oma of opa mee STRIP f Vandaag in dit theater Strengere controle op veiligheid 7^3 Wet Keuringen -\ r KRULLEBAK DINSDAG 11 DECEMBER 1984 B eens mee te nemen, want die heb- i ben er vaak nog mee gespeeld". Hoe komt u aan het speelgoed? Op zolder j,We zijn met vijf verzamelaars. We gooiden nooit speelgoed weg. We ïwaarden het in dozen op zolder. Dat vonden we zonde. Dus toen ïsloten we een museum te begin zoen. En nu kan iedereen ervan In drie jaar veranderden ze het oude gemeentehuis in een sprookjesach- tig museum. Ook de vitrines maak- I ten ze zelf. leneer Vlottes: „Achter het behang fonden we zelfs nog een oude kin- ierkrant uit 1927". )p dit moment kun je speèlgoed ien dat te maken heeft met kerst. )ok ligt er nu speelgoed uit de Iedereen heeft er wel één of meer (gehad): een lieve, zachte, wollige knuffelbeer. Hij gaat mee naar bed of bad en wordt geknuffeld tot hij stuk is. Eigenlijk is dat vreemd. Bruintje is in werkelijkheid geen lieve lobbes, maar een levensgevaarlijk dier. Er lopen heel wat vriendelijkere en minder gevaarlijke dieren rond. Maar niemand heeft een knuffel- spin, knuffelvleermuis of knuffel hert. Een knuffelbeer dus wel. Ach, mis schien is het tóch wel te begrijpen. Enge dromen en spoken slaan im mers nietvoor een doodgewone knuffelspin op de vlucht. Per jaar gebeuren er in en om het huis ruim 300.000 ongelukken waar bij een kind gewond raakt. Dan gaat het alleen over de ongelukken waar een dokter aan te pas komt. Jeel vaak gebeurt zo'n ongeluk door het speelgoed waarmee het kind aan het spelen is. Nu wordt er al jaren toezicht gehouden op de veiligheid van speelgoed. Maar proeven met speelgoed en klachten over speelgoed hebben aangetoond dat er nog strengere regels nodig zijn. oorlog. Bijvoorbeeld bunkerdozen. Dat zijn bouwdozen met grijze blok jes. Daarmee bouwden de kinderen bunkers in het klein. Er is steeds ander speelgoed te zien. Meneer Vlottes: „Het museum is nog maar open vanaf de zomer. Er kwamen tot nu toe al 1500 bezoe kers. Kinderen die zelf iets verzame len mogen hier zelf een tentoonstel ling maken". Samen met mevrouw Vlottes res taureren ze kapot speelgoed. Al hun vrije tijd besteden ze aan hun hob by. Een t.v. hebben ze niet nodig. In de winter is het museum alleen op afspraak open. Als je ook eens een kijkje wilt nemen kun je dit nummer bellen: 01140-10313. Neem wel je opa of oma mee. Voor een riks beleef je dan een stukje levende geschiedenis. De regering heeft nu een wet ge maakt waarin staat dat aan speel goed nog hogere eisen gesteld moe ten worden. Zo staat er bijvoorbeeld in het nieu we Speelgoedbesluit dat: - er geen giftige stoffen aan het speelgoed mogen zitten - er geen scherpe hoeken of randen aan mogen zitten - er geen losse onderdelen aan mo gen zitten die zo klein zijn dat een kin er in kan stikken. Bijvoorbeeld een grote kraal als neus van een beer - de stoffen niet gemakkelijk ont vlambaar mogen zijn, zoals bepaal de klappertjes en stoffen in een scheikundedoos - gommetjes, viltstiften er niet mo gen uitzien als snoep of fruit en ook niet extra lekker mogen ruiken - speelgoed niet meer rechtstreeks mag worden aangesloten op het elektriciteitsnet. Het moet werken via een transformator. De Keuringsdienst van Waren in Haarlem is een van de keurings diensten die speelgoed keurt. Dat zal deze dienst ook blijven doen als de nieuwe wet over zes maanden gaat werken. Want er komt steeds nieuw speelgoed en steeds nieuw materiaal. En keuringen zullen dus altijd nodig blijven. Wie vragen of opmerkingen over speelgoed heeft, kan daarvoor te recht bij de Stichting Consument en Veiligheid in Amsterdam. BIIJFTH/J2ITTEW "HCm qjICT ME JfOCH HEEL VEMLEHO ioor Mij., IK Becea. MAR Kees heeft weetijd jWOR DIT SooRx FLAUWE XULl U BËÓRljPT PATIK DIT500RTDIW£EN NIETMNÖERNE&M MPP0RT VOORDE meester: 0CRD5chhijven:4 vooRLE2EN:5, mopperen: io tekenen: 3, la I KEES IS N06 ÉÉN PIW6 VER6ET6N: (jEl/CEl 1/OOR. j iHUMOft EEN 3 „Wees voorzichtig met dit boek, mijn lieve kind. Je zult er veel spijt van hebben, als je het kapotmaakt." Deze waarschuwing schreef Lothar Meggendorfer honderd jaar geleden in een boek dat hij gemaakt had. Kinderachtig? Och, het hangt er maar van af hoe je het bekijkt, want hij maakte heel bijzondere boeken. Aan de buitenkant heel gewoon, maar van binnen echte wondertjes waaraan wij ons nu ook nog verga pen. Zijn beroemde Het Poppenhuisboek kan rechtop op tafel worden gezet en is uitgevouwen maar liefst 1 meter en 30 centimeter lang. In andere boeken bedacht hij allerlei slimmigheidjes waarmee kinderen de plaatjes konden veranderen door aan een touwtje te trekken. Schouwburg Dergelijke boeken waarin van alles kan bewegen waren in de vorige eeuw erg populair. Bij kinderen, maar ook bij volwassenen. Dat was ook zo met boeken die eigenlijk een schouwburgje waren, compleet met decors en tekst. Ze werden tafeltheater genoemd of schuiftheater. Wij zouden minithea ter zeggen. Ouders maakten ze vaak zelf voor hun kinderen met wie ze dan samen een beroemd toneelstuk naspeelden dat ze in het echt hadden gezien. Een van die theatertjes is opnieuw gemaakt: Het Theaterboek van Frank Bonn. (Een aantal van deze 'oude' boeken wordt uitgegeven door uitgeverij Ploegsma). Minitheater Waarom zou je eigenlijk niet zelf zo'n minitheater maken? Moeilijk is het niet. Met wat handigheid en geduld kom je een heel eind. Wat heb je nodig? Een stevige doos van golfkarton (een schoenendoos is te klein), een schaar, Stanley-mes, papier in ver schillende kleuren, lijm, stevig ijzer- draad of latjes van 1 x 1 cm die iets langer zijn dan de doos en verder alles waarvan je denkt dat je er iets mee kunt doen. Hoe kun je het theatertje maken? Neem de doos en snij uit een lange kant een stuk. Zorg ervoor dat rond om een strook van een centimeter of vier overblijft, (tekening 1 en 2) Maak de kleppen aan de bovenkant dicht. De poppen waarmee je speelt zitten vast aan ijzerdraad of latjes. Om ze in het theater te krijgen moetje aan de zijkanten van de doos gleuven snijden van een paar centimeter breed. De gleuven beginnen aan de onderkant en lopen door tot zo'n centimeter of 5 van de bovenkant. (Tekening 3) Decors In een theater horen natuurlijk de cors. Als je maar met één decor werkt kun je de achterste binnen kant van de doos beschilderen. Wil je met meer decors spelen dan moet je aan de bovenkant ook stuk jes wegsnijden. tekening 4 en 5) De decors zijn iets kleiner dan de binnenkant van de doos en je maakt ze vast aan ijzerdraad of een latje dat je in de uitsparingen aan de bovenkant hangt, (tekening 5) boek boek boek Als je nu aan de voorkantje theater inkijkt, zie je de sleuven waarlangs de 'spelers' opkomen en weer ver dwijnen. Dat is niet zo'n mooi ge zicht. Daarom kun je in de doos nog coulissen maken aan de zijkanten. In tekening 5 is te zien dat je daar stroken karton voor kunt gebruiken die je aan de zijkant vastplakt. De voorkant van de doos versier je door van papier mooie vormen te knippen en die op de voorkant te plakken, (tekening 6 In de doos kun je nog voorwerpen wegzetten en eventueel vastplak ken. (tekening 7) Om alles heel mooi te maken kun je een en ander nog schilderen. cou-iUsen Spelers Nu de 'spelers' nog. Teken ze op karton en knip ze uit. Plak ze op smalle latjes, op stevig ijzerdraad of stroken karton. De 'speles' komen op langs de gleuven en verdwijnen daar ook weer langs, (tekening 8) In een minitheater kun je alleen je toneelstukken spelen. Maar mis schien is het nog wel leuker dat met zijn tweeën te doen. omüóuuen

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1984 | | pagina 3