Een bontjas van muskusrat Operatie bom: geen problemen Kinderen te weinig klaar voor verkeer IN VLISSING Scholen adopteren oorlogsmonumenten Fokken Lessen en clubs C zo los te knippen, of uit de krant te halen VLISSINGEN - Vlissingen is de veel besproken bom kwijt. Vorige week maandag werd de vliegtuigbom on schadelijk gemaakt. Het opruimen van de bom in de Vlamingstraat was een hele opera tie waar al maanden aan gewerkt was. Ruim 250 huizen en bedrijven in de directe omgeving moesten ontruimd worden. Niemand mocht achterblijven. De bewoners vertrokken nadat de politie het huis had gecontroleerd. In sommige gevallen ging de poes mee of de kanariepiet in de kooi. Er hoefde maar één deur met ge weld geopend te worden. De eige naar van het huis was niet op de hoogte van de actie, omdat het huis alleen tijdens vakanties gebruikt werd. Na de ontruiming werd de buurt door politieagenten met honden be waakt. Heipalen De bom moest weggehaald worden omdat op die plaats heipalen de grond in moesten. Buurtbewoners drongen aan op een onderzoek om dat verteld werd dat er nog een bom uit de Tweede Wereldoorlog moest liggen. De bom was daar in 1940 met 4 andere terechtgekomen. Het oprui men van deze bom mislukte toen. De bom bleek er slecht aan toe te zijn. Het opruimen was minder een voudig dan verwacht. Nadat de ont steking was verwijderd door drie mannen van de duik- en demonteer- ploeg van de marine, werd de bom naar zee gebracht. Eerst kregen de fotografen nog uitgebreid de gele genheid om hun werk te doen. Want tijdens het demonteren mocht er niemand in de buurt blijven. Gezellige dag „Het was eigenlijk best een gezelli ge dag", vertelt de heer M. Matthijs- se. In zijn functie van ambtenaar rampenbestrijding moest hij zorgen voor een goede organisatie. Daar kwam heel wat voor kijken. „Maar", vertelt hij verder, „de men sen hebben prima geholpen. De ruim 300 politie- en brandweermen sen werden op veilige afstand door de omwonenden vertroeteld. Zo had een groenteman een kist fruit bui- tengezet voor passerende bewakers. Ook de organisatie had op veel hongerige magen gerekend. Ruim 3000 broodjes en vele tientallen li ters koffie en soep stonden voor de hulpverleners klaar. Alles is prima verlopen", zegt een opgeluchte Mat- thijsse. Vlissingen is de bom kwijt. Nu is Haarlem aan de beurt. Daar zullen binnenkort drie bommen onschade lijk gemaakt worden. RENESSE - Het oorlogsmonument in Renesse wordt binnenkort misschien geadopteerd door een of meer scholen. Hoe dat precies zal gebeuren is nog niet bekend. Waarschijnlijk betekent het dat schoolkinderen er voor zullen zorgen dat het mooi blijft. Als de proef slaagt wil men proberen alle oorlogsmonumenten in Nederland door scholen te laten adopteren. Men hoopt dat kinderen zo blijven denken aan de doden uit de Tweede Wereldoorlog èn gewaar schuwd worden voor regeringen die mensen dwin gen precies volgens bepaalde, slechteideeën te leven. Het beeld in Renesse is opgericht ter nagedachtenis aan de tien mannen die daar op 10 december 1944 door de Duitsers werden opgehangen. Het stelt een vrouw voor, met Schouwse kap, die een van de slachtoffers draagt. VLISSINGEN - Dit jaar zal de groep bonthandelaren 'Select-Bont' onderzoeken of de vacht van de muskusrat geschikt is voor bontjas sen en kragen. De groep zal gebruik maken van muskusratten die door rattenva- gers zijn verzameld. De muskus- of bisamrat bewoonde oorspronkelijk Noord-Amerika. In 1905 werden de dieren nabij de Tsjechische hoofdstad Praag uitge zet. Vandaar verspreidden ze zich in een razend tempo over heel Europa. De muskusrat graaft holen in oe vers en wallen. Ze richten grote schade aan. Dijken en dammen worden ondermijnd door de holen. Bovendien vermeerdert de muskus rat zich erg snel. Het wijfje werpt drie- tot viermaal per jaar 5 tot 14 jongen. Ook in Zeeland richten de muskus ratten veel schade aan. Er zijn spe ciale ambtenaren aangesteld om de dieren te bestrijden. Op het ogen blik heeft Zeeland acht rattenvan gers, maar dit aantal zal worden verdubbeld. De vachten van de gevangen dieren zullen tot bontjas of -kraag worden verwerkt. kort kort i kort kort kort kort kort kort kort kort kort Coco Cafetariahouder J. de Wit uit Apeldoorn heeft zijn weggevlogen ara terug. Het beestje was de week ervoor door een boze klant uit de snackbar gesmeten. De man was namelijk door Coco uitgescholden. Zeker tweehonderd man heeft meegedaan aan de zoekactie naar Coco. Uiteindelijk zag de brandweer kans de vogel nat te spuiten. Wegvliegen was toen onmogelijk. Hopelijk past Coco voortaan beter op zijn woorden. Badkuip De 85-jarige Maleisiefr Lai Tho-meng neemt eenmaal per jaar, op nieuwjaarsdag, een bad. Zijn even oude vrouw vindt dit erg overdreven. Zij heeft in geen twintig jaar een bad genomen. Baden is slecht voor de gezondheid, vinden zij. Het lichaam verliest te veel warmte. DEN HAAG - Verkeersonderwijs moet veel belangrijker worden op school. Er moeten betere boeken voor de verkeersles komen. En er moeten jeugdverkeersclubs opge richt worden om kinderen aan het verkeer te leren wennen. Die raad heeft de staatssecretaris van Verkeer gekregen van de Raad voor de Verkeersveiligheid. De Raad heeft nog meer ideeën om de veiligheid in het verkeer te ver groten. Die komen allemaal neer op: in de toekomst moeten mensen hun hele leven lang bewijzen dat ze zich in het verkeer weten te gedra gen. De Nederlandse Verëniging tot Be scherming van Dieren staat hier huiverig tegenover. „Allereerst wijzen wij alle soorten bont af', zegt mevrouw Zwager van deze vereniging. „Bovendien schuilt in dit nieuwe plan een gevaar. Als straks mocht blijken dat er geld met dit bont te verdienen is, zal het niet bij de vachten van gevangen dieren blijven. Ik vrees, dat er dan muskusratten gefokt zullen worden om het bont". België ontdoet zich op een andere manier van de gevangen muskus ratten. Hier staat het dier als 'wa- terkonijn' op de menukaart. Herhaling Af en toe een kattewasje met de spons is ruim voldoende. Elfsteden De Elfstedentocht kluisterde vorige maand heel wat mensen aan de buis. Sommigen lieten zich door niets uit hun televisiestoel verdrijven. Zo had de Vlissinger Van A. niets gemerkt van de brand in zijn keuken. Hij volgde zo ingespannen het verslag op t.v., dat hij niets van de brand heeft gehoord of gezien. De brandweer had de deur van de woning geforceerd en de brand geblust. Pas daarna ontdekten ze de televisiekijkende man. „Wat is er aan de hand? Brand? Bij mij", reageerde de man verrast. Hij wist niet dat hij al uit de brand was. Zo zouden automobilisten voortaan om de vijfjaar op herhaling moeten. Pas als ze de herhalingscursus goed gedaan hebben wordt hun rijbewijs verlengd. Mensen die voor het eerst een rijbe wijs' halen, krijgen een proefrijbe- wijs voor twee jaar. Alleen wie in die tijd geen gevaarlijke overtredingen heeft begaan, mag eindexamen doen. Daarmee zijn automobilisten er overigens nog niet. Voor elke ver keersovertreding krijgen ze een aantal strafpunten. Bij een bepaald aantal zullen ze opnieuw examen moeten doen. De Raad heeft ook nog voorgesteld dat bromfietsers een rijbewijs moe ten halen. Betere wegen Als het allemaal doorgaat is dat heel bijzonder. Tot nu toe heeft men het verkeer veiliger proberen te maken door betere voertuigen en wegen te eisen. Dat heeft wel gehol pen, maar niet genoeg. In 1983 gebeurden er in ons land nog 46.200 ongelukken waarbij mensen gewond raakten; 1.800 men sen vonden de dood, 90 meer dan het jaar daarvoor. Volgens de Raad begint de oplos sing van het probleem bij de men sen zelf die aan het verkeer deelne men. Dat bewijst ook de uitslag van een onderzoek. Tijdens de grote auto tentoonstelling in de RAI stelde men 2.657 mensen 25 belangrijke vragen over het verkeer. Niet meer dan drie mensen beant woorden alles goed. Slechts 313 mensen haalden een voldoende. Van de jongeren tussen vijftien en achttien jaar lukte dat maar 37. Heel opvallend was dat niet een meisje onder de achttien een vol doende haalde. cartoon cartoon Kees-Jan Willeboordse Serooskerke

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1985 | | pagina 1