JE HOEFT NIET PER SE LENIG TE ZIJN W alkman staat nu ook in Van Dale KORT DRIE DELEN Drie delen Officieel Jarenlang Ledenstop Lidmaatschap Jubileum Broek Plaatje Schat Wijs Ervaring Stickers Goese jeugdcircus Hogerop dertig jaar c zo /os te knippenof uit de krant te halen AMSTERDAM „Het is hier onwijs gaaf. We dal- deeën en eten de hele dag. Ik heb wel tig sorbets op. Poep- tegoed joh! Doeg". Zulke briefjes zijn geen fout Neder lands meer. Want vorige week ver scheen de elfde druk van Van Dale, het beroemdste Nederlandse woor denboek en daar staan ze allemaal in: onwijs, gaaf, daldeeën, tig, poep- tegoed en doeg. Met z'n allen hebben we zo'n beetje de afspraak dat als een woord in Van Dale staat, het goed Neder lands is. De nieuwe Van Dale verschilt nogal wat van de vorige die in 1976 ge drukt werd. Toen bestond het woor denboek uit twee delen. Nu zijn het er drie met samen 3.792 bladzijden. Ook in het boek is veel veranderd. Woorden die we nauwelijks nog gebruiken heeft men weggelaten. Daarvoor in de plaats zijn er 10.000 nieuwe opgenomen. Echt nieuw zijn die woorden niet, want de mensen kennen ze al lang. Maar ze bestonden nog niet in 1976. Of nog niet iedereen kende ze. Zo speelde Ajax al vóór 1976 totaal voetbal. Dat woord stond ook altijd in de kranten. Maar pas nu is het officieel, goed Nederlands. Dat geldt ook voor dubbelelpee, al kon je die tien jaar geleden ook al kopen. Woorden van de laatste jaren die nu in Van Dale staan zijn: spookrijder, walkman, vakkenpakket en rea geerbuisbaby. Welke woorden wel en welke niet in deze nieuwe druk voorkomen, is niet iets van vandaag of gisteren. Tientallen mensen zijn daar jaren lang druk mee in de weer geweest. Een paar, omdat het hun werk is, maar de meesten uit liefhebberij. Ze lazen kranten, tijdschriften, vak bladen, boeken en folders en haal den daar alle nieuwe woorden uit. Die schreven ze op een kaartje. Hetzelfde deden ze met woorden die ze op de televisie of de radio hoor den. Of op straat. De woorden die ze maar vaak ge noeg tegenkwamen en die overal in het land door veel verschillende mensen gebruikt worden, hebben nu een plaatsje gekregen. Of ze dat ook houden moet nog blijken. Want het werk aan de twaalfde druk is al begonnen. GOES Het Goese jeugd- circus Hogerop bestaat der tigjaar. Dit wordt natuurlijk gevierd. „Onze toptijd was rond 1970. We reisden toen naar onder andere Bel gië en Duitsland. We hebben ook twee weken lang tweemaal daags in de Efteling opgetreden", vertelt Jo Kaaysteker, voorzitter en mede-op- richter van het circus. Na de dood van de heer Kaaysteker senior draaide alles niet meer zo goed. Bovendien vertrokken veel leden uit het circus, omdat ze te oud werden. Momenteel heeft het circus weer 35 leden tussen 6 en 21 jaar. Er geldt zelfs een ledenstop. Vijftien kinderen die graag bij het circus willen staan op de wachtlijst. Belinda (13), Michael (9) en Dennis (10) zijn nog niet zó lang bij het circus. Ze trainen tweemaal per week anderhalf uur. Dennis en Be linda doen mee aan het piramide nummer. Michael rijdt samen met een groepje andere kinderen op één fiets. „Je hoeft niet per se lenig te zijn om bij het circus te kunnen", vertelt Belinda, "ik ben het zelf ook niet. Er is voor iedereen wel wat. Ook achter de schermen moet van alles gebeu ren". Het leukst vinden ze de optredens. „Natuurlijk gaat er wel eens iets mis, dat hoort erbij", zegt Dennis. Het lidmaatschap kost drie gulden per maand. Eventueel reisgeld is hierbij inbegrepen. De stof voor de kleding wordt gekocht van het geld dat met optreden is verdiend. „Mijn vader maakt veel van de kleren", zegt Michael. Hij is van beroep kleermaker. Het programma van jeugdcircus Hogerop telt negentien nummers en duurt anderhalf uur. Voorlopig valt er weer veel te oefe nen. Allereerst voor de jubileum voorstelling zaterdag 29 september in de Prins van Oranje te Goes. Daarna staat er een wedstrijd in Groningen op het programma. Op 20 oktober strijden daar 35 jeugdcircussen om de gouden, zilve ren en bronzen plak. Jeugdcircus Hogerop zal daar onder andere een clownsnummer opvoe ren. In Zweden heeft een vader een boete gekregen omdat hij zijn zoontje een pak voor zijn broek had gegeven. De wet noemt dat kindermishandeling. Andere vaders hebben tegen deze boete geprotesteerd omdat ze vinden dat een pak slaag bij de opvoeding hoort. Met veel moeite had een Utrechtse winkeldief op het toi let het anti-diefstalplaatje van zijn gestolen kledingstuk zitten peuteren. Om geen rommel ach ter te laten stopte de man het plaatje in zijn jaszak. Ja, en toen ging dus toch de alarmbel bij de uitgang. Om de schat te vinden die in zijn tuin zou zijn verstopt, liet een bewoner in Borger de hele tuin omspitten. Een oude kaart gaf toch duidelijk de plaats van de schat aan. Toen de fraaie tuin was veran derd in een woestenij kwam de aap uit de mouw. Buren van de man hadden de kaart gemaakt en verstopt. Het was een grap. Nou ja, een grap Je hebt altijd baas boven baas. In de Krullebak van juli stond dat bij een verkeerscontrole een man ivas aangehouden die al 60 jaar zonder rijbewijs in zijn auto reed. Eind vorige maand werd dat record verbeterd. Een 89-jarige inwoner van El- speet bleek al 70 jaar zonder rijbewijs te rijden. En dat zal niet gauw iemand hem na doen. VLISSINGEN Sinds zaterdag 1 september is er in Zeeland een telefonische hulpdienst voor kinde ren: de Kinder- en Jeugdtelefoon Zeeland. Deze hulpdienst is er om ieder kind met grote of kleine problemen de gelegenheid te geven over deze pro blemen te praten. Want soms is er niemand in de buurt om mee te praten, of is het beter om met een onbekende te praten. Al jarenlang heeft Zeeland een tele fonische hulpdienst, maar het bleek dat kinderen daar geen gebruik van maakten. In andere delen van he.t land, waar een speciale kindertele foon is, wordt er wèl gebruik van gemaakt. Omdat er in Zeeland weinig adres sen zijn waar kinderen met proble men terecht kunnen, is de telefoni sche hulpdienst voor kinderen op gezet. luistert, die tijd voor hen heeft," zegt Ger Wolters van de Zeeuwse hulpdienst. „Samen erover praten en samen een oplossing zoeken is in de meeste gevallen voldoende." De vrijwilligers die de telefoon beantwoorden zijn tussen de 16 en 25 jaar. Zij hebben bij de kindertele foon in Den Bosch ervaring kunnen opdoén. Daar hebben ze gemerkt dat kinderen van alle leeftijden bel len met allerlei soorten vragen. Veel vragen gaan over verliefdheid, sexuele voorlichting, ruzies thuis en over pesterijen. „Het gaat erom dat de kinderen weten dat er iemand is die naar hen Deze maand zullen alle scholen aan plakbiljetten en stickers toege stuurd krijgen met het telefoon nummer van de Zeeuwse kinderte lefoon. Want het nummer 01180- 38080 moet zo snel mogelijk overal bekend zijn. Net als bij andere telefoondiensten in het land zal de kindertelefonische hulpdienst dagelijks te bereiken zijn tussen 16 en 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1984 | | pagina 1