Schelpen langs de Zeeuwse stranden A Schelpen groeien TE VERDELEN IN TWEE GROTE GROEPEN B N k L L E H KRULLEBAK DINSDAG 7 AUGUSTUS 1984 Cl leuteren over het strand. O Slenteren langs de zee. Dat is altijd fijn en spannend. En het maakt niets uit of je dat doet in je zwembroek of bikini als de zon lekker schijnt, of met een trui en warme broek als de wind ste vig om je oren blaast. Van alles is er te vinden en te zien op het strand: mooie stukken hout, zeewier, stenen, afval en schelpen. Op sommi ge plaatsen liggen zelfs ber gen schelpen. Schelpen in al lerlei soorteji en kleuren. Heel wat wandelaars nemen de schelpen mee en maken ze thuis schoon om ze te bewa ren. Dat zijn de verzamelaars. Maar je hoeft geen verzame laar te zijn om er van te genieten. Gewoon kijken en herkennen is ook al een feest. En als je er iets van af weet is dat kijken nog leuker. A Tet als mensen en panten 1V groeien schelpen ook. Op iedere schelp zijn de groeilij- nen te zien. Bij de klepschelp komt er steeds een nieuwe onderrand en het slakkehuis krijgt steeds een nieuwe rand bij de opening. Al de schelpen die je langs de Zeeuwse stranden kunt vinden zijn te verdelen in 2 grote groepen: de tweekleppige schelpen en de slakkehuizen of torentjes. Zoals de naam het al zegt heeft een tweekleppige schelp twee kleppen. Die kleppen zitten vast aan elkaar en vormen een huisje voor het diertje dat er in woont. Als het diertje doodgaat, raken de kleppen los van elkaar en spoelen als losse klepschelp aan op het strand. De mossel is een bekend voorbeeld van een klepschelp. Je kunt ze vaak nog gesloten op het strand vinden of in trossen aan de palen. Een van de grootste klepschelpen is de oes ter, ook al zeer bekend in Zeeland. Net als de mossel wordt de oester gegeten. Alleen worden ze dan op speciale plaatsen gekweekt. Een klein schelpje is het nonnetje, een mooi, dun schelpje in lichte kleuren. Veel minder teer is de stevige kok kel. Dit is misschien wel de meest voorkomende schelp op onze stran den. Heel zeldzaam is de schelp die er op het eerste gezicht veel op lijkt. Alleen heeft deze schelp, die de mantel heet, 2 oortjes of vleugeltjes naast de top van de schelp. En dan de andere schelpengroep: de slakkehuizen of torentjes, het slakkehuis is net een opgerold ko kertje. Het begint klein en wordt steeds groter. Ze zijn er in alle soorten: lang en dun, kort en breed. En het grappige om te zien dat sommige horentjes linksom en an dere rechtsom draaien. Een van de grootste in Nederland voorkomende slakken is de wulk. En net als een koekoek het nest gebruikt van een andere vogel, zo gebruikt een heremietkreeft een leeg slakkehuis van de wulk wel eens als zijn huisje. Alleen moet hij steeds verhuizen, want zijn huis groeit niet met hem mee, zoals dat bij de echte bewoners, de slak, wel gebeurt. Heel klein en dun is de penhoren. Je loopt er op het strand zo voorbij. Het is net een torentje. Een schelp als teken. Al vele honderden jaren gingen pelgrims de lange weg naar de Spaanse stad Santiago de Com- postela. Ze maakten een bedevaart naar het graf van de heilige Sint Jacobus. Jacobus was, samen met zijn broer Johannes, één van de eerste volge- Horizontaal: 5. graafwerktuig; 7. vrucht; 9. lidwoord; 10. deel van een halm; 11. dier; 13. zuidvrucht; 14. gissen; 16. seconde; 18. huilen; 21. voertuig; 23. lidteken op je buik; 25. vod; 26. berg in Oostenrijk; 27. feest in december. Verticaal: 1. vis; 2. deel van een schoen; 3. landbouwprodukt; 4. sie raad uit zee; 6. afscheiding; 8. jon gensnaam; 12. in de toekomst; 13. samen doen; 15. naaldboom; 17. inrichting om te malen; 18. brood- belég; 19. draad en20. eetgerei; 22. insekt; 24. weinig geliefd dier; 28. kip met kuikens. lingen van Jezus. Hij werd in het jaar 42 door koning Herodes ont hoofd. Rond zijn leven en dood is later een legende ontstaan. In die legende komt het onthoofde li chaam in de Atlantische Oceaan terecht. Later komt het lichaam met het hoofd er weer aan bedekt met schelpen weer uit de zee om hoog. Vrienden van Jacobus begroeven hem in de bergen. Ruim 800 jaar later zagen kluizenaars een stralen de ster. De ster gaf de plaats aan van het graf van Jacobus. Koning Alfonsus gaf opdracht een kerk te bouwen over het graf en een stad om de kerk. Zo ontstond de stad Santiago de Compostela. Van- Hoi 'Krulletjes', Hier schrijft een windhondenfan. Ik wil jullie er even op attent maken dat de sport windhonden- rennen ook best leuk kan zijn. Deze sport is nl. niet zo bekend. Toch zijn er best veel mensen die, samen met hun hond, aan deze sport deel nemen. Zo is er bijvoorbeeld in Goes een windhondenrenbaan. Je ziet er Afghaanse windhonden, Greyhounds, Saluki's... De aller kleinste is het Italiaanse wind hondje. Het is maar net zo groot als een kokosnoot. En het komt niet uit Italië maar uit Egypte. Maar de meeste windhonden zijn Whippets of te wel hazewindhonden. De meeste mensen vinden de Whippets maar zielig en mager. Maar dat is nu eenmaal hun bouw. Ze zijn nl. gefokt om hazen te vangen. Op de renbaan moeten de honden dan ook achter een kunsthaas aan. Het gek ke is dat de korte, dikke buldog op de eerste 10 meter sneller is dan de windhonden. Tussen de 10 en 100 meter is niets zo snel dan de Whip pet, maar op de langere afstanden winnen de andere rassen. Zo is de Greyhound tot 500 meter de snel ste. En op nog langere afstanden de Afghanen, Saluki's en Barzois. Na hun sprint springen de Whippets vaak meters hoog in de lucht. Want de jacht heeft hormonen in het werk gesteld die de hond tot bij zondere prestaties brengen. Die zijn niet zomaar uitgewerkt. Dus hij blijft nog een poos erg opgewon den. En dat springt hij er dan uit. De Whippet is ook een ideaal huis dier. Alleen in het begin is hij een beetje bang. Maar als je lief voor hem bent is dat zo over. Ik spreek uit ervaring, want we hebben er zelf een. Ik hoop dat jullie nu wat anders naar windhonden kijken. Catja Triou, Vlissingen. de grote wulk af die tijd werd de plaats een bede vaartsplaats, waar pelgrims een lange, vaak barre tocht voor over hadden. Soms kwamen er wel een half miljoen pelgrims per jaar. Ze kwamen lopend vanuit alle delen van Europa. Arm of rijk, ziek of gezond gingen ze naar het graf om vergeving voor hun zonden te krij gen, of genezing van hun ziekten te vinden. Ze waren te herkennen aan een hoed met brede rand, een lange mantel, een gordel en een lange stok. Maar het belangrijkste teken was de Sint-Jacobusschelp. Deze schelp zat op de rand van de hoed en op de mantel. De schelp herinnert aan de schel pen op het lichaam van Jacobus toen hij uit de zee werd gehaald. Ook nu gaan nog pelgrims de lange weg. Ze gaan per auto, vliegtuig of trein en soms net als vroeger te voet naar Santiago. Nu niet meer van klooster naar klooster, maar lopend met rugzak en tent. Een ding is echter hetzelfde gebleven: de schelp. Ook nu wordt het nog mee- de oester gedragen. Alleen nu niet meer or rand van de hoed, maar achterflap van de rugzak. Je kunt er iets mee doen Schelpen kun je bekijken, bewor.; ren en bewaren. Maar je kunt err veel meer mee doen. - Je kunt er een hele verzamel van opbouwen. Steeds nieuwe emplaren erbij zoeken. - Je kunt er ook met een groep een klas een collectie aanleggen - Je kunt er een fraai doosje e beplakken. - Je kunt er een ketting mee ken, want soms zit er een gaatje in de schelp. Of je plakt dubbele schelp over het draadje - Je kunt er leuke, gekke en grap ge poppetjes van maken. - Je kunt er een mooie hangen maken door op een grote schelp paar kleintjes te plakken. - Je kunt er ook een fraaie wandr siering of mozaïek van maken. - En misschien heb je zelf nog een uitstekend idee. Zachtjes tikt de regen op je tent. Tijd voor het verveelspel. Je hebt nodig: Een paar vrienden of vriendinnen. Een pen. Een paar kladblaadjes. Een beetje verstand. Zo gaat het: Pak een kladblaadje en teken dit speelveldje na. Zeven bij zeven vak jes. Zo dus: i Iedereen mag om de beurt een le zeggen. Iedereen moet die lei dan ergens invullen op het roos Op je eigen blaadje dus. Je vult letter in waar het jou het be: uitkomt. En als je zelf aan de bent om een letter te noemen, ne je er natuurlijk eentje die je g kunt gebruiken. Want met al letters moetje woorden probere. maken. Van links naar rechts van boven naar beneden. Zo tel je: Als je korte woorden li krijg je maximaal 7 punten. op B 4 Hier staat 'op', 'in' en 'bah'. Da samen dus 7 punten. Als het ge echte woorden zijn krijg je gf punten. Soms kun je één woord 7 letters maken. Dat is heel knap krijgt nu 10 punten. Prik nu met je ogen dicht een letter uit de krant. Deze beginletter komt in het midden te staan. In het voorbeeld is dat de 'B'. Als alle vakjes vol zijn is het klaar. Tel wie er heeft gewont Leuk hè. Verveel ze TtjclbofK ^»c*p Cobbe2o0 -ófoeiWer kp (wj cartoon 0 cartoon cartoon Jerry van Daalen, 11 jaar. Koudett

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1984 | | pagina 4