HUMOI De beste grappen zijn gratis Lopen jullie thuis ook over je eten De top tien van de lach Zal ik die aap vangen commandant Slappe lach Hooi Weg lach Sampie loopt.... Midas Dekkers Dierenlol Bang Voor aap Vals alarm Windjes-kussen Poep in blik KRULLEBAK DINSDAG 10 DECEMBER 1985 gedicht gedicht ge Dat was lachen op de Toorenvliedt- school. In Middelburg hadden we een gesprek over humor. Met 14 kinderen uit de brugklas: Germt, Guido, Jeroen, Ronald, Patrick, Ri chard, Wilfred, Nathalie, Paula, Ti neke, Michel, Robbert, Ewout en Norman. - Wat vind je nu humoristisch? „Veel blikschade in een film", vindt Ewout. „Achterover kukelen van je stoel", zegt Paula. „Het leukste is als iemand afgaat", vertelt Norman. „Onze leraar had een preek gehouden over snoepen in de klas. Daarna gingen we aan het werk. Ik pak m'n viltstiften. Die zien er uit als rolletjes snoep. Ik moet ze onmiddellijk inleveren. Toen hij z'n fout ontdekte lagen we in een deuk". „Als een leraar kwaad wordt, wordt het nog leuker", vinden de meesten. „Het zijn soms kleine dingen waar je om moet lachen", zegt Ronald. „Zoals eenden die uitglijden op het ijs". „Soms moetje al lachen als iemand je aankijkt", roept Nathalie. „Dan heb je de slappe lach. Je kunt niet meer stoppen". „Vroeger vond ik moppen over poep en pies leuk", zegt Jeroen. „Nu niet L meer". „Om moppen over Ethiopië kan ik echt niet lachen", vertelt Guido. „Ook niet om moppen over discri minatie". Robbert vindt het de kunst om gevat te zijn. Hij vertelt: „Op een keer spelen we op een boerderij. We lopen over het hooi. De boer woidt kwaad. Hij zegt: „Lopen jullie thuis ook over je eten". Ik zeg: „Eet u dan hooi?" Norman leest een strip van Urbanus voor. Patrick valt van z'n stoel. Iedereen scheurt van het lachen, i Tijd om te stoppen dus. „Het leukste wat er ishumor", besluit Jeroen. Je zet je voet op een spin en lacht tevree grapt: "weer een huisdier kassie zes". Begint je vriendje sip te kijken en houdt zich duidelijk heel groot. Je had het kunnen weten stom dat je 't was vergeten: zijn liefste poes ging gister dood.... Of: Zo verliefd, zo heerlijk blij tot je haar plots met een ander ziet lopen nou, vergeet het maar weg is je lach je kunt wel zakdoeken gaan kopen. Lachen, huilen naar maar waar zitten soms wel heel dicht bij elkaar.... Marina van den Boogaart Kietel een intkvis onder al zijn armen. Vertel een goeie mop aan je hond. Ga op je hoofd staan voor een aap. Hij zal het hoogstens ook pro beren. Maar een lachje: ho maar. Geen grijns, zelfs geen klein glim lachje. De mens schijnt wat dat betreft uniek te zijn. Wij lachen. En hoe. Van pretoogjes tot bulderend schuddebuiken tot we niet meer kunnen. Tranen over je wangen. In je broek plassen van de lol. Gek eigenlijk: snappen wij 'dieren- lol' niet of hebben wij echt alleen de pret? Komt het soms doordat we denken? „Sampie loopt met schoen van 9 meter door de Kalverstraat..." Je ziet het al voor je. Naar dat lachen van ons is al veel onderzoek gedaan. En steeds bleek weer: mensen la chen. Altijd en overal. Zelfs in oorlo gen. Op plaatsen waar het slecht gaat. Zonder plezier zou het mis schien helemaal niet gaan. Lachen houdt mensen overeind. Hoewel, in Ceylon schijnt een volk te zijn dat niet lacht. De Wedda's heten ze. Zelfs de beste mop brengt daar geen mondhoek omhoog. Midas Dekkers is bioloog. Hij kijkt op een speciale manier naar mensen en dieren. En schrijft daar dan korte, vaak grappige verhalen over. In zijn boek 'De Mammoet' staat een verhaaltje dat heet: la vache qui rit. Dat is Frans en betekent: de koe die lacht. Na heel lang zoeken heeft Midas Dekkers een paar 'lachende' dieren ontdekt: De aap Jimmie die mensen voor de gek hield met een strootje. De dol fijn die een zeeleeuw nadeed (tot de zeeleeuw 'verliefd' werd). En de papegaai van zijn tante. Die heel hard poespoespoespoes roept. En als de kat dan hard op het 'eten' af komt rennen, snaterend van de lol op zijn stok heen en weer springt. Toch niet niks. Wij lachen om een aap. Hij doet zo grappig. We lachen er hard om. En ineens begint die aap ook te schreeuwen. Van plezier? Het lijkt misschien zo, maar vergeet dat maar gauw. Een aap die 'lacht' is bang. Trouwens: ook niet alle lachende mensen zijn even blij. Een 'zuur lachje' betekent duidelijk wat anders.... Urbanus Lijst van de meest humoristi sche figuren, gekozen door kin deren. 1 TJrbanus Belgische komiek) 2 André van Duin (film, t.v.) 3 Koot en Bie (t.v.) 4 Zeg 'ns AAA (t.v.) 5 Freek de Jonge (toneel, film, t.v.) 6 Tom en Jerry (tekenfilm) 7 Theo en Thea (t.v.) 8 Donald Duck (strip, film 9 Louis de Funes (film) 10 Guust Flater (strip) André van Duin Fred Stam (24) is één van de jongste brandweermannen van Nederland. Hij woont en werkt in Vlissingen. Brandweerman: een beroep met veel verdriet. Toch valt er nog wel eens te lachen. Humor in een ernstig beroep. Daarover vertelt Fred: „De te lefoon gaat. Of we even een kat uit de boom komen halen. Na tuurlijk doet de brandweer dat. Kat zit hoog in de boom. De ladderwagen rammelt naar bo ven. De kat schrikt en... springt naar beneden. En wij staan voor gek". - Maak je veel met dieren mee? „We hebben wel eens een pauw van het dak gehaald. Nog wel in de wijk Paauwenburg. Ook eens een zwaan. Maar het mooi ste was wel die aap. Echt gebeurd, ook in Vlissin gen. Fred haalt diep adem. „Die telefoon gaat weer. Of we even voor een aap willen komen. We gaan erheen met de ladderwa gen. Té tu té tu. Ladder in de boom. Aap slin gert naar volgende boom. Lad der afbreken. Opbouwen in vol gende boom. Aap wéér weg. Ook de politie is inmiddels ge beld om het publiek in be dwang te houden. Komt er ineens een twaalfjarig knaapje aanslenteren. Zegt te gen de commandant: „Zal ik hem vangen?" „Natuurlijk knul", grinnikt de comman dant nog. De jongen haalt een banaan uit z'n zak. De aap springt erop af en wordt gevangen. - Maken jullie wel eens meer leuke dingen mee met kinde ren? „Ja en nee", zegt Fred. „Kinde ren slaan soms vals alarm. Je gaat toch en neemt veel risico's. Dat vind ik onverantwoordelijk van die kinderen. Een leuke grap was bij het keuren van het ijs. Een collega nadert het ijs. Tientallen kinde ren spelen op het ijs. Hij roept ze eraf. Het moet immers nog gekeurd worden. De brandweerman stapt op het ijs. En zakt erdoor...." Fred Stam „Ik maak af en toe de zotste dingen mee", vertelt lede van Urk. „Op een keer stonden twee sjieke dames een windjes-kussen uit te proberen. Ze vertrokken geen spier. En betaal den met zuinige strenge gezichten. Bljjf dan maar es ernstig. En de mevrouw die zo'n malle lachzak kocht. Toen ze even later buiten kwam reed een chauffeur toevallig een deuk in haar auto. Die man stapje netjes uit om naar de schade te kijken. Op dat moment begon die lachzak in haar tas per ongeluk te schateren. Dat was hier vlak voor de deur. Ik lag dubbel vanzelf'. In die Terneuzense grapjeswinkel is het echt lachen. Vooral voor eige naar lede van Urk. Samen met zijn vrouw verkoopt hij al 22 jaar de gekste fopdingen. Zoals grote springveren die uit een gewoon doosje van smarties vliegen. Een pakje kauwgum dat de snoeper een echte tik verkoopt. Of zo'n domme dikke hondehoop. En de plaaglepel niet te vergeten. Eentje die omkiepert zodra iemand een hap wil nemen. Of waarvan je de steel heel lang kunt uitschuiven. Net ver genoeg om het lekkerste stukje van je overbuurman op zijn bord opzij te duwen. Precies op het moment dat hij er zelf naar prikt. dan voor vele tientjes poep in blik mee of nep-rijbewijzen. Maar ook de kleine klant is koning. Het goedkoopste lolletje kost maar veertig cent. Een suikerklontje met vlieg zeven dubbeltjes. „Voor mij is de beste humor gratis", zegt Van Urk. „Zoals toen met die jongen. Die vroeg om onzichtbaar krijt. Dus deed ik net of ik iets pakte en hem iets liet zien. Die knul snapte maar niet dat hij dat onzichtbare krijt niet zag. Pas toen ik zei dat het een onzichtbare gulden kostte begreep hij dat hij zelf gefopt werd". Ze blijven lachen, daar bij Van Urk. Vooral omdat ze ook nog serieuze dingen verkopen. Want van enkel grapjes kan een zaak niet bestaan. En dan vergaat het lachen je beslist. Toch is grapjes verkopen gewoon zakendoen. Veel klanten komen speciaal, eens per jaar. En nemen lede van Urk: Ik maak af en toe de zotste dingen mee... De leerlingen van de brugklas van de Toorenvliedtschool in Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1985 | | pagina 2