MUZIEK Laat zien wat je hoort M Ram dan liever op een gitaar Ook pop leer je op school De lucht is blauw, ik hou van jou Drop Roffel Golfjes KRULLEBAK DINSDAG 16 APRIL 1985 Disco noemt hij 'supermarktge- blubber'. De meeste top-40 plaatjes noemt hij 'blikjes lucht'. Aan het woord is Jan Blok (41) uit Goes. Eén van de meest ervaren gitaristen van Zeeland. Hij speelde in zo'n 20 bandjes. Ook is hij te horen op 4 lp's van Shaking Steven, de bekende rock 'n roller. Jan Blok: „Tegenwoordig kij ken ze teveel naar clips en elektronika. Ingewikkeld gedoe met synthesizers. Een instru ment is een gewoon werktuig. Als een schop of een beitel. Als je een goeie gitaar hebt wil dat nog niet zeggen dat je goed kunt spelen. Nooit les Hoe ben je ooit begonnen? Op mijn zestiende kocht ik een gitaar voor 25 piek. Ik heb nooit les gehad. Wel veel geluisterd en gekeken naar goede voor beelden. Veel improviseren. Mijn eerste bandje heette Roc- kin' Devils. We hadden 2 luid sprekerboxjes van 10 watt. We traden vaak op in Vlissingen. Je moest flink rammen en gillen in die volle zaal". Waren jullie goed? „Het blad Avenue hield een talentenjacht. Ik zong een num mer van Fats Domino. En won de eerste prijs voor zang. De totaalwinnaar was uiteindelijk Rob de Nijs. Een gladde jon gen". Wat is je muziekstijl geworden? „Pure rock and roll, zwarte mu ziek, blues en country". Tweede lp Waar ben je nu mee bezig? Jan Blok: „In 1980 bracht ik mijn eerste lp uit: What loneli ness can do. Nu ben ik bezig met mijn tweede lp: Jan Blok Louisianaband. Met veel be kende Zeeuwen als Cor de Jon ge van Feedback, Peter Wessel van The Serial en Niek van Raay van Sint-Juttemis. En een gastspeler uit Engeland Bob Hall". Hoe neem je in Zeelatid een lp op? „In Vrouwenpolder. In de stu dio van Ron Konings. We ne men alles stukje voor stukje op. Daarna gaan we dubben. Alles aan en over elkaar plakken. Een vak apart". Hoe schrijf je je nummers? „Eerst schrijf ik de tekst. In het Engels. Dat past beter bij Ame rikaanse muziek. Dan een beetje uitproberen op m'n gi taar. En opnemen op een band je. Tot het goed en harmonisch is". Vandalisme Waar schrijf je over? „Veel over mijn eigen leven. Leuke en minder leuke dingen. De een z'n hobby, de ander z'n leven. Maar zonder? Nee! Pop, reggea, disco, punk, funk, ska, een glimmende rock-and-roller. Als je zo om je heen kijkt op straat, kun je ze er zo uitpikken. Want voor veel jonge ren is muziek niet alleen luisterplezier. Nee, het is een stukje van henzelf geworden, een levensstijl. Zoals je in de jaren zestig óf voor The Beatles óf voor The Stones was. En dat liet merken. Zo hebben tegenwoordig ook veel jongeren 'gekozen'. Je kunt al van verre aan ze zien van welke muziek ze 'fan' zijn. De commercie (reclame, de handel) zijn daar wat blij om. Want wie een beetje slim is, kan er snel rijk van worden. Houd je van reggea? Prima! Zij zorgen wel voor passende kleren, kapsel en zp. Niet te goedkoop natuurlijk. Clubs, winkels waar jij je met jouw smaak prima voelt. Dagelijks nieuwe platen, posters, tijdschriften van je idolen. En jij koopt ze, want je moet toch bijblij ven? Óf...? Maar hoe dan ook: muziek leeft! Ook de muziekscholen blijven niet achter, Binnenkort kun je daar nu ook popmu ziek leren. En heb je al eens van eurithmy gehoord? Dat kan nu. Muziek heeft zoveel kanten. Deze maand een 'proefje' voor wie zijn oor ook eens voor wat anders te luister wil leggen! Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Wie muziek hoort krijgt soms ineens zin om te dan sen. Zomaar lekker los. Of net als op dansles. Volgens vaste pasjes. Het enige wat telt is de maat. Maar dansen kan ook anders. Dan probeer je de muziek niet alleen te horen, maar ook te voelen. Met heel je lijf laat je zien hoe de muziek klinkt. Bij elke do of re of mi maak je een speciaal gebaar. Je beeldt ook uit of de tonen hoog zijn of laag. En door de manier waarop je je beweegt vertel je zonder woorden of de mu ziek vrolijk is of heel droef. Dat soort dansen heeft 'Eurythmie'. Wie op de Vrije School zit krijgt het gewoon als les. Je leert dan om te laten zien wat je hoort. Soms is dat geen muziek. Met woor den kan het ook. Elke letter heeft zijn eigen gebaar. Maar toch doe je de O in 'zon' heel anders dan de O in 'drop'. Laatst was er in de Vrije School in Middelburg een eurythmie-uitvoe- ring. Op de foto zie je hoe enkele leerlingen een gedicht dansen. t gedicht gedicht ge Pan-ne-koe-ken links-links, rechts-rechts. Steeds wat sneller tot het klinkt als een hele echte roffel op mijn trommel die nog blinkt. 'k Vind het wel verschrikkelijk moelijk, steeds maar doe ik het verkeerd doen die stukjes niet wat ik wil hoe krijg ik dat nu ooit geleerd? Maar ja, als ik er nu mee stop mag ik niet meedoen met de rest, want zonder roffel in een drumband gaat niet, ja dat snap ik best. Nou vooruit dan: gaat ie weer pan-ne-koe-ken honderd keer. (En stom: vroeger at ik ze voor tien maar sinds ik trommel kan ik ze niet meer zien). Marina van den Boogaart Het gaat over de wind en de maan. Rimko Vlugt is een echt vereen zaamd kind aan de waterkant. De wind blaast grote rimpels in het water. Als je ze zo ziet dansen zijn Daniël van Sluijs, Kim Peters, Marieke Wolters en Penelope Dobsom net echte golfjes. Laura Jansen is de statige maan. En Jung Koops de wervelende wind. Rimko en de golfjes hebben er vanaf september voor geoefend. „Kinderen van een andere school begrijpen er niets van als je zegt dat je naar eurythmie gaat", vertellen ze. „Bij ons vindt ook niet iederéén het leuk. Maar wij doen het verschrik kelijk graag.-Het is veel en veel moeilijker dan je denkt. Maar tel kens als het lukt voel je je hardstik- ke fijn". De tijd van Doe Maar is voorbij. Nederlands is uit. Je hoort weer Engels. Wie zingt er nu nog in het Nederlands? Even denken. Oh ia, André Hazes natuurlijk. De meeste kinderen vinden zijn teksten super truttig. Van dat gezeur: de lucht is blauw, ik hou van jou. En zo gaat dat uren door. Nee, dan Engels. Eerst een lek kere vette bas. Een pittig drum stel. Wat jankende gitaren. En dan een stevige Engelse tekst er overheen. Dat is tenminste beter! Oh ja? Is dat eigenlijk wel zo. Plaatje Neem nu eens de groep Dead or Alive. Ze staan al hoog in de top-40 met hun leuke new wa- ve-achtige muziek. We vertaal den het nummer 'You spin me round'. Daar gaat-ie dan. You spin me round like a re cord. Je draait me rond als een plaatje. If I, I get to know your name. Als ik, als ik je naam te weten kom. Well ifl could trace your priva te number baby. Als ik je privé-telefoonnummer maar eens kon opsporen, schatje. All I know is that to me, you look like you're lots of fun. Volgens mij valt er aan jou een hoop lol te beleven. Open up your loving arms, I want some, want some. Open je lieve armpjes. Ik wil jouw liefde. Ik wil wat. Verschil Zo gaat het dan het hele num mer door. Het lijkt wel of André Hazes ook in Dead or Alive zingt. De meesten luisteren heel goed naar Nederlandse teksten. Maar zo gauw het Engels wordt, letten ze niet meer op. Wees nou eerlijk. Zit er echt zoveel verschil in? André Hazes, Dead or Alive. Wie het weet mag het zeggen. Good day. Goeden dag dus. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Van links naar rechts: Daniël, Rimko, Kim, Marieke en Penelope {10 jaar). Midden achter 'maan' Laura en rechts 'wind' Jung (16 jaar). MM,LM Soms over se rieuze dingen zo als jeugdwerk loosheid. Bij voorbeeld het nummer Unem ployed Blues. Een beetje poli tiek dus. Zelf pas ik in geen enkel vakje". Wat vind je van de jeugd? Jan Blok (la chend): „Ik voel me zelf nog jong. Maar oké. De jeugd is positief. Behalve dat van dalisme. Ram dan liever op een gitaar". Jan Blok Met de hele popgroep naar de mu ziekschool. Dat is echt geen toe komstmuziek. Op de Zeeuwse Mu ziekschool maken ze al volop plan nen. Provinciaal directeur Mathieu Meys noemt dat leuk en moeilijk tegelijk. „We weten dat er behoefte aan is", zegt hij. „Maar wat zo'n popgroep nu precies van ons verwacht weten we pas als ze bij ons binnenstappen. Popmuziek is trouwens net als mo de. Het wisselt steeds. Daarom ma ken we erg soepele plannen. Dan kunnen we samen met de jongeren op de problemen inspelen". De Zeeuwse Muziekschool hoopt in de herfst met de poples te starten. Waarschijnlijk gebeurt dat in de vorm van korte groepscursussen. Zo'n les duurt echt wel een paar uur. Dat wordt vast nog een heel geregel. De leerkracht voor de toets instrumenten moet dan immers te gelijk kunnen met die van de elek trische gitaren. En die van de (con trabas. En het slagwerk niet te vergeten. Directeur Mathieu Meys hoopt dat de popgroepen enthousiast zullen zijn. En dat ze ook echt komen. Onbekend Deze muzieklessen voor popgroe pen zijn erg nieuw en onbekend in Nederland. Ze komen ook lang nog niet overal. Op de meeste muziekscholen zijn al veel moderne dingen mogelijk. Het is echt niet alleen voor 'klassieke' muziek. Zoals viool, of fluit of harp. Mathieu Meys: „Goede lessen zijn heel belangrijk. Dat geldt heus ook voor popmuziek. Wij geven in elk geval kwaliteit". Wordt de popmuziekles daardoor extra duur? Directeur Meys schudt resoluut van nee. „Dat mag in geen geval", zegt hij, „het moet goed en betaalbaar zijn". De Zeeuwse Muziekschool werkt in heel Zeeland. De Temeuzense Mu ziekschool is apart. Of daar ook poples komt konden we door de paasvakantie niet vragen.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1985 | | pagina 2