HABEN EN SEIN..... fTffif Je gedicht op de televisie Noordzee blijft een vuilnisvat School en oorlogstijd VERVUILING MIDDELBURG Vorige week her dacht Walcheren dat het 40 jaar geleden werd bevrijd. Bevrijd, zoals eerder andere delen van Zeeland, na een zware strijd. Het zou, na die bevrijding, nog vele maanden duren voor het gewone leven weer wat op gang kwam. Het zou ook nog vele maanden duren voor de scholen hun deuren weer openden. „Het was een moeizaam begin", herinnert zich de heer F. H. Geursen uit Haarlem. „Niet alleeen omdat er bijna geen leermiddelen waren, maar ook omdat de meeste kinde ren zeker twee of drie jaar niet meer naai' school geweest waren". Naar huis De heer Geursen was tijdens de oorlog hoofd van de school in Mid delburg die nu de Casembroot- school heet. „In het begin van de oorlog liep alles nog redelijk goed. Maai* toen werd ook ons schoolge bouw door de Duitsers in beslag genomen", vertelt het oud-school hoofd. „Het personeel sjouwde de school spullen mee naar huis. En de klas sen werden ondergebracht op ver schillende plaatsen. Zo zat er een klas in een fietsenwinkel en een klas in de gymzaal". Schoolhoofd Geursen fietste dage lijks een rondje met krijtjes, inkt en papier in zijn fietstas. En besprak de stand van zaken met de mensen voor de klas. Duits De oudste kinderen hadden er een vak bijgekregen: Duits. Het boekje lag altijd open in het kastje, maar werd alleen gebruikt als er een Duitser kwam controleren. De klas dreunde dan feilloos de werkwoor den 'haben' en 'sein' op. Verder werd het boekje nooit gebruikt. Ook moesten de boeken van Vader landse Geschiedenis worden aange past. Alles wat te maken had met het Koningshuis moest worden doorgestreept. Ook dat werd gecon troleerd. Verder leerden de kinde ren dat ze bij luchtalarm onder de banken moesten gaan zitten. Geen papier Zo hebben de meeste kinderen nog een aardig tijdje les kunnen krijgen. Maar na twee, drie jaar oorlog wa ren de meeste schooldeuren geslo ten. Er was geen papier en inkt meer te krijgen en alle grote gebou wen waren kapot of in beslag geno men. De kinderen moesten noodgedwon gen thuisblijven tot in heel Neder land de vlaggen weer wapperden. En bij al die vlaggen was ook de vlag van de school van de heer Geursen. Maar die vlag was al eerder te zien geweest. Want een bom had een stuk van het dak en een stuk van de kist waarin de vlag verstopt zat weggeslagen. Toen konden de kinderen nog naar school.. Als ik een kat was en ik kwam in een broekzak een toneelspeler tegen dan zou ik vragen: kunt u een muis nadoen? (watertand, watertand!) Als ik een egel was en ik kwam in een jaszak een tekenaar tegen dan zou ik vragen: kunt u een bord meelwormen tekenen? Als ik een ezel was en ik kwam in een boom een schrijver tegen dan zou ik vragen: kunt u een baal hooi beschrijven? Dit gedicht was tijdens de Kinder boekenweek een hele dag op de televisie te lezen. Daarmee lukte Marieke Boone uit Nieuw- en Sint Joosland wat lang niet iedereen lukt: haar gedicht verscheen in een nieuw 'tijdschrift' waai' nor maal alleen volwassen schrijvers voor schrijven. Kunst Marieke is negen jaar en ook al weet ze nog niet echt heel precies wat ze later wil worden, het wördt in ieder geval iets met kunst. „Schilderen, of schrijven, of to neelspelen lijkt me leuk", zegt ze. „Ik heb een hele map vol gedich ten. Die schrijf ik op school. Voor dit gedicht moesten we drie rijtjes verzinnen met woorden en met een paar van die woorden een zinnetje. Het is eigenlijk heel toevallig dat in mijn gedicht een toneelspeler, een tekenaar en een schrijver voorkomen. Zo is het ook met de kat, de egel en de ezel. Dat vind ik leuke beesten. Maar het leukste is dat het hele gedicht' over eten gaat". Teletekst Toen ze het schreef, had ze dat zelf niet in de gaten, zegt ze. Pas toen haar meester vroeg: „Wat is hier nou zo bijzonder", zag ze het. Hij vertelde haar dat ze het op moest sturen naar T.T.L. „Dat betekent Teletekst Lite rair", zegt Marieke. „Op de televi sie kun je elke dag het weerbe richt lezen en belangrijk nieuws. En ook gedichten en stukjes uit vérhalen. Die worden geschreven door bekende schrijvers en die krijgen daar geld voor. Toen mijn gedicht er op kwam, kreeg ik er even veel voor". Ook in Nieuw- en Sint Joosland heeft niet iedereen teletekst op zijn televisie. Maar toch wisten een heleboel mensen van Marie- ke's gedicht af. Sommigen zijn zelfs naar 's-Heer Arendskerke gereden om het daar bij familie of kennissen te kunnen zien. (Teletekst Literair is elke dag te zien op pag. 411 van teletekst. In Nederland, maar ook in België). kort kort i kort kort i kort kort kort Smoesjes - Eric Capelli heeft bij de Franse regering subsidie aangevraagd voor zijn firma 'Huur een Leuge naar'. Hij is directeur van het bedrijf dat smoesjes verkoopt. Bij hem kun je terecht als je te laat thuis komt, onder een afspraak uit moet, of zomaar een dagje van school wilt blijven. Voor vijfentwintig gulden verzint hij een deugdelijke smoes. Plaag- De directie van de chemische fabriek Akzo-zout in de Botlek heeft een beloning uitgeloofd van 750 gulden voor degene die een oplossing weet voor het spreeuwenprobleem waar het bedrijf mee te kampen heeft. Net als vorig jaar hebben duizenden vogels de fabriek BREMEN De vervuiling van de Noordzee gaat voorlopig nog ver der. Ministers van acht verschillen de Noordzeestaten hebben geen be langrijke afspraken over een stren ge aanpak van de vervuiling kun nen maken. De ministers hebben in Bremen twee dagen lang over het probleem vergaderd. De Noordzee is hard op weg een vuilnisvat te worden. Per jaar wordt het volgende in de Noordzee ge dumpt: 7 miljoen ton chemicaliën, 73 miljoen ton bouwafval, 100.00G miljoen ton baggerslib, 5 miljoen ton zuiveringsslib, 300.000 ton boor spoeling en 75.000 ton olie. Bovendien wordt er élke dag 11 miljoen kubieke meter (is 11.000.000.000 liter) ongezuiverd rioolwater geloosd. Deze afvalstoffen komen via rivie ren, schepen, pijpleidingen en de lucht in zee terecht. De Noordzee is dan ook één van de meest vervuilde zeeën ter wereld. Olie Een groot deel van de vervuiling wordt veroorzaakt door de, meestal verboden, lozingen van de olieres ten van schepen. Per jaar worden alleen al in het Nederlandse gebied ruim 10.000 olievlekken opgespoord. Een klein aantal van de daders wordt gevon den en beboet. Jaarlijks worden duizenden zeevo gels het slachtoffer van de olie. Verbod De milieugroepen willen dat hier verandering in komt. Zij vinden dat er een goede controle op olielozin gen en een verbod op dumping van industrieafval moet komen. „De regeringen van de landen rond om de Noordzee moeten kiezen voor een schone Noordzee", vindt de werkgroep 'Noordzee'. Als je nu met maatregelen begint is de zee niet binnen de kortste keren schoon. Het vergiftigen van de zee is heel langzaam gegaan, maar het ontgif- ten duurt nog langer". Vervolg De ministers van de verschillende landen hebben wel afgesproken over drie jaar weer bij elkaar te komen. Dan - in 1987 - zal worden besloten of er een verbod zal komen op alle olielozingen in de Noordzee. Nu mogen schepen onder bepaalde voorwaarden olie in zee laten lopen. kort k bezet. En ze zijn ook dit jaar niet van plan de lange reis naar het zuiden te maken. Ze vinden het heerlijk warm bij de fabriek. De spreeuwen zijn een plaag doordat ze alles en iedereen bombarderen met poep. Te dom - In Pakistan moet een overeenkomst tussen mensen die zaken met elkaar willen doen voortaan ondertekend worden door twee mannen, of één man en twee vrouwen. Volgens de regering is dat nodig, omdat vrouwen geen verstand hebben van zaken en geholpen moeten worden zich te herinneren wat ze ondertekend hebben. Vrouwengroepen in het land hebben geprotesteerd tegen de nieuwe wet. cartoon cartoon Frank Huibregtse Serooskerke

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1984 | | pagina 1