Beroemde ballerina in de dop Halley: de staart is er al KEES KRUL STRIP Jetje wil alles een beetje te goed doen Kalender en boek •L-m V Zoete fondue AUDITIES VOOR HET CONSERVATORIUM Scapino De Spiegel in de problemen Beroemd DINSDAG 10 DECEMBER 1985 KRULLEBAK In balletschool 'De Spiegel' te Goes werden zaterdag 23 november audi ties gehouden voor het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Mevrouw Tineke van Zuijlen keek welke kinderen in aanmerking ko men om een opleiding te volgen tot toneeldanser of danseres. Veertig kinderen tussen de 10 en 13 jaar werden aan alle kanten beke ken en getest. Twaalf kinderen uit Goes, Middelburg en Vlissingen mo gen in maart aan de slotauditie meedoen. Wie dan 'slaagt' mag naar het con servatorium. Daar krijgen de kinde ren niet alleen balletles, maar ook de gewone schoolvakken. Er is een zevende en achtste groep basis school en een Mavo- en havo-afde ling. Niet alle kinderen die naar de slo tauditie gaan, zullen de opleiding volgen. Een deel haalt het niet. Een Fonduen is gezellig. Deze keer is het zoet. Als toetje na een lichte maal tijd of zomaar gezellig 's avonds. Nodig: 250 gram melkchocolade 100 gram suiker 1,5 dl. melk i eetlepels boter kaneel marshmallows bananen lange vingers Smelt de chcolade in de melk. Niet laten koken. Los de suiker erin op. Roer de boter en wat kaneel erdoor tot het mengsel glad is. Schenk het over in een fonduepan of pan met dikke bodem. Plaats deze op een waxinelichtje. Zet schaaltjes met marshmallows, schijfjes banaan en lange vingers op tafel. Deze doop je in de chocolade saus en daarnammmmmmm. ander deel gaat niet, omdat de ouders hen te jong vinden. „Je komt tenslotte in een gastgezin terecht. Alleen in de weekends kun je naar huis", vertelt Nine Kerk- voort (11). Zij wil graag naar de school in Den Haag. Elke zaterdag reist zij samen met Yvette Schipper (11) en Nicole de Wolf (11) naar Den haag. Zij volgen dan lessen aan het conservatorium. Twee leeftijdsgenootjes van hen, Anne-Dignate Jeremiasse en Sabi ne Tramper, gaan ook elke zaterdag op pad. „Wij gaan naar Amsterdam", ver telt Anne-Dignate, „Daar krijgen we les bij het Scapinoballet". „We moeten al vroeg op pad, soms al om zeven uur. Maar als de les klaar is, gaan we wel eens winke len", zegt Sabine. Ook zij horen in maart of ze na de vakantie de dagopleiding mogen volgen. Reuze spannend natuurlijk. De balletschool De Spiegel met afdelingen in Goes en Vlissingen heeft grote geldproblemen. De eige naars van de school zagen zelf geen uitweg meer en zijn plots vertrok ken. Er wordt naar een oplossing gezocht om de opleiding te redden. Ze oefenen er allemaal hard voor. Niet alleen tijdens de lessen, maar ook thuis. Zo blijven de spieren soepel. Wie wat wil bereiken moet er voor werken vinden de meisjes, eén wens hebben ze alle vijf: een beroemd balletdanseres worden. Alle leerlingen van balletschool De Spiegel die in aanmerking komen voor de opleiding aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Wie de komeet Halley wil zoeken moet het nu doen. Elke 76 jaar komt hij in de buurt van de aarde. De vorige keer was dat in 1910. En nu dus weer. Een komeet is maar een paar kilo meter p-oot. Hij bestaat uit ijs, stof en gruis. Als hij in de buurt van de zon komt verdampt hij voor een deel. Er hangt dan een grote wolk stof en gas omheen. Die wolk wordt door de zon verlicht. Daardoor kunnen wij hem zien. Soms wordt een stuk van die wolk door de zon naar achteren geblazen. De komeet heeft dan een staart. „Die staart zit er al een beetje", vertelt Jan Verbeem. Hij is voorzit ter van het bestuur van de Middel burgse Volkssterrenwacht. „Het is natuurlijk verschrikkelijk leuk om Halley echt zelf te zien, want sommige kometen komen maar één keer voorbij. Of sinds kort om de paar jaar. Maar Halley kennen we al eeuwen lang. Hij komt al voor op een wandkleed uit het jaar 1000. Hij is gewoon beroemd. Toch is Halley veel minder mooi dan bijvoorbeeld komeet 'West' uit 1976. Die zag je met je blote oog. Gewoon schitterend". Als je het zo bekijkt valt Halley wel wat tegen. Vanaf de aarde zie je niet veel meer dan een wazige vlek. Hij is dan ook 60 miljoen kilometer ver. Dat is erg veel lucht om doorheen te kijken. En onze dampkring zit er ook nog voor". Komeetreizen Toch heeft Halley veel aantrek kingskracht. Jan Verbeem: ,,Er gaan nu zelfs komeetreizen naar Egypte en Australië. Want daar komt hij beter over. Maar thuiskijken kan ook. Het best deze week, dan is er geen maan. Wel met een verrekijker en niet in een verlichte straat. Als je dan 's avonds tussen 8 en 9 uur hoog naar het zuiden kijkt zie je het vierkant 'Pegasus'. Halley zit daar nu pal onder". Alle Sterrenwachten zijn deze week open. In Middelburg tot en met vrijdag. Op Herengracht no. 52, 's avonds van 8 tot 11. En dan maar hopen dat de bewolking verdwijnt. Want hun dia's van planeten en kometen zijn zo al de moeite waard. Maar met Halley is het nu eenmaal nu of nooit. Kinder&JeugdTelefoon Zeeland Als er iets is: 01180 38080 Elke dag van 4tot8uur. Op dat moment kwam de juf frouw de klas in. „Ah, de vader en moeder van Jetje", zei ze. „Hoe gaat het met Jetje?" vroeg moeder. ,JVLet Jetje gaat het heel goed", zei de juffrouw, die een beetje met haar oog trok. „Het is een erg levendig kind". „Jetje is dol op u", zei moeder. „Ze hoopt, dat ze u het volgend jaar weer krijgt". „Nee, nee", zei de juf frouw gehaast, „nee volgend jaar niet". Dit stukje komt uit Een stoel met losse pootjes dat geschreven werd door Ries Moonen. Een vro- C boek boek boek lijk boek waar je heerlijk om kunt lachen. Behalve Jetjes juf dan, die krijgt van haar een punthoofd met schuifdeuren. En dat is heel be grijpelijk, want Jetje is me er eentje. Niet vervelend of zo, maai' ze heeft geen rust in 't gat. Ze doet van alles, wil overal het fijne van weten en (eerlijk is eerlijk) het iedereen naar de zin maken. Zelfs de inbreker die ze op een nacht in de huiskamer betrapt. Kerstdiner Meestal pakken Jetjes acties ver keerd uit, maar de rommelmarkt op school wordt een grandioos succes. En het kerstfeest thuis ook. Terwijl haar moeder van niets weet en maar twee konijntjes in de pan heeft, nodigt Jetje acht eenzame mensen op het diner uit.... Als je denkt dat haar ouders voortdurend met de handen in het haar zitten, vergis je je: ze vinden Jetje een schat. Gelukkig maar, want voor je het weet ben je oud. En bovendien komt het verstand (bij bijna alle kinderen) met de jaren. De tekeningen in het boek zijn van Georgien Overwater en even grappig als de verhalen. Een stoel met losse pootjes door Ries Moonen met tekeningen van Georgien Overwater. Uitgeverij Sjaloom, Utrecht. Prijs 15,90. Soms is een kalender zo bijzon der dat je hem op de laatste dag van het jaar liever niet in de prullenbak gooit. Querido's kin derboekenkalender 1986 is er zo een. Voorzichtig inee omspringen dus, dan heb je er nog jaren plezier van. Als kalender heb je er op 1 januari 1987 niets meer aan, maar je houdt wel een leuk boek over. Tweeënzestig schrijvers en teke naars van kinderboeken hebben er aan meegewerkt en uit elk van hun 163 boeken kun je een stukje of gedicht lezen. Er staan ook nog 50 puzzels, rebussen en geheimschriften in. En een fantastische prijsvraag waarmee je voor maar liefst dui zend gulden boeken kunt win nen. De korte stukjes en gedichten zijn een goede gelegenheid om kennis te maken met de boeken zelf. Want nog beter dan van iemand horen hoe mooi een boek is, is zelf er alvast een stukje uit lezen. Querido's Kinderboekenkalender 1986. Uitgeverij Querido, Amsterdam. Prijs 12,50. WAT IS HET VERSCHIL TUSSEN EEN KROKODIL EEN LANTARENPAAL IS OOK VAN IJZER

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1985 | | pagina 3