Janne Wolterbeek smeert 'm een dag naar Legoland KEES KRUL STRIP Veeg de schutting weer schoon met drollen VLIEGEN LIJKT MIJ REUZE SPANNEND Spannend Smoorverliefd Hondedrol Ongelukje VAN DETECTIVE TOT JOURNALIST 'frümAaJton Jeugdpagina DINSDAG 14 MEI 1985 KRULLEBAK Vrijdag 31 mei is het zover. Dan mag de 8-jarige Janne Wolterbeek uit Middelburg zijn prijsrcis maken. Samen met zijn vader, moeder en zusje vliegt hij naar Denemarken om daar een dag te gast te zijn van Legoland. De reis is de eerste prijs van een tekenwedstrijd uitgeschreven door Eru-goudkuipje. Uit maar liefst 10.000 inzendingen werden de beste 78 tekeningen gekozen. Die 78 winnaars mochten naai- Am sterdam komen om te horen welke prijs ze gewonnen hadden. Janne moest lang geduld hebben. Eerst was er een spelprogramma, daarna een pauze en vervolgens werden de namen van de 75 troost prijswinnaars bekendgemaakt. Daar was de naam van Janne niet bij. De spanning steeg. Vervolgens waren de winnaars van de 3e en 2e prijs aan de beurt. Janne was er nog niet bij. Hij bleef over, samen met de hoofdprijswinnaar. Janne is dolblij met zijn prijs en kijkt verlangend uit naar de grote dag. Vooral het vliegen lijkt hem reuze spannend. Al hoopt zijn moe der dat het niet dag niet mist, waait of onweert. Tot 31 mei oefent hij met een stukje van zijn prijs. Want in Amsterdam kreeg hij alvast een vliegveld met verkeerstoren en vliegmachines. Van Lego natuurlijk. Jongenser is kermis achter de kerk". Als Paul met dat nieuwtje de klas in komt, gaat er een enorm gejuich op. Van lesgeven komt niets meer en meneer Boeket, die zelf ook een luie middag heeft, stuurt zijn klas naar huis. Naar de kermis dus. Over wat Johan, Fatima, Jaap, Leidi. Dimitri en de andere kin deren daar die middag beleven schreef Marion Bloem een boek kermis achter de kerk. Het boek is geen doorlopend ver haal, maar de twaalf aparte ver halen hebben met elkaar te ma ken. Elk hoofdstuk heeft als titel de naam van het kind om wie het speciaal gaat. Zo lees je in 'Johan' dat hij smoorverliefd is op Leidi. Hij hoopt dat ze met hem in het spookhuis wil. Dan kan hij haar troosten als ze gaat gillen. Maar in 'Leidi' kom je te weten dat zij maar in San ziet die helaas op Rita is. Hoe mooi alle hoofdstukken in elkaar grijpen is te zien aan 'Fati ma', 'Jaap'. 'Dimitri' en 'Freek'. Fatima heeft een gulden gekre gen voor de kermis. Haar broertje ging ook, maar die is geen velden of wegen te bekennen. Dan ontdekt ze hem in de verte. Hij smijt een hondedrol tegen de schutting van de kerktuin. Fatima heeft er een hekel aan als ze langs die schutting moet. Er staan teksten op die haar bang maken: Turkie Schurkie, Weg met de buitenlanders. Zwart Tuig en meer van dat fraais. Eén is er nog nat. Die heeft Jaap erop gekliederd. Dimitri mocht eigenlijk niet naar de kermis, maar is toch gegaan. Veel plezier zal hij er niet bele ven, want door een ongelukje is ook nog zijn broek gescheurd. Hij heeft er buikkrampen van, maar als hij Fatima ziet, zijn die ineens verdwenen: hij vindt haar een leuk meisje. Precies voor de schutting haalt hij haar in en ziet wat Fatima's broertje aan het doen is. Hij boek boek boek vergeet zijn kapotte broek en zijn boze moeder en begint mee te doen. In geen tijd hebben de twee jon gens de schutting schoonge- poetst met hondedrollen. Ook meneer Boeket gaat naar de kerkmis. Maar hij wil niet her kend worden door de kinderen uit zijn klas en verzint daarom een plannetje. Hoe het daarmee afloopt? GY-5jk'&HASUjaspt=r bsfh.ZO! Kermis achter de kerk door Marion Bloem, tekeningen Irene Wolfferts uitgeving In de Knipscheer, Haar lem. Prijs 19,95. 4 "Jl&ri- CtcuM&L «JE© „Wat we later willen worden? Jour naliste of iets bij de recherche na tuurlijk!" Aan het woord zijn Merijn de Haas (12) en Sacha van Liere (13) uit Nisse. Deze twee ondernemende dames hebben kort geleden Nederlands jongste journalistenbureau opge richt. „Tja, eerst hadden we een detectivebureau", vertelt Merijn, „maar er viel zo weinig te speuren". Sinds kort dus een journalistenbu reau. „Wij willen graag stukjes schrijven voor kranten of weekbladen. Verha len, gedichten en verslagjes van gebeurtenissen hier in de omge ving", vertelt Sacha, „het liefst voor een kinderkrant of een jeugdpagi na". Om hier meer bekendheid aan te geven schreef het tweetal een brief naar het programma 'Achterwerk in de kast'. Dat was in januari v«n dit jaar. Woensdag 1 mei werden in Bergen op Zoom de opnamen gemaakt. „Ik hoop dat ons stukje in de kast uitgezonden wordt. We weten nu nog niets. Je hoort het pas vier dagen van te voren", vertelt Merijn. Intussen hebben ze niet stil gezeten. Sacha heeft alle grote dagbladen opgebeld en hun diensten aangebo den. „Stom hoor, bijna alle kinder kranten worden door volwassenen geschreven", zegt ze. Voordat we het gesprek afsluiten krijg ik nog wat schriften mee met verhalen en gedichten. Eén ervan lees je hier: Een verliefde heer uit Schagen wilde zijn verloofde op de dansvloer vragen. Maar helaas zij moest haar nagels lakken, haar jurken nog pakken, en haar make-up opbrengen in la gen. Sacha van Liere linksi en Merijn de Haas

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1985 | | pagina 3