E OORLOG Raar 'Je kunt beter bekvechten' Als de zon maar blijft schijnen... ol Ruziemaker? Lieverdje? Test jezelf 'De sfeer op school moet goed zijn' VREDE KRULLEBAK DINSDAG 11 SEPTEMBER 1984 Misschien denk jij niet meer zoveel terug aan de grote vakantie. Saskia Reijnders uit Middelburg wel. Ze ging met haar ouders naar een vre- deskamp. Veertien dagen lang. Saskia: „Er waren veel kinde ren. Ik heb er ook een goeie vriendin gekregen. Die was er vorig jaar ook". Die camping was op de Paas- heuvel in Vierhouten (de Velu- we). „We deden spelletjes, speurtochten en toneel, 's Avonds zaten we in een grote kring. We maakten zelf het pro gramma". Maar wat leerde je daar dan? Je leerde omgaan met elkaar, ruzie oplossen zonder te vech ten. Je kunt beter bekvechten dan iemand pijn doen". Gedichtje Saskia: ,We maakten er ook een kampkrant. Daarin stond een gedichtje dat ik zelf gemaakt had: Ook al zijn wij klein. We moeten toch ook tegen zijn. Tegen die raketten. In Woensdrecht neer te zetten. Dat zongen we dan met z'n allen. Er stonden ook mopjes in: Twee jongens hebben ruzie. Zegt die ene: „Je hebt geluk dat we in een vredeskamp zitten anders gaf ik je er één". En vecht je nu nog wel eens? „Stoeien doe ik graag, vechten niet. Als ze me pijn doen doe ik niks terug. Dan stoppen ze met een". Bart (14) en Cindy (9) Hendrix uit Middelburg, maken, zoals de meeste kinderen wel eens ruzie. We stelden ze toen het volgende voor. probeer eens een hele week geen enkele keer ruzie te maken. Telkens als je voelt dat je kwaad wordt, blijf je heel vriendelijk. Na een week komen we eens voorzichtig vragen hoe dat bevallen is. Hulpeloos Een week later zit Bart een beetje hulpeloos te kijken. „Ik kan er ook niks aan doen", zegt hij verontschuldigend. „Er was al die tijd niet één moment geschikt om ruzie te krijgen. We zien elkaar te weinig in de zo mer. Cindy speelt altijd bui ten". Nou én? Even later vertelt Cindy dat Bart altijd huiswerk maakt of op zijn racefiets ergens ver weg in de polder probeert zijn eigen record te verbeteren. „Maar in de winter, als je veel binnen moet zitten, dan gaat het wel eens mis", zegt ze. „Vooral als hij zegt dat ik iets niet goed doe. Ik zeg dan: Nou, én? Daar kan hij niet tegen". „Als ik van binnen voel dat ik kwaad wor.d", zegt Bart, „dan helpt het heus niet als je tegen jezelf zegt dat je kalm moet blijven. Dan laat ik het merken ook, of ik ga weg". Een week zonder ruzie? Geen enkel probleem, zolang de zon schijnt. Van 23 tot 30 september is het weer Vredesweek. Een week zonder ruzie. Fred Bergwerff (47) uit Middelburg werkt daar aan mee. „Mijn vader was oorlogsinvalide. Mijn zoon. die nu 18 is, ging bijna dood door een granaat op het strand. Ook hierdoor ben ik fel tegen oorlog". Maar wat hebben kinderen daar nu mee te maken? „Kinderen zijn de toekomst. Alleen zij kunnen de wereld redden. Als zij niet de baas worden over die bom men. dan worden die bommen de baas over hen". Tijdens die week wordt er op scho len, in clubs en thuis veel over vrede gekletst. De heer Bergwerff: „Veel mensen weten niet hoe ze er over moeten praten. Vroeger werd ik bij ruzies altijd naar m'n kamer ge stuurd. Zo leer je nooit ruzies oplos sen. Je moet er mee leren omgaan. Ook dat kun je op school leren". Muren Maar het is toch heel vervelend om over gewéld en angst te praten? „Ja, maar het is er nu eenmaal. Net als onweer. Je bent er bang voor. Je kunt wel net doen of het niet be staat. Maar het is er wel". Het onderwerp van deze Vredes week is 'muren afbreken'. De heer Bergwerff. „Als je muren afbreekt kijkje ineens in het gezicht van die vijand. Je kunt over de grens stappen en die vijand beter leren kennen". Als je mee wilt doen met de vredes week: Hervormd Kerkcentrum in Middelburg, 01180-15353. Ook voor kinderen die niet hervormd zijn. De heer Bergwerff: „Vrede is voor ieder een". Fred Bergwerff is medewerker van het Hervromd Kerkcentrum in Mid delburg. Maak je je gauw kwaad? Laat je gewoon alles over je kant gaan, of doe je maar net alsof? Lachen, maar intussen... Of ben jij zo'n schreeu wer? Een 'lieverdje' of een ruziemaker? En hoe staat het met je beste vrien dfin). Kun je veel van elkaar hebben of zit het toch niet zo diep? Bekijk de vragen hieronder goed en probeer er samen uit te komen. Enne... zorg datje geen ruzie krijgt! Wat jammer nou! Heb je net in twee uur een schitterend kaarten huis gebouivd. Bijna je eigen record verbeterd. Komt je vriend binnen en geeft je een stomp tegen je arm. Weg kaartenhuis Hoe kan hij dat nou doen? Je beste vriend zoent stiekem een an der meisje. En dat terivijl hij je nog in je oor fluisterde dat je zulke prachtige blauwe ogen hebt. Eti jullie zouden naar de disco gaan öoR L Altijd mag iemand anders je huisiverk overschrijven. Maar als jij eens een keertje moeilijk zit wil Jiiemand je helpen. Nou zeg! Waarom moet je nu altijd doen wat hij leuk vindt? Zijn ideeën zijn altijd net iets beter.... Zo langzamer hand begin je je daar toch wel aan te ergeren. Stom gedaan, toch ruzie gekre gen. Maar gelukkig niet door jouw schuld, hoewel: je vriend denkt ei genlijk hetzelfde. Blijf je boos? Ga je lekker bekvechten of lach je er maar orn. Wel leuk hoor, een vriendin. Maar steeds als ze wat leent, duurt het eeuwen voor je het terugkrijgt. En hoe vaak er dan niet wat aan mankeert.... Maar dit slaat alles: een flinke kras in je nieuwste lp van Michael Jackson. En dan wil ze nog beweren dat die er al in zat Per ongeluk ja! Maar intussen weet iedereen dat je smoorverliefd bent. En je dacht nog wel dat je geheim veilig was.... En? Is het ruziebeest in jou al los of houdt het zich koest? fetoningjen xfjh van Jttjgen -val* de Jan van Schen- g-emkihool in Hehtkenszand, èo-ven; Sander Corfteïissea. Ond^r: Sasfedta. Koekoek. Op de Jan van Schengenschool wordt ruzie gemaakt, net zoals op alle andere scholen. Op de vraag of daar de laatste jaren iets aan veranderd is, kan de heer Menheere moeilijk ant woord geven. Hij is hoofd van deze school in Heinkenszand. Tweemaal per jaar besteden de leerkrachten en de kinderen vanaf vier jaar op een speciale manier aandacht aan de vrede. En dus ook aan ruzie. Rond de vredesweek en in de vastentijd wordt er veel ge praat over zaken als wereldvre de en vooroordelen. Tijdens te ken- en handenarbeidlessen krijgen de kinderen opdrach ten, waarbij ze kunnen laten zien dat ze begrepen hebben waar het bij die gesprekken over ging. Sfeer Een ruzie kan bijvoorbeeld een reden zijn om over vechten en vrede maken te praten, te zin gen of te tekenen. „Het is echt niet de bedoeling dat we alleen twee keer per jaar met die vredesgedachte bezig zijn", zegt mijnheer Menheere. „Wat we wel willen bereiken is dat de sfeer op school goed is. Dat is veel belangrijker. Je krijgt dat heus niet voor elkaar door af en toe een opdracht over vrede te maken." Adoptiegezin Dat oorlog voeren erg veel geld kost begrijpt elk kind. En met dat geld kun je heel wat andere dingen doen. Bijvoorbeeld: de school uit dit verhaal heeft al enige tijd een adoptiegezin in Brazilië. Dat betekent dat de kinderen dat gezin proberen te helpen. Ze schrijven ook brieven en krijgen daarop antwoord. Soms worden er foto's opgestuurd. Dan kunnen de kinderen het leven en de manier van wonen daar, vergelijken met hun eigen leven. „Ze ontdekken dan enor me verschillen", vertelt het hoofd. „Maar wat je ook verzint: echt in vrede leven kun je alleen maar door te zorgen voor een prettige omgeving voor de men sen met wie je leeft. Dat willen wij proberen, en niet alleen in de Vredesweek. Of het helpt? Dat kun je na tuurlijk nooit helemaal zeker weten". 0 gedicht 0 gedicht 0 Je weet wel, een gevintje. Een beetje stoeien. Best leuk, tot mijn pa zich ermee kwam bemoeien. Ik geef best toe, het was mijn schuld. Ik schreeuwde: hij slaat mij! En pa weinig geduld werd kwaad, wou hem een klap verkopen... En toen begon het dus uit de hand te lopen: mijn vriendje bang, zijn pa er- bij, en nou hebben zij ruzie in plaats van wij. Eerst kon het me niet zoveel schelen. Maar nu willen we weer samen spelen en pa zegt: je gaat er niet meer heen! Ik vind dat stom en ook ge meen. Wij zijn die ruzie allang weer vergeten terwijl zij nog van geen ophou den weten. En toch zeggen ze 'ruziemaken is naar'. Grote mensen echt soms vind ik ze raar. Marina van den Boog aart

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1984 | | pagina 2