si Flippen en kijken naar draaiende koektrommel 1" GELE LUNCH STRIPDRIEDAAGSE IN BREDA KEES KRUL STRIP Grimm, bekendste duo van de wereld Scheidsrechters zijn Êrenger in Amerika MAAK JE EIGEN TEKENFILM ~w DINSDAG 10 SEPTEMBER KRULLEBAK Op 4 januari 1785 werd in Duitsland Jacob Grimm geboren. Een jaar later zijn broer Wilhelm. In 1985 - 200 jaar later - zijn ze nog steeds het bekendste duo ter wereld. Dankzij Roodkapje. Hans en Grietje, Doornroosje, Assepoes ter, Sneeuwwitje, Tafeltje dek je en al die andere prachtige sprookjes. Vooral in Duitsland wordt hun geboortedag dit jaar en volgend jaar met veel tam-tam herdacht. Maar ook in ons land gebeurt er een en ander. Prenten Zo verscheen kort geleden Er was eens een koning, een boek met drie" Grimmsprookjes en schitterende prenten van Lilo Fromm. De sprookjes heten IJzeren Hans, Met zijn zessen de wereld door en Het blauwe licht. Het laatste ken je misschien, want dat was een paar jaar geleden een apart boek. Maar de andere twee zijn 'nieuw'. Je hoort nogal eens van oudere kinderen dat ze sprookjes toch vooral iets vinden voor kleuters en ander jong grut. Nou, dat is een vergissing. Het is zelfs zo dat de meeste sprookjes niet eens speciaal voor boek boek boek kinderen geschreven zijn. Te eng en zo. Het leuke van de drie in dit boek is dat ze niet zomaar bij elkaar staan. Ze lijken op elkaar en verschillen tegelijkertijd een he leboel. Maar het is veel spannen der dat zelf te ontdekken. Op schoot Als het al heel lang geleden is dat je bij je vader of moeder op schoot zat... wie weet. Zij zullen zich niet schamen. 'Er was eens een koning' van de Gebroeders Grimm. Illustraties van Lilo Fromm. Uitgeverij C. de Vries- Bouwers, Antwerpen. Prijs 29,50. Ben je al in het bezit van het gele basisschoolkoffertje? Dan is dit re cept geknipt voor jou. Het is bedoeld als middaglunch. Natuurlijk kun je de porties kleiner maken en in de pauze verorberen. Hier zijn wat gele tips voor je brood- Hommeltje: - bruine boterham besmeerd met boter of margarine met als beleg: - plak kaas en reepjes gele paprika; - roer-ei met zout, peper en kerrie poeder; - pindakaas met daarop een plak Het derde weekeinde van septem ber staat Breda weer bol van de strips. Het stripsehap, de Neder landse Vereniging voor Striplief hebbers organiseert dan weer de Stripdriedaagse. Dit jaarlijkse evenement is te zien in en om het Turfschip in Breda. Het thema van dit jaar is: strip in beweging. Veel aandacht dus voor de bewegende strip: de tekenfilm. Er is onder andere een tentoonstel ling over de hele ontwikkeling van de tekenfilm. Een bijzonderheid is de vertoning van de eerste tekenfilm ter wereld. Deze film. Gertie de dinosaurus, werd in 1906 gemaakt. Ook komt er een complete studie waar je met eigen ogen kunt zien hoe een tekenfilm wordt gemaakt. Handtekening Tientallen tekenaars uit binnen- en buitenland zijn aanwezig om een praatje te maken of een handteke ning te zetten in een stripalbum. Eén van hen is Maris, de tekenaar van Lucky Luke. Er gebeurt nog veel meer in het Turfschip. Er zijn ruilbeurzen, strip veilingen. prijsuitreikingen, er is muziek en theater. Op de eerste dag van de driedaagse wordt een speciale scholendag ge houden met een kinderstripveiling. Noteren dus in de (strip)agenda: Stripdriedaagse in Breda. Vrijdag 20 september van 12 tot 22.00 uur, zaterdag 21 september van 10 tot 17.00 uur en zondag 22 september van 10 tot 18.00 uur. De toegang bedraagt: 6,-. Perso nen kleiner dan anderhalve meter betalen 3.50. - smeerkaas met halve walnoten; - pindakaas met schijfjes banaan. Daarbij hoort een beker magere yohurt met kleine stukjes peer en 1 of 2 van de volgende gele vruchten; banaan, appel, peer, grapefruit, pruim of perzik. Erg lekker, maar wel iets duurder zijn mango's en verse ananas. Verpak boterhammen in alumi niumfolie en kwetsbaar fruit in een plastic doosje. Dit is niet alleen frisser, maar ook erg handig. Hoe vind je anders je gele lunch terug in het gele koffertje? Er zijn verschillende manieren om zelf een tekenfilmpje in elkaar te prutsen. Hieronder volgen er twee mogelijk heden. De eerste manier is erg een voudig. De tweede is wat moeilijker. Nauwkeurig lezen dus. De tekeningen kunnen je helpen, maar let op: ze zijn niet op ware grootte! FLIPBOEKJES Neem een stapeltje papiertjes. Maak op elk blaadje een tekenin getje. Dit is steeds een beetje an ders. Laat de blaadjes nu snel tussen duim en wijsvinger doorflippen. Daar is je eigen tekenfilm. De hoe ken van de bladzijden uit je agenda zijn prima flipmateriaal. WONDERDOZEN Een wonderdoos is een soort kar tonnen koektrommel met sleuven in de wand. Als je de doos op een platenspeler - op 33 toeren - rond draait en door één van de sleuven kijkt zie je de tekeningen binnenin bewegen. Je maakt de wonderdoos zo: De bodem: neem hiervoor een oude versleten langspeelplaat of knip uit dik karton een 'cirkel met een door snede van 25 centimeter. Maak dan wel een gat in het midden. De zijkant: neem hiervoor een strook zwart karton van 80 centime ter lang en 20 centimeter breed. De onderste 3 cm gebruik je om een plakrand van te maken. Knip hier voor V-tjes uit de onderkant. Van de zijkant gebruik je IV2 cm als plakrand. 3 centimeter van de bovenkant ko men de 12 sleuven. Deze openingen zijn 5 cm hoog en 6 millimeter breed. Tussen twee sleuven houdt je 59 millimeter afstand. De 'film': neem een strook wit pa pier van 78 cm bij 8 cm. Verdeel de strook in 12 vakjes van 2 s 6V2 cm. Maar hierop je tekenfilm van rechts naar links. Plak de strook onderaan de zwarte zijkant, Plak de zwarte zijwand op de bo dem met de film aan de binnenkant van de 'doos'. a 11 lo 9 7 5 3 2 1 "STr Disneyworld en de filmstudio's in Hollywood. Daar zijn de voetballer tjes van Sluiskil nog ondersteboven van! Eén van hen, Gerrie de Bruine (15) meent: „Het allermooiste van onze reis...". Afgelopen zomer brachten vijftien D-junioren van Sluiskil een bezoek aan Amerika. Ze waren te gast in Modesto in Californië. Vorig jaar kwamen voetballertjes uit deze Amerikaanse plaats naar Sluiskil. Arjo Meeuwse 03), Gerrit de Bruine (15) en Angelo Visser (13) zijn erg enthousiast over hun verblijf in Amerika. Heimwee heeft niemand gehad. Ze kenden de Amerikaanse jongens in de gastgezinnen nog van de vorige uitwisseling. Bovendien gingen veel ouders, broertjes en zusjes mee. Ze maakten er een familievakantie Streng Natuurlijk werd er ook gevoetbald. Er stonden acht wedstrijden en twee toernooien op het programma. „In het begin viel het niet mee om te voetballen", zegt Angelo. „Het was namelijk erg warm. Altijd tussen de 35 en 40 graden Celsius. Maar we wenden snel aan de hitte. Het Amerikaanse voetbal verschilt niet veel van het onze. Wél zijn de scheidsrechters veel strenger. Ze zien niet veel door de vingers". Pannekoeken Arjo herinnert zich ook de vele grote huizen. „Verder lijkt het veel op het leven thuis", vindt hij. „Be halve de maaltijden. Het middage ten wordt overgeslagen. Dat is niet zo erg, wantje krijgt een zeer stevig ontbijt. Bijvoorbeeld pannekoeken. Daar kun je wel tot 's avonds op teren". Over één ding zijn ze het allemaal eens: ze gaan nog eens terug. Dat betekent weer flink sparen. Deze reis kostte het elftal 38.000,-. Het hele bedrag hebben de jongens zelf bij elkaar gebracht. Ze hebben oliebollen verkocht en anderhalfjaar lang oud papier ver zameld. Totaal ongeveer 190.000 ki lo. De uitwisseling is een idee van de oud-Terneuzenaar meneer Van der Linden. Hij woont nu in Modesto. WE£KEA(SeNft4? M'N SWEPtE- KARFIEto-JRÜKKER-J-UkKIE WEK-, RlJriAM-,PoP~ jMEIDE/i-, STRIP-STUDIE-jstWT-, SURF-, SHURFA6ENDA?

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1985 | | pagina 3