Wat doet die schaar nu tussen mijn raketten..? Als er weer medicijnen zijn moet er geloot worden wie ze krijgt... STRIP KEES KRUL ANIMA TIE-FILMPROJECT Helpt de kinderen van Gdansk! Gironummer: 12 12 21 Rabobank: 38 93 42 270 Een filmpje met bubbelientjes als I tapdansers, je playmobiel bewe- I gend op het scherm. Of een geteken- de staart die alsmaar groter wordt. Dat kunnen de hoogste groepen van I de basisschool nu zelf leren beden- ken en filmen. Want vanaf deze maand heeft het Zeeuws Steunpunt I voor Kunstzinnige vorming in Mid delburg een gloednieuwe aanbie- I ding: het animatiefilm-project. Een paar klassen in Oost-Souburg mocht het vast uitproberen. Reggy Barra van het Steunpunt legt uit: „Kinderen moeten natuur lijk eerst snappen hoe (animatie film werkt. Dat het niets anders is dan heel snel achter elkaar fotootjes laten zien. Fotootjes waarop benen, balletjes, boten steeds een stukje' verschoven zijn. Als je die verschillende plaatjes vlug afdraait lijkt het net of er echt iets loopt of rolt". Het Steunpunt vertelt eerst over de verschillende manieren om dit soort filmpjes te maken. Gewoon een les voor de meester of juf. Verder zorgt het Steunpunt voor filmcamera's. Met afstandbedie- I ning. En je moet er beeldje voor beeldje mee kunnen opnemen. Zo'n filmtoestel hangt dan in een I door Reggy zelfgebouwd rek. Hele maal startklaar. Met belichting en I al. Groep 8 van de J. H. van Daleschool in Oost-Souburg heeft intussen smaak goed te pakken. Ze werden in kleine groepjes verdeeld. Die ge bruikten elk een andere techniek. Zo was er een riddertoernooi vai) i playmobiel. Dat kostte dagenlang bedenken, afspreken. En dozen vol paarden, poppetjes en plukjes gras neerzetten. Het hele poppetjesvolk I moest echt bewegen. Als je dan weet hoe dat filmen gaat dan slik je toch wel even. Want voor zelfs de kleinste stap of klap heb je minstens twee fotootjes nodig. Elk filmpje laat per seconde 18 beeldjes zien. En wat is nou één seconde? Daarin kan een spook toch nooit een balletjesmonster opeten, of een schoen met een ge zicht spelen? Dat kost wel 60 seconden x 18 fotootjes maken. En na elk knipje opnieuw zo'n zwaard of een hoofdje verzetten. En dan niet vergeten wat je ook alweer wilde laten zien. Trucjes met mensen kan ook. Zo leek het op de film net of dat ene groepje vanaf het schoolplein achteruit het dak opsprong. „Het is verschrikkelijk leuk", vindt groep 8. „Je moet wel goed afspre ken. En samenwerken. En je leert elkaar zo ook wel kennen. Er riep echt weieens iemand 'oen' of 'stommerik'. Ja wat denk je. Dan niest er een als jij net met een verhaal van dunne papiertjes schuift. Zo is je zon wel vlug onder. Of de kat zoek. Of je gaat met de verkeerde arm verder". Het mooiste is vanzelf: zien wat het geworden is. Om van je fouten te leren. Maar ook om lekker te la chen. Want zelfs de schaar die per onge luk is meegefïlmd kan toch de pret niet drukken. Van elke filmgroep een vertegenwoordiger: (v.l.n.r.) Christiaan (bubbel gum), Yuri (losse tekeningen), Ronald (platte voorwerpenDaniël (raketten), Wim (groei-animatie), Cindy (trucjes met mensen), .Amber (figuren uitsnijden), Michella ruimteen Robert (riddergroep). Meester Piet Koster (l) en Reggy Barra (Steunpunt). DINSDAG 14 JANUARI 1986 KRULLEBAK Of de geboorte van Berend en de bulderende storm in die nacht iets met elkaar te maken hadden, zal wel altijd een raadsel blijven. En er is nog veel meer nooit opgelost uit het leven van Brute Berend, die tweehonderd jaar ge leden een gevreesde, maar tege lijkertijd sympathieke zeerover was. Piet Geelhoed is achter al die geheimzinnigheden aangegaan en schreef er het boek De sage van Brute Berend over. Daarin vertelt hij van de vrolijke kwajongensstreken die Berend in zijn kinderjaren uithaalde. Hoe hij tegen wil en dank zeerover werd en van zijn roemruchte da den als piraat. Maar vooral over de schat die Brute Berend ergens verstopte. Film Aan het oude verhaal over die nooit gevonden schat had Neder lands beste jeugdfilmer Karst van der Meulen (Martijn en de Magiër) genoeg om een spannen de bioscoopfilm te maken. Even spannend is het boek dat Lydia Rood naar aanleiding van de film schreef. Het heet Thomas Senior op het spoor van Brute Berend en het is een vervolg op haar boek Thomas Senior. Als je - samen met ruim drie miljoen kijkers - een paar maan den geleden naar de t.v.-serie over de twee vrienden gekeken hebt, weetje watje ongeveer van de boeken kunt verwachten: spannende avonturen met men sen die niet zomaar met elkaar bevriend zijn, maar echt om el kaar geven. Om met het begin te beginnen: Thomas is pas verhuisd. Omdat het in hun nieuwe huis nog zo'n rotzooi is, gaat hij het dorp ver kennen. Veel verwacht hij er niet te beleven. Maar dat pakt heel anders uit. Bij de supermarkt is Thomas getuige van een overval door een bende zakkenrollers. Een oudere man, Senior, ziet hem voor een van de daders aan en beschuldigt Thomas ook nog van diefstal van zijn antieke polshorloge. Gelukkig is dat misverstand snel de wereld uit en de twee worden zelfs vrienden. En Senior mag dan een oude man zijn, hij is even j avontuurlijk als Thomas. Het kan dan ook niet anders of ze komen de bende op het spoor en lossen zo de diefstal van een Egyptische goudschat op. Verkocht Hoe dat nou precies met die goudschat zat, en of Senior zijn polshorloge terugkrijgt, en wat er waar is van de schat van Brute Berend, kun je lezen in het twee de boek over het tweetal. En wie aan een van de boeken begint is verkocht, die ze leest ze alle drie achter elkaar uit. De sage van Brute Berend door Piet Geelhoed. Thomas Senior door Lydia Rood. Thomas Senior op het spoor van Brute Berend door Lydia Rood. De boeken worden uitgegeven door Leopold, Den Haag en kosten 19,90. De Jïlrn Thomas Senior draait vanaf de krokusvakantie in de Zeeuwse bioscopen. ..De tranen springen je in de ogen als je de kinderafdeling van het ziekenhuis in Gdansk in Polen ziet. Het tekort aan bedjes is zo groot, dat soms twee kinderen in één bedje liggen. Er zijn geen of te weinig medicijnen. En als er weer wat medicijnen zijn moet er geloot worden welk kind wel en welk kind niet geholpen kan worden". Dit vertelt Jan Lipowski uit Vlissin- gen. Hij is voorzitter van het comité 'Zeeland helpt Polen'. Sinds 1981 zorgde onder andere hij ervoor, dat vrachtwagens met inge zamelde kleding en voedsel naar Polen vertrokken. De laatste jaren werd het moeilijk om spullen bij elkaar te krijgen. Er werden zoveel acties gehouden en Polen raakte in het vergeethoekje. Ziekenhuis Toch bleef hulp nodig. Meneer Li powski klopte overal aan om deze hulp te vragen. Zo kwam hij ook in het Vlissingse ziekenhuis terecht. Hij vertelde over de toestand in de Poolse zie kenhuizen. Begin december bracht hij met dok ter Hanemaayer uit Vlissingen een bezoek aan het ziekenhuis in Gdansk. „Dokter Hanemaayer zag toen met eigen ogen hóe erg het is", vertelt de heer Lipowski. „Op de terugreis is toen het plan voor de actie 'Help de kinderen van Gdansk' geboren". De actie begon de dag voor Kerst. Tot nu toe is er 17.000,- binnenge komen. Voor dat geld worden medi cijnen gekocht. Vrachtwagens Maandag 20 januari vertrekt weer een aantal vrachtwagens richting Polen. Zij vervoeren onder andere kleding, schoenen, lakens en bed den. Meneer Lipowski hoopt dat er dank zij de actie regelmatig vrachtwa gens kunnen vertrekken. Kinderen of scholen die de kinderen van Gdansk willen helpen kunnen dit doen via: GIRONUMMER 12 12 21 of RABOBANK 38 93 42 270 Een spannend moment uitThomas en Senior op het spoor van Brute Berend'. MAAR U betaalt toch ook 6ESH wegenbelasting EN GEEN LUISTER en WjKSELP ETN GEEN.. WAjTgENjE MN HET R7EN BA? NIKS MEETEMAKEMl 'T&ELP GROEIT NlET SP M'N go 4 t? IK LAATPE LmSNtTEK TELEN R4N «O^NEN 2E rIET £4S3EDCiJF Hl^T^EN vEEL .KVEgSetUK HA - HA

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1986 | | pagina 3