KEES KRUL ...Alles al geprobeerd... Tijd voor snoezelen Tweedehands Tijdloos steengoed SPELEN EN SPEELGOED Neem Kokkel Het huis van Marianne Willemsen in Groede hangt vol speelgoed. Speel goed dat lijkt te zeggen: „Pak me dan, toe!!" „Dat is nu ook net de bedoe ling", vertelt ze. „Het is bedoeld voor kinderen voor wie anders weinig of niks is. Kinderen die vaak zowel lichamelijk als geeste lijk erg gehandicapt zijn. Die aan gewoon speelgoed geen plezier kun nen beleven, het niet kunnen pakken. Of bij wie alles meteen stuk is". Marianne bedenkt alles zelf. Ze maakt het met hulp van veel vrijwilligers. Al 25 jaar dag in dag uit. Altijd maar bezig en altijd tijd te kort. Hele wereld De aanvragen stromen binnen. Brie ven uit de hele wereld vallen op de mat. Uit Japan, Indonesië, Noord- Amerika, Afrika. Uitnodigingen om te komen, en vragen om hulp. „We hebben een kindje dat zonder ogen is geboren en bovendien doof is. Wilt u alstublieft iets bedenken zodat ze toch kan spelen? We hebben alles al geprobeerd en eigenlijk niks lukt". Eén van de wanhopige vragen waar ze het antwoord op zoekt èn meestal vindt. Ze is niet voor niks bekend geworden over de hele wereld. geen jaren stuk kan. En toch zo eenvoudig dat je het zelf ook kunt maken. Behalve dat het fijn moet zijn, heeft alles wat ze maakt nog een doel. Veel lichamelijk gehandicapten moeten oneindig veel oefenen. Altijd maar weer. „Je kunt je nauwelijks voorstellen hoe moeilijk of vervelend dat soms is", zegt ze. „En met de dingen die ik maak oefenen ze zonder dat ze het in de gaten hebben". Clown Poppen Vaak worden het poppen. Voor op de hand, voet. voor aan de muur. Precies aangepast aan de behoeften van voor wie het is. Zo sterk dat het absoluut in De clown met zijn vele jassen is intussen heel bekend. Allemaal ver schillende sluitingen en zakken vol verrassingen. Dat iets goed maken erg veel tijd kost blijkt wel: aan de clown was ze 2000 uur bezig! Maar hij kan dan ook absoluut niet stuk. Je kunt er aan hangen. Was ophangen, slangen, poezen, pren tenboeken van stof. Ze kan er weken over vertellen. Fotos's, plakboeken, brieven en artikelen vullen het ver haal aan. Dat bijna alles wat ze maakt ook voor gewone kinderen fijn is, blijkt wel: kinderen komen graag bij haar. En wie kent niet de sokpoppen?'Juist, haar idee! Als er kinderen zijn die zelf voor gehandicapte kinderen aan de slag willen: bel of schrijf maar eens naar Marianne Willemsen, Molenstraat 20, Groede. ..Nou, kom erbij zitten", nodigt Anne ke Dekkers. Zelf is ze al in 'het bad' gestapt. Groot, zacht, vol met honder den plastic balletjes. „We nemen ze ook wel eens mee naar het zwembad", zegt ze. „Je kunt er talloze spelletjes mee doen". Anneke is hoofd van de 'activering' van Huize Den Berg in Goes. Dat is een tehuis voor volwassen geestelijk gehandicapten. Het felle licht gaat uit. Gekleurde spots schijnen op een spiegelbol. Hon derden lichtvlekjes overal. In de hoek - een enorme glazen buis met water. Belletjes bruisen naar boven. Je moet er gewoon naar kijken. Snoezelen „Dit is nu snoezelen", zegt ze. „Spe len, dingen ervaren, je fijn voelen. Onze bewoners doen dit heel graag". Aan de muur hangen vier grote tast- borden: met borstels, hout, stof, plas tic. Weer zien, voelen. In een zijruimte is een soort bed. met lichtjes en enorme spiegels ernaast. „Er zijn bewoners die enkel kunnen liggen. Doordat ze de lichtjes en zich zelf kunnen zien, muziek horen, voe len ze zich fijn en reageren erop", vertelt Anneke. „Een aantal van de bewoners hier is zo zwaar geestelijk gehandicapt, dat ze niet gewoon kun nen spelen. Sommigen zouden nooit wat doen zonder jouw hulp. En spelen is nu net een goede manier om con tact te maken. Praten kan vaak ge woon niet". Bij een wandeling door het huis kom je overal veel speelgoed tegen. Ze rolt een grote doorzichtige bal met confet ti naar Peter toe. Hij duwt hem terug en vindt het duidelijk leuk. „Een kleine bal zou hij niet kunnen pakken en al gauw stoppen. Deze is altijd raak", legt ze uit. „Veel van wat we hebben is ook bedoeld om te oefenen, maai* toch vooral voor het plezier. Voor een ande re groep bewoners is het alleen nodig dingen aan te passen. Kleuren op een dobbelsteen in plaats I van cijfers. Speelgoed met geluid. Er I is enorm veel. maar jammer genoeg erg duur", besluit ze. Stel je voor dat de mensen over 3000 jaar op een andere planeet wonen. De oude aardbol is versleten. Met ruimteschepen verhuizen ze naar Mars. Maar soms gaan ze terug naar die oude aarde. Voor onderzoek en opgravingen. En wat vinden ze? Kleine blokjes plastic met 8 nopjes. In rood, geel, blauw, wit en zwart. Ze passen 2 steentjes op elkaar. Hé, dat gaat wel 24 keer anders. Nu proberen ze het eens met 6 steentjes. Er zijn nu meer dan 100 miljoen combinaties mogelijk. Om precies te zijn: je kunt ze op 102.981.500 manieren op elkaar drukken. Dit is Lego! Eeuwig speelgoed. Leg godt Als Ole Kirk Christiansen dit had geweten. Hij was in 1932 timmer man in Denemarken en maakte speelgoed. Hij noemde het 'Lego'. Dit woord is een afkorting van de Deense woorden 'LEg GOdt', wat speelgoed betekent. (Veel later ont dekte men dat Lego in het Latijn 'bij elkaar voegen' betekent). Na de oorlog ging men plastic speel goed maken. De Denen vonden: 'Det bedste er ikké for godt'. Dat betekent: het beste is nog niet goed genoeg voor kinderen. In 1954 bedacht Gotfred, de zoon van Ole, de noppensteentjes. Lego is nu in 120 landen te koop. In Reparaties Denemarken bedenken 900 inge nieurs nog steeds nieuwe Legospul len. Naast de fabriek ligt het familie park Legoland. Met zo'n 30 miljoen steentjes maakten ze landschappen en dorpjes. Alles d'r op en d'r aan. Jaarlijks komen er 800.000 bezoe kers uit de hele wereld. Maar ook in Nederland kun je Lego spektakels zien. Wie zag dit jaar de Lego-show 'Van prehistorie tot science fiction'? Mooi hè? Enorme mammoets van Legosteentjes. Deze dingen worden gemaakt door vol wassen beroepsbouwers. Uitvindingen Er komt een nieuwe show in april 1985. In de Bijenkorf in Amsterdam: .Beroemde uitvindingen'. In Rotterdam mochten 10 architec ten droomhuizen bedenken. De ma quette (huis in het klein) moest gemaakt worden met Legosteen tjes. Zoveel als ze maar wilden. Het werden 'steengoeie' droomvilla's. Deze huizen worden overal tentoon gesteld. Lego, tijdloos speelgoed voor alle leeftijden. Misschien zelfs over 3000 jaar, op Mars. Toen mevrouw G. de Nood twee jaar geleden een t.v.-uitzending zag over tweedehands speelgoed, kreeg ze een idee. Een half jaar lang verzamelde ze speelgoed, waar nie mand meer mee speelde. Tot ze genoeg had voor een winkeltje. „Gelukkig heb ik hier ruimte ge noeg," vertelt ze in haar zaak 'Dum- pie' in Middelburg. „Je kunt er niet van leven, maar de zaken gaan heel goed. Advertenties zijn niet meer nodig. De mensen vertellen elkaar dat ze een tweede hands zaakje hebben ontdekt. Ze komen van heel Walcheren, zelfs van Zuid-Beveland. In de winkel komen regelmatig kin deren hun speelgoed verkopen. Meestal met hun ouders. „Echte kneusjes koop ik niet," zegt ze „maar kleine reparaties doen mijn man en ik zelf. Soms helpen er ook vrienden mee." Mevrouw De Nood verkoopt veel Play-Mobil, Fisher-price en puzzels. „In het begin zaten we hier avonden lang te puzzelen," herinnert ze zich. „Als er dan één stukje weg was verdween de hele puzzel in de open haard. Nu koop ik ze alleen als ze gelegd zijn. De mensen bellen me op als ze klaar zijn met puzzelen. Dan kom ik even kijken. Ze gelooft niet dat de kinderen merken dat het speelgoed dat ze krijgen niet nieuw is. De allermooiste spulletjes bewaart ze voor haar eigen kinderen. „Vol gens een vriendje zijn die maar zielig," lacht ze. „Hij had al die tijd gedacht dat ik in de winkel hun speelgoed verkocht!" 9 gedicht 9 gedicht 9 ge Toe, huil maar even en pak je kokkel en denk nu niet 'ik ben 13 jaar' iedereen heeft 't wel eens moeilijk; pak je knuffel en huil nou maar. Klein en moe diep onder de deken zo dicht als kan tegen je aan. Zonder woorden vertel je alles en net als vroeger word je verstaan. Je kokkel geeft je nèt die troost dat stukje veilig alleen van jou toe, knuffel hem nog maar eens even en vergeet het nare dan maar gauw. Marina van den Boog a art tja meneer krul ik ben blij DAT U NAAR DEZE OUOERJPREEK- AV0MD BENT BEKOMEN V DINSDAG 11 DECEMBER 1984 KRULLEBAK Honderdtwintig jaren langree zei bewaren. Zo zuinig da:(be kwijtraakt. En er toch let - spelen. Wie kan dat? BiM_ mand. Toch kun je in St.-Jaiffii complete puzzel zien uii .J vindt de puzzel in het sK.fl seum 'De Kindertijd' tel gemeentehuis. (St.-Jansiel Hulst). Meneer Vlottes (37) vaijgs seum: „Veel dingen uit oos» Ir kosten maar een paar gulé gi hebben ze veel waarde. \l ti dat het speelgoed al die' te waard is gebleven". M Hoe oud is het speeijnhjve Meneer Vlottes: „Het oud' de priktol uit eind 1700. MaartJO te dingen zijn van deze eeui'fci om is het zo leuk om je or) O U HÊEFT MISSCHIEN al SE dat kek niet zo'n eest HEEFT. ALS HU 20 V „Hè mam, hoef ik vandaag een keertje niet te spelen?" Als je dat hoort is er iets ernstigs aan de hand. Een kind dat niet speelt is ziek. Mensen die verre reizen 'maken, zien kinderen onbekende spelletjes spelen met vreemd speelgoed. In alle hoeken van de wereld wordt gespeeld. Dat is altijd zo geweest. Je kunt niet in de toekomst kijken, maar het is wel zeker dat dat altijd zo zal blijven. Lang geleden gebruikten kinderen van holbewoners botjes en stenen bij hun spel. In 1984 zetten kinderen in het rijke deel van de wereld auto's met afstandsbediening en computerspelletjes op hun verlang lijstje. Maar er zijn ook landen waar nog steeds met takjes en stenen wordt gespeeld. Omdat er niet anders is. Waar je ook woont en hoe je speelgoed er ook uitziet:-spelen is fijn en het gaat vanzelf. Geen enkel kind hoeft dat te leren!

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1984 | | pagina 2