Laat de tv maar uit... STOP KINDERBOEKENWEEK Roofvogels houden Me meeu wen op afstand Oud papier haalt weer hoge prijs Buitenlanders krijgen snel stemrecht Gelukkig Bij de marine S Huiswerk VEEL VRAAG CTffif zo /os te knippen, of uit de krant te halen AXEL - Morgen begint de Kinderboekenweek. Het feest duurt tot en met 20 oktober. En een feest wordt het. Overal in het land organiseren bi bliotheken, scholen en boekwinkels van alles om kinderen en boeken in het middelpunt van de belangstel ling te zetten. Ook in Zeeland gaat de Kinderboe kenweek niet ongemerkt voorbij. Vorige week is op alle lagere scho len in de provincie de Kinderboe- kenkrant uitgedeeld. Iets dergelijks is elders nog nooit gedaan. Kranten over kinderboeken zijn namelijk al tijd voor volwassenen bedoeld. KINDERBOEKENWEEK'QH AL5 IK LATER GROOT BEN Een heel bijzondere tentoonstelling is te zien in Axel. In de boekwinkel van Roby en Joke Bellemans kun nen kinderen (en volwassenen) zien wat er allemaal aan te pas komt bij het maken van een boek. Bovendien kunnen ze er kijken naar alles wat met het Schrikkelboek 1984 te maken heeft. Dit boek ver scheen dit jaar bij uitgeverij Leo pold en het werd samen met ande ren geschreven door Ivo de Weerd. „Zo'n tentoonstelling maken, is niet zo moeilijk", zegt Roby Bellemans. „We bellen schrijvers of tekenaars op. En dan vragen we of ze hier hun werk willen laten zien. En dat doen ze dan gewoon. Het is leuk om zoiets te organiseren. Want als je niets doet, heb je nooit wat te doen". Stijve nek DEN HAAG Vanaf 1 oktober kunnen de verkeersbrigadiers in ons land beter beschermd hun werk doen. Het verkeer is vanaf die datum verplicht voor een stopteken van een briga dier te stoppen. Dat staat in een nieuwe wet. Daar staat verder in dat alle verkeersbrigadiers dezelfde kle ding moeten dragen en hetzelf de stopbord moeten gebruiken. Ook moeten ze worden opge leid en begeleid door de politie. Dit laatste gebeurde in de meeste gemeenten al jaren. Ook de verzekering is nu beter geregeld. De gemeente moet een verzekering afsluiten en de verkeersbrigadier moet zelf W.A.-verzekerd zijn. In ons land zorgen bijna 50.000 kinderen en volwassenen er voor dat schoolkinderen veilig de gevaarlijke verkeerspunten kunnen passeren. Dat is een verantwoordelijk werkje. Te verantwoordelijk vinden veel ouders en leerkrachten. Daarom nemen steeds meer volwassenen het werk van de (meest) zesdeklassers over. De tekeningen die Roby en Joke Bellemans laten zien, hangen altijd ongeveer een meter hoog. Dat is niet zomaar. „Als kinderen met hun ouders naar een museum gaan, hebben ze bin nen de korste keren een stijve nek van het omhoog kijken. De schilde rijen worden daar vooral van vol wassenen opgehangen. Nou en bij ons is het precies andersom. Bij ons moeten volwassenen bukken of op hun gat". Te eng De ruimte waar de tekeningen han gen is een aparte kamer in de boekwinkel: de kinderboekenafde ling. De tentoonstelling is elke dag open van tien tot zes. De tekening die door de uitgever afgekeurd werd voor het Schrikkelboek (te eng is er ook te zien. YERSEKE De mosselhandelaren in Yerseke hebben een nieuw 'wapen' ingezet tegen de rovende meeuwen. Sinds enkele weken bewaken roofvogels de pas aangevoerde mosselen. De twee roofvogels, een havik en jachtgebied van de roofvogels is. een slechtvalk, zijn eigendom Ze blijven daar dan uit de buurt." van Nico van Zantvoort uit Gel- drop Prooi Dagelijks patrouilleert hij met één van de vogels langs de mos- selbedrijven. Slechts één tegelijk omdat ze elkaar niet verdragen. Begeven de meeuwen zich op verboden gebied dan wordt de roofvogel losgelaten. „Na enige tijd weten de roofvo gels precies waar ze wel en waar ze niet de meeuwen mogen ja gen," zegt Nico van Zantvoort. „Aan de andere kant weten de meeuwen op den duur waar het De roofvogels verjagen niet al leen de meeuwen, ze jagen ze ook. Zieke en zwakke meeuwen vallen aan hen ten prooi. „Het is niet de bedoeling alle meeuwen uit Yerseke te verja gen. Op de mosselpercelen ver richten de meeuwen nuttig werk. Ze eten de dode en slechte mos selen op. Op de bedrijven zelf zijn ze niet welkom, vandaar de roof vogels," zegt valkenier Van Zant voort. Een 24-jarige Engelse voetballer weigerde kortgeleden de hem aan geboden salarisverhoging. Hij ver telde dat hij tevreden was met wat hij had. Voordat hij beroepsvoetballer werd leefde hij van een uitkering. „Ook toen was ik gelukkig. Geld kan me niet gelukkiger maken", zei de sportman. De Amerikaanse marine had per ongeluk wervingsfolders laten be zorgen bij oud-mariniers. In de fol der werden bijverdiensten genoemd tot 12.000 gulden per jaar. Meer dan twintig oudjes meldden zich voor de dienst. Ook de 96-jarige marineveteraan George Madas was van de partij. Hij werd beleefd afgewezen. De marine was op zoek naar perso nen tussen de 17 en 34 jaar. De Spaanse regering heeft de scho lieren begin van dit schooljaar aan genaam verrast. Ze heeft namelijk het huiswerk afgeschaft. Aan scholieren tussen de 6 en 14 jaar mag geen huiswerk meer gege ven worden. Het afnemen van toet sen is ook verboden. Miguel Basanta, secretaris van een oudervereniging in Madrid: „Een kind moet leren, maar we zijn er tegen dat zij na schooltijd nog zo veel werk voor school moeten doen. Zij zijn daar mee bezig tot het bedtijd is. Kinderen moeten tijd hebben om te spelen". GOES Het loont weer de moeite oud papier op te halen. Op het ogenblik brengt een kilo oud papier rond de twaalf cent op. Vorig jaar was dat maar vier cent. Volgens de heer Van Son van de oud-papiercentrale in Goes blijft de prijs de komende maanden nog hoog. „Er is weer veel vraag naar oud papier," zegt hij. „Er is steeds meer nieuw papier nodig voor onder meer reclamefolders en verpak kingsmateriaal." Oud papier vormt een belangrijke 'grondstof voor nieuw papier. Af en toe wordt er geëxperimen teerd met nieuwe toepassingen. Zo werden er papieren noodwoningen voor de tropen gemaakt. Het bleef bij een experiment. Bijverdienste „Oud papier verzamelen is voor veel scholen en verenigingen een leuke bijverdienste," vertelt de heer Van Son, „zeker met de huidige oud1 papierprijs." Eén van de vaste klanten van de oud-papiercentrale is de Don Bos- co-school uit 's-Heerenhoek. Elke maand haalt deze school voor onge veer driehonderd gulden oud papier op. Voor dit extra geld wordt spelmate riaal gekocht, zoals knikkertegels of een orgeltje voor de muziekles. DEN HAAG Zoals het er nu uitziet, zullen ook niet-Nederlan- ders mogen stemmen voor de eerst volgende gemeenteraadsverkiezin gen. Dat staat in het ontwerp voor de nieuwe Kieswet. Als het wetsontwerp snel wordt goedgekeurd, zullen buitenlanders die hier minstens 5 jaar wonen, al in 1986 meebeslissen wie er in het bestuur van hun woonplaats komt. In de nieuwe Kieswet staat ook dat buitenlanders voortaan gekozen kunnen worden in de gemeenteraad van de gemeente waar ze wonen.. Voor het zover is zullen alle mensen waar het om gaat, uitgebreid wor den ingelicht over de komende kies- mogelijkheid. cartoon cartoon Jackie Metis Oostkapelle

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1984 | | pagina 1