Iedereen hoort er bij D KEES KRUL STRIP De volhouder vindt de schat...misschien Y In de prijzen... Van de school naar oerwoud DINSDAG 12 FEBRUARI 1985 KRULLEBAK Wie droomt er niet van ooit dui zend goudstukken, juwelen, dia manten, robijnen en parels te vinden? Als je een goede conditie hebt en dapper bent èn handig heb je een kans, anders moet je het maar vergeten. Zagor de tovenaar van de Vuurberg kan alleen verslagen worden door een held of heldin. Die moet dan wel heel wat meer geluk hebben dan al die anderen die het eerder probeerden, maar nooit uit de Vuurberg terugge keerd zijn.... verdwaald, of in han den gevallen van de Minotaurus, de Wratt.endwergen of de Opper- Ork. Wat denk je? Durf je nog? Echt niet bang van de Reuzenspin, de Vleermuizen en de Reuzenworm? Lees dan De duivelstovenaar van de Vuurberg dat geschreven werd door Steve Jackson. Dobbelsteen Het is een ongewoon boek waar je ook nog papier, een potlood, een gum en dobbelstenen bij no dig hebt. Bepaal eerst met de dobbelste nen hoe goed je voorbereid bent op je gevaarlijke tocht. (Voorin het boek wordt uitgelegd hoe je dat moet doen. Wel goed lezen. Het is wat ingewikkeld). Het boek zit zo in elkaar. In hoofdstukje I kom je bij de Vuur berg aan. Je gaat de donkere ingang in en na een poosje kom je bij een'splitsing. Je moet kiezen: de gang naar het westen of die naar het oosten. Ga je naar het westen? Dan moetje naar hoofdstukje 71. De gang buigt daar naar rechts. Op de hoek zit een Aardmanach tig wezen in een leren wapenrus- boek boek boek ting. Als je geluk hebt slaapt hij door. (Ga dan naar 301). Geen geluk? Dan wordt hij wak ker. Je moet naar 248 waar je leest dat je met een Ork te doen hebt. Snel aanvallen. Volhouden Je wilt natuurlijk graag weten wat er gebeurd zou zijn als je naar het oosten gegaan was. Dat kun je lezen in hoofdstuk 278. Of je de schat ooit vindt (in hoofdstuk 400) kom je alleen te weten door het boek te spelen. En van elke keer leer je wat. Volhouden dus. Samen met Ian Livingstone schreef Steve Jackson ook nog De burcht van chaos dat op dezelfde manier in elkaar zit, 'De Duivelstovenaar van de Vuur berg' en 'De Burcht Chaos' door Ste ve Jackson en Ian Livingstone. Uitg. Bert Bakker, Amsterdam. Prijs Fl. 9,90. Een niet-bestaand beest tekenen is blijkbaar niet zo makkelijk. Slechts tien Zeeuwse deelnemers aan de Disneyland-tekenwedstrijd hielden zich strikt aan de opdracht. In totaal kwamen er ongeveer 450 te keningen bij de PZC binnen. In de PZC-drukkerij in Vlissingen werden vorige week de prijzen uit gereikt. Vier van de vijf Zeeuwse winnaars waren daarbij aanwezig. De winnaars zijn: 1 Tamara Oosten dorp uit Oost-Souburg; 2 Giny Bos man uit Philippine; 3 Marielle de Visser uit Vlissingen; 4 Muriel Maas uit Breskens; 5 John Bollier uit Sint-Annaland. Van links naar rechts: John Bollier, Muriel Maas, Tamara Oostendorp, Marielle de Visser en PZC-medewerkster Anneke van den Doel. Toen stond er die middag in Philip pine ineens een paard in de gang van 'De Stelle'. Nou ja, zo leek het. Op de maat van dat liedje dansten Maja Schreurs (11) en haar zus Dorthy (12) door de klas. De pretkle- ren aan. De glitters op hun gezicht. Helemaal in de stemming. En hele maal vergeten dat het echte carna val pas komende vrijdag losbarst. „Zonder carnaval? Dat zou ik niet kunnen", denkt Dorthy. „Ik kijk er 's zomers al naar uit. Heerlijk! Een paar dagen feestvieren. En bijna alles mag." Maja en Dorthy deden als kleuter al mee met carnaval. Wat wil je, met Limburgse ouders. „Ik weet het nog precies", zegt Maja. „Ik was zuster tje en Dorthy eeh pipo. Ik doe nu nog altijd echte verkleedkleren aan. Zomaar in vodden vind ik niets. Dan weet je zelf niet wat je bent." Dorthy is weieens in rafels geweest. Met twee verschillende schoenen. Maar nu gaat ze, evenals Maja, als showgirl. Dat is makkelijk. Want beide zusjes zijn goed in play-bac- ken. Een oud gordijn staat dan niet zo. „Het zit natuurlijk niet echt in je kleren", zegt Maja. „Het zit in jezelf. Als we vrijdags op school met car naval beginnen denk ik weieens even dat ik het niet meer kan. Maar even later dans je en spring je toch. Daar denk je dan niet meer bij na." Dorthy: „Het leukste van alles is dat je met carnaval allemaal samen bent. Nare dingen als discriminatie zijn weg. Iedereen hoort erbij." Of een soms stijvere noorderling het carnavallen leren kan? De twee show-girls aarzelen wat. „Tja, wij hebben het in ons bloed. We zullen best vreemde vogels lijken. Maar het is niet gek," zegt Maja. En Dorthy: „Als je genoeg pit hebt lukt het vast. Ga er maar achteraan. En dan gewoon vreugde maken". Onlangs werden in het oerwoud van Brazilië veertien ^buden leeuwtamarins losgelaten. Voor hun vrijlating hadden ze in Amerikaanse dierentuinen 'op school' gezeten. Gouden leeuw tam'arins zijn goudkleurige aapjes met het uiterlijk van een leeuw. Ze zijn zo groot als eekhoorns en wor den met uitsterven bedreigd. Hun mooie vacht werd vroeger gebruikt in bontmantels. Er leven nu nog ongeveer vier honderd dieren in het wild en vierhonderd in dierentuinen. De veertien apen hebben eerst moeten leren hoe ze in leven konden blijven. Ze waren alle maal in de dierentuin geboren. Daar kregen ze hun eten in bakjes en ze klommen liever in de spijlen van hun kooi dan in bomen. Bananen Om ze klaar te maken voor het echte leven moesten ze in hun kooien naar eten zoeken. De bananen die ze dan vonden konden ze echter niet opeten. Van hun oppassers leerden de dieren hoe ze een banaan moes ten pellen. Ze werden ook ge traind in het bomenklimmen. Verder leerden de apen welke gevaarlijke vijanden ze in het oerwoud tegen konden komen. Van de veertien vrijgelaten aapjes werd er een door een hond doodgebeten, een door een slang en een stierf aan een infectie. Twee apen verdwaal den en zijn ook niet terugge vonden. Men hoopt dat de negen over gebleven apen het zullen red den en dat ze ergens in het oerwoud een aardig mannetje of vrouwtje tegenkomen. Dorthy (links) en Maja Schreurs. E EN 8. 3.. PüTERtm MET HAGELSLAG- - ALSTUBLIEFT? MW\

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1985 | | pagina 3