fTffif Bouw een pijlerdam Nee, vijf miljard is teveel Kwaliteit van kinderschoen moet beter BEVOLKING Woestijn Zure regen Oplossing Gevaarlijk VEEL KLACHTEN Opening Zwakke hielen Stug zo /os te knippen, of uit de krant te halen kort kort kort kort kort kort kort kort kort kort kort kort cartoon 0 cartoon 0 MIDDELBURG De dag dat op aarde 5 miljard mensen zullen leven komt steeds dichterbij. Zoals de zaken er nu voorstaan is dat veel te veel. Gelukkig leven is dan onmoge- I lijk. In Amerika verscheen kort geleden een boek waarin uit de doeken gedaan wordt hoe we de aarde langzaam maar zeker leegroven en kapot maken. Waar dat toe leidt is volgens de schrijvers van het boek goed te zien in Afrika. Daar veranderen grote stukken vruchtbaar land in woes tijn. De bomen die er groeiden heeft men gekapt, omdat mensen in de rijke landen het hout ervan zo mooi vinden. En er veel geld voor willen j betalen. Juist die bomen hielden met hun wortels de vruchtbare grond vast. De dorre grond die overbleef levert I te weinig voedsel voor de te snel groeiende Afrikaanse bevolking. Ook in de rijke landen dreigt de aarde door eigen schuld onherstel baar beschadigd te worden. Het staat als een paal boven water dat de verzuring van het milieu op een regelrechte ramp uit kan lopen. Bossen gaan zienderogen achteruit, I vissen sterven, groenten raken ver giftigd en het drinkwater wordt r verontreinigd. Zure regen wordt vooral veroor zaakt door elektriciteitscentrales, olieraffinaderijen, grote industrieën en uitlaatgassen van auto's. De schrijvers van het boek geven eerlijk toe dat ze ook niet weten hoe ze de problemen op moeten lossen. Ze hebben alleen onderzocht of er voor 5 miljard mensen plaats is op aarde als we met z'n allen zo blijven doorgaan en onvoldoende aan de toekomst denken. Deskundigen van de Verenigde Na- ties zijn het met hen eens. Zij voor spelden dat rond het jaar 2000 ste den zullen lijken op insektenkolo- nies. Het leven in zulke barstensvol- le supersteden zal smerig zijn en levensgevaarlijk. Nu al hebben veel mensen in grote steden als Mexico, Shanghai, Sao Paulo en Calcutta geen waterlei ding, geen riolering, te weinig scho ne lucht en onvoldoende eten. Hoe gevaarlijk het er is laat Bhopal i- jn India zien. Daar stierven vorig Jaar duizenden mensen door een gaslek in een fabriek. He bevolkingsdeskundigen van de Verenigde Naties toonden ook met getallen aan hoe ernstig het pro- I bleem is: in 1900 woonde van elke 40 mensen er één in de stad en rond i 2000 van elke twee één. Huisdier In de dierentuin van San Francisco woont een heel bijzondere gorilla. Hij is waarschijnlijk de enige gorilla met een eigen huisdier. De aap kreeg onlangs een poesje als speelkameraad. Hij had uitdrukkelijk om het poesje gevraagd, omdat zijn vorige vriendje was ontsnapt en doodgereden. Ja, dat vragen klopt. Want de gorilla heeft van zijn verzorgster gebarentaal geleerd. In die zelfde taal maakte hij de naam van zijn nieuw poes bekend. Banaan moest het heten. Televisie Geen huisdier kregen de apen in de dierentuin in het graafschap Devon in Engeland. Ze kregen wel wat anders om zich te vermaken. Ze kregen een televisie. De apen bleken zich, volgens de directeur, vreselijk te vervelen als er geen mensen waren om naar te kijken. Natuurfilms en paarderennen zijn het meest in trek bij de apenfamilie. Robot In een hamburgerrestaurant in New York kunnen bezoekers binnenkort hun bestelling doorge ven aan een robot. De robot heeft 6 armen, glimlacht voortdurend en draagt een bedrijfsuniform. Veder zingt hij een liedje als je even op de bestelling moet wachten. De robot reageert op speciale wensen, zoals 'geen uitjes' en kan ook afrekenen. En als een klant zijn bord laat vallen, ruimt de mechanische ober de rommel op. Maar dan moet het wel vlak naast zijn looprails zijn. Laatste rit Dat er s' avonds laat zoveel mensen bij de bushalte in Goes stonden, verbaasde chauffeur Jan Huijsen. Anders stond er om deze tijd bijna iemand. Toen hij de deuren opende begreep hij het. Zo'n 25 collega's met hun vrouwen waren gekomen om de laatste busrit van de chauffeur mee te maken. Want na 40 jaar trouwe dienst ging hij met pensioen. De collega's kwamen niet met lege handen. Ze namen bloemen en cadeaus mee. Voor deze ene keer maakte de bus een extra stop bij een café. Daar werd een afscheidsborrel gedronken. De leerlingen van de Willïbrodusschool in Zierikzee laten hun zelfgebouwde pijlers zien in het Topshuis op de Neeltje Jans. VEERE - Sinds enkele weken kan iedereen die geïnteresseerd is in de Oosterscheldewerken zelf een stormvloedkering bouwen. Henk de Munck van Rijkswater staat heeft namelijk bouwplaten van pijlers ontworpen. Hij kwam op het idee om de bouwplaten te maken, toen hij ontdekte dat sommige jongeren niets over de Oosterscheldewer ken wisten. Bij de bouwplaten is dan ook een folder over deze werken. De bouwplaten zijn aan de hand van echte tekeningen gemaakt. De vijfde en zesde klassen van de Willibrordusschool in Zierikzee hebben de bouwplaten enige tijd geleden al gekregen om ze eens uit te proberen. Op 4 oktober 1986 zal Koningin Beatrix de - echte - stormvloed kering in de Oosterschelde offi cieel in gebruik stellen. Er moeten dan nog enkele werk- Jarenlang kwamen veel bezoekers naar het eiland. In het begin om de bouw van de pijlers te bekijken. Later waren de grote werkschepen blikvangers. Wat zal er met de Neeltje Jans gebeuren als de pijlerdam klaar is? Waarschijnlijk komt er een vaste tentoonstelling en andere attrac ties rond het thema 'zee'. Er wordt gedacht aan een soort Evoluon, zoals in Eindhoven. Veel bedrijven hebben belangstelling voor het werkeiland. In de toekomst wordt Neeltje Jans geen onbewoond eiland, maar een nieuwe trekpleister voor de toeris ten. Er zijn twee soorten bouwplaten in het informatiecentrum van het werkeiland te koop. Het kleine pakket van ongeveer zeven gulden is een model van een pijler. Het grote pakket, van der tien gulden, is een aanvulling be staande uit een tweede pijler en een bewegingswerk. MIDDELBURG - De meeste kinde ren dragen verkeerde schoenen. Hierdoor ontstaan bij één van de drie jongeren voet- en rugklachten. Dat zei de Tilburgse jeugdarts R. A. Holl tijdens de oprichtingsbijeen komst van de Stichting Jeugd- schoenen. De stichting, opgezet door honderd gespecialiseerde schoenenzaken, wil iets doen aan de kwaliteit en populariteit van de kinderschoen. De meeste schoenen worden ver kocht omdat ze er leuk uitzien of omdat ze in de mode zijn. Zo zijn sportschoenen nu de grote mode. Die zijn, volgens dokter Holl, niet geschikt voor dagelijks ge bruik. ,,Toch is het moeilijk aan te tonen wat precies de oorzaak van de klachten is", zegt dokter E. T. Schuijt. „Verkeerde schoenen zullen er ze ker mee te maken hebben. Maar dat geldt vooral voor mensen met bij voorbeeld slappe voetspieren of zwakke hielen". De heer Schuijt is orthopedisch- chirurg in Middelburg en heeft dus veel met voet- en rugklachten te maken. Hij vindt dat een goede kinder schoen moet voldoen aan de volgen de eisen: de schoen moet bescher men tegen verwonding, moet veren, moet de voorvoet voldoende ruimte geven, moet de hiel goed omsluiten en moet ventileren. Verder moet de zool niet glad zijn. En natuurlijk moet een kinder schoen tegen een stootje kunnen. Sportschoenen missen meestal een stevige hiel en de goedkopere soor ten ventileren matig. Daar staat tegenover dat de merkschoenen vaak erg stug zijn en vooral erg duur. Wat echt slecht is kan dokter Schuijt precies aangeven: te kleine schoenen, veel te grote schoenen, smalle punten, hoge hakken en hou ten zolen. Verder is het van groot belang om het schoeisel af te wisselen en tijdig te vervangen. De Stichting Jeugdschoenen vindt de orthopedisch-chirurg een goed bedoeld initiatief. Maar liever zou hij zien dat er eens een langdurig onderzoek werd verricht door men sen die niets met de schoenenver koop te maken hadden. Wïm van Greevenbroek. zaamheden gedaan worden, maar de 'grote klus' is dan klaar. Speciaal voor de bouw van de stormvloedkering werd het werkeiland Neeltje Jans aange legd.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1985 | | pagina 1