Hoe echt is de enige echte cola? Mensen moeten weten hoe het er in Zuid-Afrika aan toe gaat Recht nu je schouders: de rugzak moet DEMONSTRATIES TEGEN APARTHEID Tekoop- ii CJ tb c NEW YORK - Een Ameri kaanse rechter heeft be paald dat de wereldberoem de frisdrankfabriek Coca- Cola het cola-recept bekend moet maken. Dat recept wordt al bijna 100 jaar ge heim gehouden en bewaard in een kluis van het hoofd kantoor. Het is het best be waarde bedrijfsgeheim ter wereld. Al heel vaak is geprobeerd de veel gevraagde cola na te maken. Alleen Pepsi-Cola is van al die namaakcola over gebleven. Het is nog steeds de belangrijkste concurrent. Bijna 100 jaar geleden was kruiden dokter John Styth Pemberton op zoek naar een nieuw drankje. De siroop werd verkocht als een verfris send drankje en als middel tegen hoofdpijn. Maar de verkoop kwam pas op gang toen een verkoper er per ongeluk in plaats van water spuitwater bij deed. Dat was een succes. Reclame Langzaam maar zeker werd het nieuwe drankje bekend. In Amerika en ver daar buiten. Niemand kon de drank namaken. Alleen Pepsi-Cola kwam er dicht bij. In 155 landen over de hele wereld proberen de twee cola's el kaar de baas te zijn. Voor de ene cola wordt nog meer reclame gemaakt dan voor de an der. De Coca-Colareclame-artikelen werden zelfs een rage. Handdoeken, radio's, posters en dekbedhoezen, alles in rood-wit. En dat allemaal om de bruine inhoud van de flessen, flesjes, blikjes en tapvaatjes nog meer bekendheid te geven. Roest Vooral de Amerikanen zijn dol op cola. Maar er zijn ook genoeg men sen die 'die rommel' absoluut niet willen drinken. In garages wordt de wonderbaarlij ke drank zelfs gebruikt om roestige schroeven los te krijgen. Dit jaar probeerde Coca-Cola de smaak iets te veranderen. Ook kwa men er andere soorten, zoals dieet- cola. Geert verschil De concurrenten zeggen nu dat ze niet geloven dat die soorten ver schillend zijn. Ze stapten naar de rechter. Die bepaalde dat het recept bekend moet worden gemaakt om het verschil te bewijzen. Een woordvoerder van Coca-Cola heeft al meegedeeld dat het recept voorlopig niet uit de kluis wordt gehaald. Via andere rechters zal het beroemde colamerk proberen het vonnis ongedaan te krijgen. MIDDELBURG „Ik weet best dat de Zuidafrikaanse regering geen moment wakker ligt van onze acties tegen de apartheid. Maar dat geeft niet. We zijn al heel tevreden als we de mensen hier in Zeeland wakker kunnen schudden. En wakker kunnen houden, opdat ze zelf zien hoe verschrikkelijk het is wat in Zuid-Afrika gebeurt". Dat zegt Joop Plukkel uit Middelburg. Plukkel is jaren geleden onder de indruk geraakt van de manier waarop blanke Zuidafrikanen de gekleurde inwoners van hun land onder de duim houden. Pasje Vooral de zwarten zijn slachtoffer van die onderdrukking. Zij mogen niet wonen waar ze zelf willen. Moeten altijd hun persoonsbewijs (pasje) bij zich hebben. Ze kunnen zonder reden in de gevangenis gegooid worden (kin deren ook). Mogen geen opdrach ten geven aan blanken, maar er ook niet op een normale manier, mee omgaan. Volgens Oliver Tambo, de zwarte president van de verboden anti apartheidsbeweging ANC in Zuid- Afrika, beschouwen veel blanken daar de zwarten als apen: als minderwaardige wezens met wei nig hersens. Toneelstukjes „De meeste Nederlanders weten hoe misdadig het er in Zuid-Afrika aan toegaat", zegt Joop Plukkel. „Maar het blijkt toch heel moeilijk je voor te stellen hoe de zwarten er moeten leven. Op 14 september willen we dat met korte toneelstukjes proberen duidelijk te maken. Die dag wordt in Oost-Souburg een betoging ge houden tegen racisme en fascis me. We zijn ook nog bezig met een tentoonstelling over Zuid-Afrika. Op 5 oktober organiseren we met anderen een grote demonstratie in Middelburg. Daar zullen mensen van de anti-apartheidsbeweging ANC spreken en twee Zuidafri kaanse bands spelen. Het is een druppel op een gloeien de plaat, maar alles helpt". Informatie Zeeland heeft geen organisatie die zich speciaal met Zuid-Afrika be zighoudt. Daarom kunnen kinderen die meer willen weten - of mee willen doen aan acties - Joop Plukkel schrijven of bellen. Zijn adres is Oostmede 7 in Middelburg. Zijn telefoonnummer 01180-34271. kort kort kort kort kort kort kort kort kort kort kort kort i LEVENSECHT Het liep behoorlijk uit de hand die rampenoefening van brandweer, politie en Rode Kruis bij het Sneekermeer. De nagemaakte slachtoffers waren zo goed geschminkt en kreunden zo levensecht dat zelfs een opgeroepen arts dacht dat er een echte ramp was gebeurd. Voor de vrijwillige slachtoffers er erg in hadden kregen ze een verdovingsinjectie toegediend. En ze dachten nog wel dat de dokter zo leuk meespeelde. AFVALLER De Brit Roley Mclntyre komt in het bekende Guinness recordboek als afvaller van het jaar. Om afval-kampioen te worden heeft hij heel wat kilo's móeten verliezen. Het waren er meer dan 176. Hij deed er anderhalf jaar over.. De nieuwe recordhouder had kilo's genoeg om kwijt te raken. Hij woog 262 kilo toen de dokter hem vertelde dat hij met zo'n gewicht niet lang meer zou kunnen leven. GOES - Wie zich vorig jaar met een rugzak op straat begaf was of een lifter of liep voor gek. Dit jaar is de rugzak dé grote mode. Ze vliegen als warme broodjes over de toonbank. Rugzakken zijn te koop in alle soorten en maten. Ook wat kleur betreft is er een groot aanbod. Het materiaal is meestal canvas of nylon. De rugzak is bovendien een gezonde rage. Door het gewicht op de rug word je gedwongen rechtop te lo pen. Dit is vooral van belang voor de opgroeiende jeugd. Lange kinderen zijn snel geneigd met de schouders naar voren te lopen. Koop wel een goede rugzak. Dat wil zeggen: met brede schouderbanden en een maat die past bij de li chaamslengte. Het spreekt vanzelf dat de rugzak niet te zwaar geladen mag zijn. Sommige middelbare scholen heb ben bezwaar tegen de rugzak. Zij stellen de leren boekentas ver plicht. Deze beschermt de school boeken beter. Dan staat weer tegenover dat een rugzak de handen vrij laat bij het fietsen en niet plotseling van onder de snelbinder schiet. Kortom: de rugzak is mits goed gebruikt geen ongezond mode verschijnsel. cartoon cartoon Toen hij ook nog klem bleef zitten in een draaideur was voor hem de maat vol. Hij ging op dieet. En met succes. EZELDUIK Om pubiek te trekken verzint de een nog gekkere stunts dan de ander. Zo is de nieuwste attractie op Amerikaanse kermissen een duikende muilezel. Het dier springt van een tien meter hoge duikplank in het water. De eigenaar van het stuntnummer, Tim Rivers, vertelt aar iedereen die hef maar horen wil dat er maar zes dieren zijn die dit prachtige nummer kunnen uitvoe ren. Maar of die dieren dat ook prachtig vinden? WATER De Ierse journalist Edna O'Coineen deed er 29 dagen over om met een rubberboot de Atlantische Oceaan over te steken. Al die tijd zag hij niets dan water, maar toen was daar de Ierse kust. Hij is de eerste persoon die de oversteek met een rubberboot maakte. v StomgeS CharenN "jigeschiKtl [voo"" tuxoA "loofc Ar on Teclegiorgis en Niels van Sparrentak Koudekerke

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1985 | | pagina 1