Hij moet niet zeuren en hij mag ook niet zingen De meester, ik bedoel Arie... O Wisselen, maar dan van naam Ik kan het aanraden Beestachtig Brio-vaders Kaal plekje Zelf beslissen Voordeeltjes Sokken KRULLEBAK DINSDAG 12 MAART 1985 Hoera! Er is een kind geboren. Het krijgt een mooie voornaam èn een achternaam. Als je vader en moeder getrouwd zijn, de naam van de vader. Als de ouders niet getrouwd zijn, heet het nieuwe mensje voortaan net als de moeder. Als iemand daar verandering in wil brengen kan dat soms. Hij moet dat dan bij de koningin aanvragen. Dat staat zo in de wet. Een naam kiezen Niet iedereen is even blij met die wet. Er zijn mensen die vinden dat oudere kinderen best zelf mee mogen beslissen hoe ze willen heten. Daarom is er nu een plan ge maakt om de wet te verande ren. Als alles doorgaat, wordt het voortaan zo: - bij geboorte van het eerste kind mogen de ouders zelf kie zen welke achternaam ze het willen geven. Die van de vader of van de moeder. Als er zusjes of broertjes komen krijgen die dan ook allemaal diezelfde ach ternaam. Veranderen Tussen je 18e en 21e jaar mag je nog van achternaam wisselen als je dat wilt. Zelfs je voor naam mag je wel twee keer veranderen! Eén keer voor je 18e en één keer daarna. Stel je voor: - Je vader heet Polderman en je moeder De Keizer. - Je wordt geboren en ze noe men je Piet. Je heet Piet Polder man (naar je vader). - Op je 12e wil je liever Kees heten. Je ouders vinden het ook goed, dus het mag. Voortaan heet je Kees Polderman. - Op je 20e besluit je dat je toch liever naar je moeder wilt heten. Het wordt dus Kees de Keizer. - Je bent 30 jaar, getrouwd. En je vrouw vindt Kees zo'n afge zaagde naam. Oké dan, je kiest een nieuwe: Martijn. Dat mag voor de laatste keer. En zo kan het dus dat je als Piet Polder man geboren wordt en toch als Martijn de Keizer door het le ven gaat. Nou ja- En denk nu niet: fijn zo! Om dan morgen naar het gemeente huis te stappen. Want het is nog maar een plan. Mannetjes en vrouwtjes zijn niet gelijk. Dat weet iedereen. Maar dat ze gelijke rechten willen is echt iets van de laatste tijd. Vroeger deden de moeders het huishouden en verzorgden de kinderen. Pa bracht het geld binnen. Andersom kan nu ook. Alex Soplantila uit Vlissingen is al 10 jaar huisman. Het begon allemaal toen hun eerste doch ter geboren moest worden. Le- nie, z'n vrouw, had een vaste baan als onderwijzeres. Alex was net begonnen aan een nieu we studie. Alex: ,,Wij vonden het logisch dat Lenie zou blijven werken. Ik kon dan naast m'n studie het huishouden doen. Dat was pri ma te combineren". - Wat doe je dan hele dagen? Alex: „Dat gaat eigenlijk van zelf. Koken, schoonmaken, wassen, boodschappen doen. Onze dochters, Esther en Nao mi, verzorgen. Het gaat prima zo. Sommige mensen vinden het raar. Maai' ze weten eigen lijk niet waarom. Ik kan het alle jongens aanraden. Wantje bent lekker je eigen baas". - En wat doet je vrouio in het huishouden? Alex: „Alleen kleren verstellen. Want daar heb ik een hekel 't Schijnt dat ze een beetje 'in de mode' zijn. Nadat er lang veel over de vrouw is geschreven, krijgt 'hij' eens wat meer aandacht lijkt het. De vaders van nu zijn niet meer als die van vroeger: „Altijd de baas in huis. Niemand mag in zijn stoel zitten. Vaders wil is wet. En hij verdient het geld. Vaders hoeven niet af te wassen. Of zich met de kinderen te bemoeien, enz.". Tja... in een aantal gezinnen is het nog steeds zo. Maar het wordt minder, dat is duidelijk. Nog steeds doen vrouwen veel meer aan het huishouden. Zelfs als ze werken. Maar ook steeds vaker hoor je van 'huismannen'. Vader en moeder die samen het geld verdienen. Samen beslissen. Meer mannen die meehelpen in het huishouden, koken. En dat fijn vinden. Iets wat vroeger toch wel gek gevonden werd... VADERS DUS DEZE MAAND! Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Je vader kun je zelf niet kiezen. Je zult het er mee moeten doen. Met z'n goeie en met z'n slechte kanten. Wie heeft nu de beste vader? Dat is moeilijk te zeggen. Want dat is voor ieder kind weer anders. Maar stel je nu eens voor. Er staat een hele rij met vaders. Wie is de ideale pa voor jou? We vroegen dat aan drie kinderen uit de zesde van de Prins Willem Alexanderschool uit Kamperland. Anco Uyl (11): „Hij mag niet streng zijn. Hij moet 5,- zakgeld per week geven. Operaplaten mag hij beslist niet hebben". Francisca van der Heyde (12): „Hij moet niet zeuren over huiswerk. Daar kan ik zelf wel voor zorgen. En hij mag niet zingen". Heieen Sandee (11): „Hij moet goed vinden dat ik alleen op vakantie ga. Dus met vriendinnen. Als ik ook nog een lievelingsdier mag hebben ben ik tevreden". Ja, zo zouden ze het wel willen. Maar hoe is nu hun eigen pa? Anco: „Hij is 57 en heet Co. Hij is wethouder. Heeft een kaal plekje en houdt van André van Duin. Soms is hij erg streng. Ik krijg wel eens een tik. Als ik m'n broer pest. We doen wel eens spelletjes. En lekker stoeien. Hij heeft het erg druk met papieren en zo. En soms dus te weinig tijd voor mij. Dat vind ik jammer". Francisca: „Hij is 40 en heet Frans. Hij is het hoofd van deze school. Hij houdt van Elvis. Het drukst heeft hij het met school en voetbal. Ik ben tevreden als hij niet kwaad is". Heieen: „Mijn vader heet Bert en is ook 40. Hij is tuinder en boer. Hij heeft rimpels in z'n gezicht.. Tijd heeft-ie wel. Vooral op zondag. Hij draagt ouderwetse kleding. Hij heeft veel voor je over. Ik vind hem wel ideaal". - Is je vader ideaal als hij alles goed vindt? „Nee, er zijn grenzen", vindt Fran cisca. „Je moet zelf ook over een aantal dingen kunnen beslissen". „Ik zou best later zoals m'n vader willen worden", zegt Anco. „Bij ons zijn pa en ma allebei de baas. Als m'n vader koffie zet is het niet om te drinken". Heieen: „M'n moeder kan timmeren en m'n vader kan stofzuigen. Bij ons werken ze veel samen op het be drijf'. Eén keertje maar vergiste Antonie zich tijdens ons gesprek. Dat was toen hij 'meester' zei. Alle andere keren had hij het over 'Arie' als hij zijn vader bedoelde. Antonie is Antonie van Kessel uit 's-Heer Abtskerke en hij zit bij zijn vader in de (zesde) klas. We wilden weieens weten hoe dat nou bevalt en daarom gingen we met hem praten. „Ik vind het leuk", zegt hij. „Arie ie een leuke man en hij geeft goed les. Meer kan ik er niet van zeggen. Ik vind het allemaal heel gewoon". Dat laatste kan ook bijna niet an ders. Antonie heeft alleen nog maar les gehad van zijn ouders. De eerste drie jaar van zijn moeder en de laatste drie van zijn vader. Je zou denken dat kinderen die bij hun vader in de klas zitten, daar allerlei voordeeltjes van hebben. Voorgetrokken worden, extra hulp en zo. Volgens Antonie is dat helemaal niet zo. Hij merkt er in ieder geval niets van. „Wat gemakkelijk is", zegt hij, „is dat Arie 's morgens vóór school al weet of ik slecht geslapen heb. Daar kan hij dan rekening mee houden. Maar ja, dat heeft hij bij de andere kinderen natuurlijk ook zo in de gaten. Soms vergeet ik thuis wel eens te vertellen dat ik iets heel goed heb gedaan. En dat is wél handig... dan zegt de meester het tegen mijn moeder". Antonie en zijn vader beschouwen school en thuis als twee verschillen de dingen. .1/ Zo mag Antonie van zijn moeder niet op zijn sokken in school lopen. Maar dat soort afspraakjes kan zijn vader allemaal niet bijhouden. Daarom ging het één keer bijna mis. „Ik liep op mijn sokken toen ik mijn moeder de school binnen zag ko men. Zonder iets te zeggen ben ik hard de klas uitgelopen. Ze heeft ritêts gemerkt. En Arie heeft er thuis niets van gezegd". Dierenvaders maken het soms echt te gek. Bij de meeste insec ten gaat pa er in de huwelijks nacht al vandoor. De Amerikaanse dansvlieg niet altijd. Hij versiert z'n vrouw met een leuk cadeau: een mug in spuug. Tijdens het paren snoept ma het cadeau op. Maar als ma te snel eet is het afgelo pen met pa. Hem wacht een droevig lot als toetje. „Ik kan je wel opvreten", zei ma nog. He laas. De raven doen gezelliger. Pa blijft ma z'n hele leven trouw. Ze voeden 5 maanden de kinde ren op. Echt samen. Na 3 jaar zijn de kinderen zelf pa en ma. De zeeleeuw houdt wel van 50 moeders tegelijk. Het hele strand heeft dezelfde vader. Vader mestkever heeft weer een ondankbaar leven. Hij sjouwt zich uit de naad. Met konijnen keutels voor moeder-de vrouw. Ma legt daar haar eieren in. Pa wordt naar buiten getrapt en sterft. Stank voor dank! Bij de ooievaars kun je pa inwisselen voor een andere pa. Niemand zal het merken. Suf ferds. Pa zeepaard is wel erg modern. Want hij draagt de bevruchte eitjes in z'n broedbuidel. En pa bevalt daarna. (Terwijl ma het geld vergokt op de renbaan) Nou ja! Vader roerdomp, de vogel, be kijkt het wel. Hij gaat gewoon lekker tussen de kinderen zit ten en laat zich ook voeren door ma. Het valt nog mee dat hij niet om de krant vraagt. gedicht gedicht ge Ik denk wel eens: zo'n BRIO-vader zou dat nu 'een echte' zijn? Die fietst en rent en met je speelt en altijd leuk is, altijd gein. Maar zou die ook met huiswerk helpen, je naar 't zwembad brengen 's morgens vroeg of's nachts in bed je komen troosten na een enge droom zelfs zonder dat je 't vroeg? En ook de vierde keer toch blijven lachen als je in een boze bui wéér met een broek vol modder thuiskomt of met een gat in je nieuwe trui? Ik weet 't niet. Reclame-vaders bestaan er volgens mij niet echt. Misschien maar goed ook: arme moeders, een kind erbij, net wat je zegt! Marina van den Boogaart Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Redactie: Marina van den Boogaart, Anneke van den Doel, Leen van Duivendijk, Cor de Jonge, Mieke Lemmens, Sylvia Scheers, Jan Smeekens, Ineke Timmerman en Willem Verstuijf. Adres. Walstraat 56-60, 4381 EG VLissingen. Tel. (maandag t/m vrijdag, van 9.00 uur tot 17.00 uur): 01184- 15144. Advertenties: (per brief) Admi nistratie PZC, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Het benodigde bedrag aan LOSSE postzegels bijsluiten of afgeven aan de PZC-kantoren. sTf Van links naar rechts: Anco Uyl, Francisca van der Heyde en Heieen Sandee.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1985 | | pagina 2