Baden worden zwemparadijzen Snoepen kan je gedrag beïnvloeden Knakken voer Turkse vader Bos krijgt elke 450 jaar flinke klap Harde aanpak bij vuurwerk is succesvol GOLFBADEN, GLIJBANEN, BUBBELBADEN f Geur- en smaakstoffen MIDDELBURG - In eten en snoep zitten kleur- en smaakstoffen waar sommige kinderen niet tegen kun nen. Ze worden er ziek van, krijgen uitslag of ontstekingen in hun mond. Bij enkelen verandert zelfs het ge drag. Ze gooien dingen kapot, wor den dwars en onhandelbaar, en moedeloos. Ongeveer vijftien jaar geleden was de Amerikaanse dokter Feingold de eerste die ontdekte dat gedrags stoornissen bij kinderen soms ver oorzaakt worden door stoffen, die ons eten kleur en smaak moeten geven. Hij werd uitgelachen, maar onderzoek in Amerika en vooral Engeland heeft later bewezen dat hij wel degelijk gelijk had. Boek In Nederland is Lucas Reijnders sinds korte tijd bezig een boek over dit onderwerp samen te stellen. „Het gaat om drie soorten stoffen," zegt hij. 'Tarteazine E 102, Oranje Geel S E 110 en Cochenille rood E 124. Ze zitten onder andere in snoep, cakemeel, ijs, vla, pudding, geconserveerde-augurken en kom kommers, rode vruchten op sap, smeltkaas, mayonaise, slasaus, ver micelli, frisdrank, en ketchup. Op de verpakkking staat lang niet altijd dat het spul gebruikt is. Bovendien komt het ook voor in ham, gebak en krentenbrood en dat is meestal niet te koop in een spe ciale verpakking." Tobben Volgens Lucas Reijnders hoeven kinderen zich geen zorgen te maken dat ze onherstelbare beschadigin gen oplopen. Het gaat vanzelf over als je er mee stopt. Vervelend is wel dat het jaren kan duren eer ze in de gaten hebben dat kleur- en smaakstoffen hun ziekte of rare gedrag veroorzaken. Ze blijven dan al die tijd maar tobben, omdat ook dokters niet weten wat er aan de hand kan zijn. „Een goede manier om er achter te komen is snoepen," zegt hij. „Daar wordt het erger van en dan weet je het zeker." Geen paniek Lucas Reijnders vindt dat er nog geen reden tot paniek is. Maar hij vindt ook dat er snel iets gedaan moet worden aan gevaarlijke stof fen in ons eten die helemaal niet nodig zijn. Kinderen die wel eens ziek zijn geweest na het eten van bepaald voedsel kunnen Lucas Reijnders daarover opbellen. Zijn telefoon nummer is 030-331328. Van links naar rechts: Michel Wïllems, Yusuf en Tufan Okkali en Danny Scholten GOES De vader van Tufan en Yusuf Okkali moetals hij niet snel werk vindt, terug naar Turkije. Het gezin woont al drie jaar in Goes en wil graag in Nederland blijven. Ze krijgen daarbij veel steun. Een klasgenoot van Tufan: Vrienden heb je voor steun. Dus knokken we mee". (Zie ook pagina 4). MIDDELBURG Het gaat niet goed met de oudere zwembaden in ons land. In veel gemeenten staan de plaatselijke zwemgelegenheden op het vergaderlijstje van de ge meenteraad. Zwembaden zijn een zorgenkind geworden. Dat heeft verschillende oorzaken. Veel oudere zwembaden zijn niet meer dan een rechte bak waarin je niet zoveel meer kan doen dan heen en weer zwemmen. Vrijzwemmen is ook vaak niet mogelijk omdat er les wordt gegeven of het zwembad is verhuurd aan een club. De zwembaden zijn vaak ongezellig, slecht warm te krijgen en moeilijk schoon te houden. Er komen steeds minder mensen een baantje zwem men. En dat maakt het zwemmen weer extra duur. Bovendien stelt de nieuwe zwem- badwet nogal wat eisen. Veel zwem baden worden daarom verbouwd. Ze worden gezelliger gemaakt en aantrekkelijker. Er komen golfba- den, glijbanen en extra warme bub belbaden. Andere baden worden gesloten om dat er geen geld of mogelijkheid is het te verbeteren. „Je moet ook in een zwembad je klanten tevreden stellen", zegt Jaap Keymel. „Tevreden gasten komen terug en dat is de bedoeling". Jaap Keymel is chef-instructeur van het Sportfondsenbad in Vlissin- gen. Dat is één van de zwembaden die grondig wordt verbouwd en uit gebreid. Een zwemparadijs wordt het met drie baden. Vrij-zwemmers kunnen dus steeds terecht. Ook als er les- zwemmers of clubzwemmers zijn. Paal Voor de zwemverenigingen zijn de veranderingen niet altijd even pret tig. Zo zijn er zwembaden die voor wedstrijden niet meèr bruikbaar kort kort kort kort kort zijn, omdat er een paal van de glijbaan midden in het bad is gezet. Ook stijgen meestal na de verbou wing de prijzen. De clubs kunnen hun huur steeds moeilijker betalen. Ook omdat veel clubs steeds min der leden hebben. Bovendien betalen de meeste ge meenten steeds minder voor sport zaken. Chloor De zwembaden-nieuwe-stijl moeten de zwemmers weer binnenhalen. In die nieuwe zwembaden wordt ook meer aandacht besteed aan het zwemwater. Want een onderzoek op verzoek van 'Kindervuist' heeft aangetoond dat veel zwemmers last krijgen van chloorwater. „Maar", zegt Jaap Keymel, „met een goede controle en een nieuw zuiverings- en chloorsysteem is daar veel aan te verbeteren. Dat zal het hele zwemgebeuren ten goede komen". kort t kort De lucht in - Een jaar lang mag voetbaltrainer Martin Spoelinga uit Delft niet langs de lijn verschijnen om zijn elftal aan te moedigen. Dit als straf voor zijn lastige gedrag. Hij verscheen tijdens de eerste wedstrijd inderdaad niet langs de lijn. Maar wel erboven. Hij huurde een hoogwerker om zich boven het veld te laten hijsen. Zo kon hij zijn ploeg toch ter zijde staan. Luchtschip - Meneer Roelse uit Oost-Souburg huurde ook een hoge kraan. Hij kon met geen mogelijkheid zijn grote sloep in de achtertuin krijgen. Daar wilde hij de bóót een tijdje parkeren om hem op te knappen. De kraan tilde de 2500 kg wegende boot moeiteloos over het huis. En daar werd het luchtschip weer een gewoon schip. Klaar voor de opknapbeurt. Opvoeding - Met het anderhalf jaar oude olifantje Bernadine uit de dierentuin Blijdorp in Rotterdam is geen land meer te bezeilen. Ze gedraagt zich vreselijk verwend en luistert naar niemand. Ze is gewoon lastig. Daarom gaat Bernadine een paar maanden naar een dierentuin in Duitsland. Daar zal ze beter worden opgevoed. In die dierentuin hebben ze ervaring met dit soort moeilijke kinderen. WAGENINGEN - De grote bossterf- te van de laatste jaren is waar schijnlijk niet alleen te wijten aan zure regen. Volgens een onderzoeker aan de Landbouwhogeschool in Wagenin- gen is er veel meer aan de hand. En was de dreigende ramp zelfs min of meer te voorspellen geweest. Zes jaar lang heeft hij de geschiede nis van het Nederlandse bos bestu deerd en ontdekt dat het in de afgelopen 2000 jaar steeds om de (ongeveer) 450 jaar barre tijden doormaakte. Zo werden in de tijd van Karei de Vijfde (ronde 1550) veel maatregelen genomen om de bossen te bescher men. Stormen Rond 1100 teisterden stormen ons land en beschadigden de bossen ernstig. Normaal herstelt een bos zich na een storm, maar toen legden veel bomen het loodje. Ook rond 700 en 300 heeft men van alles gedaan om te redden wat toen nog te redden was. Een andere interessante ontdek king is dat rond 1850 in ons land veel bomen geplant zijn die hier eigenlijk niet thuishoren: de Ameri kaanse eik, de douglas en de spar. Die bomen zijn inmiddels wel 150 jaar oud, maar niet geschikt om hier te groeien en gaan nu dood. Wat bomen ook geen goed heeft gedaan zijn de paar warme zomers en koude winters van de laatste tien jaar. AMSTERDAM Nog een paar weken en ze vliegen weer om de oren: rotjes, kanonslagen, gillende keukenmeiden,... Leuk... maar ge vaarlijk. DE SIRE (stichting ideële reclame) en de Stichting Consument en Vei ligheid waarschuwen ook dit jaar weer via drie nieuwe affiches. De teksten spreken voor zich. „Twee jaar geleden zijn we begon nen met deze harde aanpak", ver telt Cees Meijer van de Stichting Consument en Veiligheid. „Uit een onderzoek blijkt dat de affiches aanslaan bij de jeugd van 10 tot 18 jaar. Ook de scholen zijn enthousiast. Van de 10.000 scholen die we affiches stuurden heeft de helft al om extra affiches gevraagd". Daling Op veel scholen wordt naar aanlei ding van de affiches een kringge sprek gehouden over vuurwerk en het gevaar er van. „Kinderen lezen de teksten, praten er met elkaar over én denken er over na. Dat blijkt wel uit de cijfers. Sinds we twee jaar geleden begon nen zijn, is het aantal ongelukken met vuurwerk met de helft afgeno men", zegt Cees Meijer.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1985 | | pagina 1