Leren om zelf te overleven HELPT NEPAL Namaste KINDERKRANT - VRIJDAG 25 OKTOBER 1985 „Zeeland helpt Nepal". Zo heet kinderen leren er niet enkel de actie die in januari begon. In lezen en schrijven. Maar ook om de hele provincie wordt geld verzameld. Voor Nepal, twee jaar lang. Nepal ligt aan het andere eind van de wereld. Achtduizend ki lometer hiervandaan. Het is een erg arm land. Er gaan maar weinig kinderen naar school. Er zijn trouwens haast geen schooltjes. Het geld van de ac tie is bestemd om die te bou wen. Eigenlijk helpt Zeeland Unicef. Dat is het kinderfonds van de Verenigde Naties. Unicef werkt hard in Nepal. Vooral aan het onderwijs. Binnenkort zijn daar Zeeuwse guldens bij. Hulp nodig Zeeland helpt dus Nepal. Dat klinkt zo vanzelfsprekend. Ze ker voor mevrouw Jantien Kui per uit Vlissingen. Zij zorgt dat alles rond de actie goed ver loopt. Dat iedereen hoort en ziet hoe hard de hulp nodig is. „Die schooltjes zijn zo ontzet tend belangrijk", zegt ze. „Want Jantien Kuiper het land goed te bewerken. Ze gaan fruitbomen planten. Dan spoelt de grond niet zo weg. En je hebt er vruchten van. Ze leren groenten kweken, gezon der eten maken. Zelfs leren ze om sommige ziekten te voorko men. Want dat kan! Het geld is ook om schooljufs en meesters op te leiden. Wie dit allemaal weet snapt meteen dat door die schooltjes het hele land geholpen wordt". Honderd Unicef wil er in Nepal zesen twintighonderd bouwen. Een schooltje kost ginds 8.500,-. Met de inrichting erbij wordt dat precies 11.000,-. Het provinciebestuur van Zee land hoopt op 100 schooltjes. Dat geld moet wel van de Zeeu wen komen. Maar, bij elke gul den die voor de actie binnen komt zal de Provincie een kwar tje doen. schooltjes in kas. Compleet met lesboeken, schriften, stoeltjes, alles. Dat is samen een kwart miljoen. We zijn dus al op weg. Maar het is lang niet genoeg. Voor de rest verwacht ik ook best veel van kinderen. Die voe len heel goed hoe rijk we hier zijn. Met een kleuren-t.v. in de klas. En een duur klimrek op het plein. Terwijl ze ginds nog geen potlood hebben". Volwassenen Ze zet het allemaal nog eens op een rij: kinderen willen meestal graag helpen. Maar ze kunnen het niet alleen. Er zijn ook vol wassenen bij nodig. Helpers en gevers. Dan kan er een hoop. „Het moet, het moet lukken", zegt Jantien beslist. „Ik reken er gewoon op. Het spreekt voor mij zo verschrikkelijk vanzelf: kinderen voor kinderen, scholen voor schooltjes. Zeeland moet Nepal helpen. Voor het enige dat telt: leren om zelf te overleven". Kleuren-t. v. Jantien Kuiper: „In januari stond de stand op nul vanzelf. Nu hebben we drieëntwintig Namaste is een groet in het Nepalees. Het betekent al les: hoe gaat het> ermee goede morgen, goede avond, het ga je goed, blij je te zien.... Waar je in Nepal ook komt, Namaste is altijd goed. Je kunt het met je stem zeggen. Maar ook met je handen. Zoals hei jongetje op de foto. Soms hoort Namaste bij een gebed. En als woorden te kort schieten zeg je zo ook heel duidelijk: 'dank je wel'.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1985 | | pagina 1