IFANS Schaatswedstrijd kost lakens Jan Raas Elvis blijft the King Tijd voor appelreclame De kick en Medelijden Appelreclame Tandenborstel Afzien Vroeg naar bed Slechte naam Lakens Familie Hoesten KRULLEBAK DINSDAG 8 OKTOBER 1935 Mario: „Ik ben natuurlijk een fan van Jan Raas. Dat stimuleert enorm. Maar het gaat vooral om de kick. Soms maken we op zondagmorgen een tocht van 125 km. Dat is iets speciaals. Als je het volhoudt krijg je een kick. Of als je goed eindigt in een wed strijd. Dit jaar was ik twee maal vierde. Dan krijg je zin om er weer tegenaan te gaan". Wie wordtlid van de 'Mario Martens fanclub"? De tijd zal het uitmaken. Driehon derdvijftig leden uit 's-Heerenhoek wachten op een nieuw idool. gedicht gedicht g Je idool, je vlam, jóu grote schat je droomde dat je 'm echt eens had... Je plakboek: op elke bladzij zijn lieve kop en als niemand keek snel je lippen erop... Totdat een keer: hij was 't niet meer. Dat plakboek? Ach, 't kan nu wel weg, 't vult toch alleen m'n kast op zeg... Maar dan ineens is ie daar op tv en voor je 't weet stap je terug in de tijd trekt je haren uit van spijt en snapt beslist niet hoe je toen dat plakboek zomaar weg kon doen... Jankend bij de prullebak dikke tranen, spijt erom wel honderdduizend keer herhaal je: waarom was ik toch zo stom??? Marina van den Boogaart Elvis the King. Dit staat te lezen op de muur van de slaapkamer van Marcel van Ommeren (10) uit Vlis- singen. Hij is al vanaf z'n zesde fan van Elvis. Opvallend jong, de mees te fans zijn volwassenen. Zoals je weet, leeft Elvis Presley niét meer. Op 16 augustus 1977 stierf hij. Hij was toen 42. Marcel was toen nog maar 2. Na de dood van Elvis zijn er steeds fans bijgekomen. Marcel: „Ik denk dat dat komt door medelijden. Hij stierf door teveel drugs, pillen en alcohol. Maar hij had een zielig leven. Hij hield van z'n dochtertje. Ze werd prinsesje genoemd door hem. Voor z'n moeder had hij alles over. Verder kon hij goed zingen en dan sen. Voor mij is Elvis nog steeds The King of Rock and Roll'. Veel Elvis-fans zijn vaak van die vechtersbazen in leren jacks. „Dat vind ik jammer", zegt Marcel. „Ik hou niet van dat stoere. Maar ja. Elvis was ook zo'n wild figuur". - Wat vind je het beste van Elvis? „Old MacDonald had a farm", zegt Marcel. „Dat kende ik al van school. De beste film: Elvis, that's the way it is". - Word je er wel eens mee gepest? „Soms roepen ze Elvis de Pelvis. Dan zeg ik dat ze zélf niet kunnen zingen. Op school zitten veel Elvis-fans. Andere kinderen houden van Wham, Michael Jackson en Duran Duran. En mijn meester houdt al leen van The Beatles. - Nog wensen voor de toekomst? „Zelf een Elvis-fanclub oprichten. En een dekbed met Elvis erop ko pen". „Verliefd op Danny de Munk? Nou, nee, dat niet. Andere jongens zie ik echt wel staan. Ik heb ook best gewoon vrienden. Maar... Danny steekt er natuurlijk wel bovenuit. Voor mij is het gewoon een heel gaaf joch". Zo vertelt Ilona van de Kreeke uit Serooskerke (W). Ze is 15 jaar en meteen vanaf de film van Ciske de Rat een grote Danny-fan. En een enthousiast fanclub-lid. „De club van Danny doet het ver schrikkelijk goed", vindt Ilona. In het clubblad staat precies wat hij zoal uitvoert. Je kunt er allerlei Danny-spullen bestellen. En als je wat wil weten hebben ze alle tijd voor je. Ik heb ook op een lijstje staan hoe laat hij met zijn appelreclame op de TV is. Tot in december. Jammer genoeg moest ik gister avond naar dansles. Maar de vol gende keer kijk ik vast". Voor 17,50 per jaar ben je één van de ruim 5000 leden van Danny's fanclub, de grootste van Nederland. Dat betekent 'alles van Danny we ten', voorrang bij bestellingen en een pasje voor korting op sommige toegangsprijzen. Ilona kon laatst zelfs gratis in Bobbejaanland. Naar de Danny-de-Munk-fanclubdag. Ilona: „Spannend hoor, zo'n grote tent. Met een paar duizend meiden voor me. Jongens waren er trou wens ook. Vanaf een jaar of 6. •Toen ze op de tafels gingen staan deed ik dat ook maar. Anders had ik hem niet gezien. Gelukkig gilden ze niet zo. Dat vind ik altijd zo zonde. Dan versta je niks." Ze vindt zichzelf best een nuchtere fan. Wel de laatste zakcent voor het nieuwste plaatje. Maar geen gul dens voor een Danny-de-Munk-tan denborstel. En als de fanclub-puzzelprijs nu eens een gesprekje met Danny was? Zo zonder die 4.999 anderen? Ook nuchter dan? Hona veert enthousiast overeind: „Ja zeg, dat zou natuurlijk hardstik- ke gaaf zijn". Wie kent niet de wielrenner Jan Raas. Uit het Zuidbevelandse dorp je 's-Heerenhoek. Ze noemen hem daar 'Jan Rees' (race?). Meer dan 10 jaar stond hij aan de wereldtop. Een paar weken geleden nam hij afscheid van z'n fans. In een grote tent in het dorp. De 350 leden vonden dat wel jammer. Maar goed, voorbij is voorbij. De 'ouwe' Jan Raas is nog maar net op of we denken alweer aan 'een nieuwe'. Mario Martens (16) misschien? Wordt hij de nieuwe Jan Raas? „Ik kom ook uit 's-Heerenhoek", zegt Mario. „Ik ben ook lid van de club van Jan Raas (Theo Middel kamp). En ik fiets graag. Maar dat is allemaal niet genoeg. Jan Raas is mijn grote voorbeeld. Hij kan goed afzien en enorm goed sprinten. Ik doe gewoon m'n best om een goeie amateur te worden". Mario zit in Goes op school (vwo). Hij is nog maar 2Vz jaar bezig met wielrennen. Maar de smaak heeft hij al goed te pakken. Wat moet je er allemaal voor over hebben? Mario: „Je moet natuurlijk eerst een racefiets kopen. Ik heb een tweedehandse van ƒ600,-. Verder moet je gekeurd worden. Je moet ook contributie en kledinggeld be talen. En dan kun je meerijden met een club. Ik train elke dag IVfe uur. En één keer per week over Noord-Beve land. Meestal train ik 's avonds. Huiswerk maken doe ik ervoor en erna. Ik kan 's avonds bijna nooit uit gaan. Want ik ga vroeg naar bed". Waarom heb je dat er allemaal voor over? Als het aan de Nederlandse fabri kanten van klompen ligt, moedigen de supporters van het Nedelandse elftal hun favorieten voortaan aan op klompen. Dat roffelt zo lekker. Of het helpt? Zij weten zeker van wel. Een vraag: 29 mei 1985? Wie het weet mag het zeggen. Even helpen? Brussel, voetballen. Nog niet? Li verpool tegen Juventus, bijna veer tig doden. Je hebt het vast gezien, gehoord of gelezen, want iedereen had het er over. Pas gebeurd en toch al bijna vergeten. Het kan trouwens nog erger. In 1964 vonden 300 mensen de dood tijdens een voetbalwedstrijd in Pe ru. En dat waren ook allemaal men sen die voor hun plezier hun favorie te club waren komen aanmoedigen. Marcel van Ommeren: wild figuur Voetbalsupporters hebben een slechte naam. Maar Desmond Mor ris, die heel veel van voetbal afweet, vindt dat dat ten onrechte is. Hij heeft jarenlang supporters be studeerd en hij zegt in het boek dat hij schreef (Spel om de Bal) dat het wel meevalt. Al geeft hij toe dat er op de tribunes gekke dingen gebeu ren. Een paar jaar geleden was het in Engeland 'mode' de keeper van de tegenpartij te bekogelen met mun ten waar scherpe randen aan gesle- ilona van de Kreeke: een gesprekje? Te gaaf... pen waren. Veel plezier hebben die supporters daar toen niet van gehad, want de doelnetten kregen fijnere mazen en er werden hekken met fijn gaas gebouwd. Ze konden daardoor minder zien, maar dat was hun eigen Schuld. „Ik heb een kennis in Haarlem en die is net zo maf als ik". Nella den Hollander is 23 jaar en helemaal weg van schaatsen. Al vanaf haar dertiende is ze een echte schaatsfan. Wel zo'n 5 meter boe ken, plakboeken met knipsels. Fo to's, plaatjes, speldjes. En niet te vergeten de schaatsen, een paar zakken vol. Nella Is fan door dik en dun. Als het goed gaat, maar ook als de kern ploeg maar beter achter de kachel kan zitten. „Weet je", zegt ze. „dat schaatsers maar een maand vakantie hebben? Verder trainen ze het hele jaar. Ik heb eens zo'n training meege maakt toen Henk Boer nog coach was. Nou, petje af hoor. Hardlopen, veel sprintjes trekken, rolschaat sen. Heel zwaar". „Ik ben geen tijdenfreak", zegt Nel la. „Maar als er schaatsen op tv is zit ik ervoor. Fanatiek, zenuwach tig. In de pauzes een andere schaatsfan bellen. Een spandoek voor het raam". „Witte lakens heb ik dus niet meer", zegt haar moeder even tussendoor. Als het kan gaat ze ook naar de wedstrijden toe. „Heerlijk, die sfeer: alleen je ziet minder. Je kan maar een kant opkijken en herhalen doen ze niet hè?" Bovendien is het nogal duur. „Ik ben dan wel fanatiek, maar ook nuchter. Je kunt er makkelijk al je geld aan uitgeven, maar dat vind ik onzin". Nu ze zelf verdient koopt ze meer dan vroeger toen ze alleen zakgeld had. Nu koopt ze b.v. na elke beetje belangrijke wedstrijd alle kranten. Een aardig stapeltje. Hoe ouder, hoe fanatieker. „Dat komt ook doordat je steeds meer weet", zegt ze. Sinds kort schaatst ze zelf ook. Elke week gaat ze met 'de mannen' op stap. „Dat zijn nou echte doe-fans". Droogtrainen, rolschaatsen, soms naar de ijsbaan in Eindhoven. Snel ben ik nog niet hoor, maar het is heel leuk. Als ik maar over 10 jaar aan de alternatieve elfstedentocht mee kan doen", vindt ze. Volgens Desmond Morris voelen voetbalsupporters zich allemaal fa milie van elkaar. Ze hebben dezelf de dassen, tassen, vlaggen en para plu's. En ze voelen elkaar uitste kend aan. Hij heeft opgemerkt dat een stadion met meer dan honderdduizend mensen als één man in minder dan één tel begint te klappen. En nog precies in de maat ook. (Snap je nu waarom die klompenfabrikanten zo zeker zijn van het succes?) Wat hij ook zo leuk vindt van voetbalsupporters is dat ze op de tribine van die gekke dingen doen: schreeuwen, hun vuist ballen, naar de spelers roepen dat ze het anders moeten doen, omhoogspringen, mu ziek maken en nog veel meer. Niemand die er wat van zegt. Wat dat betreft vindt hij tennis maar een vervelende sport. Daar mag je niet eens hoesten. Mario Martens (rechts): fan van Jan Raas...

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1985 | | pagina 2