Een half miljoen boeken Scouting bestaat 75 jaar Wat is er mis met Zeeland? Berlekomgroep Samen Zeeuwse bibliotheek MIDDELBURG De Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg heeft ruim een half miljoen boeken in huis. Het gebouw van vijf verdiepin gen hoog ging twee weken geleden open. Er kunnen al lerlei boeken worden ge leend. „Een echte familiebi bliotheek", vindt voorlichter Kees Hamann. De Zeeuwse bibliotheek is een nieuw bibliotheekcentrum voor de hele provincie. Ieder üd van een bibliotheek in Zeeland kan er ge bruik van maken. Met een speciale J bus worden bestelde boeken naar andere bibliotheken gebracht. Ruim een half miljoen boeken zijn er in huis. Meer dan de helft van deze boekenlawine staat in de kel der van het gebouw dat is ingericht als magazijn. Hier staan de oude, kostbare en minder bekende boe ken. Op de fiets Als zo'n boek wordt aangevraagd, gaat er een bericht naar beneden. Daar stapt een medewerker op de fiets om het exemplaar ergens in de 80 meter lange hal op te halen. Niet alle boeken mogen worden uitgeleend. Maar de meeste boeken mogen wel in het gebouw bekeken of gelezen worden. Zo is er een grote collectie oude kinderboeken. Na tuurlijk zijn er ook veel boekwerkjes over het oude Zeeland. Om de boeken rustig te bekijken of te bestuderen zijn er 594 stoelen en I krukjes aan tafels, bureaus en in studiecellen neergezet. „Voor iedereen is er binnen het gebouw wel iets te vinden", zegt bibliotheekvoorlichter Kees Ha mann. „Kijkboeken, leesboeken, studieboeken, bladmuziek en tijd schriften. Tot voor kort waren deze boekwerken verdeeld over vier bi bliotheken in de Zeeuwse hoofd stad".. I Alarm Al die boeken zijn beveiligd zonder dat er draaiende camera's zijn opge- hangen. Ieder boek heeft namelijk een klein stripje dat magnetisch is zolang het boek niet bij de balie is I uitgeschreven. Dat stripje zorgt er- I voor dat een alarm gaat en de I voordeur sluit als iemand stiekem I een boek wil meenemen. In september zullen alle kaarten bakken verdwijnen. Dan zijn alle titels en namen van schrijvers via een beeldscherm op te zoeken. Bo vendien is in één oogopslag te zien of het boek in huis is, of is uitge leend. Voor het zo ver is wordt de Zeeuwse Bibliotheek officieel geopend. Dat gebeurt op 24 april. 1929 Zomerkamp van de Hertog van Beijerengroep Noord-Beveland. DEN HAAG Scouting Neder land bestaat 75 jaar en dat wordt gevierd. Vrijdag werd het jubi leumjaar in Den Haag officieel geopend. Prins Claus, bescherm heer van de organisatie, vroeg de scouts daarbij zich in te zetten voor de anderen. Scouting telt ongeveer 125.000 leden en is daar mee de grootste jongerenclub van Nederland. In 1899 schreef een zekere Robert Baden-Powell een boek, dat be doeld was als een handleiding voor soldaten van het Britse le ger. In het boek stond hoe ze zich in de natuur konden redden. Snel bleek dat veel jeugdclubs het boek gebruikten voor het spel in de natuur. Dit was een goede reden voor Baden-Powell om zelf een jon gensclub op te richten in 1907. De scouts (verkenners) waren 'gebo ren'. Wat trok de jongens en meisjes aan in de padvinderij? Allereerst het buitenleven, zoals het kampe ren. Bovendien werd er veel aan sport en spel gedaan. Dit is nog steeds zo. Er staat ook EHBO, omgaan met seintoestellen, fotografie, knopen en weersvoorspellen op het pro gramma. Behalve op het land en op het water zijn er nu ook afdelingen die zich bezighouden met zweef vliegen en bestudering van de ruimtevaart. De Britse clubs groeiden snel. Intussen rezen ook in andere lan den over de hele wereld de clubs als paddestoelen uit de grond. In 1910 werd de Nederlandse Pad- vindersraad opgericht. Een jaar later verrees de eerste Zeeuwse groep in Middelburg. Deze Van Berlekomgroep is uitge groeid tot Scouting Zeeland met zo'n 3000 leden. Sinds 1973 gebruiken we ook in Nederland het Engelse woord 'scout' in plaats van padvinder. In dat jaar besloten vier Nederland se padvindersverenigingen sa men te gaan als Vereniging Scou ting Nederland. Tijdens het jubileumjaar zullen de scouts veel van zich laten zien en horen. Er is onder andere van 23 maart tot 11 april een scoutingstentoon- stelling in de Abdij te Middel burg. Verder worden er in de hele pro vincie activiteiten georganiseerd. kort kort kort kort kort i kort kort kort i Wit of zwart - Enige tijd geleden vluchtten zwarte Ethiopische joden (Falasha's) naar Israël. Ze kwamen daar in een totaal andere wereld terecht. Zo konden meisjes niet wennen aan de blanke poppen die ze bij hun aankomst in Israël hadden gekregen. Amerikaan se toeristen in Israël hebben daarom 400 zwarte poppen onder de Falashameisjes verdeeld. Blote billen - In Engeland is kort geleden een wet aangenomen waarin staat dat kinderen op school geslagen mogen worden. Door de hoofdonderwijzer. Met een rietje. Op de blote billen. Wel kunnen ouders van tevoren aan de school vertellen dat zij dat met hun kind niet willen. Hoe daar nou precies rekening mee gehouden kan worden, weet men nog niet. Een opvoedkundige heeft de regering daarom voorgesteld kinderen die ook van hun ouders geslagen mogen worden een groene rozet op hun kleren te laten dragen. Dat betekent dan: „Ik mag geslagen worden". En een rode betekent: „Blijf van mijn lijf'. Er wordt geen verschil gemaakt tussen jongens en meisjes. Spiegelbeeld - Toen hij met zijn baas op zoek was naar een inbreker in een winkel, zag een Enschedese politiehond zichzelf èn zijn baas in een spiegel. Het dier bedacht zich geen moment en deed wat het doen moest: het sprong dwars door de spiegel naar de dief. Dat wil zeggen naar het spiegelbeeld van zijn baas. Spannend - Brandweerlui maken soms vreemde din gen mee. Maar wat de brandweer van Birmingham overkwam is toch wel heel vreemd. George Thurlow had gebeld dat zijn huis in brand stond. Toen de brandweercommandant hem vroeg oj er nog mensen in het huis waren, zëi hij dat zijn vrouw en twee dochters in de achterkamer zaten. Ze zaten door de dikke rook naar een spannende televisieserie te kijken. Terwijl de brandweer de brand bluste, zat het gezin buiten op het tuinmuurtje te wachten. De brand was maar nauwelijks geblust of ze renden alle vier naar binnen. Om het einde van de film nog te zien. Minder inwoners MIDDELBURG Op 1 januari 1984 woonden er meer mensen in Zeeland dan op 1 december 1984. Dat is voor het eerst sinds vijftig jaar. Tot dan toe waren er op het einde van een jaar altijd meer Zeeu wen dan in het begin. Volgens het Bureau Voorlichting van de Provincie Zeeland werden vorig j aai* 4317 kinderen geboren. Er overleden echter 3294 mensen. Een 'winst' dus van 1023 baby's. 13.786 Mensen kwamen in Zeeland wonen, maar er vertrokken er meer: 14.076. Alles bij elkaar woonden hier eind 1984 355.346 mensen. Dat is 167 minder dan aan het begin. Onderzoek Waarom er zoveel mensen verhuisd zijn is op dit ogenblik niet te zeggen. Daar moet eerst onderzoek naar gedaan worden en het duurt zeker wel een half jaar voor men het fijne er van weet. De gemeente Vlissingen wil zo lang niet wachten. Vlissingen is de ge meente waar vorig jaar het meeste mensen vertrokken. Eind vorig jaar woonden er 45.742 mensen. Maar aan het begin waren dat er nog 46.150. Omdat ook in 1983 het inwo nertal gezakt was, wil de gemeente zelf zo snel mogelijk uitzoeken hoe dat komt". Toeval? „We hebben wel een idee", zegt een ambtenaar van de afdeling Voor lichting. „Maar het is niet meer dan een slag in de lucht. Het zou kunnen dat men de huurprijzen van de huizen hier te hoog vindt. Of dat er te weinig koophuizen zijn. En waar schijnlijk zal ook de werkloosheid wel een rol spelen. In ieder geval gaan we eerst alles eens op een rijtje zetten. We probe ren te achterhalen wie er in het afgelopen jaar verhuisd zijn. En of dat mensen zijn in een bepaalde groep. Als we dat boven water heb ben, kunnen we er pas iets aan gaan doen. En wie weet, misschien is het met dat verhuizen allemaal maar toeval". Raadsleden Als het inwonertal van Vlissingen blijft zakken, heeft dat allerlei nare gevolgen. De gemeenteraad zal dan maar 27 leden meer mogen tellen. Nu zijn het er nog 29. De gemeente krijgt ook (een beetje) minder geld van de regering. En dat merken de inwoners dan weer. Want dat betekent dat er ergens toch bezuinigd moet worden. cartoon cartoon

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1985 | | pagina 1