ZEELAND 'Leer moeilijke woorden later' Actie voor jongeren in gevangenis Krullebak over Nepal VRIJE MENING Informatie HELPT NEPAL PROBLEMEN MET SCHRIJVEN EN LEZEN Speurhonden Breuk Voorspellen MIDDELBURG Maandag 21 ok tober begint de actie van Amnesty International 'Toekomst achter tra lies'. De actie vraagt aandacht voor jongeren in verschillende landen die in de gevangenis zitten. Het gaat om jongeren die in de gevangenis komen omdat ze over bepaalde zaken in hun land anders denken dan hun regering. Ze wor den opgepakt als ze dat zeggen of er over schrijven. Vaak komen ze nooit voor een rech ter, worden slecht behandeld en zelfs gemarteld. Soms zijn ze zelfs spoorloos verdwenen. Amnesty International hoopt dat vooral jongeren in landen waar je wel voor je mening mag uitkomen, zoals in Nederland, zich zullen in zetten voor deze 'gewetensgevange nen'. Daarom is aan alle scholen en clubs gevraagd aan de actie mee te doen. Als de school dat vraagt wordt er een pakket gestuurd met veel infor matie en buttons om te verkopen. Verder zitten daar kaarten in die naar de regeringen van die landen gestuurd kunnen worden. Het is namelijk al vaak gebeurd dat gevangenen worden vrijgelaten om dat de regering merkte dat andere landen er alles van wisten. Ook is er een gedicht- en cartoon wedstrijd uitgeschreven waar ie dere school aan mee kan doen. De beste gedichten en cartoons komen in een boek dat volgend jaar wordt uitgegeven. De actie van Amnesty International 'Toekomst achter tralies' wordt be wust dit jaar gehouden. Want dit jaar is immers het Internationale Jongerenjaar. Op 25 oktober verschijnt een extra Krullebak met als thema: 'KIND ZIJN IN NEPAL' Die Krullebak zit los bij de vrijdagkrant en is dubbeldik. De krantenpakketjes voor scholen liggen vanaf maandag de 28ste op de bekende manier klaar. MIDDELBURG - Veel leerlingen in het voortgezet onderwijs hebben problemen met lezen en foutloos schrijven. Dat komt, omdat ze op de basis school slecht onderwijs hebben ge kregen. Daar wordt teveel tjd be steed aan spreken en te weinig aan lezen en spellen. Dat zeggen twee onderzoekers die 520 leerlingen uit de eerste klas van het middelbaar onderwijs en het lager beroepsonderwijs hebben ge test. Cees de Baar denkt daar anders over. Hij werkt bij het Pedagogisch Centrum Zeeland en houdt zich speciaal bezig met lezen en spellen. Volgens hem zit het 'm niet in de tijd, maar in de manier waarop kinderen leren lezen en spellen. Vroeger was het zo, zegt hij, dat onderwijzers te gemakkelijk keken naar wat de meeste kinderen kon den. Voor hen die niet gemakkelijk meekonden hadden ze niets. Hij. vindt dat naar elk kind apart gekeken moet worden: wat kan het en hoe kun je het verder helpen. Hij vindt ook dat heel veel moeilijke woorden beter op de middelbare school geleerd kunnen worden. Daarbij denkt hij vooral aan woor den die uit een vreemde taal komen. Op de basisschool kan dan alle aandacht gaan naar woorden die je schrijft zoals je ze uitspreekt en naar de eenvoudige uitzonderingen. kort kort kort kort kort kort Priemgetal Amerikaanse computerprogrammeurs hebben bij toeval het tot nu toe hoogste priemgetal berekend. Priemgetallen zijn getallen die je alleen door 1 of door het getal zelf kunt delen. Lage priemgetallen zijn 3,5,7, 11 en 13. Het nieuwe priemgetal bestaat uit 65.050 cijfers. Als het op papier uitgetypt zou worden kost het twee hele krantepagina's. Inpakken De oudste brug van Parijs, de Pont Neuf, is een tijd lang in nylon verpakt geweest. Dit was een idee van de Bulgaars/Amerikaanse kunste naar Christo. Honderden mensen, onder wie bergbe klimmers, kwamen aan het karwei te pas. De hele brug werd ingepakt. Ook de trottoirs en straatlantaarns. De kosten van dit pakketje: zeven miljoen gulden. Gisteren is men aan het 'uitpakken' begonnen. Holbewoner Twee weken geleden werd in een Apeldoorns park een 'holbewoner' gevonden. Buurbe- woners lieten er 's avonds de hond uit. Ze ontdekten in een diepe put een jongetje. Het negenjarige kind was eerder op de dag uit een tehuis weggelopen. Hij had ruzie met een leidster. Hij zwierf door het park en besloot holbewoner te worden. Met zijn blote handen groef hij een diep gat en kroop erin. „Ik wil hier altijd blijven wonen, ik wil niet naar de mensen terug", zei het holbewonertje tegen zijn vin ders. De politie bracht het jongetje terug naar het tehuis. De ruzie met de leidster werd snel bijgelegd. Aardbeving in Mexico V.l.n.r.: Mairiam Antheunisse, Antonie van Kessel, Peter Maartense en Jean-Paul Goense. 's-HEER ABTSKERKE Vier kinderen uit 's-Heer Abtskerke hebben een prijs in een landelijke wed strijd gewonnen. Naar aanleiding van de stripdriedaagse in Breda hield de uitgeverij Visioen een striptekenwedstrijd. Klas 4, 5 en 6 van school 'De Poel' zonden een strip in. Groot was de verrassing toen bleek dat de eerste, tweede en derde prijs op deze school vielen. De winnaars zijn Miriam Antheunisse (12), Peter Maar tense (10) en Antonie van Kessel (12). Zij wonnen een werkboek over striptekenen. Mirian kreeg bovendien nog een leesboek. Hun klasgenoot Jean-Paul Geense (11) sleepte een heel andere prijs in de wacht, namelijk een compu ter. Jean-Paul won de landelijke kinderzaaiwed- strijd: 'Wie kweekt de grootste zonnebloem'. Hierbij' ging het niet om de lengte, maar om de breedte van de bloem. Jean-Pauls zonnebloem was 50 centimeter breed en daarmee de grootste van Nederland. MEXICO-STAD Een week na de aardbevingsramp in Mexico hebben redders vier pasgeboren baby's on der het puin vandaan gehaald. De kinderen mankeerden niets. Ze zaten vast in een open ruimte en werden beschermd door hun wie gen. Ze hebben het een week vol kunnen houden, omdat ze meer dan genoeg voedsel en water van zich zelf hadden. Of beter: over hadden van de tijd toen ze nog in de buik van hun moeder zaten. Bovendien vermoeden artsen dat de baby's in de donkere en stille ruimte een soort winterslaap gehou den hebben. Hoeveel doden er door de aardbe ving precies gevallen zijn is onbe kend. Het gaat in ieder geval om duizenden mensen. Zevenentwintig mensen die onder het puin bedolven waren hebben hun leven te danken aan speurhon den. De honden kunnen mensen ruiken. Op de plaats waar ze een levende op net spoor kwamen gingen ze snuffe len en begonnen te graven. (Als ze een dode ruiken gaan ze liggen). Vierhonderd gebouwen zijn totaal verwoest en zevenhonderd zo erg beschadigd dat ze afgebroken moe ten worden. Alles bij elkaar hebben minstens 50.000 mensen geen dak meer boven hun hoofd. Volgens het KNMI in De Bilt was het wat aardbevingen betreft al jaren verdacht rustig in Mexico. Maar dat het er op een dag van moest komen stond vast. Mexico ligt langs een dertig kilome ter diepe breuk in de aardkorst. De randen ervan zijn oneffen en haken in elkaar vast, omdat ze langzaam (5 cm per jaar) langs elkaar schui ven. Juist die oneffenheden hielden dat bewegen een aantal jaren tegen. Maar op 19 september konden ze de reusachtige kracht van de twee stukken aardkorst niet langer meer aan en braken ze. In elke atlas is te vinden welke landen getroffen kunnen worden door een aardbeving. Sommige geleerden bestuderen daarom of ze die aardbevingen ook kunnen voorspellen, zodat de men sen op tijd een goed heenkomen kunnen zoeken. Maar voorspellen is nog onmogelijk. Anderen vinden het verstandiger te onderzoeken hoe je huizen zo kimt bouwen dat ze met een beving mee bewegen. Dat dat kan was op de televisie te zien. Middenin Mexico was een wol kenkrabber fier overeind blijven staan terwijl alle gebouwen er om heen waren ingestort.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1985 | | pagina 1