FILM Acteur moet keihard werken D the end Liever een rolletje film dan video Top-tien Na het kijken ruimen we met zijn allen op Dromen Oproep KRULLEBAK DINSDAG 14 JANUARI 1986 „Kijk, woorden achter elkaar zetten kan iedereen. Maar goeie zinnen bouwen, dat is pas moeilijk. Mooie plaatjes schieten kan ook iedereen. Maar er een goeie film van maken. Dat is de kunst!" Peter Gulien is voorzitter van Shot 68, de filmclub uit Vlissingen. Sinds kort komt er een videoclub bij. Ze willen meer jeugd bij Shot 68. Veel mensen kochten een videoca mera. Maar het filmen viel enorm tegen. Wantje neemt ook het geluid direct op. Het resultaat valt meestal tegen. Peter: „Je kunt het vergelijken met het opnemen van een l.p. Stel datje alles in één keer moet opnemen. Meestal zitten er slechte stukken in. Die kun je er met video niet uitha len. Bij filmen kun je plakken en knippen." Monteren - Wat vind. jij het leukste? Peter: „Filmen is leuker. Je kunt meer verzinnen doordat je kunt veranderen (monteren). Het geluid kun je er apart bij opnemen. Goed geluid of goede muziek is erg be langrijk voor je film." - Hoe zit het met de prijzen? „Dat is heel gek. Toen de video kwam moest iedereen zo'n ding hebben. Gewone filmpjes werden minder verkocht. Dus die werden duurder. Oude filmcamera's werden vaak in geleverd. Dus die kon je goedkoop tweedehands kopen. Nu valt het filmen met zo'n videocamera weer tegen. Die worden nu alweer minder verkocht. Gewone filmspullen koopje nu voor 400,- en videospullen voor 5000,-. Een gewoon filmpje van 3 minuten kost 24,-". Tekenfilms Een aantal kinderen uit Koude- kerke stelde deze keer de film toptien samen. De beste tien films zijn: 1. Karate Kid 2. Bud Spencer/Terence Hill 3. James Bond 4. Never Ending Story 5. Bruce Lee 6. De rode Kaperskapitein 7. Ciske de Rat 8. Souna of Music 9. Rambo 10. Rocky 3 Verzamel jij het liefst postze gels of staat surfen bovenaan je lijstje? Volgende maand gaat de top 10 over hobby's. Wil je meedoen? Dat kan! Stuur het lijstje met je hobby- top 10 naar ons op. Dat kan tot uiterlijk woensdag 5 februari. Het adres is: PZC, Walstraat 44, 4381 EG Vlissingen en zet op je envelop Krullebak Top 10. Je kunt je lijstje ook afgeven bij de PZC-kantoren in Goes. Hulst. Middelburg, Terneuzen of Vlissingen, dan komt het ook wel terecht. Vrijwilligers van het eerste uur: Roosje Antheunisse (links) en Ernest Antheunisse (tweede van links) helpen Annemieke en Famke aan een kaartje. Elk jaar worden de beste films van de club gekozen. Peter maakt voor al tekenfilms. Hij werkte een half jaar aan een tekenfilm van 4Vè mi nuut. Maar dan wel met 2400 teke ningen. Zoon Sander 11is nu bezig met z'n eerste tekenfilmpje. Hij begon met strips tekenen en flipboekjes. Door snel bladeren zie je dan beweging. Peter: „Als je films maakt kijk je beter om je heen. Een film op t.v. bekijk je ook anders. Je let op de belichting, de geluidseffecten, de opbouw. Je kijkt met een technisch oog. Je geniet dan meer.. Dat stomme 'kassie-kijken' is er niet meer bij." Je wordt er gek van! Geld. Kleren. Niks laten merken en wegwezen. Alles beter dan hier. Tenminste Eenmaal op stap stapelen de pro blemen zich vaak op. Weglopen is beslist geen leuk avontuur. Het weglopen is niet alleen een groot probleem. Het gebeurt ook veel. Zo vaak, dat de IKON er door een korte film extra aandacht aan wil geven. Het doel: laten zien hoe een kind tot weglopen kan komen. En vooral om hulp te bieden. En daardoor mis schien wegloopproblemen te voor komen. De opdracht om het verhaal voor die film te schrijven is gegeven aan Wim Hofman. Wie zijn boeken over 'Wim' heeft gelezen snapt wel waarom. Wim Hofman is als kind ook nogal eens weggelopen. Moeilijk Het schrijven van een filmverhaal is een flinke klus. Er zijn zoveel dingen om rekening mee te houden. Allereerst: het moet een goed, span nend verhaal zijn. Mensen moeten mee kunnen voelen. De film mag maar 25 minuten du ren. Het kan dus niet te ingewikkeld zijn. Niet met veel personen. Het opstellen van alle apparatuur, de lichten en zo, kost veel tijd, geld en moeite. Er is maar een bepaalde hoeveelheid geld. En er zijn maar 5 opnamedagen beschikbaar. Dat ge beurt deze zomer in Vlissingen. Laatste nacht Wim Hofman is op dit moment druk bezig het scenopsis te verzinnen. Zo heet een filmverhaal. Dat moet op 1 maart klaar zijn. „Ik denk dat het Erg veel van jullie zijn een poosje terug weer langs de deuren ge gaan. „Wilt u kinderze gels of kaarten ko pen?" En net als ieder ander jaar hebben jullie daar mee weer heel veel geld opgehaald. Vorig jaar was dat zelfs 14 miljoen gulden! Allerlei verenigingen en instellingen die werken voor kinderen van 0-18 jaar kunnen een deel van dat geld vragen. Het Nederlands Comi té voor de Kinderpost zegels bekijkt alle aan vragen en beslist zo eerlijk mogelijk wie wat krijgt en hoeveel. Zo gaat er bijvoorbeeld veel geld naar kinder dagverblijven, gehan dicapten, buurthuizen en sportverenigingen. „Een verhaal filmen is net zoiets als een legpuzzel maken. Alle stukjes moeten op de juiste plaats komen. Als je een filmrol krijgt dan ben je gewoon een van de stukjes die ze nodig hebben". Zo ziet de Vlissingse Bart Gabriëlse (21) zijn uitverkiezing als filmac teur. Vanaf zijn dertiende staat hij regel matig voor de microfoon of een draaiende camera. Hij speelde bij voorbeeld de hoofdrol in de film 'Martijn en de magiër', was broer Maarten in 'De bende van hier naast'. In de tv-serie 'De zevensprong' deed hij niet alleen de behulpzame Ro berto maar ook de harde Brozem. der Meulen me 'ontdekt'. Ik paste blijkbaar in zijn legpuzzel'. Daardoor kreeg hij in '78 geen lange zomervakantie. Het werd 'Martijn' doen op de Veluwe. Zo'n 20 km film maken om er 3 km over te houden. Een tijdje later kwam 'De bende Sport .Eigenlijk wilde ik iets met sport doen", zegt Bart. Volley of zo. Maar toen maakten we met leerlingen van de rijksscholengemeenschap Scheldemond in Vlissingen een filmpje voor de tv. Over aardmen sen en ruimtewezens. Met een flit send decor. Net echt. Daardoor heeft regisseur Karst van van hiernaast'. Bart kreeg de smaak te pakken. Hij verruilde Schelde mond voor een soort kunst-mavo in Amsterdam. Met extra vakken, als toneel, zang. dans, fotografie. Na elke rol kwam er weer een andere. Vaak samen met bekende artiesten zoals Lex Goudsmit, Joost Prinsen en Jeroen Krabbé. Geen ster ,,Ik ben beslist geen filmster", zegt Bart. „Ik ben acteur. Dat is gewoon keihard werken. Niet alleen voor jezelf maar ook voor je medespelers. Want als jij iets verprutst moeten die anderen het ook overdoen. Dan niest iemand, een lamp springt of er komt een vliegtuig over. En dan weer wachten en het opnieuw proberen. Nog en nog, weer en weer. Het ergste komt als de opnames klaar zijn. Dan mis je de spanning. En de gezelligheid. Je kunt er ook niets meer aan veranderen". Hij is erg benieuwd hoe 'Mijn Idee' wordt, de NCRV-film waarin hij de grappige kluns Frans speelt. „Dit is pas echt gelukt", denkt Bart. Wij kijken mee, eind januari op de teevee. Waar kun je een goeie jeugdfilm zien voor ƒ4,-? Antwoord: in film theater Meccano in Middelburg. El ke zaterdag en zondagmiddag, spe ciaal voor jou, vanaf 3 uur. Thea Everaers (35) is als vrijwillig ster vooral bezig met jeugdfilms voor Meccano. Thea: 'Elke maand ga ik met enkele kinderen naar Utrecht of Amsterdam. Daar bekij ken we films. Dan kiezen we de beste uit voor Meccano". TV-gapen - Wat vinden jullie dan goede films? Thea: „Wij balen van het zogenaam de T.V. gapen. Bij ons leren ze wel kritisch kijken. Meestal steek je er nog wat van op ook. Het moet ook plezierig zijn om samen naar zo'n film te kijken. Dat noemen wij goede films. Geen dure domme knokfilms als Rambo. Op 18 en 19 januari draaien we de Turkse film Gulib Ik. We hopen dat er veel Turkse en Nederlandse jeugd komt. In februari komt Kuifje en het Haaienmeer, en de beroemde disco film Roller Boogie. Het programma staat elke week in de krant. Je kunt ook altijd bellen naar ons kantoor in Middelburg." Taken opschrijven wel in de laatste nacht zal zijn", zegt hij. Als het scenopsis is goedgekeurd, kan hij aan het scenario beginnen. Nog eens hetzelfde verhaal, maar dan zo, dat de filmer en de spelers precies weten wat ze moeten doen. „Langzaam rook uitblazen. Diep zuchten. Hoofd naar rechts draaien. Camera zoemt in.... enz." Wim Hof man zal er vast nog wel eens flink op moeten zweten. Het is de bedoeling dat de film in het najaar op de t.v. te zien is. Ook de IKON krijgt dit jaar een bedrag: 75.000,- voor hun pro ject 'De papegaai'. Dat is een serie van vier films over kinderen met grote problemen. De serie komt dit na jaar op tv. Een afleve ring ervan gaat over weglopen. Wim Hof man uit Vlissingen is bezig daarvoor het ver haal te maken. - Een aantal kinderen werkt ge woon mee in het filmtheater. Hoe gaat dat? „Dat gaat hartstikke goed", zegt Thea. „Het is niet alleen voor maar ook door kinderen. Er zijn vier taken. Die worden op de maandver gadering verdeeld. 1. Een aantal kinderen mag mee om films uit te kiezen; 2. De kassadienst: Je moet goed kunnen rekenen. Je moet ook de telefoon aannemen en veel over de film kunnen vertellen; 3. De bardienst: Je verkoopt dan snoep en limonade; 4. Portierdienst: Kaartjes scheuren en tellen. Na de voorstelling ruimen we met z'n allen op. We draaien nu 1 jaar. Gemiddeld komen er 40 kinderen per film. We hopen in de toekomst een jeugdfilmcircuit voor heel Zee land te starten. - De jeugdfilm zit nog steeds in het verdomhoekje. Thea: „Ja, zeker als je het vergelijkt met jeugdliteratuur. Maar de laat ste tijd worden er ook in Nederland steeds betere films gemaakt. Spe ciaal voor de jeugd. Ik zie de film toekomst wel zonnig tegemoet. gedicht gedicht g Ik red het meisje van een monster. Stoer en sterk en mooi en goed. Altijd vechten tegen 't slechte: een held, een echte Robin Hood. Ik lach verlegen. Heel mooie kleren, Maar de prins doet snel een pas, hij grijpt mijn hand en kust die innig... als ik toch echt eens Sissy was... Zien wat je voelt, zijn wat je wou. Film is dromen: even in een ander lijf. Je weet 't best The end is einde maar dat gevoel is iets wat blijft. Marina van den Boog aart

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1986 | | pagina 2