GEHEIMEN Soms schrik ik van mijn dagboek sstt sstt sstt sstt Greenpeace een goede waakhond Je hebt iets helemaal van jezelf Allemaal onzin die tv-series Waakhond POISON KRULLEBAK DINSDAG 9 OKTOBER 1984 Moeders! Soms lijkt het wel of ze het ruiken. Stiekem wat uit je spaarpot aan het pakken, komt ze net bin nen. Terwijl ze anders nooit aan je spullen zit. haalt ze nu net dat briefje uit je zak dat dus niet voor haar bestemd was. Zegt ineens: „Ben je verliefd?" Hoe kan ze dat nu weer weten. Of: „Je hebt gerookt!" Onmogelijk gewoon. Je kunt ook niks doen zonder dat ze het merkt. Je dacht datje het zo goed verbor gen had gehouden. Zegt ze: „Dat wist ik toch allang joh!" A7are geheimen Er zijn natuurlijk ook dingen die je ouders niet merken. Gek is dat dat heel vaak dingen zijn die ze maar beter wel zouden weten: bepaalde gevoelens, wensen. Als jou bijvoorbeeld iets akeligs overkomen is. Dat je altijd gepest wordt, gedwongen wordt dingen te doen die je zelf niet wil. Dat je je eigenlijk heel ongelukkig voelt. Je hebt wat gepikt. Echt stom gedaan, gelogen. Die blote vent laatst, die onver wacht voor je stond en wilde datje rare spelletjes deed. En misschien nog wel erger. Schaamte Je wilt of durft het niet te zeggen. Weet ook niet goed hoe. Je geeft jezelf soms onnodig de schuld, of schaamt je. Er zijn kinderen en ook volwas senen! die zo al jaren met 'een geheim' rondlopen. Niet zulke leu ke dingen die heel slecht te verge ten. zijn. En wat akelig is, is dat sommige van die geheimen zo naar zijn, dat ze er steeds aan moeten denken. Er zelfs door veranderen. Onzeker worden. Bepaalde dingen niet meer durven of er zelfs zieken van worden. c gedicht gedicht gedicht gedicht gec Hulp Dit gedicht is zo geheim dat ik het haast niet op durf te schrijven liever zou ik willen dat het dit keer echt geheim kon blijven. Daarom had ik zo gedacht: ik schrijf gewoon een ander op waar ik het echte in verstop ertussen, onzichtbaar op z'n kop. Je kan het enkel maar ontdekken door het warm in een bad te doen van suikerwater met citroen. Net voordat je 't erin gaat leggen moet je drie keer - pss pss - zeggen. En als je dan voorzichtig blaast (denk erom: niet te gehaast!) lees je 't echte geheime gedicht. Maar je weet het hè: wel mondje dicht! Marina van den Boog aart Helaas lossen die problemen zich bijna nooit vanzelf op. Zolang je er niet over praat, zijn ze er. Je pie kert erover. Als je (ooit) met zo'n geheim zit: wees alsjeblieft zo verstandig het niet voor jezelf te houden. Durf je het niet aan je ouders te vertellen, doe het dan aan een vriend, een dokter, op school. Ook bij een telefonische hulp dienst (01180-15551) of de kinderte lefoon (01180-38080) zullen ze je altijd willen helpen. Misschien lucht het alleen al op als je het een keer aan iemand verteld hebt. Misschien heb je echt hulp nodig. Geheimen? Een leuk geheim is prima, maar als het te moeilijk wordt, moet je toch maar al je moed bij elkaar rapen en je hart luchten! HET FRANSE SCHIP Mont Louis zonk ruim een maand geleden na een aanvaring met de Olau-boot Britannia in de Noordzee. Door Greenpeace raakte bekend dat er radio actief materiaal aan boord was. Zoals vaker was Greenpeace ook deze keer weer uitstekend op de hoogte. Het lijkt wel ol geen enkele scheepslading, ver vuilende fabriek of walvisvaar der voor deze organisatie gehei men kan bewaren. Hoe komt de organisatie aan al die wetenschap? Al jaren verzamelen 'spionnen' alle gegevens die ze maar te pakken kunnen krijgen over het vervoer van gevaarlijke stoffen. Vandaar dat de Mont Louis op het lijstje van ver dachte schepen voorkwam. Vergunning Van fabrieken is precies bekend welke vergunning ze hebben en hoeveel afval ze mogen lozen. Ze worden heel precies in de gaten gehouden. Soms geven arbeiders door dat er verboden afval gestort zal worden. Ook komen er wel ano nieme telefoontjes binnen. In Russische. Japanse en Noor se havens liggen nog wel eens schepen, die geschikt zijn voor de jacht op walvissen. Bij ver dachte schepen liggen leden van de organisatie op de loer. Als een goede waakhond zorgt Greenpeace ervoor dat het ge vaar zo vroeg mogelijk bekend wordt gemaakt. Het gevolg is dan dikwijls dat de vervuilers of de jagers uit angst voor slechte publiciteit van hun plannen af zien en dat is precies de bedoe ling. DAGBOEKEN blijven meestal ge heim. Maar niet die van Hans War ren (62). Zijn dagboeken liggen in elke boekwinkel te koop. Deze schrijver uit Kloetinge is er be roemd door geworden. Hoe ben je er aan begonnen? Hans Warren: „Eerst hield ik een soort natuurdagboek bij. De eerste zwaluw, het eerste sneeuwklokje. Dat schreef ik op. Toen kwam de oorlog. Ik ging meer over m'n eigen leven schrijven dan over de na tuur". Zijn dagboeken beginnen op 16 april 1942. Zelfs tot vandaag is hij ermee bezig. Was jonio dagboek geheim? „Ja", zegt Hans Warren. „Ik schaamde me er soms voor. Sommi ge blaadjes scheurde ik er uit of bekraste ik". Buien Waarom heb je het uitgegeven? „Later werd ik schrijver. Veel men sen wisten dat ik een dagboek had. Iedereen wilde het lezen. Ik veran derde,enkele namen en maakte het leuker om te lezen". Hoe hou je nu zo'n dagboek bij? „Dat gaat met buien. Heel gek. Als je veel beleeft ben je 's avonds moe. Dan heb je geen zin meer om te 6l€VlSl€ schrijven. Na een saaie dag heb je wel zin. Maar weinig om over te schrijven". Het beroemdste dagboek is dat van IN EEN GEWOON huis ergens in Zeeland woont de heer L. Schrij vers, privé-detective. Als dat geen geheimzinnig beroep is! Op eeri slimme manier in je eentje een gruwelijke moord oplossen. Wilde nachtelijke achtervolgingen... „Allemaal onzin, die t.v.-series", zegt de detective. „Moordzaken horen bij de politie. Ik heb ooit één keer geholpen bij het zoeken naar een meisje dat toen al 1 V'2 jaar verdwenen was. De politie had niets kunnen vinden. Ik heb toen 40 mensen ondervraagd. Ze is nooit meer gevonden". Hobby „JE DAGBOEK is iemand die je erbij hebt", vindt Anoek van Beer- sum (10) uit Oost-Souburg. Al twee jaar houdt ze haar dagboek bij. Het zit altijd op slot. Haar twee sleuteltjes heeft ze opgeborgen op een geheim plekje in haar kamer. Soms mag haar beste vriendin erin lezen, soms haar moeder. Het begon eigenlijk met een ruzie. Anoek: „Ik had ruzie met m'n moe der. Ze vroeg of ik eens wilde op schrijven wat me dwars zat. Dat deed ik. Daarna schreef m'n moeder terug. Door het schrijven was ik niet meer zo kwaad". Wat staat er in? Anoek: „Watje doet, watje echt van iemand vindt, geheimen. Soms over enge films. Dan ben je er vanaf. Ook afspraken met mezelf. Bijvoorbeeld, met die maak ik nooit meer ruzie". Ze kocht haar dagboek voor 7 gul den. Het gaat altijd mee uit logeren. Anoek: „Het is echt leuk. Je hebt iets helemaal van jezelf'. De heer Schrijvers ziet zijn onder zoekingen als een hobby. Hij begon het werk leuk te vinden toen hij als beroepsmilitair bij de luchtmacht met strikt geheime inlichtingen moest werken. Samen met een paar vrienden be gon hij in Enschede een detective bureau. Daar werkte hij soms sa men met de politie. „Maar meestal is een detective met heel andere zaken bezig dan de politie. Hij krijgt zijn opdrachten rechtstreeks van mensen, die iets uitgezocht willen hebben", zegt hij. Opleiding Anne Frank. Daardoor kwamen we veel over de oorlog te weten. „Een dagboek is het beste geschie denisboek", vindt Hans Warren. „Zo kun je in m'n dagboek lezen hoe het was om voor het eerst t.v. te zien. Ik vond het toen een raar aquarium met wapperende lichten. Leuk om nog eens te lezen. Soms schrik ik van m'n eigen dagboek. Als ik iets ergs lees dat ik eigenlijk al vergeten was. Een dagboek ont houdt alles". Is het leuk om een dagboek van een ander te lezen? „Wat iemand echt beleefd heeft vind ik nog leuker dan wat iemand verzonnen heeft". Denk je dat veel kinderen nog een dagboek bijhouden? „Ik hoop het wel. Al zijn het er maar een paar die het hun hele leven volhouden. Dan kunnen ze in de toekomst lezen wat Zeeuwse kinde ren in 1984 deden, voelden en von den". In Nederland bestaat nog steeds geen opleiding of diploma voor dit beroep. De heer Schrijvers kreeg zijn opleiding in het buitenland. „Gelukkig bestaat er hier wel een wet, die de mensen beschermt", legt hij uit. „Daarin staat dat je alles wat je te weten komt geheim moet hou den. Zo mag je niet zonder dat er een duidelijke klacht is iemand vol gen". In opdracht van een klant moet bijvoorbeeld worden nagegaan wat een vertegenwoordiger de hele dag precies doet. „Je kunt hem niet steeds met de zelfde auto volgen. Dat valt te veel op. Als zo'n man iets merkt kun je verder wel ophouden". „Soms moet je geestelijk wel heel sterk zijn om geheimen te bewa ren", geeft de heer Schrijvers toe. „Je moet er tegen kunnen als je vrouw bedreigd wordt door mensen die door jou werden betrapt. Maar gelukkig hebben we daar nooit wak ker van gelegen". Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Redactie: Marina van den Boogaart, Anneke van den Doel, Leen van Duivendijk, Cor de Jonge, Mieke Lemmens, Sylvia Scheers, Jan Smeekens, Ineke Timmerman en Willem Verstuijf. Adres. Walstraat 56-60, 4381 EG VLissingen. Tel. (maandag t/m vrijdag, van 9.00 uur tot 17.00 uur): 01184- 15144. Advertenties: (per brief) Admi nistratie PZC, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Het benodigde bedrag aan LOSSE postzegels bijsluiten of afgeven aan de PZC-kantoren.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1984 | | pagina 2