Kies een sport die je kent Jongerenjaar toch geslaagd, nu zorg om straatkind Bont: wel het vlees, maar niet het vel? Samantha Smith STANDBEELD VOOR VREDESMEISJE KENNISMAKINGSA CTIVITEITEN MIDDELBURG Veel activiteiten AMSTERDAM - „Wie de jeugd geen vertrouwen schenkt, schrijft de toekomst af'. Dat zei koningin Beatrix in haar kersttoespraak op de radio. Ze zei ook dat iedereen er aan moet meewerken om een einde te maken aan de jeugdwerkloos heid. Op dit ogenblik hebben in ons land 285.000 mensen onder de 25 jaar geen werk. Een jaar geleden waren dat er nog 300.000. Ad Melkert, de voorzitter van de Nationale Werkgroep Jongerenjaar 1985 zei daar toen over dat het er heel snel 200.000 minder moesten worden. Hoewel dat niet gelukt is, is hij toch erg tevreden over het Jon gerenjaar. Er werd een fietstocht tegen racis me gehouden, de buttonactie 'Kom niet aan mijn makker' is een succes, scholieren krijgen in de toekomst op school meer te vertellen, pop groepen kregen oefenruimten, er zijn voorlichtingsfilms over jonge ren gemaakt en nog veel meer. Wommels Hij verwacht ook veel succes van de Wommels. Dat zijn werkontwikke lingsmaatschappijen die ervoor moeten zorgen dat jongeren gemak kelijker aan werk komen. Dat ze in hun dorp of stad niet steeds maar van het kastje naar de muur ge stuurd worden. De eerste Wommels zullen waar schijnlijk (over niet al te lange tijd) opgericht worden in Helmond, Go- rinchem en in de Achterhoek. Enquête Er komt een bronzen standbeeld van Samantha Smith. Het Amerikaanse meisje dat in 1983 naar de hoogste leider van de Sowjet-Unie schreef. Dat was de intussen overleden Andropov. Samantha schreef hem dat ze bang was voor een kernoorlog. Ze 'smeekte' hem om alleen te vech ten voor wereldvrede. Ze was toen 9 jaar. Zij werd wereldnieuws toen Andropov haar uitnodigde naar Moskou te komen. In augustus vorig jaar stond Samantha's foto opnieuw in alle kranten. Toen kwam het elfjarig vredesmeisje om bij een vliegtuigongeluk. Een Amerikaanse beeldhouwer heeft pas een meterhoog beeldje van haar gemaakt. Haar landgenoten halen nu geld op voor een levens grote Samantha. Ook in Rusland is ze niet zomaar vergeten. Daar brachten ze een postzegel uit met haar portret. Op 30 december werd het Jongeren- jaar afgesloten met het bekend ma ken van de uitslag van de enquête die de Nationale Werkgroep Jonge renjaar 1985 liet houden onder jon geren van 15 tot 25 jaar. Uit het onderzoek blijkt glashelder dat jongeren wel degelijk in allerlei belangrijke zaken geïnteresseerd zijn en niet bij de pakken neerzit ten. Straatkinderen Het Jongerenjaar was een idee van de Verenigde Naties. Net als het Jaar van het Kind in 1979. Daaraan hebben we in ons land onder andere het jeugdjournaal en de kindertele foon te danken. Dit jaar, 1986, is door de Verenigde Naties uitgeroepen tot het Jaar van de Straatkinderen. De bedoeling ervan is kinderen in de Derde We reld die geen thuis hebben en daar door vaak voor galg en rad op groeien een beter bestaan te geven. Door ze een dak boven hun hoofd, eten, onderwijs en vooral aandacht te geven. MIDDELBURG Dinsdag 21 ja nuari begint in Middelburg het pro ject 'Sportkennismakingsactivitei ten". Het is bestemd voor alle leer lingen van de groepen 7 en 8 van het basisonderwijs. Kinderen uit die hoogste 2 groepen krijgen de kans kennis te maken met verschillende sporten. De keu ze voor een bepaalde sport zal daar door gemakkelijker worden. Meestal gaat een kind naar een club omdat zijn vriendje erop zit, zijn moeder die sport ook altijd gedaan heeft, of omdat hij op school er veel aan heeft gedaan. Echt voor een sport kiezen kan beter als je de sport een beetje kent. Daar krijgen de kinderen in Middel burg nu de kans voor. Op het eerste programma staan drie sporten: paardensport, tafel tennis en zwemmend redden. De kinderen die inschrijven kunnen gratis met deze sporten kennisma ken. Als alles naar wens verloopt start in april een tweede serie met 3 andere sporten, enzovoort. Actie Om dit project te organiseren is de Schoolsportcommissie opgericht. Hierin zitten mensen uit het onder wijs, van de sportverenigingen en de afdeling welzijnszaken van de gemeente. De commissie verwacht tussen 400 tot 600 deelnemers, vertelt voorzit ter W. Caljouw. Het aantal leden loopt bij veel sportverenigingen hard terug. Daarom ook heeft het ministerie van W.V.C. een actie aangekondigd om de verschillende sporten wat meer in het zonnetje te zetten. Het Middelburgse project sluit daar mooi bij aan. Of liever gezegd: loopt daar vast op vooruit. Niet alleen in Middelburg bestaan deze sportplannen. Ook Vlissingen is bezig met de organisatie van een soortgelijk project. Hiermee zal waarschijnlijk in maart begonnen worden. De Vlissingse kinderen zullen zelfs verschillende keren bij de deelne mende sportverenigingen op be zoek mogen gaan. Na de schoolvakantie begint ook Goes. Enkele andere Zeeuwse ge meenten praten er nog over. kort kort kort kort kort kort kort kort kort kort kort kort Geld - De centrale bank van Bolivia liet de brand steken in 20.000 ton bankbiljetten die hun waarde hadden verloren. Het ging om pakhuizen vol met geld. De regering heeft speciale bakstenen ovens laten bouwen om het geld te vernietigen. Op het ogenblik is 10.000 pesos het kleinste bankbiljet van Bolivia. „Het papiergeld is niets meer waard", vertelt de directeur van de centrale bank", „...het kan zelfs niet als toiletpapier worden gebruikt, omdat er chemische stoffen inzitten". Hamsterauto - Grote woede heerste onder Britse dierenvrienden toen er een zogenaamde hamsterauto in de speelgoedwinkels werd aangeboden. De speelgoedauto werd aangedreven door een hamster in een tredmolentje. Het uit Amerika afkomstige speelgoed is inmiddels uit de handel genomen. Kist - Een stereohandelaar in Rio de Janeiro heeft een lijkkist voor de rijken gemaakt. Er zit voor 15.000 gulden aan koptelefoons, microfoons en alarmappara- tuur in. De kisten zijn gemaakt van spiegels, gepolijst staal en plastic. Tot de kisten nodig zijn kunnen ze, volgens de bouwer, voor vele dingen worden gebruikt. Onder andere als drankenkast. AMSTERDAM - De Nederlandse bonthandel is hard aan het werk om een nieuw 'bontgezicht' te krijgen. Het is de afgelopen jaren steeds slechter gegaan met deze handel. Maar in 1985 is de situatie iets verbeterd. „Dat heeft natuurlijk ook te maken met de koude winter. Maar ook met de acties die we zijn gaan voeren", vertelt de heer Bekke van het Ne derlands Bont Instituut in Amster dam. De bonthandel is een actie begon nen tegen de anti-bontacties. De anti-bontorganisaties zijn tegen het dragen van bont omdat hiervoor onnodig dieren zouden worden ge dood. Vaak op een gemene manier. Bekend zijn de acties tegen het bont van jonge zeehonden. Zeehonden De vele protesten hebben ervoor gezorgd dat er bijna geen zeehon denvel meer wordt verhandeld. „Maar", zegt de heer Bekke, „in Nederland is de bonthandel al in 1968 vrijwillig gestopt met zeehon denbont". De acties gingen ook in Nederland door. De bonthandel begon een tegenac tie omdat ze vindt dat het publiek ook de andere kant moet horen. Scholen kregen boekjes over bont toegestuurd. En er verschenen ad vertenties met uitleg in de krant. Slachten Volgens de heer Bekke komt het meeste bont in Nederland van die ren die om hun vlees geslacht wor den: lammeren, geiten en konijnen. Veel mensen willen wel het vlees eten, maar het bont niet dragen. Of ze durven het niet te dragen omdat ze op straat worden nageroepen of omdat hun jas door verf of mes kan worden verknoeid. „Voor de meeste mensen is bont bont. Ze weten niet wat voor soort het is of waar het vandaan komt", vertelt de secretaris van het Bont Instituut. „En dat willen we veran deren". Bisamratten De Bont Select Groep heeft vorig jaar een bijzonder experiment uit gevoerd. Deze groep van vijf grote bontzaken kreeg van de ministeries van waterstaat en landbouw toe stemming om de vellen van bisam ratten te gebruiken. De gevangen ratten werden tot dan toe vernie tigd. Eén jaar werden de ratten bij de 70 rijksrattenvangers opgehaald. „Het waren er meer dan genoeg. De proef is geslaagd", vertelt bonthandelaar A. J. Klein uit Rijswijk. „De vellen zijn goed te gebruiken. En het is heel goedkoop. Nu maar afwachten of we van de ministeries door mogen gaan". De volgende Krullebak ver schijnt in verband met de krokus vakantie pas dinsdag 18 februari.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1986 | | pagina 1