Geen tijd voor praatjes ■m Kinderen moeten prijs toekennen KEES KRUL STRIP Vertellen met je pen Padden onder de wielen WIM HOFMAN: NIEUW BOEK, TV-SERIE, FILM DINSDAG 8 OKTOBER 1985 KRULLEBAK Tijdens de kinderboekenweek wordt het kinderboek extra in het zonnetje gezet. Er zijn tentoon stellingen, optredens, voorlees- uurtjes en er worden films ver toond. Verder liggen de kinder boeken, zeker de bekroonde boe ken, op grote stapels in de boeken winkels. Natuurlijk zijn de schrijvers van die boeken blij met alle aandacht. Maar het is onmogelijk om in te gaan op alle verzoeken die ze voor de kinderboekenweek krijgen. Verzoeken om een lezing te hou den, een school te bezoeken oi handtekeningen te komen zetten. Geen tijd De Vlissingse schrijver en illustra tor Wim Hofman heeft dit jaar tegen bijna alle aanvragers 'nee' gezegd. Dit jaar werkte hij alleen mee aan de speciale kinderboe- kenkrant 'Lurvje'. Verder is er een tentoonstelling van zijn werk in Burgh-Haamstede. „Ik heb er verder echt geen tijd voor", legt hij uit. „Ik vind het allemaal heel leuk, maar ik krijg het met mijn schrijverswerk steeds drukker." Nieuw boek Volgende maand verschijnt er weer een nieuw boek van Wim Hofman: 'Straf. Het is een verha lenboek over allerlei moeilijke ge beurtenissen waar kinderen een oplossing voor proberen te vin den. Zo is er een verhaal over kinderen die een baby vinden die te vonde ling is gelegd. Ook is er een ver haal over kinderen die een adver tentie zetten voor een nieuwe va der. Allemaal verhalen die misschien wel een beetje droevig zijn, maai' ieder kind zal het zich goed kun nen voorstellen. Verder werkt Wim Hofman aan verhalen voor een geschiedenis boek. „Dat vind ik extra moei lijk", zegt de schrijver er zelf van. „Je moetje goed kunnen verplaat sen in een andere tijd. Niet alleen de leefomstandigheden zijn veran derd, ook de houding van de men sen. Denk maar eens aan het verschil hoe nu een knecht of dienstmeisje wordt behandeld of vroeger". Heel blij is de Vlissingse schrijver ook met de nieuwe televisie-serie over kinderboeken van de VPRO; 'Lange Jaap. Via toneelspel, stuk jes film, tekeningen en gesprek ken wordt een kinderboek behan deld. De eerste aflevering werd 5 okto ber uitgezonden. Het ging over het boek 'Stoorworm' van Wim Hof man. De schrijver kwam zelf ook in beeld. Dobberend op een omge keerde tafel werd hij het beeld ingetrokken. „We hebben bij de opnamen erg veel plezier gehad", vertelt hij. „Want de tafel dreigde steeds vroegtijdig te zinken". Wim heeft ook ideeën uitgewerkt voor vijf-minuten-filmpjes voor voor het slapen gaan. Maar over uitzending daarvan is nog geen beslissing genomen. Wim Hofman (rechts) dobberend op een tafel Elk jaar stellen volwassenen een lijst op met Kinderboeken die be kroond zijn met een Griffel of Pen seel. foute boel, vinden Marco (13), Men- dy (11), Dagmar (12) en Kristian (12). Zij zijn alle vier lid van de Goese kinderjury. „Het zijn boeken voor kinderen, dus moeten ze door kinderen beoor deeld worden", vindt Dagmar. „Bovendien vragen volwassenen ons toch ook niet wat wij van hun boeken vinden?" Als de kinderen van de Goese kin derjury een Griffellijst op mochten dtellen, zou die er heel anders uit zien. De molen en de Boeseknor van Alet Schouten Medeplichtig van Anke de Vries Kijken me je handen van Midas Dekkers en De zwarte stenen van Guus Kuijer. De laatste twee kwamen ook voor op de volwassen-griffellijst. Midas Dekkers kreeg een Zilveren Griffel en Guus Kuijer een Vlag en Wimpel. Saai boek „Het geheim van de grot van Aidan Chambers kreeg een Zilveren Grif fel", vertelt Kristian. „Ik vond het een saai boek. Ik kwam er niet door. Na een halfuur heb ik het opzij gelegd." Ook de andere juryleden waren niet enthousiast over het boek. Over 'hun' Gouden Griffel zijn ze het snel eens. „'Gegijzeld' van Evert Hartman", zegt Marco namens allen". „Dat is een prachtig boek. Zilveren Griffels zou de Goese kin derjury geven aan: Mendy vindt het jammer dat de Zeeuwse kinderjury's dit jaar geen eigen Griffellijst hebben gemaakt. „Het is tenslotte leuker als kinderen een lijst maken over kinderboeken. Misschien dat het er nog eens van komt dat een kinderjury de Griffels en penselen mag uitdelen", besluit zij. Je ogen de kost geven is misschien wel de leukste bezigheid van alle maal. En iedereen kan het, het kost niets, je hebt er niet iets speciaals voor nodig en... het verveelt nooit, want kijken hou je met gemak de hele dag vol. Wiel Kusters is iemand die heel goed kan kijken. Met zijn ogen natuurlijk, maar ook met zijn oren, neus, gevoel en met alles wat in zijn hoofd gebeurt. En over wat hij 'ziet' schrijft hij gedichten. In zijn bundel Salamanders vangen staat dit gedicht. Verliefd? Ik zit wel eens te staren en dan zegt moeder: Hela, rare! Maar staren, moet je weten, is in je ogen een fijn gevoel. Je kunt het niet willen, want als je het doet weet je zelf niet hoe het moet. Je zit te kijken en ziet niks. Niks is leuk en niks is lief, niks is grappig. Niks zit op de voorste rij, als hij omkijkt ziet hij mij. Het kan best dat je op het eerste gezicht niet meteen ziet wat hij nou precies bedoelt. Maar het bijzonde re van dit boek is dat elk gedicht ook nog getekend is. Door Joep Bertrams en hij kan zelfs bij ande ren binnenkijken. In dit geval bij Wiel Kusters en met zijn tekenpennetje legt hij uit wat die bedoelt. Joep Bertrams is een van de interes santste tekenaars in kinderboeken tegenwoordig. Hij maakt duidelijk wat moeilijk is èn verzint compleet nieuwe verhalen in zijn tekeningen. Dat laatste doet hij vooral in Alle draken de wereld uit dat geschre ven werd door Karei Eykman. Dit grappige maar ernstige verhaal gaat over angst en wat het gevolg boek boek boek daarvan is. Het boek kun je beter zelf lezen, maar bovenstaande teke ning zit er (onder andere) in. Als Joep Bertrams een boek illu streert weet je zeker dat je 'twee' boeken krijgt voor prijs van één. Woensdag 23 oktober om half drie kunnen kinderen - en volwassenen - met Wiel Kusters en Joep Ber trams praten in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg. Iedereen is welkom, het kost niets en wie weet blijft het niet bij praten. Salamanders vangen door Wiel Kusters. Uitgeverij Querido, Amsterdam, prijs 17,50. Alle draken de wereld uit door Karei Eykman. Uitgeverij Sjaloom, Utrecht, prijs 14,90. Beide boeken zijn geïllustreerd door Joep Bertrams. V.l.n.r.: Mendy v. Goeije, Dagmar Oudshoorn, Kristian Besuyen, Marco Fokke. Poezen en honden zijn troeteldie ren. Daar praat je mee, je aait ze en bij heel wat mensen hebben ze de lekkerste stoel. Eenden, hamsters, ooievaars, lieve heersbeestjes, vlinders en bijen zijn ook populair. Maar dan omdat ze grappig zijn of interessant. Bij uitgeverij Meulenhol'f verscheen in de afgelopen jaren over elk van deze dieren een prachtig fotoboek. Kort geleden werd de serie uitge breid met twee nieuwe boeken. Ze heten In de mierenhoop en Het leven van de pad. Ook hier vertellen vooral de foto's hoe het leven van padden en rode bosmieren verloopt. Al kun je de tekst er niet bij missen. Die is niet al te moeilijk en ook niet flauw. Precies zoals je van een boek waar uit je iets kunt leren (zogenaamde informatieve boeken) mag verwach ten. Wratten De meeste mensen vinden padden maar enge beesten. Overdag zie je ze niet; ze verstoppen zich in donke re en vochtige hoekjes; ze zien er niet uit met hun huid vol grote wratten; en als ze bang zijn schei den ze ook nog gif af waar je een beetje misselijk van wordt. Als je dit boek leest en bekijkt zul je merken dat het eigenlijk reuze aar dige beesten zijn en heel interes sant. Het boek begint als ze uit hun winterslaap ontwaken en eindigt als die een jaar later weer begint. Daartussen kom je alles te weten over hun leven. Hoe ze paren, jon gen krijgen, groeien, wat ze eten en welke gevaren ze zoal tegenkomen. Autowielen Zoals bij zoveel dieren zijn wij men sen ook voor padden de grootste vijand. Elk jaar verpletteren we er ontelbare onder autowielen. Behalve in je eigen boekenkast zou den alle deeltjes uit de serie in de. bibliotheek op je school moeten staan. In de mierenhoop door Heiderose en Andreas Fischer-Nagel. Het leven van de pad door Elvig Hansen. Beide boeken worden uitgegeven door Meulenhoff en kosten 19,50 per stuk. V0L6ENS MD 2ITFEN WE ONS BEHOORLIJK TE VERVELEN KEES WAT WIL JE T IS NIKS MEER OPPETELEVISIE .ALLEMAAL OU**E KOEX.KIH0ER?f.O6RAM- MA'S KK NIET MEER

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1985 | | pagina 3