Ik wil un tiin op mun raport AUTO 100 Het Zeeuws Museum zet de jeugd aan het werk BOMMEL STOPT: STRIPS SLECHT VOOR KINDEREN Onderzoek spelling Moeilijk systeem Baazussgool KRULLEBAK IN DE KLAS NIEUWE ACTIVITEIT: DOE-MIDDAGEN Architectuur CTffif zo los te knippen, of uit de krant te halen MIDDELBURG Duizend 'gewo ne mensen' in Nederland en België worden binnenkort gevraagd hoe zij bepaalde woorden het liefst ge schreven willen zien. Ze moeten hun mening geven over woorden als vrouw, vrou, vrauw, vrau, frau of frou. Maar ook over woorden die uit andere talen afkom stig zijn: boulevard, plastic, expres, toilet, space shuttle,... Later in het jaar mogen journalis ten, onderwijzers en schrijvers hun mening geven. Uiteindelijk zullen de Nederlandse en Belgische regering beslissen wat er met het onderzoek gebeurt: blijft alles bij het oude, verandert de schrijfwijze van bepaalde woorden, of gaan we woorden schrijven zoals we ze uitspreken? Over spelling is vooral de laatste honderd jaar veel te doen geweest. In 1863 bedachten twee taalgeleer den een zo moeilijk systeem van regels en regeltjes dat de meeste mensen er geen raad mee wisten. Die veel te ingewikkelde spelling was ook helemaal niet nodig en werd daarom vereenvoudigd. Vanaf 1934 leren kinderen op school dat gemakkelijker Nederlands. Dat blijkt ook voor veel kinderen én volwassenen overigens nog zo moei lijk dat sinds 1954 (taal)geleerden regelmatig plannen bij de Neder landse en Belgische regering heb ben ingediend met veranderingen. Die plannen zijn echter nooit se rieus besproken. Men heeft ze er gens opgeborgen en niemand weet waar. Veifdeklasurs van un baazussgool erguns in Zeelant vindun ut un goet iidee dat zei nuu ook, uns iits moo- gen zegun oovur speling. Zu wïlun alumaal graag un tiin voor taal op ut raport en dat lukt steets maar niit. Zu vurwagtun dat dat wel lukt als zu moogun sgreivun zooals zu spreekun. „Wu bugreipun best dat vooral sgreivurs proobleemun hebun met ut niiwu Needurlants", zegun zu. „Hun boekun moetun alumaal opni- iw gudrukt wordun, maar daarnaa is ut guwoon un kwestii van wenun. Ut Needurlants van nuu is tog ook andurs dan dat uit II00! En oovur hondurt jaar zal ut weer andurs zein dan nuu. Maar eevun mooj". Scholen die ook dit jaar voor één of meer klassen De Krulle- bak willen bestellen graag bin nen 14 dagen bellen naar de PZC in Vlissingen: 01184-15144, toestel 131. Boven: stoomwagen van Boulton, 1860. Onder: driewieler van Benz, 1886, met K. Benz aan het stuur. PARIJS - Honderd jaar geleden reed de eerste auto de fabriek uit. Elf jaar later kon men in een Parijse krant deze ingezonden brief van een kwade voetganger lezen: „Onze straten zijn onveilig geworden en de politie doet er niets tegen. Ik zal dus mijn revol ver bij me steken en meteen schieten op de eerste de beste dolle hond die ik op een automo biel of op een benzinedriewieler zie zitten..." Toch was men over het algemeen heel tevreden over de 'schone' auto. Er was immers een einde gekomen aan het enorme vervui lingprobleem van de paardevij gen. 'Enige bekendmaking: de heer O. B. Bommel en mej. A. Doddel heb ben het voornemen op zaterdag 18 januari 1986 in het huwelijk te treden. De huwelijks voltrekking zal in Rommeldam plaats vinden en zal worden geleid door ambtenaar eerste klasse Dorkno- per'. Bij veel lezers van het NRC-Handelsblad sloeg deze advertentie op 17 januari als een bom in. En wie het niet wilde geloven werd de vol gende dag met de neus op de feiten gedrukt: Olivier B. Bommel trouwde inderdaad met de vrouw van zijn dromen en is sindsdien met zijn bruid op hu welijksreis aan boord van de Albatros. Daarmee kwam voor goed een einde aan de bekendste Nederland se strip. Marten Toon der, de schrijver en te- Marten Toonder kenaar ervan, heeft ge zegd dat er nooit meer een nieuw avontuur zal komen met de heer Bommel, Tom Poes, professor Prlwytzkofs- ki, Joost, Terpen, Tijn, Bul Super en al die andere door hem be dachte stripfiguren. Hij vindt het welletjes. Vanaf 10 maart 1947 tekende hij elke dag een strip voor de krant en na bijna 40 jaar wil hij nu wel eens wat anders gaan doen. „Een echt boek schrij ven. Nu kan het nog", zegt hij. „Ik ben pas drieënzeventig. En bo vendien is strips lezen voor kinderen heel on gezond". kort kort kort kort kort kort kort kort MIDDELBURG Woensdag be gint het Zeeuws Museum met een serie doe-middagen voor de jeugd van 10 tot 13 jaar. De middagen zullen ongeveer 2 keer per maand worden gehouden en gaan steeds over een ander onderwerp. Afwisselend hebben de onderwer pen te maken met een van de twee takken die sinds vorig jaar in het Zeeuws Museum bij elkaar zijn ge komen: de cultuur en de natuur. De afdeling natuur is nog steeds te vinden in Oostkapelle. Tot vorig jaar was dat het Zeeuws Biologisch Museum. De cultuurafdeling is te vinden in de Abdij te Middelburg. De doe-middagen zijn niet het eer ste dat de mensen van het museum organiseren om de jeugd meer bij het museum te betrekken. Al langer bestaat de mogelijkheid voor scholen of groepen lesmate- kort kort kort kort DOCHTER - Op 31 december 1985 kregen meneer en mevrouw Nelson uit Chesterfield in Engeland een dochter. Niets bijzonders eigenlijk. Dat overkomt zo veel ouders. Deze ouders komen in de krant, omdat ze het meisje 140 voornamen gaven. Die kunnen onmogelijk alle maal in de Krullebak. Daarom alleen de eerste: Tracy. STIERENVECHTERS - Wat actiegroepen tot nu toe steeds maar niet gelukt is, lukt misschien de Spaanse regering. Stierenvechters moeten voortaan zelf hun dure ziekte kostenverzekering betalen. En daar hebben ze geen zin in. Ze vinden hun 'vak' al zo gevaarlijk dat de regering hun dokters- en ziekenhuisrekeningen moet blijven betalen. De stierenvechters hebben gedreigd op 20 februari in staking te gaan. GEBIT - De kwaliteit van het gebit van Nederlandse honden holt achteruit. De dieren worden door hun eigenaars verwend met hapklare brokken en tafelrest jes dat ze niet alleen veel te vet worden, maar ook nog eens last krijgen van slechte adem en tandsteen. Veel honden blijken bovendien niet meer te weten hoe ze hun eten moeten kauwen. Met hondekauwgom en een bezoekje aan de tandarts kan men sinds kort de trouwe mensenvrienden weer een schoon, fris en gezond gebit geven. 73 Tandartsen in ons land willen daar graag aan meewerken. Zij vinden een hond in de stoel weer eens wat anders en dat houdt het vak leuk. 008, - In 1985 hebben mensen uit Amsterdam en omgeving meer dan vijf miljoen keer 008 gedraaid. Op dat nummer kan men de PTT om inlichtingen vragen. „Het antwoord op de meeste vragen hadden de mensen zelf kunnen vinden", zegt iemand van de PTT. „In de telefoongids. Maar veel mensen zijn zo gemakzuchtig dat ze liever 008 draaien". TV-hond - De politie van Zwolle werd onlangs opge beld door mensen die klaagden over het oorverdoven de televisiegeluid bij hun buren. Er was niemand thuis. Wie de televisie aangezet had? De hond. Die had met de afstandsbediening gespeeld en het geluid keihard gezet. Zachter zetten was nog te moeilijk voor het dier. riaal te gebruiken of projecten aan te vragen. Bekend zijn ook de museumjeugd- dagen in Oostkapelle. In de paas vakantie, op 1 en 3 april, worden die weer gehouden. Deze keer gaan ze over 'lentekrie bels'. Wat voel je, proef je of ruik je in de natuur. Nieuw zijn dus de doe-middagen. De eerste gaat over het onderwerp 'architectuur'. Het wordt een speur tocht door de wereld van het bou wen, te beginnen bij de baksteen. Twee dames, Martha Wedts de Swart' en Dorine Zelders, zullen deze middagen verzorgen. Zij zor gen ook voor voortdurende uitbrei ding van les-, speur- en spelmate riaal. Dorine houdt zich vooral bezig met de cultuurafdeling en Martha zorgt al een tijdje voor de natuurafdeling. Er zijn ook al ideeën voor de volgen de doe-middagen. Op 12 maart zijn de planeten aan de beurt. En 'porse lein' en 'archeologie' staan op het wachtlijstje. De doe-middagen beginnen om 2 uur. Liefhebbers moeten zich wel even telefonisch aanmelden. Want vol is vol.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1986 | | pagina 1