Als je spijkerbroek lichter wordt, komt dat dus omdat er een laagje verf afslijt. Overigens was het werken met indi go niet zo'n gezond werk. Soms kwamen kankerverwekkende stof fen vrij. Tegenwoordig kan men indigo ook namaken. Al heel lang hebben vele mensen geld verdiend door deze kleurstof te maken en te verkopen. In Europa gebeurde dat vooral vanaf de 17e eeuw. Overal ter wereld hield men van dit blauw: koningen, werklieden, cow boys en militairen droegen het. Als feestkleur of bij rouw. Indigo was en is dé lievelingskleur. Op de tentoonstelling is dan ook genoeg te zien. Middelburgse punkers: van links naar rechts Roel, Guus en Mark.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1986 | | pagina 2