Met een kano is bijna elk water te bevaren Wonderen zijn de wereld nog niet uit LEZERS SCHRIJVEN WA T HEB IK NU AAN MIJN FIETS HANGEN? ^ifÉl EN JE MA G ER NOG AANKOMEN OOK KRULLEBAKJES Rechtswinkel Turnen Poep Boemerangs Uitvindingen Zeehonden KRULLEBAK DINSDAG 2 JULI 1985 Tegen de wind in gaat het gemakkelijker. Al zou je dat niet zeggen. Maar kanova ren is nu eenmaal geen fiet sen. „Het lijkt eenvoudiger dan het is", zegt Henk ter Beek uit Goes. „De meeste mensen onderschatten het. Je moet een goede conditie hebben. Maar met een rustige regelmatige opbouw krijg je die conditie vanzelf. Wantje gebruikt heel wat spieren". Henk ter Beek is lid van de werk groep van de enige kanoclub die Zeeland rijk is. Vandaar de naam: Kanoclub Zeeland. Een club in op bouw. Vorig jaar oktober gestart met 30 leden. Nu heeft de club al 70 leden. Het grootste deel hiervan woont in Zeeuwsch-Vlaanderen. De afstand is in Zeeland nu eenmaal een pro bleem. Nee, het is geen club waar wekelijks getraind wordt en waar de wed strijdsport voorop staat. De club is opgericht om informatie door te geven, voor de gezelligheid en voor al om meer bekendheid te geven aan de kanosport. Er wordt af en toe een toertocht georganiseerd, een wildwatertocht gehouden of een lessenserie gege ven. Zo werd een paar keer in een zwem bad het eskimoteren geoefend. Dat is het met boot en al terugkantelen als je bent omgeslagen. Moeilijk maar nuttig. Niet iedereen krijgt het onder de knie. Dat is niet zo erg als je dan maar snel de boot uit leert komen. Natuurlijk moet je voor deze water sport goed kunnen zwemmen. Kreken 't Is gek", zegt Henk, „Zeeland staat bekend als een geweldig zeil- land. Maar ook voor de kano is het een prima gebied. Je kunt zelfs op plaatsen komen waar je met een zeilboot niet kunt varen. In de kre ken bijvoorbeeld". In Rotterdam is een tentoonstelling waar de wonderen de wereld nog niet uit lijken te zijn: Fenomena. De vreemdste avonturen zijn er te beleven. Allemaal op het gebied van natuurverschijnselen. Ze hebben te maken met zon, lucht, licht, kracht, water en geluid. Het leuke is dat je het zelf moet ondervinden. Het is een tentoon stelling waar je niet met je handen op je rug hoeft te lopen. Je kunt hier als bezoeker alles zelf ontdekken en uitproberen. Je valt er zodoende van de ene verbazing in de andere: Een echte*ontdekkings tocht. Astronaut Zo kun je er met een hand een steen van 1000 kilo ronddraaien. Je kunt je gewichtsloos voelen tijdens een val van 30 meter. Je kunt fluisterend spreken met iemand die 130 meter verder staat. Je kunt fietsen overeen koord. En je kunt je in de 'zwaartekrachtlift' voelen als een astronaut in zijn raket. Een van de grootste bezienswaar digheden is een kasteel. Het is hele maal van bamboe gemaakt en 30 meter hoog. Op en om het kasteel is van alles te doen. Zo is er een aantal glijbanen en is er een spiegeldool- hof. Verder staan er windmolens op de torens. Zwitserland .ttr Met één hand een steen van 1000 kilo ronddraaien... Dit fraaie kasteel was vorig jaar ook te zien in Zürich in Zwitserland. Daar werd Fenomena voor de eerste keer gehouden. Tijdens de vijf maanden durende tentoonstelling kwamen er toen 1,2 miljoen bezoekers. De organisatoren in Rotterdam denken dat ook hier ruim een mil joen mensen de tentoonstelling, die tot 20 oktober duurt, komen bezoe ken. Alleen voor particulieren tot 16 jaar. Prijs 25 cent per regel. Bij te koop of verkoop verplichte vermelding van het totaalbedrag, max. 50,-. Krullebakjes worden alleen ge plaatst als er een naam, plus adres of telefoon nummer in staat. Opgeven bij de PZC-kantoren óf een formulier invullen (verkrijgbaar bij de meeste lagere scholen) en opsturen. Dan geldige postzegels LOS bijsluiten. Bij het water kan iedereen komen. Een auto is niet nodig om de kano mee te nemen. Tegenwoordig rijden er heel wat mensen met een karretje achter hun fiets voor kano of surf plank. „Het is een heerlijke sport", vertelt Henk enthousiast, „met veel moge lijkheden. Je moet echt zelf het werk doen". Soorten boten Je kunt een lange toertocht maken op vlak water, je kunt varen in de branding of op zee. En natuurlijk is er nog het wildwatervaren. Voor ieder van deze onderdelen heb je wel een ander soort boot nodig. Om van de kanosport te proeven hoef je natuurlijk niet meteen een kano te kopen. Bij het Veerse Meer kun je er ook een huren. Maar denk er aan: ook op het Veerse Meer kan het behoorlijk spo ken. Om van de Oosterschelde maar niet te spreken. Die is dan ook alleen voor de zeer-ver-gevorderden. Te koop: campingstoeltje 5,-; toilettafeltje 20,-; opblaasbaar kinderbad 5,-; zwarte turnbroek, maat 128 ƒ5,-. Tel. 01184-67789, Kristel. Hok (met deksel), voor cavia of konijn loopren voor op het gras, 15,- .Saskia Huijbregtse, Van Kleffenslaan 91, Middel- burg. Te koop: rubber opblaas boot, draagverm. 160 kg, 50,-. Marco, 01180- 27930. Te koop: crossfiets, 4-7 Te koop: paardrijcap, jaar, rock-cross 16, 45,-. maat 57, 15,-. G. Stah- Koole, tel. 01100-12595. lie, tel. 01184-61900. Te koop: hoog stuur voor fiets, 15,-. Ruben de Wolf, tel. 01184-71965. Te koop: rollerskates, maat 36, 15,-. Mona Naerebout, tel. 01184- 72364. Te koop: nieuwe roller skates, maat 40, 40,-; gevraagd: Jeu de boules, ballen plm. .700 gr. Bou- wina Geurts, tel. 01184- 67091. Te koop: 2 jonge dwerg- papegaaitjes, 8 weken oud, 25,- per stuk. Rob en Philip de Pagter, tel. 01184-61423. Te koop: z.g.a.n. roller skates, 20,-. Sanna Re- nes, tel. 01184-78381. Te koop: 2 albums met postzegels en dubbele postzegels, 15,-. André Zoeteman, tel. 01130- 2435. Wat goed dat er een rechtswinkel is. Want een heleboel kinderen zitten met gescheiden ouders. Ze zitten misschien wel bij hun moeder, en mogen niet eens zelf kiezen wat ze willen worden. Joost Rijnberg, Koudekerke Goed dat kinderen met moeilijkhe den of zo naar yde rechtswinkel kunnen. Ik vind dat iedere stad er een moet hebben. En ieder dorp een (kinder)rechtstelefoon. Helma Joziasse, 10 jaar Wat fijn dat er een kindertelefoon is. En voor kinderen in Amsterdam is zo'n rechtswinkel natuurlijk fijn. Er zouden er nog veel meer moeten zijn vind ik. Mirjam ter Welle, 11 jaar Best leuk van dat Sasse turntrio. Er zijn niet veel jongens die turnen. De meesten vinden het stom. Daarom vinden wij die Sasse jongens spor tief. Mariska en Petra, Wemeldinge Gelukkig zijn er nog goedkope spor ten. Zoals boemerangwerpen. Bij de meeste andere sporten moet je er iets groots bij kopen. Zoals een surfplank of een zeil. Eddy Ardonne, Koudekerke Boemerangs lijken mij gevaarlijke dingen. Als je het voor het eerst doet tenminste. Later niet meer. Vooral als je blind bent kan het best leuk zijn zo'n sport te doen. Voor blinden is niet veel sport. Maar dit kunnen ze wel. Judith van Langevelde Ik heb thuis ook een boemerang. Jammer dat hij bij mij niet terug komt. Bij mijn vriendje lukt het een beetje. Ik ga ijverig door met probe ren. Ik vind het heel knap van die jongen uit Australië. Dat lukt mij vast nooit. René Roest, Hulst Boemeranggooien vind ik een leuke sport. Maar wel moeilijk. Je moet met kleintjes beginnen. En pas als je dat goed kunt met een grote. En dan gaat het wel hoor. Onno v. d. Schoot, Koudekerke Ik zou best een leuke uitvinding willen hebben. Zoals die meneer van de lolobal. Die was in een klap miljonair. Dus als je een goed idee hebt stuur het naar: Marloes Muller, De Ark, Hulst. Wij vinden die M5-fiets wel een leuke uitvinding. En als die over kapping lukt is het helemaal te gek. Martien v. Zweeden en Mario Dominicus, Wemeldinge Ik vind die ligfiets wel leuk. Maar ik snap niet dat ze zo duur zijn. Als ze goedkoper worden kunnen veel meer mensen die fietsen kopen. En dan verdien je weer meer. Boven dien genieten er dan meer mensen en kinderen van. Sandra Slabbekoorn, Hulst. Ik vind het een belachelijk idee van die poepzuiger. Ze mogen wel hon derd van die dingen hebben om de stad schoon te maken. En dat kost veel te veel tijd. Corien Struijk, Serooskerke Dat is goed hoor, poep opruimen met die machine in Den Haag. Want dan hebben kinderen geen vuile kleren als ze vallen. En dan ruikt het ook een beetje frisser. Paul van den Broeke, 11 jaar. Goed dat die poep wordt opge ruimd. Ik heb er vaak genoeg in getrapt. En dan moet ik het zelf schoonmaken. Dus, liefst nog hon derd poepzuigers. Rutger Davidse, 11 jaar Ik vind het best wel een goed plan. Maar waar laten ze die poep? Toch niet op de vuilnisbelt? Want die verspreidt de stank over dorp en stad. Martien le Clercq, 10 jaar Je loopt in de speeltuin. Bah, daar trap je weer in de poep. En in het bos bij een paddestoel, ja hoor. Weer hondepoep. Beste honden, poep a.u.b. op je eigen terrein, bij je baasje. En niet in de speeltuin. Annemieke Hartman, Hulst Ik vind het een erg goed plan, een rustplek voor zeehonden. Het is fijn dat ze hier weer komen. Als ze er maar niet gelijk wéér op gaan jagen. Want dan heb je straks in de winkel een speciale aanbieding: Zeehon- denknuppelaarsbontjas. Antonie v. Kessel, 's-Heer Abtskerke Best goed dat ze van die borden plaatsen met verboden terrein erop. Ik denk dat ze hier veiliger leven dan in andere landen. Want daar worden ze doodgemaakt voor hun bont. Paggy de Bock, Hulst Ik hoop dat de moordenaars die zeehondjes met rust laten, anders blijven er geen meer over. En dan weten je kleinkinderen helemaal niet wat zeehonden waren. Martine Ton, Hulst Ik snap niet waarom mensen bont nodig hebben. Er is toch wol? Mirjam Eckhardt, Serooskerke Ik vind dat de vissers de zeehondjes met rust moeten laten. Ze kunnen wel zeggen dat het rotbeesten zijn. Maar datzelfde kunnen de zeehond jes ook wel denken. En zij kunnen er niks aan doen dat ze vis eten. Kim van Greevenbroek Toen ik dat las van die vissers schrok ik heel erg. Ik hoop dat het goed gaat met de crèche. En dat er veel jonge, sterke zeehonden in de 'Zeeuwse zee' komen. Mark, Serooskerke Wie over deze Krullebak iets wil schrijven kan dat doen tot woens dag 28 augustus. Daarna maken we de krant en kan er niets meer bij. De redactie

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1985 | | pagina 4