BEESTENBOEL Leuk als ze in je kleren kruipen ip Lekker Dier: geef ze de ruimte... Eerste hulp: ambulance is niet nodig Massamoord Sonja Reddingskans voor oerpaard weer kleiner Een partijtje voetballen met een zwaan. Gewoon te gek. Toch trapt de familie Taelman in Hulst vaak zo een balletje. Het krielhoen, Twitie de eend, 3 konijnen en de kat kijken dan knipogend toe. Michel (10) en Patrick (17) wonen eigenlijk in een afwisselende 'bees tenboel'. Want er zijn ook nog steeds zieke vogel-logees. In Hulst is best een goed dierena siel. Maar de heer Taelman heeft veel méér tijd. Hij wordt dus nogal eens gebeld. Om bijvoorbeeld een gewonde uil te komen halen. Of een nest met pas uitgebroede koolmeesjes zonder moeder. Of een beschadigde fuut. Zelf vindt hij er ook steeds. Eten Voor vader Eddy en moeder Marijke is het soms een dagtaak. En waar haalt een mensenmoeder zo gauw het goede vogeleten vandaan? Zo zat er op een dag geen vlees in de soep. Dat kreeg de uil gevoerd. Mensen die het wisten kwamen toen muizen brengen. Of een dode mol. Want dat eten uilen. Patrick ging ook al vangen: vis voor de fuut. ,,Je wist altijd of hij honger had. Hij loeide dan als een koe." De weesjes koolmees hadden het echt luxe: met nest en al op warm- waterzakken. 's Nachts mochten ze naast 'het grote bed'. De wekker hoefde niet gezet. Op hongertijd piepten ze om het hardst. Pak dan maar gauw het spuitje met eiprut. Anders doe je geen oog meer dicht. Knobbel Zwaan Knobbel kwam 3 jaar gele- gedicht gedicht ge Buurvrouw Nel is dood. Haar hondje jankte de hele nacht en toen mijn moeder eens ging kijken zat ie naast haar stoel op wacht. Geen familie, alleen dat hondje. Die twee zijn altijd samen geweest. Nu zou ik Sonja wel willen hebben maar pa zegt: ,,Dat dikke ouwe beest?" 2e krijgt een spuitje. Er wordt niet eens een huis gezocht. Arme Sonja. Ik wist niet eens dat zoiets mocht. Marina van den Boogaart den alléén uit het ei. Marijke zat er gelukkig naast. Zo werd Knobbeltje 'kind aan huis'. Ze is al eens naar een grote vijver gebracht. Toen kreeg ze heimwee. Ze werd in tien dagen broodmager. Dus mocht Knobbel weer mee te rug. Ze heeft nu een eigen badkuip. Ingegraven in het gras. Als ze Eddy ziet komt ze uitgebreid met hem knuffelen. Tussen 1981 en nu belandden onge veer 175 logees in de Steenstraat. Voor zeldzame en beschermde vo gels vraagt Eddy toestemming. Of brengt ze naar het asiel. Groeten Het is wel een dure hobby: 35 gulden vogelzaad in de week is niet niks. Gelukkig brengen mensen vaak brood of sla. De viswinkel helpt ook. Wanneer een dier de vrijheid krijgt gaat Taelman zelden alleen. De buurtkinderen mogen mee. Zo'n vogel zwemt of vliegt nooit zomaar weg. Ze kijken altijd nog eens om. Net of ze bedanken en groeten. En de wegbrengers zwaai en terug. Lekker Dier is een actiegroep die opkomt voor dieren van de boerderij. De groep bestaat al 13 jaar en telt ongeveer 6.000 leden. Ze vinden dat kippen, koeien en varkens ook rechten hebben, Wim de Kok uit Utrecht - in Zeeland is nog geen afdeling - is lid van Lekker Dier. Wim: ..Let eens op het doosje eieren datje koopt. Meestal komen de eieren uit een legbatterij. Zo'n. batterij kip heeft een beestach tig leven. Er zitten 20 kippen op één vierkante meter. Opgeslo ten in kooien. Vaak worden ze bij ruzie doodgepikt. Er zijn ook scharreleieren. Dat staat dan op het doosje. Schar- relkippen hebben meer ruimte. Ze lopen los in een grote schuur. Bij een kipperuzie kun nen ze vluchten". Uit een onderzoek bleek dat 95 9f van de mensen het eens is met Lekker Dier. Boerderijdie ren moeten net zo goed ver zorgd worden als honden of katten. Kettingzeugen Wat vinden jullie van vlees eten? Wim: ..Daar zijn wij niet tegen. Maar we vinden wel dat die dieren goed behandeld moeten worden. We zijn tegen kettingzeugen en kistkalveren. Dat is geen leven. We onderzoeken dit en schrij ven naar kranten of naar de minister. Nu bestaat er ook al scharrel vlees. Net als bij de kippen hebben deze dieren ook meer ruimte". Kijken jullie ook of dat vlees goed is? Wim: ..Wist je dat varkens, voordat ze geslacht worden een spuitje met valium krijgen. Dat is een rustgevend en verslavend middel. We weten nog niet wat er gebeurt als je 20 jaar lang dit vlees eet". Zijn jullie ook actief in Zee land? ..Er bestaat nog geen Zeeuwse afdeling", vertelt Wim. ,,Wel zijn we bezig met een schandaal in België en Zeeland. Sommige veeartsen en veeboe ren spuiten koeien in met groei hormonen. Als je dit eet kun je kanker krijgen. Ook de dieren bescherming en de minister is ermee bezig". Vorige maand werd in de Ooy- polder bij Nijmegen een Prze- walski-paard met een jachtge weer doodgeschoten. De politie weet nog niet wie het gedaan heeft. En. zolang dat niet be kend is. ook niet waarom. De hengst leefde in een weiland met een aantal merries en jonge paarden half in het wild en was ongeveer tienduizend gulden waard. Maar bij Przewalski-paarden kun je eigenlijk niet van geld spreken. Deze kleine paardjes zijn namelijk de laatste wilde paarden uit de ijstijd. Ze ^werden in 1879 ontdekt in Mongolië, hebben een bruinge le kleur, rechtopstaande ma nen, een donkere streep over de rug en zien er uit alsof ze niet eens een schillenkar kunnen trekken. In het wild zijn ze voor het laatst in 1968 gezien. Misschien zijn ze op ogenblik zelfs al uit gestorven. In gevangenschap leven op de hele wereld nog ongeveer 400 Przewalski-paarden. Pas als er genoeg veulens zijn. bestaat er een kans dat dit oerpaard van de ondergang gered wordt. De hengst in de Ooypolder werd gebruikt om te fokken. KRULLEBAK DINSDAG 14 MEI 1985 Een ambulance voor dieren? Dat vinden erkende dierenbe schermers voor Zeeland niet nodig. Wil van Reine, beheerster van het dierenasiel in Vlissingen legt uit waarom: ,,Je moet het niet vergelijken met mensen", zegt ze. „Met dieren ga je niet minder zorgvuldig om. Maar wel anders. Zieke huisdieren kunnen vaak makkelijk in een auto naar de dierenarts. Er rijden ook taxi's. Mensen regelen dat zelf. Een aangereden dier is meestal alleen. Als we gewaarschuwd worden komen we meteen. Met een ruime auto. De grootste hond kan er in liggen. Rijden doen we zelf. We hebben allemaal speciale dieren-EHBO gedaan. Je leert dan net zoveel als bij EHBO voor mensen. We geven echt alléén eerste hulp. Wij zijn im mers geen dokter". Het is best weieens moeilijk. De beesten zijn vaak doodsbang of in paniek. Beslist geen katjes om zonder handschoenen aan te pakken. „In Zeeland gebeurt er weinig met dieren in het verkeer", zegt Wil. Hier rijden geen bussen en trams af en aan. In grote steden hebben diere nambulances dag en nacht werk. Maar omdat dierenartsen en politie zo fijn met ons sa menwerken loopt de hulp hier óók op rolletjes". Op 3 mei 1971 werd de Greve- lingen afgesloten met een dam. De open zeearm werd een zout meer. Zonder eb en vloed. Ge volgd: miljoenen doden. Zeeanemonen droogden uit. Op 10 mei werd de laatste levende mossel gevonden. Op 4 juni de laatste levende aliekruik. Geen beest kwam op het idee om naar het water te kruipen. Ze wachtten op de vloed die nooit meer kwam. Ze verdroog den in hun huisjes. Rammelend rolden ze in het water. Op 16 juni werd de laatste levende zeepok gevonden. Geen enkele pok schrok nog van een tik op het huisje. Dat onderzochten mensen van het Delta Instituut. Zo dood als een.... als een pok. Maar wat is nou een zeepok. Als het nou een zeehondje was. Het piept, krijst en schreeuwt. Is bewegelijk. Eet het liefst granen. Heeft een puntige snuit. De staart is langer dan kop en lichaam samen. Kan om de 4 weken wel 12 jongen krijgen. Mag ik even voorstellen. Het modernste huisdier: de rat. Na de Duitse film Ratten Jenny' zeer geliefd bij punkers. Karin Daane uit Oost-Souburg: „Ratten vinden ze meestal vies. Punkers vindt men ook vies. Vandaar die vriendschap". Eerst had ze er één. „Die ging zelfs mee naar bed en onder de douche", zegt Karin. Toen kwam er nog een bij. Die kregen 9 jongen. De meeste heeft ze weggegeven. Nu heeft ze nog 3 ratten: Pinky, Bibi en de derde heeft geen naam. „Eentje heb ik in Amsterdam ge kocht. Die andere in Vlissingen. Bij Reptielenzoo Iguana", vertelt Ka rin. Een vrouw van het reptielenhuis: „We kweken hier zelf tamme ratten. Als levend voedsel voor onze slan gen, varanen en sommige schild padden. Het komt 's winters wel eens voor dat er weinig ratten gegeten wor- lllllllllllllllllllllllilllllllllllilllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMilllllllllllllllll den. Toen hebben we inderdaad wel eens een rat verkocht voor 7,50. Dit gebeurt niet vaak. In de zomer nooit". de vitamines. Geen vlees. Daar wor den ze vals van. Ik hou echt van m'n beesten. Ze komen steeds terug als ik ze los laat lopen. Als ik ze niet had. hadden de slangen hen opgevreten". Harde muziek Karin is het er helemaal niet mee eens: „Het leuke is juist dat ze in je kleren kruipen", zegt Karin. „Je ziet ze niet zitten. Het is niet stoer. De disco vinden ze inderdaad niet leuk. Ze worden wild van harde muziek. Je moet er wel goed voor zorgen. Goed eten en verse stro. Soms krijgen ze konijnenvoer voor Van links naar rechts: Marcel, Eddy en Patrick Taelman. Illllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllll Lelijker Een rat als huisdier komt in de mode. Meneer Gaus, van het beken de t.v.-programma 'Dierenmanie ren' vindt dat maar niks. Meneer Gaus: „Een vrije rat kan 6 jaar worden. Bij mensen maar 2 jaar. Ze worden ook lelijker en agressiever bij mensen. Ze lopen er stoer mee op hun schouder. Door de stad of in een disco. Een rat is liever in Z'n natuurlijke omgeving. Die kinderen weten niet wat ze dit diertje aandoen. Het is goedbedoelde dierenkwelling.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1985 | | pagina 2