f Michiel krijgt een knol De vijand woont in je familie Experiment met straf waar je van leert vi STRAATFESTIVAL IN VLISSINGEN zo /os te knippen, of uit de krant te halen \fj Hulp bij incest GRONINGEN Sinds vorige maand kunnen seksueel mishandel de kinderen voor hulp terecht in een speciaal opvanghuis in Groningen. Daar kunnen ze tot rust komen, praten over wat ze hebben meege maakt en nadenken over hoe het verder met ze moet. „Tot nu toe hebben we veertien meisjes tussen tien en twintig jaar hier gehad", zegt Bettie Mylof die in het huis werkt. „En heel veel telefoontjes. Van men sen die meer wilden weten of ons vertelden hoe goed ze zo'n huis vinden. Maar er waren ook veel meisjes die om hulp vroegen. Die konden we helaas niet echt helpen. We hebben te weinig ruimte. Pas eind volgend jaar bekijkt de regering of er in andere plaatsen in ons land mis schien ook opvanghuizen moeten komen". Vrijen De meisjes in het opvanghuis in Groningen zijn slachtoffers van in cest. Dat wil zeggen dat ze seksueel misbruikt zijn door familieleden. Ze werden door hun vader, broer oi oom gedwongen om te vrijen, ter wijl ze dat zelf niet wilden. Bij incest gaat het niet om knuffe len. Dat vinden kinderen ook lek ker. Maar ze vinden het niet fijn om aangeraakt te worden op plaatsen waar ze dat zelf niet willen. Seksueel misbruikte kinderen zien degene die hen dwong met ze te vrijen ook niet meer als familie, maar als een vijand. Ze durven er echter niet met anderen over te praten. Ze zijn bang of willen hun geheim bewaren. Soms denken ze zelfs dat het allemaal hun eigen schuld is. Praten „Toch is er maar één manier om er een einde aan te maken," zegt Bet tie Mylof. „En dat is erover praten met iemand die je vertrouwt. Een tante bijvoorbeeld, maar iemand van de Kindertelefoon kan ook". „In het opvanghuis merken de meisjes dat ze niet de enige zijn. Dat andere kinderen dezelfde ellende hebben meegemaakt. Dat helpt al een heleboel. We zoeken bovendien met ze uit wat er nu verder met ze moet gebeuren. Of ze naar huis terug willen, of naar een pleeggezin. En enkelen zullen misschien besluiten dat ze liever op zichzelf willen gaan wonen". Hulp Heel bijzonder is dat kinderen (ook jongens) het opvanghuis in Gronin gen elke dat van de week (zeven dagen) kunnen bellen. Vierentwin tig uur per dag zit er iemand aan de telefoon: 050-414124. Voor hulp kunnen ze ook terecht bij de vertrouwensarts. Telefoon 010- 128110. Of bij de kindertelefoon. Centraal nummer 020-224455. VLISSINGEN - Ook dit jaar wordt in Vlissingen een Straatfestival gehouden. Het festival zal nog grootser zijn dan het vorige jaar. Toen bezochten zeker 250.000 mensen die zomergebeuren. „Het was wel erg zomers", vertelt coördinator Klaas Overdam. „Door de warmte werden de voor stellingen overdag matig bezocht. Maar dat zelfde zomerweer trok 's avonds weer veel gasten. Dit jaar beginnen we daarom met de grote voorstellingen niet voor 4 uur 's middags. Wel zal er de hele dag van alles te beleven zijn". De twee weken, van 20 juli tot 4 augustus, zijn overvol optredens. Ruim 70 groepen uit 14 landen hebben hun medewerking al toe gezegd. Hierbij zijn ook Zeeuwse arties ten, zoals de zanggroep 'Barber shop' en de boemerangvereniging 'De Boomers'. Het Straatfestival biedt volop ge legenheid voor muziek, theater en kunst. „Ook dit jaar weer aan dacht voor de environements, „vertelt kunstcoördinator Leon Riekwel. „Er wordt dan dagen lang aan een project gewerkt. Je ziet het groeien. Vorig jaar was dat de potvis op het strand. Deze kunstvis werd gemaakt van aangespoeld mate riaal. Deze keer wordt er onder meer een meer dan levensgroot paard gebouwd naast het beeld van Michiel de Ruyter. De ruiter krijgt op die manier dan eindelijk een paard. Een Zeeuwse knol in dit geval", verklapt Leon enthou siast. Pet Een straatfestival zou zijn naam niet waard zijn als er geen straat optredens zouden zijn. Daarom komen er ook dit jaar weer volop clowns, dansers, jongleurs en straatmuzikanten naar Vlissin gen. Iedereen die echt iets te bieden heeft mag optreden en met de pet rondgaan. Ook kinderen. Daar is wel een vergunning voor nodig. Maar die kun je gratis aanvragen bij de Culturele Raad. Circus Kinderen krijgen ook de kans om samen met beroepsartiesten in een circus op te treden. De exa menklas van de Nederlandse Cir- cusschool zal een voorstelling voorbereiden met iederen die dat graag wil. Net als vorig jaar zal het Straat festival in de lucht worden beslo ten met het grote vliegerfestijn. En nu maar hopen dat er dan niet net weer een 'zomerbuitje' valt. kort kort kort kort kort kort kort kort kort kort kort kort WISSELGELD In 1944 kocht de Schotse sergeant Jim McKinnon in Arnemuiden een fles tomatenket chup. Dat was in de oorlog en hij hoorde bij de bevrijders van Arnemuiden. In een kruidenierswinkel zag hij de fles op de plank staan. Hij betaalde met een briefje van tien. Te veel, maar hij kreeg van de eigenaresse van de winkel toch geen wisselgeld terug. Pas geleden was hij opnieuw in het dorp. Van die gelegenheid wilde hij gebruik maken om terug te krijgen wat hij eenenveertig jaar geleden teveel betaald had. De kruidenierswinkel bestaat echter niet meer. Het is een slagerswinkel geworden. Slager Willem de Vries wist van niets toen Jim McKinnon zijn winkel binnen kwam en 'ik heb honger!' riep. Hij vond het wel een leuke grap. Daarom gaf hij Jim McKinnon een nieuwe fles cadeau. Maar geen wissel geld. En daar was het de Schot toch eigenlijk om te doen geweest. SCHOONMAAK Op 3 mei kreeg Middelburg een grote schoonmaakbeurt. Van half acht 's morgens tot half vijf 's middags waren veertig mensen met negen tien auto's in touw om alle rondslingerende rotzooi op te ruimen. Ze haalden vooral papier, dozen, blikjes en plastic troep op. Ook hondedrollen werden meegenomen. Maar dat hielp niet veel. Achter onze rug werden meteen weer nieuwe exem plaren gemaakt", zei iemand van de gemeente. EXAMENS - Op het Cito (Centraal Instituut voor Toets Ontwikkeling) in Arnhem hebben ze voor het nakijken van examens een nakijkmachine. Die doet het altijd, zei iemand van het Cito tegen een journalist. Hij moest maar eens komen kijken. En ja hoor, precies op die dag deed het apparaat niets. Kapot. Maar er kan echt niets mee mis. Want als een leerling bij een vraag twee antwoorden aankruist, spuwt de machine het examenformulier meteen uit. Dat doet hij ook als een fout ingevuld antivoord niet goed genoeg is uitgedund. Of als er een vouw of kreukje in het papier zit. Of als een antwoord niet is ingevuld. Of als de antwoorden met een pen in plaats van met een een potlood zijn aangekruist. Al die formulieren moeten dan door mensen worden nagekeken. Toch houden ze bij het Cito vol dat het echt nooit mis kan. MIDDELBURG - Binnenkort wordt ook in Zeeland begonnen met het geven van alternatieve straffen aan jongeren die de wet overtraden. Alternatieve straffen wil zeggen: an dere straffen. In plaats van geldboe tes of arrest wil justitie straffen geven waar de jongeren iets van leren. In andere delen van ons land bestraft, men al langer op deze ma nier. Voorlopig is alles nog op proef. De staatssecretaris van justitie me vrouw mr. Korte-van Hemel heeft besloten de proef uit te breiden^ omdat de resultaten zeer gunstig zijn. Parket Tot nu toe was de gang van zaken als volgt. De meeste jongeren die in Middel burg voor het zogenaamde parket moeten verschijnen hebben iets ge stolen, vernield of waren bij een vechtpartij betrokken. Als het de eerste maal is, komen ze er meestal met een waarschuwing vanaf. Soms wordt er een voorwaardelijke straf gegeven. Dat wil zeggen: als de jongere nogmaals in de fout gaat wordt hij bestraft. Bovendien krijgt hij dan ook een straf voor de éérste overtreding. Straffen die gegeven worden zijn geldboete, arrest en soms zelfs tuchthuis. Stuurgroep „Justitie voelt zich met deze straf fen niet prettig. Het wordt hoog tijd dat er iets aan gedaan wordt" zegt mr. Boogers. Hij is officier van justi tie en behandelt kinderzaken in het gebied Middelburg. Samen met onder anderen een kin derrechter, advocaten en mensen van de kinderbescherming vormt hij een stuurgroep. Deze stuurgroep moet allerlei af spraken en regels opstellen voor het experiment kan beginnen. Er moet geregeld worden welke straf bij wel ke overtreding gegeven wordt. Van dalisme zou bestraft kunnen wor den met het herstellen van de scha de. Bijvoorbeeld: bekladde muren schoonmaken of vernielde parken laten herbeplanten en verzorgen. Wanneer er precies begonnen wordt met het geven van alternatieve straffen is nog niet bekend. Er wordt hard aan gewerkt, want met de 'oude' straffen is men niet geluk kig. cartoon 0 cartoon Q| mm? iV' vV—ri Carolien Abrahamse Serooskerke

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1985 | | pagina 1