Vernieling aan scholen dure zaak f Niet bang meer, maar ik zit wel liever dicht bij de nooduitgang Wees een kind in s het verkeer BUS SCHOOLREIS IN GROTE BOTSING KRULLEBAK IN DE KLAS i HEKKENWERK I MIDDELBURG - Inbraak en ver nieling staan hoog op het onkosten- lijstje van veel gemeenten. Ook in Zeeland is dat zo. Het geld dat aan deze zaken uitge geven wordt zou heel anders be steed kunnen worden. Ook een ge meente kan het geld maar een keer uitgeven. Heel wat stadsbestuurders zoeken een oplossing voor het probleem. Particulier Zo denkt de gemeente Middelburg er over een aantal schoolgebouwen te laten bewaken door een particu lier bedrijf. Burgemeester en wet houders zien geen andere mogelijk heid om het vandalisme te bestrij den. Niet iedereen is het met dit plan eens. Die vinden dat bewaking een taak is van de politie. Maar het ontbreekt de politie vaak aan men sen en tijd. Verder vinden de tegenstanders dat nog meer de oorzaken en mogelijk heden voor vandalisme moeten worden weggenomen. Kluiskast Het afgelopen jaar Is er voor 125.000 gulden vernield aan en om de Mid delburgse scholen. Dan gaat het nog maar alleen over de lagere en kleuterscholen. Verder werd er voor 10.000 gulden gestolen uit de scholen. Bij inbraak gaat het meestal om televisietoe stellen en recorders. Veel scholen zijn al voorzien van een kluiskast waar de apparatuur in wordt opgeborgen. De kast staat vast aan de muur en kan niet opengebroken worden. Verder zijn er grote afsluitbare hek ken om enkele scholen gezet. Geen fraai gezicht en het helpt onvol doende. Voorlichting Voorlichting via de scholen is ook een onderdeel van de bestrijding van vandalisme. Die voorlichting wordt onder ande re gegeven in Terneuzen. Daar is een projectleider in dienst genomen die samen met een werkgroep werkt aan ideeën, projecten en acties. In Terneuzen heeft men nog een ander middel om inbraken en scha de aan openbare gebouwen te ver minderen. Daar werkt men met vet aan daken en goten. Een vervelend soort vet. Want je krijgt het bijna niet meer van je handen en kleren af. Hekken Ook Vlissingen geeft jaarlijks een groot bedrag uit aan vandalisme en inbraak. Daar zijn al heel wat hek ken geplaatst. „Maar", zegt het hoofd van de afde ling onderwijs de heer T. Goossens, „die zijn ook hier helaas niet af doende. Ook wij zoeken naar andere oplossingen". De leerlingen van de tweede klas van de lagere school 'Andendiek' in 's-Gravenpolder 's-GRAVENPOLDER - Foto's van je hoofd laten maken in een ziekenhuis. In plaats van de pin- gums in diergaarde Blijdorp. Daarna met een lichte hersen schudding per ambulance terug naar Zeeland. In plaats van de skeltertjes in Bosbad Hoeven. Zo verliep de schoolreis van de achtjarige Sophia van den Hoo- ven uit 's-Gravenpolder. Ook voor de andere tweede klas- sertjes van lagere school 'Anden diek' werd het reisje heel wat spannender dan normaal. Samen met nog 21 auto's belandde hun bus in een grote botsing. Dichte wolk Het ongeluk gebeurde vlak na de Heinenoordtunnel, dichtbij Rot terdam. De meeste kinderen zaten een beetje te dromen. Janna nam een boterham uit haar tas. En dan, midden in een hap brood met kaas reed de bus ineens in een dichte wolk. De chauffeur kon geen meter meer zien. Hij trapte op de rem, bots tegen een andere auto. En wam, reed een volgende wagen weer tegen de bus. Juf Ria, Juf Helmi, vier moeders en 29 kinderen tuimelden tegelijk over de banken en op de vloer. Zo werden ze in één klap de schoolklas met de meeste schram men en blauwe plekken in Neder land. Over de kop „Eerst schrok ik nog niet echt", vertelt Machiel. „Ik zag wel die mist. Ik dacht wat remt hij hard. Maar toen zag ik allemaal gedeuk te auto's. Een rolde er over de kop. Toen ik wist wat er gebeurde werd ik wel bang". Na een korte stilte kwam er wel wat paniek in de bus. Schreeuwen, huilen, of juist helemaal geen ge luid geven. „Ik heb best gegild", bekent Sop hia. „Ik was heel erg bang. Dat ik doodging en zo. En dat m'n moe der er dan niet bij was. Later was ik weer bang dat ik in dat zieken huis moest blijven". Helicopter Sophie van den Hooven: „Ik was heel erg bang". Toen werd de dag toch nog een beetje goed. Wat wil je, een heli copter vlak voor je neus op de weg. En met de brandweerauto naar Rotterdam gebracht. Voor de troost gratis in Blijdorp met een poster toe. Van het uitgespaarde geld extra kaartjes voor de skelters of water fietsen van het Bosbad. Toch bleven veel kaartjes onge bruikt in de jaszak, 't Was leuk, maar toch... Of ze volgende week wel weer op schoolreis zouden durven? De meeste Andendiekertjes wel. „Maar, als het kan wel graag een plaatsje bij de nooduitgang". kort kort kort kort kort kort kort kort kort kort kort kort i KRUIPRACE - In het Overijsselse Marienheem wer den onlangs kruipwedstrijden voor baby's gehouden. De kruipafstand was vijftien meter. De winnaar was Urvih Reimert (10 maanden). Hij legde de afstand af in 2 minuten en 2 seconden. PLOEGSPOREN-Ineen bouwput aan het Winschoter- diep in Groningen zijn ploegsporen gevonden. Waar schijnlijk zijn ze uit het jaar 2000 voor Christus. Aan de hand van het aantal grondlagen en de diepte kunnen archeologen dit berekenen. Over een halfjaar is er pas zekerheid over de leeftijd Plan verkeerstuin 'S-HEER ABTSKERKE Als alles goed verloopt zal Zeeland volgend jaar Pasen weer een verkeerstuin hebben. In deze verkeerstuin kunnen kinde ren oefenen in het verkeer. De verkeerstuin wordt een echte miniatuurstad met tweeëneenhalve meter hoge huizen, auto's, brom mers en fietsen. „Het verkeersonderwijs op de scho len laat vaak te wensen over", ver telt meneer De Bruin. Hij is een van de oprichters van de stichting 'De verkeerstuin'. „Bovendien moeten kinderen vaak allerlei regels en situaties leren die ze niet kennen", vertelt De Bruin. „Een kind in een dorp kan wel veel lezen over het verkeer in de stad, maar maakt het nooit echt mee". In de verkeerstuin komen onder meer stoplichten en kruispunten. Meneer De Bruin legt uit dat het de bedoeling is dat vooral schoolklas sen de tuin bezoeken. Het vervoer van en naar de ver keerstuin wordt gratis geregeld, als de gemeente 1 gulden per kind betaalt. Dit geldt voor alle scholen die niet verder dan 50 kilometer van de tuin staan. Voor de scholen wordt een speciale leergang geschreven. Zo kan er op school geleerd worden en in de tuin geprobeerd worden. Voordat het zo ver is, moet er nog flink wat geld bijeen gebracht wor den. Daarvoor worden allerlei acties georganiseerd. cartoon cartoon Annemieke de Zwart Serooskerke van de ploegsporen. Daarvoor moet de radioactiviteit van de koolstof in de grond worden gemeten. Het scheelt in ieder geval niet meer dan vijfhonderd jaar erboven of eronder. DERTIEN - Het getal 13 is voor de gemeente Hoorn een echt ongeluksgetal. Onlangs werd de dertien meter lange rode loper gestolen. Deze loper wordt uitgerold bij bruiloften. Voor het gebruik van deze loper moesten bruidsparen 13 gulden betalen. De tachtig kilo zware loper was nog maar dertien keer gebruikt. Het getal 13 maakt de gemeente Hoorn dol. Wilt u De Krullebak in de klas? En staat uw school nog niet genoteerd? Dan kunt u alsnog voor één of meer klassen een gratis abon nement bestellen bij de PZC in Vlissingen: 01184-15144, toestel 44. De volgende Krullebak ver schijnt dinsdag 10 septem ber.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1985 | | pagina 1