De holle ruggen bij elkaar en ook de lenige leerlingen samen Boekenbezit verpulvert langzaam Verdrietig lot 'Ze kiekt as 'n uul op 'n zieke koeie' SCHOOLARTS WIL GYMLES IN GROEPJES CTffif Dure reddingsactie MIDDELBURG - Het ziet er naar uit dat een groot deel van onze boeken over enige tijd onleesbaar zijn. De bladzijden verbrokkelen lang zaam maar zeker. Uiteindelijk blijft er niets van over. Het gaat om miljoenen boeken van de afgelopen 150 jaar. Die boeken kunnen dan wel aardig oud zijn, maar met veel oudere boeken is niets aan de hand. v Dat heeft verschillende oorzaken. De belangrijkste is wel de papier soort. Eeuwenlang werd papier gemaakt van oude kleren, lompen. Dat ge beurde hoofdzakelijk met de hand. het was een tijdrovend werkje. De kleren moesten gesorteerd of stof- soort en gebleekt. Houtsnippers Rond 1800 werd de vraag naar pa pier steeds groter. Er kwamen meer boeken, kranten en tijdschriften. De papierfabrikanten gingen op zoek naar ander papier. Het houtpa pier werd ontdekt: papier van houtsnippers. In dat papier zitten lijm en chemische stoffen voor de kleur en glans. Dat houtpapier is veel goedkoper dan het lompenpapier. Maar nu blijkt dat het moeilijk te bewaren is. Het verzuurt door de stoffen die erin zitten. Ook de luchtverontreiniging speelt een rol. Het verslechtert van buiten af de toestand van het boek. Verder zijn de inktsoort en vochtig heid van groot belang. Bibliotheken Vooral de mensen in de bibliothe ken zijn erg bezorgd. „We proberen op allerlei manieren zoveel mogelijk boeken te redden, vertelt Albert Meijer van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. „Maar het is erg duur en kost veel tijd. Bovendien is het moeilijk te kiezen welke boeken je moet redden. Wij weten immers niet welke boeken over 100 jaar van belang zijn. en we hebben hier zeker 50.000 boeken die behandeld moeten worden". Behandeling De behandeling gebeurt nu nog als volgt: het boek wordt uit elkaar gehaald. Alle bladzijden worden een voor een afgestoft en in een bad gelegd met speciale zeep. Daarna gaan ze in een bad met schoon water. In een derde bad worden ze ontzuurd. Daarna moet het boek drogen en wordt het weer ingebonden. Een heel karwei. Gas Overal ter wereld worden proeven gedaan om een betere en gemakke lijker manier te vinden. In Amerika worden proeven gedaan met gaskamers. De boeken worden heel gelaten en behandeld met gas. Maar ook dat geeft problemen. Het ene gas tast de inkt aan, een ander de lijm. Een derde maakt het boek giftig. Apen die voor dierproeven worden gebruikt hebben een droevig lot. Sommige proeven zijn bovendien onnodig wreed en moeten worden verboden, staat in een rapport. De klachten worden momenteel onderzocht. (Zie pagina 4). ZIERIKZEE - Als het aan school arts Marijke Wijnen ligt word je voortaan ook bij gymles in groepjes geplaatst. En dan niet zoals bij taal of rekenen de snelle bij de snellen. En ook de achterblijvers bij elkaar. Zij denkt dan meer aan het verschil tussen de afgezakte schouders en holle rug gen. En aan stijve kinderen of juist lenige. Schoolarts Wijnen werkt in het ge bied Schouwen-Duiveland, Tholen, Sint-Philipsland en oostelijk Zuid- Beveland. Ze wil beslist niet dat een leuk potje ballen met de hele klas wordt afgeschaft. „Maar daarnaast zou het ideaal zijn als elk kind zijn 'eigen' oefeningen krijgt", zegt ze. „Dan moet er natuurlijk wel een goede sportleerkracht staan. Ie mand die een verkeerde houding op tijd ziet aankomen. En er ook eens een leuke oefening voor verzint. Want juist als je nog groeit helpt het echt. Als je maar volhoudt." Langer Marijke Wijnen ziet per jaar heel wat leerlingen. Van kleuters tot en \/nhmnf1 met pubers. Die 'foute' ruggen val- r len haar op. Dat komt soms ook door de groei. moet daar eerst zelf aan wennen. Dat geldt ook als meisjes borstjes krijgen. Dan gaan de schouders vaak ongemerkt naar voren." Je krijgt dan minder lucht. Het staat niet zo mooi. En kans op rugklach ten vanzelf. Kinderen worden veel langer dan veertig jaar terug. Dat scheelt onge veer 10 cm. Nu zijn meisjes van 180/190 lang heel gewoon. En een jongen kan makkelijk tot 2 meter gaan. „Een snelle groei(spurt) en een slechte houding komen nogal eens tegelijk", legt ze uit. „Dan ben je niet meer thuis in je eigen lijf. Wie ineens groot wordt „Er wordt alsmaar bezuinigd op sport", zegt schoolarts Wijnen be zorgd. „Dat vind ik hardstikke waardeloos. Daar moet een vakman staan. Die zwakke punten ziet. En kinderen ook leert hoe fijn lekker bewegen kan zijn. Dan moet je de stijven niet steeds met een handstand of koprol pes ten. En de lenigen juist lekker later rollen. Zo'n rug oefen je nog weieens weg. Maar plezier in bewegen blijft le venslang." kort kort kort kort kort kort kort kort 0 kort kort kort kort Olifant - In Burgersdierenpark is onlangs een man van 52 jaar beiousteloos geslagen. Door een olifant. Met zijn slurf. Men vermoedt dat de man zich te ver over de omheining had gebogen en dat zinde de olifant niet. Het slachtoffer kwam pas in het ziekenhuis bij. Verboden - Wie in Engeland bij de computerfirma Tatung uit Taiwan wil werken, moet weten waar hij of zij aan begint. De directie heejï onlangs haar werkne mers verboden te lachen onder het werk. En te spelen. En te roken. En te eten. En te drinken. En eerder weg te gaan. En van hun plaats te komen. Geintjes uithalen mag ook niet. Oorlog - Als er geen kink in de kabel komt, zal de Nederlandse ambassadeur in Groot-Brittannië vol gend jaar een bezoek brengen aan de Scilly eilanden. Hij zal dan officieel een einde maken aan de oorlog die ons land al 334 jaar met de eilandjes voert. Het begon allemaal in 1651. Admiraal Maarten Har- pertszoon Tromp eiste toen van de eilandbewoners dat ze zich onder zijn gezag zouden plaatsen. Ze weigerden en dat was nogal gedurfd. Per slot van rekening had Tromp maar liefst 12 oorlogsschepen bij zich. Om zijn gezicht te redden bleef hem niets anders over dan de eilanden de oorlog te verklaren. Geschoten is er gelukkig nooit. Zuidbevelands GOES - Vorige maand verscheen het boek 'Dialect op Zuid-Beve land'. Daarin is te lezen hoe men in die streek van Zeeland spreekt en hoe dat klinkt. Er hebben een kleine honderd men sen aan het boek meegewerkt. Ze vertelden verhalen, luisterden naar verhalen van anderen of vroegen naar bepaalde woorden en manie ren van zeggen. „Vooral het opschrijven van dat alles was erg lastig", zegt Jan van Gilst. Hij is leraar Nederlands op de Christelijke Pedagogische Acade mie in Middelburg en een van de twee schrijvers van het boek. „Echt Zeeuws bestaat niet", zegt hij. „Als ik op bezoek ga bij mijn ouders, ga ik vanzelf Krabbendieks praten. En dat klinkt heel anders dan Zierikzees. Of 'Bossels'. Zo zeg gen mensen in Goes en omgeving ,,'t Paerd stae voo de waehen". Terwijl men in veel andere plaatsen op Zuid-Beveland hetzelfde op een an dere manier zegt: ,,'t Përd sti voe de wihen". Boerentaaltje Doordat hij een manier moest vin den om al die kleine en grote ver schillen op te schrijven en van lie verlee steeds meer te weten kwam over het Zuidbevelands, kreeg hij nog meer plezier in het werk. „Sommigen vinden dialect maar een boerentaaltje. Maar je kunt er wel dingen mee zeggen die je in gewoon Nederlands niet duidelijk kunt maken. En het klinkt nog leuk ook. Mijn moeder zei vroeger weieens „Ze kiekt as 'n uul op 'n zieke koeie". Ze bedoelde dan dat mijn vrouw, die uit Middelburg komt, wat ongelovig zat te kijken, omdat ze niet snapte wat wij zeiden. Zulke zinnetjes kun je eigenlijk niet vertalen, maar je kunt je wel heel goed voorstellen wat er mee be doeld wordt. En ,,'t Is 'n Kladde veuhel, ie weet altied overal tussen uut tefïegeliee- re". Dat is toch veel mooier dan „Hij verzint altijd smoesjes". Documentatie Volgens Jan van Gilst zou het hele maal zo gek nog niet zijn als op Zuidbevelandse (basis)scholen dit dialectboek in het documentatie centrum staat. Over vijfentwintig jaar zullen veel dialecten immers verdwenen zijn, en in zo'n boek kun je nu al lezen hoe het vroeger geweest is. Hinkelen bijvoorbeeld, ging zo: „Om te ienkelen ao me 'n ienkel- blok. En mie 'n krietj' of 'n spieker têêkenden me 'n ienkelpark of 'n ienkelkot op de hrond". Dialect op Zuid-Beveland. Samengesteld en gerangschikt door E. J. van den Broecke-de Man en J. A. van Gilst. Uitgeverij Van der Peyl, Kruiningen.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1985 | | pagina 1