Haal je recht in de winkel Zeehonden komen terug Tuberculose: geen reden voor paniek AMSTERDAM MET DANK AAN HET DELTAPLAN c AMSTERDAM - In Amster dam is vorige maand de eer ste Kinderrechtswinkel in Nederland geopend. Deze rechtswinkel is geen winkel waar je iets kunt kopen. Je kunt er wel binnen lopen om advies te vra gen. Vrijwilligers die van alles weten over regels en wetten, proberen ie dereen te helpen. Ze weten waar je wel of niet recht op hebt, ook als kind. In veel grote steden in Nederland zijn rechtswinkels voor volwasse nen. Deze zijn niet bedoeld voor kinderen. Hoewel kinderen minder rechten hebben dan volwassenen. Kinderen komen nu in Amsterdam wel aan de beurt. Scheiding „Kinderen kunnen hier komen vra gen naar hun rechten", vertelt Erie Schoemaker. Erie is één van de 16 medewerksters van de rechtswin kel. „Zij komen met vragen over proble men rond de scheiding van hun ouders, hoe je aan geld moet komen als je uit huis bent, of welk recht je hebt bij het kiezen van een vakken pakket. We proberen ze advies te geven", zegt Erie. ,,En als het nodig is brengen we het probleem voor de rechter." Buitenlanders De kinderen die tot nu toe met vragen kwamen waren tussen de 12 en 18 jaar. De rechtswinkel rekent op kinderen vanaf 6 jaar. Ook buitenlandse kinderen kunnen er terecht. Zeker voor hen is het moeilijk om uit te vinden wat hun rechten zijn. De Kinderrechtswinkel moet niet worden verward met de kindertele foon. Daar kun je terecht voor een luisterend oor of een doorverwijzing naar een instantie die hulp kan bieden. Een van die hulpinstanties is dus nu de Kinderrechtswinkel. Bellen De winkel in Amsterdam is er niet alleen voor Amsterdamse kinderen. Iedereen kan er binnenstappen. Als dat, bijvoorbeeld door de af stand, niet mogelijk is, kun je ook bellen of schrijven. De Kinderrrechtswinkel is iedere woensdag- en zaterdagmiddag open van 2 tot 5 uur. Als de winkel open is kun je ook bellen: 020-260067. Je kunt ook schrijven naar: Kinderrechtswinkel, Brouwersgracht 44, 1013 GX Amsterdam. De volgende Krullebak verschijnt dinsdag 2 juli. MIDDELBURG - Er zwemmen weer zeehonden in Zeeland. Maar er moeten wel snel maatregelen worden genomen om het ze echt naar de zin 'te maken, zodat ze hier ook blijven. Vorig jaar werden van juli tot en met december eenentwintig keer zeehonden in de Oosterschelde gezien. In de eerste drie maanden van 1985 al acht keer. Het gaat dan meestal om een, twee, drie of vier dieren per keer. Zeehonden waren in Zeeland 'uitgestorven' en datis hard gegaan. Voor 1940 leefden er zeker 1300, terwijl er in 1961 nog maar 300 over waren. Vanaf dat jaar mocht men niet meer op de dieren jagen. Vooral vissers hadden een hekel aan het dier dat ook van vis leeft. Deltaplan Toch heeft het verbieden van de jacht niet veel geholpen. Water vervuiling en de onrust die wa tersporters geven zorgden er voor dat de zeehonden het niet vol konden houden. Men vermoedt dat ze weer terug zijn nu, omdat de kwaliteit van het Oosterscheldewater stuk ken beter is dan een aantal jaren geleden. Dat is een van de voor delen van het Deltaplan. Bovendien komt er ook geen rioolwater meer in de Ooster schelde terecht. Rustgebieden De toekomst mag er dan zonnig uitzien, of zeehonden straks weer net zo gewoon zijn als vroeger is nog lang niet zeker. Tot nu toe hebben ze hier nog geen jongen gekregen en dat is noodzakelijk willen ze voorgoed blijven. Er moeten daarom rustgebieden aangewezen worden, waar de moederdieren hun jongen onge stoord kunnen zogen. De Roggenplaat vlak achter de stormvloedkering in de Ooster schelde en de Galgenplaat tus sen Noord-Beveland en Tholen zijn daar uitstekend voor ge schikt. Surfers De zoogtijd valt echter samen met de drukste maanden van het watersportseizoen (juni en juli). Men wil daarom de twee platen tot verboden terrein ver klaren. Dat betekent dat vooral surfers en zeilers naar andere plaatsen moeten uitkijken om aan te leg gen. 'Wanneer de rustgebieden blij vend zijn aangewezen, wil men jonge zeehondjes die in de zee hondencrèches van Pieterburen en Texel geboren zijn naar de Oosterschelde brengen. kort kort kort kort kort kort kort kort kort t kort kort kort Collega - „Nu is de maat vol", moet de inwoner van Goes gedacht hebben toen er voor de zoveelste keer bij hem ingebroken was. De man logeerde een poosje ergens anders. Sindsdien werd er regelmatig in zijn woning ingebroken. Hij besloot daarom 's nachts op de loer te gaan liggen. De eerste nacht was het meteen raak. Er werd iveer ingebroken. De Goesenaar pakte de inbreker in zijn kraag. Deze dacht dat hij met een collega-inbreker te doen had. Hij stelde voor de buit te delen. De eigenaar van de woning belde liever de politie. Poep - De Haagse reinigingsdienst heeft een speciale hondepoepzuiger ontwikkeld. De machine zuigt de hondepoep via een zuigmond op. Er is heel wat werk voor de machine. In Den Haag leven 40.000 honden die dagelijks een 'hoopje' doen. Kusje - Een kus blijkt heel kostbaar te zijn. Dit ondervond een Westduitse tandarts. Hij had een Franse patiënt behandeld. Tijdens de behandeling had de Fransman een verdovend spuitje in de mond gekregen. Sindsdien heeft hij geen gevoel meer in zijn mond. Hij kan niet meer goed zoenen. De Fransman diende een aanklacht in tegen de tandarts. Deze moest 5.000 gulden schadevergoeding betalen. Slagtanden - De 14-jarige olifant Ramon is in de Rotterdamse dierentuin Blijdorp voor de tweede maai aan zijn kaak geopereerd. Daarbij zijn de laatste resten van zijn rechter slagtand weggehaald. De operatie duurde ruim vier uur. Vorig jaar zijn de resten van zijn linker slagtand at weggehaald. Ramon moet nu zonder slagtanden door het leven en hij kan niet eens een aanklacht indienen. GOES - De infectieziekte tubercu lose komt nog steeds voor, maar er is nu geen reden meer voor paniek. Onlangs nog raakten twee Goese- naren besmet met open tuberculo se. Tuberculose is een ziekte die ver oorzaakt wordt door een bacil. Meestal tast deze bacil de longen aan, omdat hij via inademen in het lichaam komt. Tuberculose kan besmettelijk zijn. Dan wordt het open tuberculose genoemd. Veel oudere mensen schrikken als ze lezen dat er tuber culose heerst. Dat is niet verwon derlijk. „Vroeger, en dan bedoel ik voor 1945 was het niet zo best met je als bleek dat je tuberculose had", ver telt dokter S. Lelie. Hij is inspecteur voor de volksge zondheid in Zeeland. „De dokter durfde de ziekte vaak niet bij de naam te noemen. Hij gebruikte dan de afkorting t.b. of t.b.c. De patiënt moest vele maanden naar een kuuroord om uit te rusten en aan te sterken. Soms stierven er mensen aan deze ziekte." Na 1945 werden er geneesmiddelen ontwikkeld. Deze werden steeds verbeterd. Dankzij deze medicijnen kunnen alle tuberculosepatiënten snel genezen. Explosie Tuberculose komt haast niet meer voor. Gemiddeld eens per jaar duikt de ziekte in Zeeland op. Een groep mensen is dan besmet. Dit wordt een t.b.c.-explosie genoemd. „Als bij iemand t.b.c. ontdekt wordt, komt er meteen een goed uitgeruste 'brandweer' in actie", vertelt dokter Lelie, „Ik bedoel'hier- mee de dienst tuberculosebestrij ding. Direct na het ontdekken van het eerste geval beginnen zij een groot onderzoek. Alle mensen uit de om geving van de patiënt worden on derzocht. Zij krijgen een prikje in de arm. Komt er op de plaats van een prikje een rood bultje, dan is die persoon in aanraking geweest met de t.b.c.- bacil. Dit wordt het Van Balen Mantoux-onderzoek genoemd." Wat vroeger een gevreesde ziekte was, is nu een infectieziekte die snel en goed te genezen is. cartoon 0 cartoon Miel Pannekoek-Loois Oost-Souburg

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1985 | | pagina 1