Ontdekking in mer Eén Hier is ie weer! TE WEDSTRIJD KORT BS GUINESSBOEK OF RECORDSTWEEHONDERD JAAR OUD? Spoorloos Toeristische tips LET OP, hier is hij weer, de zomerse anders dan anders KRULLEBAK. Daarom dit keer geen wereldnieuws. Maar wel spannende verha- len over bijzondere plekjes in Zeeland. De tekenaar van ons aller Kees Krul is na het oefenen voor de komende zwemvierdaagse in Vlissingen nog steeds niet boven water gekomen. De laatste keer dat we hem zagen was gelukkig net na vrijdag de 13e juli. Want toen liepen we Lorretje tegen het lijf. Er staan trouwens nog meer stukjes van kinderen in. En lekker veel puzzels, raadsels en spelen voor binnen en buiten. Plus een heleboel wegwijzers naar allerlei leuke zaken. Kortom, een echte vakantiekrant. Dus: bij regen niet balen. Maar bij de PZC een KRULLEBAK halen. Eén van onze journalisten is nogal plotseling op vakantie gegaan. In zijn burolaatje vond iemand van de Krullebak toevallig dit briefje: „Het Guinessbook of records komt oorspronkelijk uit Nummer Eén. Het is 200 jaar geleden bedacht door Kee Neus. Ze was de vrouw van de eerste burgemeester van Nummer Eén." Je kunt wel nagaan dat we flink schrokken. Dat is pas nieuws. Maar laten we we te weten; de eerste burgemees- eerst eens iets meer uitleggen. Het ter van Nummer Eén heette Sjors plaatsje Nummer Eén ligt in West- Best. Z'n vrouw heette inderdaad Zeeuwsch-Vlaanderen. Tussen Breskens en Hoofdplaat. Dit buurt schap bestaat al sinds 1778. Het plaatsje is dus 206 jaar oud. Zo, dat was Nummer Eén. Teh tweede, het Guinessbook of records is een boek waarin de meest gekke wereldre cords staan. In Engeland zeggen ze dat zij het hebben bedacht. Dat is dus helemaal niet waar. Kee Neus. Nu moet je eens goed op die naam letten: 'Kee Neus'. En nu moet je dit Engelse woord eens uitspreken: Guiness ('Gi-nes'). Dit is Engels voor Kee Neus. Vind je dat niet geweldig? Maar hoe kwam Kee nou in Engeland? We lezen verder in de brief uit het burolaatje: „Kee was niet gelukkig. Sjors was saai. Ze mocht alleen afwassen. Uit verveling bedacht zé spelletjes. Dat werden die recordpogingen. Ze raakte aan de drank en liep weg van haar man naar Engeland. Het boek verkocht ze aan een kroegbaas". Dat is nogal wat. Zeker voor die tijd. De wereldrecords vari tegenwoordig Maar onze journalist is nog steeds spoorloos. Daarom zijn we zelf op onderzoek gegaan. We lazen enkele geschiedenisboekjes. Dit kwamen Er heerste een verwarrende drukte in de saloon, overal zaten: cowboys, Indianen, bandieten, pokerspelers en Mexicanen. Plotseling wordt de deur opengetrapt, een cowboy helemaal in het zwart loopt naar binnen, rustig liep hij naar de bar, paw paw de cowboy schiet een paar keer in de lucht. Plotseling werd het doodstil in de zaal. Boys ik houd niet van lang praten dus ik houd het kort. Over precies een maand 3 uur in de middag is er een wedstrijd, wie het eerst van 'Devilpoint' naar 'Deadsville' reist. Nog vragenja, klinkt een barse stem vanachter de bar, ik weet niet of u hier vreemd bent maar er is nog nooit een levend wezen van hier bij 'Deadsville' aangekomen, soms kwam er één met pijlen doorzeefd aanstrompelen, soms vonden ze een kapotgegeten lijk dicht bij de stad. Hoor eens mister als u hoort wat de prijs is wilt u nog wel naar de maan lopen. Oh ja, wat danvoor 500.000 dollar aan goud. Jongens hier melden, al gauw stond er een rij van wel 20 man, wat zeg ik 21 man aan het eind van de rij stond een klein dik ventje met een hoed op die veel te groot voor hem was. Eindelijk was hij aan de beurt, naamClaudiosia von Kriegenveld von stiekemoplannetjescluboeven keek de cowboy op en gelijk daarna begon hij hartelijk te lachen. Okee zegt u maar Henkie hoor dat is makkelijker hé, en weg was het ventje. Aan de rand van het dorp stond een oud vervallen schuurtje, boven de zijn vreselijk saai en dom.Klaszit- ten, paalzitten, barkrukzitten. Straks verzinnen ze nog t.v.-zitten, testbeeld kijken. En wat dacht je van het wereldrecord navelstaren? Stom hè? In de tijd van Kee ging dat wel anders. We lezen verder uit die brief: „De eerste records uit het boek waren Pieren Maken van Klei en Naald hak Dansen bij Laagwater". We hebben dat gecontroleerd in Num mer Eén. En inderdaad. Bij eb zie je overal van die putjes in het zand en pieren van zand. 'Zanddrollen' he ten ze daar. In de brief staat verder: „Als je een wereldrecord niet haalde werd je uit Nummer Eén gepest." Dat klopt. We onderzochten een bejaardentehuis in Terneuzen. Deze verliezers zijn allemaal 'bij de Neus' genomen. Zo is Terneuzen dus ont staan. Eén ding is zeker. Groot feest in Nummer Eén. Ze worden be roemd. De toeristen zullen in stro men komen. Het wachten is alleen op onze journalist. Hij krijgt een ereplaats in het Guinessbook. On der het hoofdstuk Fantasie. Kees Steketee Bruinisse. deur hing een bordje waarop stond stiekumplannetjesclub. De club was juist in vergadering, het kleine dikke ventje stond achter een soort tafeltje met een grote hamer in zijn handen. Zijn de heren: kauwgumpie, omejoop en chocolaadje aanwezig? Present riepen ze alle drie in koor. Over precies een maand is er een wedstrijd wie er het snelst van Devilpoint naar Deadsville reist, we gaan die wedstrijd meedoen, ik heb een prachtig plan, we bouwen eenvliegtuig, luister bzzzzzzzzzzzzzzzz, ja dat doen we. Een maand lang klonk er een hels kabaal vanuit het schuurtje, en eindelijk was de grote dag aangebroken, koetsen, paarden, mannen met rolschaatsen, mannen met veren onder hun voeten alles zag je behalve vliegtuigen op 1 na, het was een rechthoekige kast van hout met een paar grote wielen eronder, twee grote vleugels van zijde en binnen zaten de jongens, een moest er trappen om de propellor draaiende te houden, een aan het stuur en twee reservetrappers, het startschot klonk! De groep voertuigen schoot vooruit, op 1 na dat was het vliegtuig, krakend en piepend ging het vooruit. Het publiek lachte zich een bult en toch ging het voertuig harder vooruit en uiteindelijk ging het toch de lucht in. Laat ze maar lachen zei Henkie, straks komen ze bij een meer vol piranahs, ze moeten dus helemaal rond en als ze dat gedaan hebben zitten wij al veilig en wel in Deadsville. En bovendien stikt het daar van de apachen, het was waar ze kwamen als eerste in Deadsville aan. Henkie gooide de deur van het vliegtuig open, zette zijn handen om zijn mond als een toeter en riep: WIE HET LAATST LACHT, LACHT HET BEST. De provinciale VVV-Zeeland heeft een lange lijst met dingen die je kunt meemaken. Zo is er op de Vlissingse boule vard de hele maand augustus bij mooi weer poppentheater. Aanvang: 11.30, 14 en 16 uur. t/m 31 augustus Middelburg: maandag t/m vrijdag verschei dene filmvoorstellingen over Zeeland, 11.15, 14 en 15 uur, Zeeuws Museum, abdijcom plex. 8 augustus Vrouwenpolder: 'De Babbelaars', Ierse kinder dansgroep in Fort den Haak- weg om 19 uur. 8 augustus Groede: ouderwetse kinderspelen op de Markt, 19 uur. 8 augustus Bruinisse: theater groep 'Dodd' om 19 uur met 'Beschuit met muisjes' in de muziektent of het Dorpshuis. 11 augustus Heinkenszand: o.a. folkloristische markt: van 14- 17.30 uur optreden Wannes Raps: van 19.30-24 uur non-stop volksdansgala. 11 en 12 augustus Breskens: Visserijfeesten met o.a. vloot- show en gratis meevaren; hand- boogschieten. volksbal: vuur werk. 11 augustus Yerseke: Mossel dag met gratis mosselen en meevaren op de kotter. 13 t/m 17 augustus Arnemui- den: speelweek met thema 'Het Circus' aan de Steigerweg. 15 augustus Oostkapelle: pop pentheater 'Robhettij', 19.30 uur, sporthal. 17 en 18 augustus Colijnsplaat: visserijdagen met o.a. zaterdag vanaf 10 uur gratis rondvaart met de vissersvloot. 18 augustus Bruinisse: demon stratie jeugdbrandweer en jeugd Rode Kruis. 19 uur, in en om de Reparatiehaven. 21 augustus Middelburg: mine ralen- en fossielenbeurs. Schouwburg, Molenwater, 10- 17 uur. 25 augustus Goes: nationale wedstrijden windhondenren- nen, 12 uur, recreatiepark Oude Zeedijk. 25 en 26 augustus Stavenisse: sjoelkampioenschappen, bar 'Het Keeten'. t/m 5 september Renesse: rond leiding Slot Moermond, elke donderdagavond en zaterdag middag, vertrek resp. 19 en 15 uur, inschrijven bij de VVV. •ee\AS een awA«r vaUavnVletoaari'tje mam Mary de Kroo Koudekerke

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1984 | | pagina 1